LATIJNSGHE SCHOOL TE AMERSFOORT. dal zijne woning veel zonnelicht bekomt en de vloer droog licht. Kooltecrzout, natte kalk enz. hebben mij wel iets, maar niet veel gehol pen. Door eene oplossing van vitriool in water vet brandt de oppervlakte van het houtvan daar dat dit middel goed werkt. Ijzervitriool is bovendien om de onkoslbaarheid zeer aan te raden. Anderen hebben vergillen als arsenicum enz. gebruikt. Zulke middelen zijn echter niet verkieselijk, omdat ze zeer schadelijk werken op de gezondheid der bewoners van zoodanige woningen. AMEIISFOORT 4 Augustus 1873. Zaturdag jl. waren door Z. K. H. Pnns Hen drik der Nederlanden tot het diner op het paleis te Soesldijk genoodigd en hebben daaraan deel genomen de Heeren Joost van Vollenhovenbur gemeester van Rotterdam Mr. A. G. Wijersbur gemeester, Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Usselt en W. A. Croockewit wethouders, Mr. S. J. A. van Walchrenpresident der arrond.-reglbank en F. F. SleenbergheMajoor waarnemend garnizoens- kouimandant en kommandant van het regi ment rijdende artillerie te Amersfoort. De grondboringen voor eene welpomp op den Hof (marktplaats) te Amersfoortvoor rekening van den Heer W. A.Croockewitwethouder te Amersfoort, daarteslellen, als in ons vorig num mer omschreven, hebben tot het verblijdend resultaat geleid, dal goed en veel welwater is ge vonden en derhalve, de welpomp gereed zijnde, het publiek kosteloos uitmuntend drinkwater zal bekomen. Denkelijk zullen weldra ook grondboringen geschieden voor eene tweede welpomp op eene andere doelmatige plaats hier ter slede mede voor zijne rekening en lol hetzelfde doel. Zaturdag jl. is de Amersfoorlsche Beijersch bier brouwerij, nabij het station des Centraal-Spoorwegs te Amersfoort gebouwd wordende, onder dak gebragt en werden bij deze gelegenheid de werk lieden gul onthaald op Beijersch bier enz. Zij belooft een ferm gebouw te zullen worden, dat het Bestuurden Directeur Paul A. Huet en de aannemers tot eer zal verstrekken. Sedert 19 k 23 Juli) jl. bevinden zich behalve de reeds in No. 2113 van 29 Julij jl. vermelde 13 officieren met hunne 15 bataillons-delachemen- ten, tot het in gereedheid brengen der Legerplaats bij Milligen onder leiding van den Heer Luitenant- Kolonel W. Rolo/f, van den Generalen Staf, Chef van den Staf der te kamperen troepen, op het kampterrein de navolgende officieren de kapitein IV. Rooseboomvan het coips inge nieurs, mineurs en sappeurs de militaire onder-intendanten der 2e klasse Frantzmann en Hinrichs de 2e luitenant-kwartiermeester Ten Klooster, van het 5e regement infanterie, belast met de administratie der kamp-ambulance- de officier van gezondheid der 3e klasse D. Mestingh. de apothecar van de 2e klasse D. P. Vermaas. De militaire Intendant der le klasse F. C. R. Boers, met de administratieve dienst in het kamp belast en aan wien bovengemelde onder-inten danten zijn toegevoegdwordt heden in de Legerplaats verwacht. Het werk avanceert goed. De betrekking van directeur van het tij.'elyk postkantoor in de Legerplaats, in werking tredende 12 Augustus e. k.is opgedragen aan den Heer J. H. Bouwmeestercommies der posterijen 2e klasse te 's Gravenhage. Wegens ziekte onder de paarden bij de He batterij van het regiment veld-artillerio zal deze batterij niet deelnemen aan het kamperen op de legerplaats bij Milligen en worden vervangen door de le batterij veld-arlillerie. 13 Augustus e. k. zal de 3e batterij van het regiment rijdende artillerie, met vier volledig bespannen en uitgeruste stukken uit Roermond te Amersfoort aankomen ten einde die batterij in de gelegenheid te stellen tot het houden van schijfoefeningen zullende zij 9 September naar Roermond terugkeerenterwijl inlusschen ge durende den kamptijd de le batterij van gemeld regiment uit Amersfoort in de legerplaats bij Milligen aan de troepenoefeningen deelneemt met de reeds vroeger door ons vermelde offi cieren en is de officier van gezondheid J. C. Rolandus Uagedoorn aangewezen om met deze te batterij het kamp te betrekken hebbende