de Carl is ten betere manieren lcerenmaar ie Broglie zal de zaak wei laten zoo als zij is. Er is in Spanje eene moderne Jeanne d>Arc opgestaan. Eene Pruissische amazone wil tbans «an 't hoofd van een corps vrijwilligers de Car- listen verslaan. In een blad van Valencia leest •mendat de bewuste heldin 25 jaar oud en fiink gebouwd is; zij heeft een aangenaam voor komen en blond haar. Haar kleeding bestaat uit een hoog overkleed, lange rijlaarzen, een phrygische muls en een cavalericsabel. In het Hoogerhuis stelde lord Stanhepe voor, de koningin bij adres ie verzoeken eene orde van verdienste in te stellen voor personen welke zich onscheiden hebben in kunsten, wetenschap pen en letterkunde, ten einde de onbillijkheid weg te nemen datterwijl de bestaande ridder orden ra Engeland alleen gebezigd werden om aan hooggeplaatste manaeo of verdienstelijke militairen persoonlijke onderscheidingen toe te kennende gelegenheid daartoe niet bestond voor hen die zich Op eene andere wijze ver dienstelijk hebben gemaakt. Wanner bjj hel verleenen dier orde geen onderscheid in aan merking kwam op grond van de politieke over tuiging der gedecoreerden en bovenal het getal ridders bepaald wierd, zou volgens spr. door de instelling dezer o ie in eene wezenlijke be hoefte worden voorzien. Allerlei. Nog heeft de Shach van Perzië Frankrijks 'grond niet betreden oi reeds wijdt de Tempt twee kolommen aan dezen gewigtigen monarch, 't Blad vestigt de aandacht ep den titel «Shach" en gaat aan 't etymologiseren, 't Blijkt dan spoe dig dat de verklaring van de Indcpendancedie voor eenige dagen de rondte in onze dagbladpers deed, als zou «Shach" Hebreeuwsch zijn en «Gezalfde des Heeren" beteekenen onjuist is. Neen't woord dat wg «Shach" schrijvenheet ia 't Perzisch »Sgalt"volgens de Fransche uit spraak €Chah" en betcekent «koning." Zoo -deed ook prof. Ewald in den D uilschen rijksdag -opmerken, dat «Schahinshah" niet «keizer -der keizers" maar «koning der koningen" be- teekenJe. 't Woord is volstrekt niet Hebreesch -en duidelijk een Perzjsche of Iranesche titel die reeds natuurlijk onder een later eenigszins veranderden vornv op de oudste wigvormige Perzische opschrillen voorkomt. Ook ons schaak spel pleit voor de Perzische afleiding, zooals prof. Dozy o. a. in zijn (htlerlingen aantoont. «Schaakspel beieekenl «koningsspel"; en de Arabierendie 't spel van de Perzen hebben geleerd, spreken altijd van «Shah" voor Koning," welk woord meer of min het burgerregt in hun taal heeft verkregen, zoodat zij 't zelfs met het Arabisch «mal" dat «dood" beteekent hebben verbonden en «Shih" mét", ons «schaak- nul", niets anders beteekent dan «de koning is dood." Dit «Shah mat" is bij de Portugezen, die, zooals men weet, veel woorden uit 't Ara- Lisch hebben overgenomen, «saque mate" ge worden, bij de Spanjaarden wxaqu y mate" bij -de Franschen «échec et mat," b*j de Italianen «scacco matto", bg ons «schaakmat," De afdeeling van de jury te Weenen voor de universiteiten heelt tot president gekozen den Spanjaard don Antonio Garcia Blancodie -wel een zeer verdienstelijk geleerde is, maar behalve zijn moedertaal geen andere levende taal spreekt noch verslaat. In de eerste bijeen komst de beste gaf dit aanleiding tot groole veilegendheid. Men begon alles door elkander te spieken: Duilsch Fransch Engelsch Ita- liaansch maar de president verstond er geen woord van en wist nietwaarover gesproken werd en wat hij te doen had. Goede raad was duur, lot eindelijk de rapporteur hel voorstel Üeed om zich bij de beraadslaging van de oude internationale taal der geleerden, van hel Latijn 4s bedienen, Dit werd aangenomen en zoo komt het, dat op de wereldlentooBslelliug van het jaar 4873 in een der section van de jury, als op een geleerdencongres van de 17de eeuw de debatten in 't Latijn worden gevoerd. Er zal dus ook een Latijnsch rapport worden uilgebragt. Uil Stokholm wordt geschreven dat de se naat der universiteit bepaald heeftdat voortaan vrouwen zullen worden toegelaten tot alle aka- demuchc examens, met uitzondering van die •an de theologische faculteit. Aan de faculteiten wordt het overgelaten in de wijze van exami neren die veranderingen te biengen welke ze zullen noodig achten. Te New-York is een boter-fabrick opgerigt. Agenten loopen alle slagerswinkels af en aoopen al het verkrijgbare ossenvet op. Dit wordt ge zuiverd en in reepjes