De Shah van Perzië levert stof voor een boek- deel anekdoten. De verslaggever van den Figaro die de reis naar Engeland medemaaktver haalt o. n. het volgender Toen de Shah voor het eerst te Baden sir II.Rawlinson ontmoette de geleerde oriëntalist, die hem thans vergezelt en die een onwaardeerbare tolk is gaf hij al dadelijk blijk, dat hij, hoe verlicht sommigen hem ook afschilderen, zich waarlijk beschouwt als het hiërarchisch opperhoofd vnn alle Sou- vereinen der aarde, en dat hij den titel van «Koningen", dien men hem in zijn Land geeft, voor goeden ernst opneemt Hij verklaarde nl. aan sir II. Rawlinson «dat hij zijne staten in het "Westen kwam inspecterenen zijne vasallcn een bezoek bragl," Uii de pretentie laat zich dan ook de min aangename indruk verklaren, dien hij o. a. te St,-Petersburg heelt achter gelaten. Toen hij namelyk van Keizer Alex ander II afscheid namzeide hij niet meer of minder ,dan het volgende: lk'ben voldaan over de wijze waarop gy uwe volken regeert, en ik gevoel mij gelukkigdat ik u geen de minste aanmerking heb te maken." Daarop keerde hij den Keizer aller Russen genadig den rug toe en stapte ih zijn wagon. De trein was reeds uit het geziglvóór dat Alex ander van zijne verbazing over zooveel aanmati ging bekomen was. Allerlei. De laatste beriglen uit Britsch Indië ver halen van groote hitte en hevige stormen. Te Dombay was de hitte onuitstaanbaar, de ther- momoter teekendc bij den 26 en *s nacht 92 graden. Dat weder ging gepaard met een heeten wind die overal een fijn slof deed indringen. Hetzelfde verschijnsel deed zich te Malheran en Poons op. Vele personen stierven door de overgroote warmte aan beroerten. De Nature verzekertdal Thiers tegenwoordig ijverig geologie studeert om eene verhandeling over de toekomstige menschheid te schrijven. Hij zal zich op een tegenovergesteld standpunt als Darwin stellen. De heer Daubrie owderrigt hem in geologie. Tien jaar geleden leerde hij sterrekunde bij Leverrier. De moorden, schrijft met uil New-York van 't begin dezer maand, zijn hier aan de orde van den dag. In dien slaat New-York hadden in eene week niet minder dan drie vader- of moedermoorden plaats. In Brooklyn vergiftigde een jongen zijn vader, op aanhitsing van zijne moeder. In Binghampton sloeg eene dochter hare moeder met een steen dood. Maar pijnlijker indruk maakt nog de mooid door den 19ja iigen Walworth op zijn vader, den algemeen bekenden Mansfield Trancy Walworth gepleegd. De vader leefde gescheiden van zijne vrouw en rigtte bij verschillende gelegenheden beleedigende brieven tot haar. Dit deed bij den zoon die met de moeder leefde een kevigen haat geboren worden. Hij kwam te New-York, schreef zijn vader om hem in een aangewezen hotel te komen opzoeken en naauwelijks was deze op de kamer van zijn zoon verschenen, toen hij door een viertal revolverschoten doodelijk ge troffen werd. De moordenaar begaf zich dadelijk naar een politiebureau om zich aan te geven. Sedert is hij volgens eene correspondentie van de N. Rolt. CL de held van den dag. Dagblad- reporters gaan hem bezoeken zijn portret prijkt in de geïllustreerde bladen, en velen noemen dezen koelbloedigen moord van een negentien jarige een hoogst vergeeflijke daadomdat hij en zijne moeder door den vermoorde slecht behandeld werden. De moordenaar leest deze dagbladen in zijn cel en is dan ook sedert de gepleegde daad zoo wordt gezegd steeds hoogst koelbloedig en bedaard gebleven", en zeker is hij ook ten hoogste ingenomen met zich zelf. Als men in aanmerking neemt de wijzewaarop in Amerika de wet wordt uit gevoerd en den toonwaarop sommige moor denaars beoordeeld worden dan is het niet te verwonderendat het aantal misdaden steeds toeneemt. AMERSFOORT30 Junij 1873. In de vergadering der kiesvereeniging Amers foort van Zaturdagavond jl. zijn voor de plaats in <}c Provinciale Staten van Utrecht op het candidatengros gesteld de Heeren W. A. Crooc- kewilJ. J. Meder en H. CroockewU Jrbaron ran Hardenbroek ran Ammerstol te Amersfoort en W. Collard te Baarnwaaruit tot candidaat der kiesvereeniging is gekozen dc Heer W. A. Croockewil. Ofschoon wij in 18G8 de verkiezing van den Heer Mederdestijds candidaat der kiesvereeniging Amersfoort voor het lidmaatschap der Provinciale Statenzooveel mogelijk hebben bevorderd cn nog zonden wenschen te bevorderenkan