ONROEREND GOED. BOUWLAND VERKOOP mede. Ons belang elschtdat het liberalisme worde verzwakt; versterking van het liberalisme is uitsluitend mogelijk door oplreding van een oppositie-kabiuet. «Verzwakking moet het een- toonig refrein van zijn ziekte-bulletin blijven, zoo men het dwingen kan lol voortregeren. l)e klok loopt af. Haar weer op te winden ware een onvergeeflijk feit. De tijd van plukken komt, maar ge verspeelt uw oogst, zoo ge nu reeds wilt plukken, wat juist, omdat het rijpende is, de volle rijpheid nog mist." «Omdat, zoo Iaat de Arnh. Cl. hierop volgen voor hel oogenblik de kerkelijke partyenel kander aanstekende wat meer kracht aan den dag leggen en op de actie thans de reactie is gevolgd, schijnt de Standaard ter goeder trouw te meenen dat de heerschappy der vryzinnige beginselen haar einde nadert en de toestand van vroeger eeuwen weder in het leven zal tre den. Zelfs de mogelijkheid aannemende, dat een lijd lang de denkbeelden der anti-revoluti- onnairen de gtondslagen wierden voor ons poli tiek leven, dan zou dit toch slechts van korten duur wezen. De wereld gaat niet achteruit, al wordt haar bestendige voortgang nu en dan tij delijk afgewisseld door eene schrede achterwaarts. De beginselen van de Standaard en zijne volge lingen behooren tot het verleden en zijn voor geene blijvende toepassing meer vatbaar. Al neemt die partij ook nu ecu vluglje, de toe komst blijft ons." Een Pruissisch onderofïïcicr gaf dezer dagen met zijn sabel een soldaat een slag op den rug. De onderofficier werd deswege gestraft met 10 dagen arrestongelukkig echter had de soldaat zich met zijn klagt tot den aanwezigen tweeden luitenant gewendin plaats van lot den vaan drig. Wegens dit vergrijp werd hij lot een arrest van drie dagen gestraft. Het schijnt niet algemeen bekend, dat onze gewone in het wild wassende brandnetel urtica dioica) eene zeer gezonde en voedzame plant is voor alle landbouwdiercn. Volgens de analyse van den üuitschen scheikundige Moser bevat de plant, gedroogd, op 100 gewigtsdeelen: water 11,42; proteinstoflen 13,34; vet (aetherextract) 7,73; stikstof vrije stollen 37,85; asch 14,03 en houtvezels 10,64. Waar de brandnetel nog in het wild wast, wordt zij niet steeds gewonnen, nooit wordt zij aangekweekt. Om tol het laatste te geraken, verzamcle men van de wilde planten in September zaad, dat iets digter dan klaver gezaaid wordt, na vooraf met aarde te zijn vermengd. Wen behoeft het alsdan r.iet in ic leggen, daar de regen het voldoende tegen den grond spoelt en tot ontkieming brengt. Als de grond goed vruchtbaar is, wordt het gewas iuden volgenden zomer en herfst wel 4 a 5 maal ge schikt om gemaaid te woiden. Een kilo droog hooi er vanonder het gewone veevoeder ge mengd doet de melkopbrcngsl reeds klimmen en een paar handenvol onder het morgen- en avondvoeder der paarden bevordert zeer de gezondheid der dieren en maakt ze giad in het. haar. Het gebruik van de gekookte groene bla deren en het zaad als varkensvoeder is bekend. De tarwe-oogst in Engeland wordt geschat op 20 pet. beneden de gemiddelde opbrengstde gerstoogsl op 13 pet. boven het gemiddelde, de haver-oogst op 10 pet. beneden het gemiddelde. In Duitschland wordt in den laatsten tijd zeer geklaagd over de toenemende landverhuizing naar Amerika; zij openbaart zich vooral onder de plattelandsbevolking en ontneemt aan den landbouw de noodige krachten. Eene officieus orgaan, de Prov. Corresp.acht het met het oog daarop noodig, dat het publiek zoeke naar middelen om deze landverhuizing tegen te gaan, en dat ook de regering thans deze kwestie in overweging neme. Hierby zegt het blad, behoort echter op den voorgrond te staan, dat de regering de vrijheid der landverhuizers niet schenden mag, en alleen mag beperken waar het de eischen van de militaire dienst geldt. Maar men zou hen, die het land wensch- ten te verlatenbeter aangaande hunne uit- zigten in den vreemde moeten inlichten, straffen moeten bedreigen tegen hen, die uit winstbejag anderen tot landverhuizen pogen te verleiden