j\i it 16. Y r ij d a g 8 Augustus 1873. UraORTSCII G0ÏÏRAI1. Dilickrok>Oienstkn Van Amersfoort naar Maarsbergen 'a morgen» 6fop de eer»te treinen naar Arnhem, en namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barneveld '«avonds 9 na aank. der laatste trein Van Barneveld naar Amersfoortav 9 u. Zomerdienst aangevang 15 Mei 1873. Nkdkrland8Chk Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59.—. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1 u. nam., van Soestdijk t\ u., van Baarn 3 u., Eemnes 3J., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad Terscbijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementaprijs per kwartaal 1.—franco per post 1.15. Prijs der Adferlenlien ran 1 tol 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Ctslegale, officieels en onteigen. Advertentiëa per regel H Cis. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 oenU Bestellingen bij den Uiig. A. wam CU fffte Amersfoort Bureau Amert/oorltehe Courant. Sloorestraat bij de Langestraat, Wijk B, N*. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren io het Rijk. Brieven franco. Adrertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen Advertentieburaeu ran Nuoa en r*a Ditiab, Wijnstraat, Rotterdam. Spaarbank. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zilüng honden op MAANDAG 11 AUGUSTUS e. k. ten Raadhuize te Amertfoort, des namiddags van 12 lot 1 are. A. J. BOS, Secretaris. Cl I 1 Open briet aan den minister van buitenland- ache zaken te 's Gravenhagc. Homburgv. d. H.1 Aug. 1873: HoogWelGeb. Heerl lk heb de eer gehad te ontvangen uvre mis sive van 30 jl. n°. 4797mij kennis gevende dat ik ontslagen ben uit de betrekking van koosul der Nederlanden te Djeddabtonder meer. Waarschijnlijk is dat een antwoord op mijn schrijven aan Uwe Excellentie, dd. 9 Julij jl., waarbij ik te kennen gaf, dat ik zou bekend maken hoe de regering (nederlandsche) ie be langen van Nederland te Djeddah had ver waarloosd, ook met betrekking tot Alcbin, niettegenstaande mijne herhaalde mededeelingen. Ik zal hier nog slechts aanmerkendat ik uithoofde uwer weifelende en zwakke houding tegenover de turksche regering, die gedeeltelijk ook geweien moet worden aan uwe onkunde van oostersche toestandenherhaaldelijk heb te kennen gegeven, dat het daarom beter ware, dat ik niet in die betrekking bleef, en ik bi) mijne letteren van 24 Junij jl. aan Uwe Excel lentie mijn eervol ontslag verzocht. Om de waarheid getrouw te blijven, had UHWG. die laatste omstandigheid niet mogen verzwijgen en had er bij moeten vermeld wor den dal ik dat ontslag krijg op mijn vertoek. De kwestie der emolumenten, die Uwe Excel lentie, niettegenstaande uwe formele mondelinge belofte van 20 Februari] 1872, later heeft op geworpen kan niet in betrekking worden gebragt met mijn niet eervol ontslag. Vooralsnog zal ik bij deze regelen blijven en mijn hooger beroep van uwe onwaardige handelingen instellen daar waar het zal behooren. Mr. R. W. J. C. de Mbnthon Bake. Allerlei. De oude welbekende fabel van «de molenaar, zijn zoon en zijn ezel" heeft dezer dagen een aardige pendant gevondenbij gelegenheid dat de Shah van Perzië, uit Frankrijk komende, te Génève feestelijk zou ontvangen worden. In de wachtkamer aan het station aldaar waren drie prachtige armstoelen geplaatst, waarvan een bijzonder groot en sierlijk, voor den Oos- terschen Vorst bestemd. Dat kwetste het Repu- blikeinsch gevoel van den Presidentden heer Cirétole. »In een vrij Land is geen plaats voor een troon." zeide