«partij hare groolsie numerieke Vacht veelal het -meest ia het minder» en min-onlwikkeldc landvolk. Men moet bij en nd de verkiezingen de cijfers niet enkel tellen, maar ook wegen. Na bovenstaande beschouwingen aal het wel der overweging waardig gekeurd mogen worden welke solutie te toeken om uit de tegenwoordige xninisterieële en parlementaire crisis en conlusie te geraken. Allerlei. Een blad van Detroit meldt het volgende van bet noodlottig eiude van een lucktsckipper in Jowa Michigan. Or-der de vertooningen, welke den 4 Julij tot viering van den dag, den verjaardag van «Ie onafhankelijkverklaring der Vereenigde Staten ter plaatse waren aangekondigd, was ook eene luchtvaart van prof. Lamounuinuit Brooklyn, Michigandie met een reuzen-ballon zou op stijgen. Duizenden toeschouwers hadden zich reeds lang voor het bepaalde uur op den public equare verzameld doch er woei zulk een heftige winddat men nog drie uren nk het aangekon digde tijdstip moest wachten, eer de lucht wat bedaard was. De vulling van dea ballon met verwarmde lucht geschiedde onder bijzonder loezigt en leiding van den professor, en weldra stond de bal van 78 voet in de lucht. De gondel, uit mandewerk, werd aan 6 of 8 lange touwen, die van den ballon athingenbevestigd. Zij was juist groot genoeg om één man gemakkelijk* op te nemen. Reeds bij het vullen van den ballon viel het in het oog, dat hij niet met een netwerk van koorden omgeven was, het welk dien zeer eanmerkelijk versterkt zou hebben. Slechts de touwen, waaraan de gondel hing liepen ook om den ballonmaar zoo on regelmatig dat men reeds vreesde dat hij er uit kon ontsnappen en het vrije zoeken. Pro- lessor echter, die toch zaakkundige was, be lommerde naar het scheenzich er niet om maar nam in den gondel plaats, .zoodra de -vulling was afgeloopen en gaf bet sein tot loslaten. De ballon verhief zich snel en de professor groette de ademlooze menigte met het zwaaijen van zijnen hoed. Reeds bij het opstijgen zwenkte de ballon zoo zonderling tusschen de tonwen dat eene katastrofe onvermijdelijk scheenen toen het luchtschip zoo hoog was dat het niet grooter scheen dan een gewoon okshooidvat volgde het gevreesde onheil inderdaadde ballon kromp in en ontsnapte uit hel touwwerk; de gondel met den professor viel naar beneden. Men zag den man nog beproeven de mand om te keerenom ze als een parachute te bezigen op welk redmiddel hij bedacht scheen te zijn geweest. De manoeuvre gelukte hem ook werke- lijk maar op ongeveer 100 voet van den grond begaven hem de krachtenhij liet losen kwam neder op den bodemof liever in den bodem want de val van het ligehaam maakte een inholling van wel 6 duim alseenvorm- looze massa van vleesch been en bloedterwgl de ballon zelf als een vogel heen fladderde. Groote ooizelling deed de menigte her- en derwaarts uiteenstuiven. Maar zoo zijn de menschen in Amerika niet lang daarna scheen men van den schrik weer bekomen. Althans wat er verder nog op het feestprogramma van den dag voorkwamwerd geregeld uitge voerd en het ontbrak geenszins aan deelnemers. Adèle Spilzeder heeft cassatie aangeteekend tegen de uitspraak der Jutijdie haar veroor deelt. Naar men verneemt bevindt zij zich in lijdenden toestand. Paulina Dosch, eigenares der Dachauerbank is wegens bedriegelijke bankbreuk en twee ver- valschingen van oorkonden, benevens bedrog, tweemalen gepleegd, veroordeeld lot 5 jaren tuchthuis; haar echtgenoot Johan Dosch wegens verduistering van waarden tot 1 jaar tuchthuis; Ignatus Brücklmaierdie den zoon van Pauline Dosch overhaalde om eene cassette met waarden ten bedrage van ongeveer 40,000 fl. naar zijne (Bs.) woning te brengenen die zich daaruit f 10,000 ontreglmatig toeeigende, tot 2 iaar tuchthuis en 8 jaren verlies der burgerlijke rechten. De zoon zelfs kreeg 6twee bedienden bij Pauline Dosch ieder 3 maanden gevangenisstraf. Alle diie worden evenwel geacht door de pre ventieve hechtenis hun straf reeds te hebben ondergaan. Omtrent den optogtdie gisterenWoens dagmiddag, te Veendam zou worden gehouden bij gelegenheid der tentoonstelling, schrijft de Veend. Cl. het volgende: Hij geeft eene voorstelling van den land bouw en van de meeste takken van nijverheid te Vcocidam. Het denkbeeldom zulk een op togt lc houden, heeft een engewoncn en rui men bijval gevonden, aanzienlijke sommen zijn er door coiporatién en particulieren