•oostelijk deel der stad achter de Pucru de la Carne veroverd) waarbij ook vier kanonnen in xijn bezit kwamen. De opstandelingendie in het kwartier Game hun hooilzelel gehad hadden, trokken zich nu terug in een tabaksfabriek en in de St. Nicolauskerk. Tegen deze laatsten werd den volgenden morgen tusschen 7 en 8 uur, nadat des nachts wapenstilstand gehouden was, een nieuwen aanval gewaagd. De kerk werd door twee stukken verdedigd en den toegang door een aantal barricades versperd. Deze hin dernissen werden echter door de troepen, die zich door de naburige huizen een doortogt baanden spoedig uit den weg geruimd en zonder groolc moeite viel ook weldra de kerk in hunne handen. Tegen 1 uur des namiddag bestormde de colonne Salcedo de tabaksfabriek, waarin de commissie der revolutie als ook den generaal der rebellen Pierrad bevond. Ook dit bolwerk ontviel den opstande lingen spoedig daarop namen ook de troepen de kathedraal als ook het stadskwartier Marcarena en na viel er aan verderen tegenstand niet meer te denken. Tegen den avond werd Sevilla ver overd; de muitelingen hadden echter in der baast nog een aantal huizendie zij met petro leum bestreken hadden in brand gestoken. De troepen hebban een groot aantal gevangenen gemaaktwaaronder zich ook buitenlandsche leden der Internationale bevinden. Generaal Pavia is door den Engelschen, Rus- sischen en Duitscheu consul geluk gewenscht «net de houding zijner troepen er» dank betuigd voor zijne bescherming jegens de vreemdelingen. Een groote manifestatie ten gunste der regeering bad plaats. Speculatie. De Momus behelst het volgende gansch niet onaardige stukje over speculatie vooral ook gepast in den tegenwoordigen tijd De menschen zijn geboren specnlanten. 't Zij in het groot of in het kleinelk tweevoetig redelijk schepsel speculeert. Waar wii het oog rondom ons wenden't is alles speculatie I De minister die een amendementin de wet gevende vergadering op zijn ontwerp van wet voorgesteld, overneemtomdat hij met die wet moet staan of vallen speculatie7 De volksvertegenwoordiger, die een ministerie dat hij vroeger voorstondbestrijdt op het oogen- blik dat hij begrijpt, dat er portefeuilles vacant komen speculatie! Het jonge mensch «van een goed uiterlijk en onbesproken gedrag" dat langs den «meer en meer gebruikelijken weg" der Handelsblad- advertenlien in kennis wenscht te komen met eene «niet onbemiddelde" jonge dame of we duwe speculatie De dichterdie een vers maakt op den laatsten •vuilen luijer van den jongen prins die en die of op den verjaardag van het schoothondje van prinses dinges speculatie! De vader van een talrijk kroost, die trouw eiken zondag met zijne vier huwbare dochters bij StumpfT en in Artis komt speculatie De'neven en nichten, die prompt eiken dag hun rijken oom bezoeken om belangstellend te vragen hoe 't met het pootje van «oompie" is speculatie I De vorst, die een oorlog onderneemt, om aan een vreemd volk de vrijheid weèr te ge ven speculatie! De vrouw, die heel sentimenteel grient, omdat haar man haar haren zin uiet geeft speculatie I De minnaar, die zijne leelijke, maar rijke bruidin haar bijzijnschoon noemt speculatie De acteurdie als hij teruggeroepen wordt zich ijsseliik aangedaan aanstelt speeulatie! De predikant eener kleine stad, die voor uielmcul eene preekbeurt in de hoofdstad ver vult speculatie Overal en in alles speculatie 1 Men speculeert met de liefdemet de vriendschapmet de goede trouwmet het leven en in effecten. De laatste is somtijds eene gevaarlijke speculatie. Aan de Amtleri. Ct. wordt het volgende ge schreven omtrent den stand der kwestie, in de maatschappij tot Nut van 't Algemeen gerezen :en aanzien van de uitgave van het godsdienstig leesboek van den heer llugenholli. Eenige departementen hebben gelijk bekend is in vroeger gehoudene vergaderingen besloten om bij hel hoofdbestuur een voorstel in te dienendat wel door alle departementen in verschillenden vorm geredigeerd was maar toch overal slechts ééne conclusie had, namelijk deze Van woge de maatschappij zal het gods dienstig leesboek voor school en huisdoor den heer P. llugenholli Jr.niet worden voortgezet." Dat voorstel is bij tyds aan het hoofdbestuur gezonden maar dit heeftgebruik niakendc van art. 58 der wethei voorstel niet op de punten van beschrijving willen brengen en aan de departementendie hel hadden in gezondenvan zijn besluit kennis