hij terwijl hij op den potentaat wachttecn liet den zetel wegnemen. Maar nu deed een der aanwezigen hem opmerken, dat, als hijPresidentop den eenen en de Shah op den anderen der overgebleven twee leuning stoelen plaats namhij zich aanstelde als de gelijke eens Koning. Dat kon de Republikein natuurlijk nog minder dulden en hij gaf last dadelijk ook die twee fauteuils weg te nemen. Nu bleven er slechts eenigc gewone stoelen over. Daarmede was de zaak echter nog verre van tot aller genoegen opgelost te zijn. «Het is vernederend voor Zwitserland"zei nu een van de leden der deputatie, «dat wij den Shfth, die aan ieder station in Frankrijk fauteuils vondbij ons niets dan gewone wachtkamer- stoelen hebben aan te bieden. Die diamanten- Koning zal zich met de armoede der Republie- keinen vrolijk maken." Nu was de President ten einde raad. «Weg dan met alle stoelen", gelastte hij en de Shah werd staande ontvangen. 't Blijkt nudat mevrouw Brigham-Young no. 17 Anna Elita Webb heet ze van haar zelve niet alleen van den profeet is weggeloopen, maar ook het een cn ander heeft medegeno men 't welkvolgens haar zeggenhaar in eigendom toebehoorde, 'l Geval heeft te Salt- Lake-City veel sensatie gemaakt. Men verzekert, dat Brigham-Young aan zijne vrouw een proces zal aandoen om het goed terng te krijgen terwijl mevrouw zich van drie advocaten heeft voorzien in Utah schijnt ook polr-rdvocatie te heertchendie voor haar echtscheiding en eene toelage zullen eischen. De groote moei- jelijkheid is echter een regtbank te vinden. Dc besluiten van eene zmver Mormoonsche zullen nooit als geldig worden beschouwd, terwijl een gewone regtbank niet zal willen welen van een 17de vrouw. De rijke koopman SchweinhofF te Leipzig huwde op zijn 65ste jaar een arm meisje van 18 jaren. Zijn zoon, een losbol van 25 jaar, die twee jaar op reis was geweestwerdtoen bij zijn jeugdige schoonmoeder voor het eerst zagdadelijk op haar verliefd en kort daarna was zij zijn maitres. Dit bleef geen geheim voor den vader, die besloot zich te wreken. Den 5den Juli reed hij te paard naar zijn buiten. Bij een vijver verraste hij het schuldige paar. Dol van jaloezie reed de grijsaard de jonge vrouw omver. De zoen, dit 'lende trok een dolkmes en trof zijn vader veertienmaal in borst en aangezicht. Nu wendde hij zich om naar zijne minnares, maar zij was in den vijver gevallen en trachtte te vergeefs den oever te bereiken. Hij sprong ook in het waterzij sloot hare armen om zijn hals en beide zonken om niet weder boven te komen. De heer D., te 'sHage, die Donderdag zijn verjaarfeest gevierd had, kreeg op den latan avond een weinig rusie met zijn echtgenoole, ten gevolge waarvan deze onder den uitroep «Ik ga mij vergeven" naar een kast ging en het vergift opdronk. Om den dood zijner vrouw niet te aanschouwen ging de liefhebbende echt genoot naar bed en was des morgens niet weinig verbaasd zijn wederhelft met een »wat! ben je niet doodl" te kunnen begroeten. Sedert is de vrede hersteld. De arrond.-rechtbank te Middelburg heeft naar den proc.