dit echter nu niet geschieden, aangezien wij ver: nemen dat de Heer Mederuithoofde van zijn waarschijnlijk spoedig vertrek uil deze gemeente, zoowel voor de betrekking van lid der Staten als van lid van den gemeenteraad buiten aan merking wensebt te blijven. Zaturdag jl. had het examen plaats van de leerlingen der Zangschool onder directie van den Heer Schweinsberg. Van hei Comiló van Toezicht waren tegen woordig dc leden Mevr. BurgerMevr. Camer- ling Helmolt, Mevr. Knijff en de Heer Kollewijn. De leerlingen gaven bewijzen flinke vorderingen te hebben gemaakt door hetjuist beantwoorden van vragen over de theoriehet zuiver treffen van verschillende afstanden en het naauwkeurig voordragen van oefeningen met cresc. en decresc., een en ander afgewisseld met het zingen van liederen. Ten slotte nam de President het woord en verzekerde den leerlingendat het Comité zeer tevreden was over hunne vorderingen de ver wachting te kennen gevendedat zij zouden voortgaan hun best te doen. Vervolgens deelde hij mede, dat de Zangschool na de vacantie uit twee klassen zou bestaan eene voor beginnenden en eene voor meergevorderdenen dat voor beide klassen nieuwe leerlingen zouden worden aangenomen. lie leden van het Comité wenschten daarop den Directeur geluk met het door hem behaalde succès, prezen zijne methode, en drukten den wensch uit, dat eene zoo nuttige instelling als de Zangschool zich meer en meer zal mogen verheugen in de bclaags'elling der ingezetenen. Om den afloop der expeditie naar Atchin nategaan is op Java eene commissie benoemd bestaande uit de Heeren Mr. der Kinderen president; generaal Verspijck, kolonels Kroezen MaarschalkHoedthet lid van het Hoog Militair Geregtshof Schroder en de ambtenaar de Laai de Kauterleden; de le luitenant van Hamsecretaris. Vrijdag jl. had de aanbesteding van granen ten dienste der garnizoensbakkerij te Amersfoort plaats. Er waren 6 inschrijvers en is de levering, onder gewoon voorbehoud toegewezen aan de minste inschrijvers, den Heer J- Hooghwinkel te Gorinchem de roode tarwe k f 15.27 het H. L. en de Zeeuwsche tarwe k f 5,55 het H. L.aan den Heer Gerritsen te Amersfoort de Inland- sche rogge k ƒ8.50 het H. L. De totale uitslag der verkiezingen is deze, dat van de liberale partij op 25 aftr. leden (als men onder hen ook den heer van Voorlhuijzen lelt) A zijn gevallendat van de conservatieven voor 5 aftredenden 6 zijn gekozen dat de anti revolutionairen voor 3 aftr. 5 en de ullramon- lanen voor 7 aftr. 8 hebben verkregen. De liberale partij alleen heeft dus bij deze periodieke verkiezingen verloren, terwijl de anti-revolutio naire het meest heeft gewonnen. De liberale meerderheid in de Tweede Kamer is door die uitkomst lot één stem teruggebragt. Bij Kon. besluit van 15 Juni jl. is aangevuld en gewijzigd bel bij besluit van 12 Mei vastge steld algemeen reglement voor de spoordiensten. Daarbij is o. a. vastgesteld «Art. 119, In de rijtuigen mag geen grooter aantal reizigers plaats nemen dan volgens art. 64, voor de afzonderlijke afdeelingen der rij- tnigen is aangewezen. In eiken trein is een voldoend aantal rijtui- Sn of afdeelingen van rijtuigen der le en 2e asse waarin niet gerookt mag wordenen een voldoend aantal rjj tuigen of aldeelingen van rijtuigen der drie klassen, uitsluitend voor vrouwen bestemd. Deze rijtuigen of afdeelingen zijn in en uitwendig op eene voor ieder'zicht- bare wijze aangeduid. Kinderen van het mannelijk geslachtbene den den leeftijd van dertien jaar, door vrouwen begeleid, worden in de rijtuigen of afdeelingen daarvvan uitsluitend voor vrouwen bestemd toegelaten. Het wetsontwerp tot regeling en voltooijing van het vestingstelsel heeft in de aldeelingen der Tweede Kamer over hel geheel geen on gunstig onthaal gevonden. De meerderheid was ingenomen met het meer beperkt stelsel van verdediging. Enkele leden vreesdendat men bij de beperking te veel onder den invloed was geweest van de wenschen van stedelijke bevol kingen, die op ontmanteling der vestingen waarin zy wonen aandringenin antwoord waarop gewezen werd op onze finantiële krachten. Omtrent de taak aan de zecmagt toegedacht werd duidelijker toelichting noodig geacht. Hier mede vereenigde zich ook de commissie van rapporteursdie overigens 't aangenomen stelsel in t algemeen juist achtte. De commissie ver eenigde zich verder met het verlangendat een termijn zal worden bepaald, binnen welken de ontmanteling van vestingen moet afgeloo- pen zijn. Sommige leden betreuren het zeer, dat uit dit ontwerp was weggevallen de bepaling be trekkelijk het alsnog verleenen van schadever goeding voor onderwaterzeting in geval van oorlog, en die althans het beginsel, dat de ver oorzaakte schade zal worden vergoed in deze wet wilden hebben uitgedrukt. De stand der granen in N.