en het vei laten van het land moeten verbieden aan hen die dit met verzuim hunner verplig- tingen jegens den staat, dc gemeente, het gezin of hunnen meester trachten te doen. Uit de haven van Hamburg alleen zijn van den Isten Januarij tot den 1 sten Augustus bijna 43,000 personen naar overzeesche ge vesten ge ëxpedieerd. In hetzelfde tijdvak van 187 1 bedroeg dit aantal nog slechts 21.000. (In Iciland schijnt de groote landverhuizing daarentegen een weinig af te nciuen. In de eerste helft van dit jaar zijn 50.000 personen vau daar vertrokken tegen 00 000 in de eerste helft van 1872.) Sedert eenige jaren is ook ons land door een manie van congressen aangetastwelke zeer aanstekelijk van aard schijnt te zijn. Behalve nu die op industrieel terrein is het vooral de letterkunde welke lal van congressen deed ontstaan, waarvan de resultaten echter in de meeste gevallen nul zijn. De discussiën over taal eii stijl houden dm in den regel eenige dagen de leden bezig, veel wordt er gesprokenveel verwachtom einde lijk met een diner te besluiten, wat nog het eenige practisch resultaat is. Men ziet hel nu weder te Antwerpen waar zoowel Hollandsche als Belgische letterkundigen zijn (Samengekomen om over de Ncderlandschc literatuur enz. te spreken. Bovendien ligtzegt men, dit denkbeeld ten grondslag: meerdere toenadering lusschcn Noord en Zuid-Nederland te brengen. Voorzeker een doel dat zeer te prijzen is, jammer maardat de mannen die hiertoe ge roepen worden in richting te veel van elkander verschillen om duurzaam tot een broederband tusschen hen te kunnen leiden. Of wil men ons tegensprekendat de gean- vanceerde beginselen der Vlamingers in den regel vele Noord-Nederlanders afschrikt deel te nemen aan dergelijke congressen, omdat het lichtelijk leidt tot afdwaling van letterkundig op politiek terrein Ook nu is dit weder gebleken. Een briel van den Belgischen koning in het franscli geschreven, ter vergadering ingezonden, gaf al spoedig gele genheid bcdtklelijk een aanval te wagen op dien vorst. Eigenaardigis het, dat het juist een Hol lander was, die bij de stormachtige ovaties der opgewonden Vlamingers tot betamelijkheid aan raadde daar hij bewees dat hel congreshet welk den koning begroet hadgeen critiek mocht oefenen op zijn handelingen. Naar aan leiding eindelijk van een vraag door den Schooijer gedaan tot het erlangen van inlichtingen over uilnoodigingen welke aan genootschappen, clubs en gezelschappen waren gezondenbegon hel lieve leven van voren af aan en de zaal gat een trouwe navolging van een Poolschen Landdag. Men kan wel op de vingers, natellen hoe groot de resultaten zullen zijn van zulk een congres waarnog een stap verder, de critiek in vuistslagen kan veranderen. Het is dan ook niet te verwonderen dat een onzer uilstekendste geleerden kennis gaf de ver gadering niet te kunnen bijwonen. Dat tumult is echter niets anders dan hel logisch gevolg van het eigenlijk doel van dit congres, hetsvelk minder in verbetering van de letterkunde bestaat dan in het politieke doel van velen om door de Vlaamsche beweging een tegenwerkende kracht tegen dé regeering in het leven te roepen. Trouwens uit al het drijven der Vlamingen spreekt een te zeer geavanceerde toon om aan de bedoelingen te twijfelen. Gaan we nu over tot het bezoek van den Koning, hetwelk gelijktijdig met liet congres samenvalt, dan zien we, dat ook dit niet het ellect heeft gehadhetwelk men van zekere zijde daarvan verwachtte. Uit eerbied voor den Vorst werd uit menig huis, als Z. M. passeerde de vlag uitgestroken, om wederom ingehaald te worden als de stoet voorbij getrokken was doch algemeens geestdrift wekte dit bezoek niet. l)e wijze echter waarop door het weldenkend deel der bevolking op bescheidene wijze gepro testeerd werd tegen de bedoeling welke velen aan de feesten wilden gevenmag waardig genoemd worden. Op bevel des konings heeft de gouverneur der provincie Antwerpen de heer I'ycke van Idegem de geestelijkheid van Antwerpen moeten uitnoodigen op audiëntie te komen. Aan deze