-generaal bij het prov. gerechtshof in Zeeland verwezen Eugenia de Weerdt, oud 32 jarendienstmeidwonende te Waterland kerkje, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake dat zij in den avond van den 28 Mei jl. haar kind den 24 Maart te voren gebaren na bij de herberg de Ronduit, onder de gemeente Heille, met een touw heeft geworgd, tot dat het dood was eu het daarna in de waterleiding aldaar geworpen. Reeds vroeger is gemeld dat zekere Ameri- kaansche professor Wite een luchtreisje naar Europa wilde maken. Daartoe is vrij wat geld noodig, en om dit bijeen te krijgen werd een leening van 10,000 pd. st. uitgeschreven. Een der jongste bladen van New-Yorkde Daily Graphic j bet ecnige geïllusi.eerde dagblad aldaar, 'l welk in drie dagelijksche ediliën ver schijnt beeft die leening h pari overgenomen en dadelijk met de Domestic naaimachine-maat schappij een overeenkomst gesloten voor de levering van een volgens professor Wise te ver vaardigen luehtbol. De bol, die 100 voet in doorsnede, 110 voet hoog en 318 vool in om trek zal metendraagt een luchtwagen of lucht- coupé en een met zeilenriemenwerktuigen en mondbehoeften volledig toegeruste redding boot. Om boven den oceaan de rigting van bet luchtvaartuig te kunnen bepalen sleept de bok een touw of kabel van 1000 voet lang. De vereiscbli hoeveelheid van 400,000 kubieke voet gas beeft een gemiddelde draagkracht van 3000 k.g. Een kleinere bol van 40 voet hoogte en 34 voet doorsnede vergezelt deu kolos als gashouder en tot onderzoek der luebtstroomen. De geheele toestel zal tegen den 20sien Au gustus gereed zijn en professor Wise in gezel schap van zijn vriend Donaldson naar den oceaan, zoo niet daarover voeren. De luchtbol verschilt niets van den bekenden vorm alles hedendaagsche luchtbollen en bezit geen stuurvermogen. De togt kan evenwel zijn nut hebben voor de kennis der vaste luebt stroomen, die, volgens prof. Wise, naar alle rigtingenofschoon op verschillenden afstand van de aarde, bestaan. In Amberg, Beijeren, is dezer dagen een proces gevoerd tegen 2 personen, vader en toon, 62 en 22 jaren oud, die zich aan een grnwe-. iijksn moord hadden schuldig gemaakt. Een tienjarig meisje, begeleid van twee barmhartige zusters en den bischtvader van het klooster Waldsassen, waarin zij opgenomen is, tradal» getuige op. Zij was de eenige die van de geheele familie, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen van 10, 3 en 1 jaar, van de bekomen wonden is hersteld. Het was een boerenfamilie, die eenigzins afgezonderd woonde. In Jannari vond men den man niet ver van zijne woning met zware hoofdwonden liggen. Hij leefde nog, maar was bewusteloos toen men hem in zijne woning braeht. Daar wachtte de lieden die hem brachten een schouwspeldat hen de haren te berge deed rijzen. Op den grond bij de deur lag de hoog zwanggere vrouw met ingeslagen hersenpan. Aan de moeder vastgeklemd lag het 9jarig dochterjethans als getuige geroepen. Zij was zwaar gewond en bewusteloos, maar gal nog teekeneu van leven. De man overleed spoedig daarna zonder iets te hebben gesproken. Toen het meisje tot bewustzijn kwamver telde zij dat haar oom en neef de moordenaars waren. De twee schuldigen werden gevat en zijn nu ter dood veroordeeld. Tijdens de behandeling der zaak hadden verschrikkelijke tooneelen plaats tuschen vader en zoon. De laatste greep plot seling den eersten verwoed aan en riep: door u oude schurk lijd ik al deze schande. Hij moest geketend worden. De moord is geschied om een waarde van ongeveer dertig gulden te stelen. Valencia Cartagena Cadiz en misschien ook Granada zijn thans de eenige beduidende steden, die den tegenstand tegen de regeering van Madrid voortzetten. Thans zijn uitvoerige berigten aan gekomen over de inneming van Seville door de troepen van generaal Pavi». De eerste aanval werd ondernomen den 28 Julij Na een strijd van 6 urenwaarin beide partijen groote ver liezen ledenhad Pavia den spoorweg en het

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1