Salomons te Weener ia Oost-Friesland. De dto- ven werden naar Groniugeu en later naar Ap- pingedatn gevoerd. Verder is nog geblekendal ook hunne vrouwen reeds te Groningen waren en dat de vooé de paarden te bedingen prijs had zullen dienen om gezamenlijk de reis naar Amerika 4e kunnen voorlzetieu. Daar zal nu vooreerst <vau moeten worden afgezien. De Chinezen hebben een middel bedacht om aardappelen te verduurzamen. De vrucht wordt in zuiver weter gewassehen en va» alle vuile of beschadigde plekken gezuiverd, en vervolgens op een vaststaand mes in een aantal schijven gesneden en eindelijk op eeu bamboesrek twaalf uren lang aan den wind en de zon blootgesteld en zoodoende gedroogd. De aldus toebereide schijven moeten jaren lang den smaak der ver- sche aardappelen bewaren. Men verzekert dal de armband die de Chah te Parijs voor de echtgenoot van maarschalk Mac-Mahon kocht, niet door hem betaald is, daar hij van het oogmerk uitging dat zijn te genwoordigheid geheel voor rekening van de stad Parijs was. Mevrouw Mac-Mahon zou daarop den armband tcruggezondeu hebben. Dij de regtsgeleerde faculteit te Berlijn was onlangs een voorstel ingekomen om, in navol ging van hetgeen bij de meeste dezer faculteiten ja Duitschland plaats heelt, de dissertatiën ook ook aan te nemen, wanneer zij in het Duitsch zijn geschreveu, omdat er Duische vraagstukken zijn voor wier behandelig het Latijn minder geschikt is. Dit voorstel is met 5 tegen 4 stem men verworpen. De LonJensche Wijk Seven Dials werd ver leden week in opschudding gebragl door een courantenjongen, die, onder 't geroep van «dood van den heer Gladstone'. Laatste wc orden van den heer Gladstone!" aan de omstanders zijne couranten sleet, 't Blad, waarvan hij depót hitid en waarin men meende de droeve mare breed voerig verkondigd te zullen vinden, was geen ander dan de deftige conservatieve Globewier prijs de looze kwant, wegens den buitengewoon bclangwekkenden inhoudvan een stuiver op drie stuivers verhoogd had. Maar wat er ook in de Globe te lezen stond niets van Glad stone's dood of laatste woorden! De bedrie- gelijke nieuwsventer is gearresteerd en toleene maand gevangenistraf veroordeeld. Terwijl Engeland een mgl spoorweg heeft op iedere 2000 zielen, heefr. Frankrijk er een op ongeveer 4000 zielen. In de vereenigde Staten heeft men een mijl spoorweg op ongeveer 600 zielen. Het Duitsche leger, dat in de oorlogen tegen Oostenrijk en Frankrijk voor een deel ook zijne overwinningen te danken had aan bet voortref felijk schietgeweer, zal nu weldra weder van een nieuw model-geweer worden voorziendat hel voorgaande uog moet overtreden, 't Is hel zoo genaamde Mauser-geweer, waarvan thans door het Pruissische ministerie van oorlog voorloopig een millioen stuks bij onderscheidene binnen- en buitenlandschc fabrikanten zijn besteld. De buitenlandscbc fabrieken zullen ieder slechts onderdceien leveren. De fabriek te Spandau, die ui et de vervaardiging der voor dit wapen noodige patronen belast is, maakt nu reeds honderd geweren per dag, maar zal de werkzamheden uitbreiden om dagelijks 200 stuks te kunnen maken. Naar men zegt, hebben eenige Fransche des kundigen eene copie van de teekeningen der onderdeden in handen gekregen en is het hun zelf reeds gelukt, daarnaar Mauser-Revieren volgens de nieuwe constructie te doen vervaardigen, znaar zal voor de Fransche armee geen gebruik «r van worden gemaakt. Volgens ccn berigt van prof. Hallier is in den voorgaanden herfst eene nieuwe ziekte der aar dappelen ontdekt te Apoldain dc nabijheid van Jena (Duitschland). Bij dezen nieuwen vorm, dien de bekende ziekte beeft aangenomen, tast de schimmelplant onmiddellijk de knol aan zonder zich op het loot te verlootten. Te Munchen is dezer dagen weder een bank- proces behandelden wel geen copie van maar als ware het meer een parodie op de zaak van Spilzeder. Dc hoofdbeklaagdc is zekere Fredctik, graaf van llolnstein, 28 jaar oud, geboren te Egcrzonder beroepwonende te fk'ndling; mcdebeklaagden zijn Anlou Knipper, r,2 jaren oud, kleermaker te Giesingenen Ferdinand Brod, 27 jaar oud, slager te Mun chen. Do graaf van llolnstein, wiens uiterlijk meer ccn koetsier dau ccn addellijke te kcunca geeft, wns vroeger luitenant bij het 12e roge- menl infanterie, doch moest wegens liguinnig schulden ntaken zijn afscheid neuten. Later kwam hij bij de administratie der in- en uit gaande region, doelt ook hier kon