gesneden. In grootc ketels, die evenveel water als vet bevatten, wordt een jioomgeleider gebragt, zoodanig, dat het vet door den stoom gesmolten wordt. De onoplos bare deelen zinken terwijl de vethoudende stof bovendrijft. Laatsbedoelde slof bestaat dun uit boter eu stearine; bij een wat-mte van 80° smelt de boter en de stearine niet, zoodat de afschei ding gemakkelijk geschiedt. De boterachtige stof wordt afgeschept, met 13°/0 versche melk en wat zout vermengd en een kwartier lang geklopt. Men heeft dan een boter, die, volgens de Pali Mall Gaiettej zeer goed is, en slechts de helft van de gewone bister kost. De overblijvende stearine zelf wordt aan de kaarsenmakers ver kocht en brengt nog 7 k 12 centen het pond op. De zaak schijnt opgang te maken want om de uitvinding te exploiteeren heeft zich reeds een vennootschap gevormddie over 500.000 dollars beschikt Een predikant te 's Hage ontving dezer dagen een brief, waarop zijn titel in de Latijnsche initialen stond uitgedrukt V. D. M. (Verbic Divini Minuter. Toevallig nam de predikant, uitgaande, zelf den brief aan en wilde hem dadelijk openen doch de brievenbesteller, dit ziende, ging eenigs zins schroomvallig op hem af en merkte heel nederig op: neem me niet kwalijk dominé, u vergist ude brief is Voor De Meid, zie maar, het slaat er op v. d. m. In de vorige week is bij het onderzoek naar den gezondheidstoestand der op de markt te Zuidbroek aangebragle paarden door den heer Billroth districts-veearts een paard ontdekt dat aan den kwaden droes leed. Op last van den genoemden ambtenaar is dat paard dadelijk door de lijks-polilie io beslag genomen cn bij besluit van den burgemeester van Zuidbroek afgemaakt. Het paard behoorde in eigendom aan Eppe Ophandvan beroep scheepsjagerwonende te Uitterburen en was onlangs door hem op de markt te Wedde aangeruild. Tegen den eigenaar is proces-verbaal opgemaakt en aan den bevoeg den regler ingeleverd. Het provinciaal geregtshof in Overrijssel heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer S. A. Themans te Oolmarsum tegen de firma van Gend en Loosstrekkende de vordering van eerstgenoemden tot vergoeding van drie manden met wilddoor hem van Almelo naar Parijs verzondenmaar aldaar in bedorven toestand aangekomen. Het hof heeft den eisch toegewezen, welke door de regtbank te Almelo was ontzegd, en de firma vau Gend en Loos veroordeeld in beide instantiën gevallen. Eergistermorgen zijn van Winschoten naar de Pruissische grenzen vertrokken een zestal Rijksveldwachters, ten einde daar,op verschil lende punten gestationeerd, te waken tegen den invoer van vee uit Prnissen, waardoor onze veestapel worde bedreigd met de gevaren eener besmettelijke ziekte. Te Bordeaux is de synagoge, de grootste, welke Frankrijk bezit, een prooi der vlammen geworden. De aangrenzende gebouwen zijn gered. De brand is ontstaan door bet onvoorzigtig met licht zoeken naar een lek, dal in de gaspijpen moet ontslaan zijn. Naar men uit goede bron verneemtis het dezer dagen in de bladen medegedeelde berigt, dat de verdachten van den dubbelen moord aan de Bogt van Guinea te 's Hage in de maand Augustus e. k. voor het Provinciaal Geregtshof zouden teregtstaan, van allen grond ontbloot. De stukken moeten zelfs nog niet bij den pro cureur-generaal zijn ingekomen. AMERSFOORT 3 Juli) 1873. In de vergadering der Provinciale Staten van Utrecht, Dingsdag 8 Julij e. k. te houden, zal de verkiezing geschieden van een lid voor het collegie van Gedeputeerde Stalen ter vervulling der plaats van wijlen Mr. J. C. G. C. Laan De kicsvereeniging Vooruitgang vergadert heden, Donderdagavond, in Amicitiater zake de ver kiezing van vijf leden voor den gemeenteraad van Amersfoort. De kiesvereentging Amertfoort vergadert Maan dagavond 7 Julij e. k. des avonds te halfnegen in Amicitia, ter zake de verkiezing van vijf leden voor den gemeenteraad van Amersfoort. Bij kon. besluit is de zamenstelling van den generalen staf nader gewijzigdals volgt: 1 ge- ncraal-majoor chef; 1 kolonel; 3 luitenantkolonels; 4 majoors en 11 kapiteins. Van de kapiteins van den staf zullen de zes oudste ia rang behooren tot de eerstede overige tot de tweede klasse. Dingsdag jl. had de opening plaats van de zomervergadering der Provincial© Staton v. Utrecht met ccne rede van den Commissaris des Kouings die omtrent den algemeenen toestand der provincie te kennen gaf dat deze bij