toe bijgedragen terwijl vele deeluemers zich daar voor aanzienlijke opofferingen getroosten opdat het voorgenomen plat» met luister zou worden volbragt. Dank zij der algemeene geestdrift, dank zij der feestcommissie voor den optogt, dtnk zij inzonderheid haren uitstekenden voorzitter is de zaak door eene niet genoeg te roemen eendragt op eene voortreffelijke wijze geslaagd. Op ruim een dertigtal wagens, naar wij mee- nen zullen even zoo vele takken van nijver heid door hunne beoefenaars worden ver tegenwoordigd. Elke tak vormt als het ware eene eigene commissiedie voor de versiering van den wagen en voor de regeling van^ hare zaak zorgt, hetwelk in de versiering een niet on gunstig werkenden naijver doet ontslaan. Prachtig zal vooral de landbouwwagen wezen, door acht fraai gedekte paarden getrokken, ongemeen sierlijk de wagen van Florakostbaar die der labrikanten, merkwaardig die der boek drukkers, waarop, naar men zegt, de letterzetters en drukkers hun bedrijf zullen uiloelenen, om versjes en liedjes te verspreiden onder het volk. Het zangkoor met zijn prachtig vaandel zal niet ontbrekenen de rederijkerskamer iSuade" evenmin. De wagens zullen worden voorafgegaan door een vaandeldrager te paard, wiens wapperend doek het wapen draagt van Veendam alsmede door corpsen tamboers en hoornblazers eu afgewisseld door verschillende afdeelingen der eerewacht in een eenvoudig maar smaakvol costuum." Een trouwlustige, die in zijn tijd zijne kos telijke hersens niet heeft geplaagd met Siegenbeek en Weilandwal niet beletdat gemelde hersens toch in slechten staat zijn geraakt adverteert in 'l Handelsblad: »Een huwelijksaanvraag, een weduwenaar uit een burger Lijke stand en gezond van gestel. P. G. twe en zestig Jaaren out en honderd negen en Ceslig gulden pencieoen een oble gaatlie op Rus Land van duizent. gulden, vijf- perzend en van alles dubbelt ouder Legen en van een vatzoendelijke vamielie, en woond ver buiten de stat en nu geloxeert ia amsterdam en wensten met een Jufvrouw of met een Weduwe zonder kinderen en van een gezont gestel en van gelijke stand van veertig tot vijftig jaaren out En die ook wat vermogen mee kan brengen om in een stil Leven te Lijden tot een christe Lijke opbouwing; wensten in kennis te komen om na voldoende kennis making en naar goed vinding een huwelijk te sluiten en een stipte geheimhouding, zij die hierop acht slaan worden verzocht onbeschroomd zig met franco briefve onder Letter D. Z. te adderezeere En te wende aan de dierectie Handelsblat." Te Leiden heeft een jongen, die bij 't plun deren van eene kist vol koek met twee makkers door eene vrouw werd betraptdeze met een mes gedreigd. De jonge dieven zijn gearresteerd. Over een brand te Rueil schrijft de corres pondent van de Ami. Cl. o. a.Vrijdag avond te 10 uur gingen twee kruideniersjongens naar den. kelder van hun baas om petroleum te halen, Dat gevaarlijke vocht zat in een groote ton die zoo slecht gekuipt wasdat de olie er door lekte. Een der jongens had de onvoorzigtigheid de kaars bij het vocht te hauden, waardoor ter stond een geweldige vlam om hem heen sloeg. Op het geschreeuw kwamen de kruidenier en anderen toeschieten, de knechts werden gered en het begin van brand met zand gebluscht. Alle gevaar scheen dus geweken. Maar de men schen vertrouwden het niet, en de adjuncl- maire vroeg, of de brand wel degelijk gebluscht was en of er niemand meer in den kelder was, waarop anderen zeiden, dat men er zich van moest gaan overtuigen. De commissaris van politie verzette zich daartegen op grond dal een der gelijk onderzoek op het oogenblik gevaarlijk washij gaf echter zijn woord van eer, dal de kelder ledig en de brand gebluscht was. Naar die verstandige taal werd niet geluisterd. De domme liedeo met den adjunct-maire aan het hoofd liepen nu, met kaarsen gewapend, naar den kelder en in een oogenblik stond de van Eetroleum verzadigde lucht in den kelder in rand en ten gevolge van de verhitte lucht ontploften nu het vat petroleum en een vat brandewijn. In een oogenblik stonden alle aan wezigen in brandvlogen den kelder uit eu deelden den brand aan anderen mede, met het gevolg dat 42 mannen, meest huisvaders, ernstige brandwonden hebben bckonfénonder hen de adjunct-maire, de kruidenier, zijn knechts, twee officieren der pompiers, zeven pompiers enz. Op het oogenblik moeten reeds