uitnoodiging is welwillend voldaan. R. Cl. Een belangrijke schrede voorwals is gedaan tol meerdeic ontdekking, of beter gezegd, tol meerdere schuldovertuiging van de drie ver dachten van den moord en diefstal tc 's Hage, gepleegd in den nacht van den 13den op den llden December 1672. De nicht van Dehngel dienstbode aldaar n. 1. is in het bezit gevonden van een zilveren knipjedat mevr. de wed. van der Kouwen altoos bij zich had. Hetzelfde geldbeursje zit, naar men wil, niet meer aan het knipje, maar in weerwil daarvan en niet tegenstaande de verzekering van de dienstbode, dat zij het reeds gcruiuicn tijd te voicn van haar moeder, vrouw D. te Schoonhovèu, had gekregenhebben vijf getuigen bij dc politie reeds verklaarddat het aau hen vertoonde knipje aan mevr. van der Kouwen toebehoorde. Ecuc vriendin cn naaister, die veel bij de vcrslagene aan huis kwamen cn *-oor deze meermalen uit het knipje kleine betalingen hebben gedaanmoeten het dadelijk hebben herkend. Deze ontdekking is nogde meest gewigiige, die men in deze zaak gedaan heeft. In het departement Ariège (Frankrijk) heeft de prefect verboden, dat billetten zouden worden aangeplakt voor een balomdat onder de dansen voorkwamen een bevrijdingswalseen iusie- polka en een groote onlbindings-quadrille. VERKÖÓPINGENVAN VASTE GOEDEREN in Amicitia te AmersfoortZaturdag 23 Augustus 1873. NotarisG. A. van Werkhoven. N°. 1. Eene heerenhuizinge met tuin aan de Kampstraat /3020.~- 2. Eene woning met bleekveldje in de Koningstraat 670.- 3 en 4. Twee woningen onder een dak, hoek Polh- en Ko ningstraat 860. f 4550. ADVERTENTIE N. Het Boerenerf DE BONTE- POORT onder Nijkerk, is ten over staan van den Notaris COLENBRANDER aldaar, heden. Donderdag 21 Augustus bij inzet en verhooging gebracht op 12,200 De toeslag blijft bepaald op Donderdag 28 Augustus. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kan tore van genoemden Notaris. De Notaris H. PENresiderende te B a a r n zal op Maandag den 8 September 1873, des voormiddags te elf uur ten huize van den Heer II V ELAARS logementhouder te Baarn, publiek VOr- koopen05 hectaren 70 aren 60 ceniiaren onder Baarnnabij het dorpalsmede een BOERENWONING met tuin en erf, en 58 aren 20 centiaren Grond zeer geschikt tot bouwterrein mede onder Baarn. Alles te aanvaarden 1 Januarij 1874. Bree der bij billetten en nader onderrigt te bekomen ten kantore van bovengenoemden Notaris PEN te Baarn. BIJ GERECHTELIJKE UITWINNING van Ten verzoeke van LEENDERD PLEIJLER, Smidsbaas wonende te Lun- terenzoo voor zich als in hoedanigheid van echtgenoot en hoofd zijner echtvereeniging met ADRIANA DE RIDDER, en voor zooveel noodig ook ten verzoeke van deze, door hem bijgestaanten deze woonplaats gekozen heb bende te Amersfoort ten Kantore "van den Heer Mr. JAN WILLEM SLUITER, Procu reur voor de Arrondissements-Rechlbank te Amersfoort, aan de Langeslraat Wijk B n°. 44, en als zoodanig door hen gesteldom den ver koon bij gerechtelijke uitwinning van het nate- inelden onroerend goed, in hunnen naam in de terechtzitting van de Arrondissements- Rechlbank voornoemd te vervolgenen Ten laste van MARIA VAN DEN BOO- GERTwedowe van JAN DE RIDDER wonende te Leersum. Zal worden overgegaan tot den verkoop bij gerechtelijke uitwinning aan den meestbiedende of hoogstafmijnende van het natemelden on roerend goedte weten 1°. Het recht van Tiende, uit het blok genaamd de Leersumsche Tiend. 2°. Het recht van Tiende, uit het blok genaamd de Weijen of Wei tiend. Beiden gelegen in de kadastrale gemeente Leersum. en zich uitstrekkende over de landen binnen de grenzen dier blokken gelegen, zooals die daarvan van ouds zijn gelieven. De laatste opbrengst van de vruchten der beide Tienden bedroeg in publieke veiling de somma van /442. De toewijzing van het voormelde onroerend goed zal plaats hebben op Woonsdag den 24 Septombor 1873, des voormiddags ten Gif ure, ter terechtzitting van de Arrondisse ments-Rechlbank voornoemd. Mr J W SLUITER, Procureur.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 3