met de meeste deftigheid «champagne van den Sbach I" Het leger was prachtig eu de Sitach buitengewoon vriendelijk complimenteus. Volgens de Spener Zlg. maar dat is een Pruissisch blad, zullen de Franschejournalisten zeggen kan men echter niet veel aan op de complimenten van zijne Perzische majesteit. De vertalers nl. hebben de vrijheid zijne woorden over te gieten in den vorm, die hun het beste voorkomt en de fijnste complimenten zijn aan de«e hecren te danken. Maandagnamiddag jl. hield de gemeenteraad van Amersfoort eene door den Heer Burgemeester Mr. A. G. Wijert gepresideerde zitting, waarvan wij, tegelijk met de punten van behandeling, bekuopt den uitslag in ons voorgaand nummer mededeelden. Aanwezig waren 12 leden; afwezig, met kennisgeving van verhindering de Ileeren van Walchren Meihorst, en Schellus. Aan de orde is het voorstel van Burg. en WelU. om aan de directie der Amersf. Beijersch- bierbrouwerij voor den tijd van 25 jaar, legen f5 per jaar, een stuk grond aan den berg in erfpacht afteslaan voor de oprigting van een paviljoen ten dienste van het publick, tegen welken afstand geen bezwaar bij de commissie van fabricage bestaat. Het daartoe betrekkelijk ontwerp-besluit wordt met algemeene stemmen aangenomen en besloten der rekw. te vergun nen in overleg met B. en W. een behoorlijken toegang over het gem.- terrein aanleleggen. De Heer Croockewit onthield zich van mede stemmen. Voorstel van B en W. betrekkelijk de inrig- ting van een ziekenhuis, tot opname, afzonde ring en verpleging van personen uit slaapsteden, winkelhuizen enz. aan besmettelijke ziekten lij dende, hoedanige inrigling door Gedep. Staten wordt gevorderd krachtens art. 7 der wet van 4 Dec. 1872. De Voort, brengt in het midden, dat B. en W.bij onstenlenis van hiertoe ge- schikten gem.-grond buiten de kom, hunne aan dacht hebben gevestigd op een onbelend ge deelte van het gesticht der armen Poth (boek Koningstraat), welks bestuur hem voorloopig reeds te kennen gat geen bezwaar te maken tegen het gebruik van dat gebouw voor ge meld doel. Voor bet geval er nu ook bij den gemeenteraad geene bedenkingen rijzen, vermeent de Voorz. te mogen voorstellen aan B. en W. magtiging te verleenen om, behoudens nadere goedkeuring van den Raadmet het bestuur van de Poth in verdere onderhandeling te tre den. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. Voorstel van B en W. om de veranda der hoogere burgerschool te doen inrigten lot werk plaats van den amanuensiseene noodzakelijke verbonwingdoor den gem.-architect begroot op ruim f 300. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Vier voordragten tot benoeming van twee regenten en twee regentessen voor bet burger weeshuis, waarop zijn geplaatst: 1. de heeren P. Meihorst Sr., Jhr. Mr. J. E. Godin de Pes ters en J. P. Scbluiler; 2. de heeren dr. L. C. E. E. FockC. B. Kok en G. A. van Werkhoven3. mevr. van Werkhovengeb. Dergmann Haakman van den Berghgeb. van Werkhovenen Kok geb. Hens4°. mevr. Mcthorst geb. Sleinbuchvon Weiier geb. Schellus en van der Leeuw geb. van Druynen. De eerslvoorgedragenen die aan de beurt van aftreding zijnworden allen met algemeene stemmen herkozen. De Voorzitter zegt, de h- op gevoed te hebben, de benoeming van een leeraar in de Fransche de Engelsche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool op de lijst der punten van behande ling te doen plaatsen, doch daarin niet te zijn ge slaagd, dewijl eerst Zaterdag avond het advies van den Inspecteur voor he'. middelbaar on derwijs met de-stukken inkwam. Van het 5 a 6jal sollicitanten konden slechts twee op de lijst van aanbeveling geplaatst worden, namelijk de heeren W. J. Hakkert te Lonneker, en A. Tim mermans, te Roermond, beiden aan de leden bekend. Uit aanmerking van het groot belang dat er in gelegen is om met den aanvang van den nieuwen cursus den te benoemen leeraar in functie te doen tredenstelt de Voorzitter voor, nu tot de benoeming over te gaan, ten ware een der leden uitstel mocht verlangen. De heer llerschsl erlangt vau den Voorzitter een be vestigend antwoord op zijne vraag, of deze heer Hakkert dezelfde is, die ook bij de oprigting der hoogere burgerschool tol de aanbevolenen be hoorde. Tot dadelijke behandeling besloten zijnde, gaat men over tot dc stemming, waarbij de heer Hakkert 10 en Timmermans 