vijftien van de gewonden zijn overleden en men vreest, daler nog meer dooden zullen vallen. Ziedaar de ramp, want de biaud van het gebouw was spoedig gebluschtzoodal de materiele schade gering is. Men leest in de Surinaansche Courant vau 1 Julij l Julij 1803—1873. Tien iaren geleden klonk het koninklijk woord tot de slavenbevolkinggij zijl vrydoch in uw eigen belang en om u tot bet maatschappelijk en het huiselijk leven op te leiden wordt gij onder het toezigt van den Staat geplaatst. Die blijde marehoewel aan een beperkende voor waarde verbonden werd allerwege met geestdrift vernomen, en Leve de Koning! was de juchtoon, die alom werd aangeheven. De toestand, die op 1 Julij 1863 was in het leven geroepen, was dus een tijdelijke en moest eenmaal plaats maken voor een ander gewigiiger keerpunt in de geschiedenis van Suriname. Dat tijdstip, toen verre verwijderdkromp met ieder jaar inen heden is de dag aangebrokennaar welken met hijgend verlangen werd uitgezien; de dag, op welken de laatste schakel van de kelen der stelselmatige slavernij wordt vernietigd. Wal vóór tien jaren met nevelen was omtogen, is heden is het volle licht verschenengelijke regten voor allenvoor de wet. Even als in 1863 verkondigt het kanon gebulder op dezen dag dit gewigtig feit; en schepen en publieke gebouwen prijken met de Nederlandsche kleuren en met die der alhier vertegenwoordigde natiën. Het feest is voor die duizend en duizend lallen, die, na een lieniarigen lu&scbenstand heden het voorregt deelachtig worden om als zelfstandige wezens, als vrije borgers in onze maatschappij op te treden. Het is feest ook voor alle welgezinden; want heden wordt de band aaneengesnoerd die alle burgers tot een staatkundig gezin moet maken, werkende voor één ondeelbaar belang: hel welzijn van Suriname. Heil u, nieuwe leden onzer burgermaat schappij I Wij begroeten uwe intrede met inge nomenheid in verwachting, dat gij, bij de uitdrukking van uwe dankbaarheid aan onzen geliefden koning Voor die groote weldaadu zult toeleggen om, door eerbied voor het wettig gezag gehoorzaamheid aan de wet, gehechtheid aan de plaats uwer inwoning, ordelijk gedrag, gezellen arbeiden de beoefening van alle maatschappelijke deugdente toonen waardig te zjjn het bijeonder voorregtdat u heden is ten deel gevallendan zal de opheffing van het Staatstoezigl u ten zegen strekken en mede werken om den bloei van Suriname te be vorderen." Kenuisgeriup;. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT doet te weten, dat, aantevangen den 3. Augustus e. k,op Zondagtusschen 7 en 9 uren des voor middags, door de Vereeni|(ng tot bevorde ring van 's lands weerbaarheid alhier sal worden gevunrd op het terrein genaamd de Vlasakkert nabij de Piramide, gelegen rechts van den straatweg tusschen Amersfoort en Utrechten dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoortden 31. Joli 1873. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. AMERSFOORT 31 Julij 1873. Luchtscbippers en torenwachters worden onder de hoogste plaatsbekleedera der wereld gerang schikt. Dingsdag jl. kon men te Amersfoort kosteloos hel voorregt genieten de verhevene werkzaam heden te aanschouwen van 4 personenrang innemende tusschen luchtschippers en toren wachters. Het viertal bevond zich op de spits van den Lievevrouweloren te Amersfoortdie van den grond tol het hakmes (haan) 384 voeten en 5 duimen hoog is en van Deneden tot den derden omgang 348 trappen bevat. Twee zaten heel deftig op het kruis onder het hakmes en hel viertal werd niet duizelig op deze verhevene stellingiets dat andere verhevene Elaatsbekleeders somwijlen overvalt en weleene inderlijk kan worden. De hooggeplaatste gezellen werkten kalmpjes aan het bevestigen van eenen nieuwen bliksemaf leider, thans een koperen, ter vervanging van den builen dienst geraakten antieken bliksemafleider. De namen der tweedie de platte koperen staaf aan het hakmes schroefden, zijn VV. van Hoogevestgedurende 42 jaren en Jan Rottenburg gedurende circa 40 jaren werkzaam in de koper- slngersafihire van den Heer W. van Eedenbij wien ook één der anderen Jacobus van Hoogsvest in dienst is; terwijl de vierde H. van Elderldaartoe verzocht, behulpzaam was; hebbende hel ge meentebestuur van Amersfoort het maken en hechten van den nieuwen bliksemafleider aan

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2