hij mede het vorig jaar aan de kampering op Mil ligen deelgenomen. Vrijdag jl. is te Amersfoort tijdelijk in garni zoen gekomen een detachement van 25 onder officieren en manschappen van het regiment veld-arlillerie tol het doen van transporten naar de legerplaats bij Milligen. Het Ulrechlsch Dagblad schijnt in deiklcm 'te zittenwant gezegd hebbende dat vele bladen, die zijn Don CarlOS-berigtje overnamen, het niet goed begrepen hebben en het geen ui maar een feil iszoo heeft tot nu toe het Ulr. Dagblad dat uijerig feit nog niet opgehelderd. Het Dagblad v. Z. H. en 's H. houdt hel ecnigszins voor eene ui en veronderstelt dat de onbegrij pelijkheid zit in de twee woorden de heerdie voor Don Carlos slaan. De Arnh. Cl. zegt het geheele erhaal draagt onmiskenbare sporen een verzinsel te zijn tenzij en dit zouden wij bijna gelooven de steller er van een persifllage op het oog had" enz. Waar nu zulke twee zoo geroutineerde dag bladen, als het Dagblad en de Arnhemschedie toch wel geacht mogen worden in de journalistiek goed den weg te kennenhet berigt niet als feil aanmerkenzal hel Utr. Dagbl. met fatsoen niet langer de toelichting mogen terughoudenwant ook het publiek is daarnaar brandend nieuws gierig en zelfs Uilenspiegel begint er zich mede te bemoeijen iets dat zeer lustig en lastig kan worden. In de Gron Ct. heeft mr. J. Freseman Viëlor adv. te Winrshoten in een drietal artikelen het verweerschrift van dr. Jonckbloet wederlegd. Zijne conclusie is deze Van den tegenwoor- digen toestand draagt zoowel de Regeringals de Kamer, de schuld. «Maar schuld hebben be paaldelijk ook zij, die ik zeg niet tegen het geen zij in 's Lands belang oirbaar achten maar nevens die prijzenswaardige motieven, zich door iets anders laten leiden, door eer zucht, door persoonlijke sympaihiën en belan gen dooi piëteit of door persoonlijke antipa- thiën. 's Lands belangen d1*. alleen, mag den afgevaardigde leiden Geen onheilig vuur mag op het outer des Vaderlands worden geduld. «Onder hen, die dat ontsteken, behoort naar mijne innige overtuiging dr. Jonckbloet. Dat is geen insinuatie, maar een ronde beschuldiging. Ook na zijne verdedigingmeen ik die te kun nen staven. Ik had niet noodig verder op te klimmen, het in de verdediging bedoelde tijd vak gaf ruimte genoeg. «Daarom heb ik berouw de herkiezing van onzen afgevaardigde le hebben bevorderd. Poe- nitet me peccasse (Het berouwt mij getordigd te hebben). Maar ik beloof plegtig beterschap: ik zal het niet weer doen." De Kunstbode heeft medegedeeld dat bij het gemeentebestuur van Rotterdam het plan beslaat een nieuw raadhuis in XVIeeuwschen stijl te bouwen. Dit plan bestaat niet en de mededeeling is van allen grond ontbloot. Te Leiden is binnen vierentwintig uren een deserteur gearresteerddoor het luchtgat van zijne gevangenis ontvlugt en weder gearresteerd te Leidschendam. Te Amsterdam bestaat eene cricketclub, die het edele cricketspel hier te lande door leer en voorbeeld wil invoeren. De Indépendance zegtdat de aardappeloogst in België zeer groot zal zijn, tengevolge van den maatregel der landbouwers, om de bloemen van den aaidapplplant onmiddellijk te verwijderen, zoodra zij zich vertoonen. De oogst der knollen vermeerdert daardoor me» 20 pCt. De minister van finantiën brengt ter kennis van belanghebbendendat ter opleiding voor telegrafist in de maand September a. s. een tiental leerlingen bij den rijkstelegraaf zullen worden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van ëén gulden. De candidaten moeten zich vóór of op den 15den Augustus a. s. bij het departement van finantiën aanmelden dcor een op zegel geschreven verzoek met opgaaf van naam en woonplaats en overlegging van stuk ken, vermeld in de Staats Cl. In het beursberigt van de Times is een brief opgenomen van sir James Andersondirecteur van de Eastern Telegraph Company waaruit blijkthoe het onechte talegram betrellendc den Spaanschen couponin de wereld in ge komen. De Spaansche agent te Londen ontving dit telegram op een gedrukt lormulier van genoemde