2 st. verkregen wes halve de eerste .is benoem J. Ingekomen zijn een vei zoek van M. C. van Rtjnvroeger zaakwaarnemer te Utrecht, thans kofl'ebuisliüuder op den hol te Amersfoortom tot makelaar te worden aangesteld. Ter secretarie en te behandelen in eene volgende vergadering. Missive van Gedep. Staleninhoudende het verzoek om de zesde zinsnede in art. 26 van het reglement van orde voor de vergaderingen vau den gemeenteraad eene door hen aange geven wijziging te doen ondergaan. Op voor stel van den Voors. wordt besloten de stukken in banden der commissie van wetgeving te stellenom berigtconsideratiën en advies. Jaarverslag der commissie van wetgevingbe vattende eene opgaaf van de verordeningen aan welke voortdurende kracht is toe te ken nen. Ter secretarie. Rekening van het burgerlijk armbestuur over 1872 7315,52) en begrooling over 1874 (ƒ7600). Te onderzoeken in de afdeelingen. Verzoek van den beer IV. A. Croockewit om na de gezondheids-commissie te hebben ge hoord, een of meer welpompen in de gemeente te mogen daarstelleu en daartoe grondboringen te laten doen. Overeenkomstig het voorstel van den Voors. wordt besloten de aanvraag aan B. en W. te verzenden ter beschikking. Met het oog op de vacatureonlangs door het overlijden van den hulponderwijzer A'. Dek ker aan de openbare armenschool ontslaan en op bet verslag over 1872 waarin de School commissie aandringt op vermeerdering van hulp personeel spreekt de beer L. E. Lagerweij den wensch uit, eenige inlichtingen te erlangen aangaande het gevoelen der pl. schoolcommissie omtrent: 1. het aantal leerlingen, met inacht neming der voorschriften van deskundigen naar haar oordeel te plaatsen in het nieuw aangebouw de schoollocaal 2. het gebruik van kweeke- lingen als leerkraëht3. het bezigen van vrouwelijk hulppersoneel in ééne of meer der laagste klassen. De Voors. verzoekt den heer Lagerweij het gesprokene nader schriftelijk op te geventen einde daarvan aan de school commissie mededeeling te kunnen doeo. AMËUSFOORT 17 Julij 1875. Z K II. Prins Hendrik der Nederlanden heeft Maandag 14 Julij jl. op het Paleis te Soestdijk een diner gegeven waarbij uit Amersfoort de Heeren Luitenant-kolonel J. J. Meiier en J. L. baron Nepvcu genoodigd waren. Blijkens den slaafcop de le bladzijde van dit nummer zijn herkozen de vijf aftredende leden van den gemeenteraad van Amersfoort de Heeren Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van YsseltB. E. HerschelE. E. Visser J. F. Lagerweij en P. E. van Ittersum. 351 van 599 stemgeregtig',,in kwamen ter stembus op. Dat is een zeer belangrijk getalvergeleken bij andere plaatsen en grooter getal dan bij vorige periodieke verkiezingen voor den gemeen teraad van Amersfoort, namelijk in 1871 stemden 300 van de 59 f kiezers 1869 323 571 1867 317 560 1865 286 556 1863 278 551 1861 507 546 1859 256 535 Aan de Nieuwe Rott. CL is uit Amersfoort gemeld d.d. 44 Julij «In de raadsvergadering van heden is een leeraar aan de hoogere burgerschool benoemd uit eene bij bet publiek onbekende nominatie. Wat van die geheimzinnigheid de reden is, is onbekend. Men zegt dat er slechts vijf sollici tanten zijn geweest, waarvan drie zich persoonlijk hebben aangeboden. De Heer VV. Uakkert uil Enschedéis benoemd." V-rwijzende naar hetgeen het raadsverslag in dit nutnmer over deze aangelegenheid behelst metken wij op dat de inzender van het berigt aan de N. Holt. Cl. wijzer en beter had gehandeld zich naar de toedragt der zaak le inforuieien in plaats maar spoorslags en als in kippendrift in een publiek orgaan den Voorzitter en de leden van het Dagelijksch Bestuur en van den Gemeenteraad geheimzinnigheid in zoodanige publieke zaak aantelijgen te meer ondoordacht van zijde des inzenders, omdat de gemeentewet wel voorschrijft bekendmaking der raads zitting, niet der te behandelen zaken. Evenwel wordt alhier welwillend van bevoegde zijde steeds zeer doelmatige publiciteit van raadszaken gegund. Bovendien is de benoeming van den Heer Hakkert zeer rationeelwant toen alle leeraren bij de nieuw opgerigte hoogere burgerschool iu 4871 werden benoemd, was hij, voor dezelfde leervakken, de eerste op dc voordragl (nominatie,) glijdende wij nu maar over al hel desbetrcfTendc verlcdene heen als zijnde door het raadsverslag cu het bovenstaande het publick cn dc inzender