-Amerika belooft, volgens een berigt uit New-york. een oogst welke die van verleden jaar ruimschoots over treft. De opbrengst van den katoenoogst zal naar men verwacht, gemiddeld 12 pet. hooger zijn dan verleden jaar. Naai wij vernemen zegt het Algemeen Dogblud van Ned. Indië is het Indisch leger bestuur van plan om de getalsterkte der batail- lons te brengen op 10C0 man. Men is nu ijverig bezig, niet alleen te Batavia, maar ook te Samarang en te Socrabaija de troepen te oefenenin de behandeling van het achter land geweer. Het getal Beaumoatgeweren uit Nederland herwaats gezonden, is voldoende om daarmede dertien batatllons le wapenen. In de zitting der Tweede Kamer van Zatur dag jl. is hel wetsontwerp tot wijziging der militie-wet betreffende afschaffing der plaats vervanging verdedigd door de hesren Lenling, Wassenaar en bestreden uoor de heeren Stieltjes, van Kuyk, Arnolds van den Berch van Heem stede. Bloiu en van Naamen. De Minister van Oorlog heeft hel verdedigdhij wilde wel toegeven in de onderdeelenmits hel hoofd beginsel gehandhaafd werd. Bij bevelschrift der arrondissemcnls-regtbank te Middelburg is naar den procureur-generaal bij het provinciaal geregtshof in Zeeland verwe zen Hendiik Gesquière, oud 52 jareo gewezen concierge en bediende in de bank van leening aldaar ter zake dat hij in zijne betrekking van bezoldigd bediende eu concierge in die inrig- ting, gedurende verscheidene jaren en laatstelijk op 22 Febr. 1873, gelden en geldswaarden, welke door de aflossers van paarden in zijne handen werden gesteld en welke hij belast was te ontvangen en aan de bank te verantwoorden, aan hunne bestemming heeft onttrokken en ten eigen bate aangewend, beloopcnde het gezamenlijk bedrag der alzoo verduisterde gelden en gelds waarden meer dan f 1000. Man schrijft uit Dalfsen 24 Junij De eikenschors wordt hier reeds verscheept. Met den prijs ia bel nog onzekervermits het artikel meestal op markgang geleverd wordt." Uit Zürich wordt aan de Kolnische Zeit. een schrijven gerigt, waarin de beweringen in de Ukase, betreflende de Itussische vrouwelijke studenten aldaar, vrij wel worden beaamd. Meer dan de belli van haar zijn inderdaad liet stelsel van »vrije liefde" toegedaan, in zooverre hare huwelijken in eenvoudige overeenkomsten of de wisseling van ringen bestaan en het is te Zürick algemeen bekend cn erkend, dat tal van gezinnen geweigerd hebben dergelijke lieden op te nemen. Dat de dames zich met staat kunde inlaten is óók waar; een van haar is zelfs ondervoorzitster geweest van ccnc rood- Republikeinsche werklieden-vereeniging. Echter is het maar een klein deel dal voor de bijeen- kóraslen van dien aard tijd vindt. Geestkracht en volharding in de studie kan aan velen niet worden ontzegd. Haar omgang met de studenten laat echter, wat goede zeden en «elvoegelijkheid aangaat, nog al te wenschen over. «Het schijnt bijna, zegt de schrijverdat men bier in ge zaghebbende kringen de meening is toegedaan, dal ieder bij het binnentreden tot klinische of ontleedkundige lissen zijn gevoel voor wegvoege- lijkheid en eerbaarheid als een regenscherm aan de deur moet laten slaan." Dit alles heelt intusschcn den Bund, het officicusc blad van den Bondsraad, niet verhinderd ten heftigste tegen de «vuige lastertaal" der «dwingzieke" Russische Regering uit te varen. Toen de Shah van Perzië in Engclaud to paard naar Woolwich reedis hem een, stuk van zijn statieteugcl ontstolen, die aan diamanten eene waarde heeft van ƒ3000. Tc Michigan heeft een weduwe, die «eer naar een tweede huwelijk verlangde, zich bij opbodlaten veilen onder beding dat zij een week tijd zou hebben tot beraad of zij den hoogstens bieder wel trouwen zou. Een oud vrijer, die het leven in kosthuizen moede waa en op wien de vrouw een gunstigen indruk maakte, overwon alle anderen door 8 dollara

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2