hij het niet goed maken. Hij was als schuldenmaker overal gezien als de bonte bond, en zells reeds wegens opligling beschuldigd. Midden October des vo- rigen jaars ontmoette bij in den Moosburgerhof den slager Brod en den kleermaker Knipper, twee ter kwader faam staande sujetten, reeds meermalen wegens bedriegerijen veroordeeld. Deze deden hem het voorstel, dat hij zijnen naam als «deftig heer" zou leenen om eene Dachauer-bank op te rigten zij zouden hem daarbij helpen; met liet ingebragte kapitaal zoudeu gronden en bosschen aangekocht, die echter weder onder dc band ten gelde zouden gemaakt worden. Holnstein sloeg blijde toe. Hij bad op dien crilieken avond geen stuiver meer in den zak; de twee anderen moesten zijn gelag betalen. Knipper zorgde dadelijk voor kaarten waarop stond: «Bij den ondergeleekende kunnen gelden in deposito worden geplaatst, in sommen groot naar believen, per maand, van 100 fl. en daarboven 3 10 pet. rente; de rente wordt kwartaalsgewijze vooruitbetaald, en kan, onder behoorlijke zekerheid weder in deposito worden gegeven(get.) Frederikgraaf «an Holnstein uit Beijeren Am Graben n°. 7 eerste étage." Deze kaarten werden onmiddellijk verspreid. Graaf Holnstein bewoonde in genoemd buis bij Anna Baumann zonder beroeptwee ver trekken Brod werd daar portier, als hoedanig hij eene pet droeg met eene grafelijke kroon Knipper was mede den gelieelen dag in bet locaal om de zaken te controleren. Het geld der inbrengers werd door Anna Baumann in ontvangst genomen de recepissen, in blanco door den graal geteekend, werden door haar slechts ingevuldwaarbij zij voor zich 3 fl van de 100 trok. Graaf Holnstein zelf bekreunde zich niet verder om den gang van zakenmaar liet zich het hem toegekende deel van het geld afgeven, en zwengelde den heelen dag in de koffijhaizen. De eerste inbrenger was de schoenmaker Adam Steppi; htj bragt 100 11. waarvan hij dadelijk voor 3 maanden rente kreeg 30 fl. en bovendien 5 11. drinkgeld van 22 October tot 7 November werden 2823 11. ingebragt. Knipper en Brod hadden zich voor hunne medehulp bij vooraad hunne belooning verzekerd. Zij hadden van den graaf wissels a 900 en ft 1000 fl.; van het ingebragte namen zij nu bet meeste, in afkorting op het bedrag door wissels; zoodal van de eerste 100 slechts 7 voor den graat overschoten. Toen het gereg- telijk onderzoek begon, vond men geen draad eigendom van den graal; de meubelen behoorden aan Anna Baumann; geld was niet voorhanden en de graaf had volstrekt geen eigendom dan de kleèren die hij aan het lijf had. Van boekhouding was geen spoor, ofschoon Holnstein zekeren Rumpel als boekhouder had aangesteld, opeen salaris van 80 II. in de maand. Men vond niet anders dan twee uil een boek gescheurde bladen, waarop eeuige aanteekeningen gesteld waren. Gelijk bekend is zijn de Engelschen meesters in de rozenteelt. Een Engelsche blad bevat den volgenden raad voor liefhebbers van bloemen. Een enkele bloemdie men rijp laat worden en van welke zaad komt, put kracht eener plant meer uit dan een dozijn nieuwe knoppen. Snijdt daarom zooveel mogelijk uwe bloesems al, vóór ze beginnen te welken. Versier er uwe kamer mede, zend aan uwe vrienden die geen bloemen hebbenboeketten. Gij zult ondervin den dat ge meer bloemen krijgt, naarmate ge ze meer af nijdt. Voornamelijk moeten rozen, die beginnen te welken, afgesneden worden, opdat de kracht in de wortels blijft en nieuwe wortels voor het volgende jaar uitschieten. Men moet nooit op rozenstruiken bottels laten komen. In het verbeterhuis voor jonge meisjes te Linspley Stokes, nabij Bath, is dezer dagen onder de honderd gedetineerden een muiterij uitgebroken, waardoor bet dorpje in opschudding en opstand gebragl werd. De jonge dames die in genoemd geslicht voor hare gepleegde mis drijven moeten boeten, hadden een alkeer gc- kre gen van de linnenmoeder en waren onder eede overeengekomen den directeur en het be stuur te noodzaken haar te ontslaan. Een niet gering aantal politieagenten inoest uit de na burige steden lot bijstand gehaald worden want de honderd amazonen hadden zich gebarrica deerd. Eindelijk werden de raddraaisters in verzekerde bewaring genomen en aan de justitie uitgeleverd. Het voorstel, om de jaarlijksche toelage van den Hertog van Edinburgh van f 180,000 op f 300,000 te brengen nu hij zich in 't huwelijk gaat begeven met de grootvorstin AJexundrowa van Rusland eu om aan zijne aanstaande