ruimschoots ter zake ingelicht. Nadat het bovenstaande was gezet, behelsde de N. Dolt. Cl. van heden eene gedeeltelijke recti- ficatie van het berigt. Van wege de Af deeling Amersfoort van het Nederl, Schoolverbond had laatstleden Dingsdag namiddag in den tuin van A. Maters, builen de Slijkbarrière alhier, een geheel eigenaardig feest plaats. Een getal van 450 leerlingen van dc Stads- Armenschoolde school Jer Herv. Diaconie, die van de Dames Directrices der loterij ten voordeele van behoeftigen en de aan de Stads-Armenschool verbonden handwerkscheol voor meisjesdie zich door getrouw schoolbezoek gedurende het halfjaar van 1 Nov. 1872 tot 4 Mei 1873 eenige onderscheiding hadden waardig gemaaktkwa men ouder geleide van hunne Onderwijzers te vijf uren in den met de Vaderlandsche driekleur feestelijk getooiden tuin te zamen en werden daar ontvangen door de Leden van het Bestuur der Afcteeling die bij mon Ie van den Secietaris, den Heer A. J. Bos, hen allen hartelijk welkom heetten. Nadat door de kleinen onder begeleiding vau de muziek van eenige leden van de Kapel van hel regemenl Rijdende Artillerie een paar cou pletten van hel Nederlandsche volkslied waren gezongen, weiden de feestelingen onthaald op kersen en vermaakten zij zich verder met de uit voering van eenige zangstukjes, vrolijke spelen en gezamenlijke wandelingen door den tuin waarbij zij door de muziek werden voorafgegaan, waarna de uitdeeling van kersen nog eens werd herhaald, terwijl eindelijk aan elk kind bij het verlaten van den tuin een krentenbroodje werd uitgereikt, waartoe de Feest-commissie door de welwillende beschikking van een lid der Afdee- ling was in staat gesteld. Dit tweede kersen feestwaaraan ruim 150 kinderen meer deelnamen dan ten votigen jare en hetwelk werd opgeluisterd door de tegen woordigheid van hel Hoofd van het burgerlijk bestuur, een der Ileeren Wethouders, eenige Daines en meerdere belangstellende vrienden der jeugd en van het volksonderwijs, is, naar wij gelooven le mogen vertrouwen dank zij ook de goede zorgen van Heeren Hoofd- en Hulponder wijzers, tot aller genoegen afgeloopen en niet het minst lot genoegen van de kinderen, die te half negen uren hoogst voldaan den tuin verlieten, nadat vooral eenigen van hen namens allen onder de leiding van de Hoofd-onderwijzer G. Mühri.ig het Bestuur der Afdeeling een dankbe tuiging hadden toegezongen. Moge de indruk van het feest bij de leerlingen, die daaraan deelnamen, lang regt levendig blij ven, en zij en andere, die nu door minder getrouw schoolbezoek niet in het feest konden deelen, zich daardoor krachtig aangespoord ge voelen om getrouw gebruik te maken van de gelegendbeiddie voor hen is opengesteld om opgeleid te worden tot waardige leden der maatschappij, en allen, die het wèl meenen met het opkomend geslacht en hel geluk van den Slaat steeds meer krachtig de pogingen willen steunendie hier en elders door het Schoolverbond worden aangewendom door bevordering van geregeld schoolbezoek mede te werken tot de ontwikkeling en veredeling des Volks en den bloei der Natie. Tot veler groot genoegen is de Heer S. W. Josephus Jittaeen der bekwaamste en verdienstelijkste raadsleden te Amsterdam, met groote meerderheid van stemmen lierkOZOIl. Verkiezing voor de Tweede Kamer der Statcn- Generaal. District Deventer: Uitgebragt 2101 geldige stemmen. Gekozen de heer A. baron Schimmelpcnninck van der Oye met 1072 stemmen. Op den heer mr W. van der Kaay waren 850 en op den heer Dumbar 170 stem men uitgebragt. Een gezelschapje Amsterdammers, ongeveer 25 personen had zich naar Utrecht begeven oui eenen »pot" te verteren. Er werd behoor lijk gegeten en gedronken; maar toen de loge menthouder betaling vroeg, was de .Judas" van 'l gezelschap verdwenen, zoodat de potver- terenden hunne horologies enz. te pand moesten laten. De gevlugte is nog niet weer verschenen. Advocaten, zonder processen, willen gaarne voor den logementhouder pleiten, bijaldien bij als ongepatenteerd pandjeshoudcr in mocijelijk- heden geraakt. In het algemeen overzigt van De Indiër leest men o. a. het volgende «De gemoederen zijn een weinig tot kalmte gekomen over dc expeditie naar Atchin. De gevolgen laten zich gevoelen door ziekte onder de garnizoenen vau Batavia cn Saraarang. Om-

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2