maatschappij cn gesloten in een gedrukt couvert, zoo als deze maatschappij gewoonlijk gebruikt. De directeur verklaart echter dal het telegram niet over zijne telegraaflijn »s verzonden en dat beide formulieren (couvert en inhoud) niet afkomstig zijn van zijne maatschappijmaar blijkbaar door eene falsaris vervaardigd. Iu het Spaansch van hel telegram zijn geene fouten maar in de gedrukte formulieren waren er verscheidene, zoodal deze niet kunnen vervaar digd zijn door een drukker, die een echt for mulier der maatschappij voor zich had. Woensdag werden te A-rnhem ter vergadering van hel Ned. Onderwijzersgenootschap allereerst behandeld de vragen 1. Acht men het oogenblik al of niet gekomen om op een herziening der wet van 1857aaule dringen. 2. Wat moet in het een of ander geval door het genootschap worden gedaan De heer Dewald van 's Hage stelde voor eene commissie te benoemenom alle bezwaren tegen de wet van 1857 zocwel op practisch als op paedagogisch gebiedte onderzoekenen dat voorstel werd na ernstige bestriding en hoogst- belangrijke discussiënaangenomen. De door het hoofdbestuur te benoemen com missie moet rapport uitbrengen, tijdig genoeg opdat dit rapport in alle afdeelingen vóór Januarij kan overwogen worden. De resultaten van dit onderzoek moeten aan het hoofdbestuur worden medegedeeld, waarna dit in de volgende alge- meene vergadering scherp geformuleerde voor stellen ter goedkeuring zal aanbieden. Met 63 tegen 15 stemmen werd het behoud der vergelijkende examens wenschelijk geacht. Andere onderwerpen werden nog besproken maar de hitte in de zaal was zoo grootdat men weldra algemeen verlangde de zaal met de frisschere buitenlucht le verruilen, waarop de verdere behandeling der onderwerpen tol de volgende jaarsvergadering werd uitgesteld. Maarschalk Bazaine die eerstdaags teregl zal staan, wordt beschuldigd: 1. van met den vijand te hebben gecapituleqrd en de vesting Melzwaarvan hem het opper bevel was toevertrouwd te hebben overgegeven, zonder al de middelen van verdediging te hebben uitgeput 2. van als legerhoofd voor Metz in het open veld een capitulatie te hebben geteekenddie het nederleggen der wapenen door zijn troepen tengevolge had en eindelijk van niet alles te hebben gedaan alvorens woordelijk en schiftelijk in onderhandeling te tredenwal hem volge schreven werd door den pligt en de eer, misdaden voorzien bij de arlt. 209 en 210 van liet militair strafwetboek. Generaal Pourcet is reeds met zijn griffier te Compiègne geïnstalleerd. Verder wordt nog medegedeeld dat het rap port met onderhoorige stukken 922 paginas beslaatde verklaringen vormen een totaal van 2400 paginas. Veertien secretarissen zijn nage noeg gedurende eene maand bezig geweest copieën te vervaardigen voor den president, den gouver- nements-commissarisden rapporteur en den advocaat. De regters zijn nog niet aangesteld, men zal hier waarschijnlijk mede wachten lot het laatste oogenblik. Men schrijft uit Gastel van 50 JulijLaatst leden Vrijdag had hier een zonderling voorval plaats. Eene kar met drie hondeu bespannen hield voor eene woning stilterwijl de geleider daarvan eenige goederen ontlaadde zette zich een zwerm bijen op de dieren vast met het gevolgdat de drie honden op de plaats dood bleven, De'er dagen heeft een groote wedstrijd plaats gehad met Belgische postduiven, voornamelijk te Brussel 't huis behoorende. Zaturdagmorgen 26 Julij, ten 4 ure precies, werden te Marseille, op meer dan 250 mijlen afstands dus van Brussel in de nabijheid van het spoorwegstation, 38 kor ven, waarin niet minder dan 1.01 i duiven waren, gelijktijdig geopend. AD V ER T EN TIE JX~. Heden overleed tot onze innigste droef heid onze jongste lieveling GEERTRUIDA CORNELIA MARIA ruim 9 maanden oud. J. J. JACOBS A. G. JACOBS Amersfoort 2 Augustus 1873. van den Brink. ADMISSIE EXAMEN Maandag 1 September des namiddags to 6 ure in liet schoolgebouw. Bij de docenten is gelegenheid voor liet plaatsen van kostloerlingon. D. ÜURGER cc lui' dei L. S.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 3