voortdu ring slof geeft tot waardeering van het vele goede waarin men zich mag verheugende gezond heidstoestand der ingezetenen is bemoedigend de veestapel heeft nog steeds te lijden van de longziekte, maar het getal aangetaste dieren is in den laalsten lijd verminderd; de ongunstige weersgesteldheid van het voorjaar laat kwalijk de verwachting open op een ruimen oogst. In warme woorden bragt Z.Exc. hulde aan wijlen de heer Mr. Laanwiens afsterven hij een be treurenswaardig verlies noemde voor de Prov. verg. in het algemeen en voor die van Gedep, stalen in het bijzonder, daar zijn kennis, onver moeide en trouwe medewerking op hoogen prijs werden gesteld, zoodat zijn verscheiden een gevoel van diepe smart bij het collegie en zeker ook bij de Staten deed ontslaan. In de opgaven omtrent de pokkenepidemie worden weder belangwekkende staaltjes mede gedeeld van het nut dér koepokinenting en van de gevaren van hel verwaarloozcn daarvan. Het heeiscben eener pokken-epidemie te Bunschoten bragt velen terug van het denkbeeld om zielf wegens gemoedsbezwaren niet te laten inenten. Uit de cijfers omtrent het gcheele getal ingeën- len in de provincie is al te leiden, dal «de pokkenvrees al weder geweken is". Omtrent Utrecht wordt gezegd, dat de her haalde voorstellen van den adj.-inspecteur aan B. en Welh.om zoo spoedig mogelijk verbe tering te brengen in de wijze van verzameling en van afvoer vata fecale stollen, nog weinig ingang schijnen gevonden te hebben. Tegen de wijze van bouwen van huizen door «huizen- bouwers" («bouwkundigen" zijn er weinig onder, zegt het verslag) worden uit hygiënisch oogpunt verschillende ernstige bezwaren ingebragt. Dit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat een debouché voor fecale sloffen waarschijnlijk ge makkelijk zal te vinden zijn. Orde en veiligheid werden over het algemeen voldoende gehandhaafd. De openbare straatver lichting is vrij voldoende. Onder de ingekomen stukken zijn eene mededeelingdal van het crediet aan hel 2G« Ned. landb. congres, toegestaan voor /319, zal moeten gebruik worden gemaakt; eene mede- deeling dal ook van rijkswege eene subsidie is toegestaan voor den aanleg vau een grindweg van Bunschoten naar de grens der prov. Gel derland, waarvoor een provinciaal subsidie is toegestaan. Te behandelen zijn o. a., behalvede rekening over 1871, de bcgrooiingen voor 1874; eene missieve van Gedep. Staten betreffende het aan hun collegie opgedragen onderzoek naar de al of niet wenschelijkheid van de afschaffing der provinciale tollen; een verzoek van eene comm. uit de afdeeling lJsselstcin der Vereen voor fabr. en handwerksnijverheid, om een jaarlijksch sub sidie in de kosten tot in stand houding eener school voor bouwkundig teekencn; verschillende walerschaps-aangelegenhedeneen adres van de H.H. Mom ij n en van den Ouwelant, voor- loopige conccssionnatissen voor den aanleg en de exploitatie der spoorweglijn Botterdam ArnhemMunster, verzoekende een provinciaal subsidie; een verzoek van Eemland cn Hoogland om verhooging van het provinciaal subsidie voor de verbetering van den weg van de Eembru» tot aan den straatweg in Hoogland bij Coel- horst, enz. Bij de gisteren, Woensdag, in de Tweede Kamer gehouden interpellatie van den heer Nier- tlratz over Atchin was het hoofdpunt, ol er iets waar was van het berigt van Reuterdal er vredesonderhandelingen gaande waren. De Minister vrn Koloniën heeft die vraa» ontkennend beantwoord, 't Was mogelijk ol waarschijnlijk dat bevriende Staten pogingen bij den Sultan van Atchin hadden aangewend om hem te bewegen, met Nederland in onder handeling te tr eden, en als er dan goede voor waarden werden gesteld, om zonder verder bloedvergieten tot eene eervolle vrede te geraken, dan zou de Indische Regering daartoe wel bereid bevonden worden, maar zou daarom geen oogen- blik ophouden met de noodige voorbereiding der tweede expeditie De interpellatie liep na eenige discussie af waarna de algemeene beraadslaging over het wetsontwerp betrefTende de belasting op de ge bouwde eigendommen is aangevangen. Heden Donderdag voortzetting. Naar wij vernemen is Dingsdag te 's Hage een zamenkomst gehouden van den Baad van State met den staatsraad in buitengewone dienst, den luitenant-generaal J. van Swieten Hel collegie heeft op voorstel van een zijner leden den wensch

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2