ge malin zoo zij hem mogl overleven een jaar geld van 72 000 toe te staenwerd door Gladstone bij 'l Engulsch Lagerhuis iugclcid met eene toespraak, waarin hij zeide «De tijden zijn voorbij, toen vorstelijke hu welijken een politieke beteekenis hadden. Wij mogen met voldoening gelooven dat deze ver- bindtenis op wederzijdsche genegenheid berust. Nog niet lang geleden beschouwde het Engelsche Volk, wegens bijzondere omstandigheden Rus land als een vijandigen Staat. Deze nieuwe band tusschen de twee groote Rijken zalnaar wij hopen, eene geheel andere overtuiging doen ontstaan. Wij mogen er ons geluk mede wen- schen dat deze verbindlenis aangeknoop weid onder de Regering van een Czaar, die nooit gestreeld heeft naar veroveringenmaar zijn naaiu roemrijk heeft gemaakt door een voor- beeldelooze daad van mensclilievendhcidde vrijmaking der lijfeigenen." 't Lagerhuis nain het voorstelmet één stem tegen die van den heer Taylor aan 't Hooger- huis vereenigde er zich met algemeene stemmen mede. In de Braziliaansche provincie Rio leelt iemand Jose Martino Coutinho genaamd, die in 1694 ge boren en derhalve thans 179 jaren oud is. Hij is nog in het bezit van al zijn zintuigen en van zijn geestvermogens. Alleen merkt men eenige stramheid in de beencu bij hem op. Hij heelt in zijne jeugd de wapenen voor zijn Land ge voerd en herinnert zich nog al de voorname gebeurtenissen die in de vorige eeuw in Brazilië zijn voorgevallen. Zijne nakomelingschap beslaat uit 42 kinderen, 123 kleinkinderen 86 achter kleinkinderen 23 loten van het vierde en 20 van het vijfde geslacht. Dezer dagen stond voor den regter van Iowa, in IN oord-Amerika een jongeling leregtbe schuldigd van «aanranding der eerbaarheid" van een jong meisje. Zoowel uit de verklaring der getuigen als van de aanklaagster zelf bleek, dat de beschuldigde haar slechts legen haar wil omhelsd had. «Mejufvrouw" zeide de regter, toen hij lot de uitspraak van het vonnis over ging«mijn pligt is, zooals gij weel, om ook de gelaatstrekken der aanklagers en getuigeu terwijl zij hunne verklaringen afleggen, naauw- keurig gade te slaan dit heb ik dus ook ten uwen aanzien gedaan en ik moet bekennen dal ge er zoo allerliefst, en bekoorlijk uitziet dat ik mij met alle kracht aan mijn stoel moest vastklemmen om niet zeil op te vliegen en u te ombelzenja ik had u ongetwijfeld ook gekust. Deze omstandigheden in aanmerking ne mende bestaat de mogelijkheiddat de be schuldigde het slagtoffer uwer verblindènde schoonheid is geworden en een misdaad «tegen zijn wil" heeft gepleegd. Ik veroordeel hem dus alleen in de kosten van het geding." De Groninger Cl. behelst het volgende inge zonden stuk Voor eenigen tijd werd in dit blad gevraagd naar de middelen welke proefhoudend zijn bevonden tol wering van de paddestoel011 onder houten vloeren. Slechts één antwoord is daarop ingekomen dal opgenomen is in 't Bijvoegsel van n°: 156 dezer Courant. Daar ik in dezen ook vrij wat ondervinding heb opgedaan, deed ik ook gaarne mijne opmerkin gen desaangaande mede. Voor ruim 33 jaar liet ik een houten vloer in mijne voorkamer leggen die omstreeks 20 jaar duurdeen toen door een nieuwenbcie- reu bouten vloer werd vervangen. Die tweede zwaardere vloer werd door paddestoelen aan getast en moest spoedig gedeeltelijk vernieuwd en nog eens weèr vernieuwd worden enz.enz. Sedert eenige jaren echter zijn wij gelukkig van die zoo lastige kwaal bijvrijd. Van waai nu dat onze eerste houten vloer hel 20 jaar vol hield terwijl de tweede jaarlijks moest ver nieuwd worden Hoofdzakelijk schrijl ik dit toe aan den invloed van de populierboomen die kort na het leggen van den vloer vóór ons buis waren geplantsnel groeiden en bet gchccle vertrek met den houten vloer van veel licht berooiden. Die populieren zijn voor eenige jaren omgehouwen en sedert zijn de paddestoelen verdwenen. Het is bekend, dat bet licht en de paddestoelen geen vrienden zijn. In een ander gebouw, «aar hel licht genoeg washeb ik evenwel aanvankelijk ook een bcdei l door paddestoelen ontdektdoch alleen aan dc nlankcn langs den noorder muur. Ik liet deze plan ken terstond een sterke oplossing van ijzervitriool in water bevochtigen ten gevolge waarvan ook daar de paddestoelen oogenblikkelijk verdwenen en nu na een twaalfjarig tijdsverloop nog niet weergekomen zijn. Wie dus last van paddestoelen heeft, zorge,

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2