gegeven, er op wijzende dat, aangezien de algemeene ver gadering geld beschikbaar moest stellen voor de voortzetting van hel werkjedeze per te onmogelijk waszoc lang een voorstel te dien einde niet werd gedaan en aangenomen. Volgens het hoofdbestuur was het onnoodig op nieuw eene agitatie te verwekken, die der maatschappij zeker geen goed kon doen. «Van twee departementen nu, namelijk van het departement Nijmegen en van het tweede departement Amsterdam, is mij reeds bekend, dat zij zien met die poging van hel hoofdbestuur om de zaak maar eenvoudig in de doos te doen, quasi uit overgroote bezorgdheid voor de maat schappij, niet zullen tevreden stellen, maar dat zij hun voorstel iu de algemeene vergadering zullen handhaven. «Hierover kan echter een belangrijk geschil ontstaan. Departementen toch, die hun voorstel in de algemeene vergadering willen behandeld zien, kunnen zich slechts beroepen op art. 44 der wet en dat artikel spreekt alleen van «voor stellen, die wegens verhindering niet tijdig voor de punten van beschrijving konden worden in gezonden." Het bewuste voorstel nu behoort daartoe niet, want het is tijdig ingediend, zoo dal het met eene exceptie zou kunnen worden geëclipseerd, indien het hoofdbestuur zich niet eenigermate schriftelijk verbonden haddenaar ik hoor, dat het legen de behandeling van het voorstel met urgentie geen bezwaar zal maken. «Mogt het nogthans gebeuren, dat de door den voorzitter benoemde commissie van vijf leden ad hoe het voorstel niet urgent wilde verklareu, dan zou den voorstellers nadat hun de zachte weg was afgesnedenniets open staan dan den meer ruwen op te gaanwelke hun gewezen wordt door art. 86 der wet. «Ik hoop evenwel, dat en het hoofdbestuur en de commissie van vijf maar terstond het debat over het voorstel zullen toestaan. Immers op die wijze alleen kan den leden der maat schappij die zich door de uitgave van het weikje van den heer Hugenholtz beleedigd voelen, het ondergane onregl vergoed worden" Don Carlos. Don Carlos van Bourbon en van Este, her tog van Madridop wien als pretendent naar de spaansche kroostitans de aandacht is ge vestigd is 26 jaren oud, zijnde hij 30 Maart 1848 te Lribach, in Oostenrijk, geboren uit don Juan de Borbon y Bragance en dona Maria Beatrix, dochter van Frans iV, groothertog van Toskanen. De Union bevat een korte levensschets van hemin hoofdzaak op het volgende neèrko- mende, zooals de Tijd hel mededeelt: «De natuur heelt den edelen prins met een gunstig en schrander uiterlijk bedeeld, dat op den eersten oogopslag den man van koninklijken bloede doet kennenwaarop de Spanjaarden niet weinig trotsch zijn. Hij is van een krachtigen ligehaamsbouw en bijna zes voet langzijn heldere oogopslag is zacht, maar tevens vol energie, en in zijnen omgang wordt zoowel de juistheid en scherpzinnigheid van zijn oordeel als zijne groote belezenheid algemeene geroemd. Dc hertog van Madrid heeft de lalijnsche klas sieke schrijvers grondig bestudeerd, en met gunstig gevolg de filosofische en mathematische wetenschappen beoefend. Op historisch en ge ografisch terrein is hij volkomen thuis, en geen vreemdeling op spaansch en fransch regtskundig gebied. Op de uien heeft de spaansche vorst zich bijzonder toegelegd; hij spreekt met ge makkelijkheid Spaansch, Portugeesch, Fransch, Italiaansch, Duiisch, en is niet onervaren in hel Engelsch. Ook in iigchaamsoefeningen is hij niet ten achteren gebleven en als een uitste kend ruitersterk op den degen de sabel en het pistool, staal hij overal bekend. «Don Carlos is den 4 Februarij 1867 in het huwelijk getreden met een dochter van wijlen de hertogin van Parma prinses donna Marga- retba van Bourbon, wier schoone geestesgaven en persoonlijke moed in de la&Ute dagen op bijzondere wijze geschitterd hebben. Van deze echtverbindtenis kan men gerust zeggen wat helaas, bij vorstelijke personen zoo zelden het geval isdat zij het ressultaat is niet van een staatsbelangmaar wel dat van wederkeerige genegenheid. «In 1864 begaf de hertogin van Parma zich met hare dochter Margarctba en baren zoon prins Robert naar Venetië, waar reeds eenige jaren prinse3 Beatrix met haren zoon Carlos gevestigd was. De Voorzienigheid had deze twee jeugdige harten voor elkander bestemd, en het zoogenaamde toeval wilde dat het paleis, door de moeder van prinses Margarelha gehuurd, zich bevond tegenover dat van den toekomstigen koning van Spanje. Zooals bekend is, bezitten alle paleizen te Venetië een balkon om de frisschc lucht iiileadcineii. Zij mijmerde dan over haar dierbaar vadeiland; ook de jonge Carlos bevond zich op zijn balkonen dacht aan den roem zijner vaderen. Beide familiën zeiten dc ken nismaking tot wederzijdscli genoegen vooit, en den 4den Februarij 1867 werden de twee novios (verloofden) in de kape! van Frohsdorf door den huwelijksband vereenigd. Het jeugdige paar vertrok naar het kasteel van Ebenzweycr, een bezitting van den graaf van Cliambonlt en bragt daar in gezelschap van aartshertogin Beatrix de eerste dagen van zijn gelukkig huwelijk door. In October 1868 werd den spaanschen Bourbon eene dochter, donna Blanca, in 1870 een zooridon Jaïmo, prins van Asturië, en in November van het atgeloopen jaar een derde telg, donna Elvira, geboren." AMERSFOORT 7 Augustus 1873. Naar wij vernemen ontving de Directeur der Hoogcre Burgerschool te Amersfoort dezer dagen een paar prachtige Hortensia's ten geschenke van iemand, aic onbekend wenscht te blijven. Deze planten zijn geplaatst op de sloep van het schoolgebouw en wekken de bewondering van de voorbijgangers. Het detachement van bet 4e regiment infan terie uit Gouda, hetwelk gedurende den tijd, dat kampering op Milligen geschiedt, te Amers foort garnizoen houdt, zal aldaar Dingsdag 12 Augustus aankomen. Men meldt uit Heerenveenvan 4 Augustus. Tijdens het verblijf van Alijers circus alhier werd door een der paarden een veulen geworpen ln terstond verkocht voor 25. Datzelfde veulen werd gepasseerde week op nieuw verkocht voor de enorme som van ruim /140, zoodat de eerste kooper daarmede voordcelige zaken heeft gemaakt. De Noordstar verhaaltdat te Schiedam het water zoo slecht is, dat het zelfs niet gebruikt kan worden tot bespoeijiug der straten. Het ware beter, indien dit van den jenever kon gezegd worden. Uit een brief uit Indië wordt aan de Standaard medegedeeld dat het postkantoor te Palembang in groote verwarring is geweest en er maanden lang in een hoek wel 20,000 brieven, waaronder aangeteekende bleven liggen. De postdirecteur is welligt iu verzekerde be waring genomen. 't Is een bekend feit, dat men zich in Duitsch- land reeds geruimen tijd vrij algemeen toelegt op de zijdeteelt, die daar aan velen, als dorps schoolmeestersambtenaren te lande enz. eene niet onbelangrijke nevenverdienste oplevert. Ook in Nederland is in den laatsten tijd meer de ar.ndacht op deze cultuur gevestigd en tracht hel hoofdbestuur der maatschappij ter bevor dering van nijverheid door zijnen invloed die zaak zoo veel mogelijk te bevorderen. Die be- moeijiugen zijn dan ook niet vruchteloos geble ven en reeds onderscheidene personen te Gro ningen houden zich met de cultuur der zijde rupsen op. Op de tentoonstelling te Vcendam zijn twee jeugdige beoefenaars van die cultuur uit Groningen, E. Heckman en N- A. Bonnes te dier zake met de bronzen medaille bekroond. Wij vestigen hierop de aandacht, ten einde ook anderan op te wekken dat voorbeeld te volgen, en herinneren nog, dat Dr. L. C. E. E. Focï te Amersfoort eene handleiding voor de cultuur der zijderupsen heeft geschreven, die door genoemde maatschappij is uitgegeven. Deze heer zal, evenals de heer Fr. Jul. von Kolkow te Groningen, gaarne bereid zijn om nadere inlich tingen te geven omtrent het aanplanten van moerbeziënbeestershet aauschafien der eijeren van zijderupsen enz, Te Heinenoord werd door den voorzitter in de laatste openbare Raadsvergadering te vergeefs me», ernst en nadruk gewezen op de nadeclige gevolgen voor de gemeente, wanneer men langer bleet dralen met het afgeven van bevelschriften voor zijne wedde. Hij wees er op, hoe Gedepu teerde Staten dit eindelijk zouden doen en er dan zou worden overgegaan tot eene geregtelijke vervolging, wat noodwendig op een verkoop van gemeente-eigendommen moest uilloopcn. Met belangstelling wordt de afloop van dio zaak tegemoet gezien. De burgemeester heeft inmiddels aan de Wethouders kennis gegeven, dat hij voor eenigen lijd verlof heeft aangevraagd. Hij het spoorweg-station te Wigan op de Lon don and North-Western-spoorweglijn is Zatur- dag 11. een ernstig ongeluk overkomen aan den van Londen komenden Schotschcn expres-trein waarbij 14 personen om het leven gekomen en dertig andere gekwetst ziju. Dc ramp schijnt

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2