gemaakt heeftde kastelein het aanrigten van groote diners niet gewoonop het denkbeeld kwam zijne vloeipapieren servetjes beschikbaar te stellen. Uit den eenen hoek schreeuwde men om dituit den anderen om daten op hel laatst vlogen de gasten op en bedienden sich zeiven van de voorsnijtafef en uit de keuken. Het diner a la BrieUienne bril leerde dus geenszins, en toch amuseerde men aich kostelijk, want ik verklaar u too een mislukt diner in een stedeke heeft een zeer komische zijde. Tegen den laten namiddag werd het publiek wal opgewonden en de luidruchtigheid in het stadje der watergeuzen behoefde niet onder te doen voor die van de Amsterdamsche kermis. Er werd gehost en gezongen, gedanst en gekast dat het een aard hadhoewel het mij een raadsel blijft hoe de suid-hollandsche boeren hel beletsel van de ver vooruitstekende spiraal vormige gouden hoofdversierselen overwinnen wanneer zij hunne dulcineaas met een bewijs van teedeiheid willen vereeren. Dal het achter de vensters der huizen allerliefst uitzag kan ik u verzekeren en dat menig vreemdeling met een glimlachje enz. van een brielsche schoone iv vereerd natuurlijk uit dankbaarheid voor het bezoek aan de kleine grijze veste is gansch niet onwaarschijnlijk. De schuld der Vereenigde Staten. Bij het aanstaande congres zal een verzoek behandeld worden van de Zuidelijke staten der Unie, dat de geheele Unie de schulden zal overnemen, welke die staten individueel tijdens den burgeroorlog bebbea gemaakt; eenige in vloedrijke leden van het hnis van vertegenwoor digers hebben, volgens den Ne» York Time», hunne ondersteuning aan dit verzoek toegezegd, overtuigd dat de finantiële toestand der ver zoekende staten van dien aard is, dal er een of ander aldoend middel zal moeten toegepast wor den om dien te verbeteren. Van de tien staten, welke zich van de Unie hebben willen afscheiden, beeft er slechts één Mississippigeene schuld de negen andere gaan echter onder een teer cwaren schuldenlast gebukt. In sommige New-Yorisehe dagbladen wordt, naar aanleiding van dit voorstel, het vroeger door de democratische partij ook voor de staats schuld der Unie voorgestaane middel van re- pUdiatie aangeprezen. §e Tribune zegt daarvan, dat het repndiéren van schuld een leelijk woord ii maar dat de tegenwoordige houding der Znidelijke state® jegens hnnne sehnldeischers toch ook niet boven bedenking verheven is. In werkelijkheid bestaat er, zoo merkt dit blad op, weinig verschil tasschen het eenvoudig niet betalen van renten en aflossing, betzij nit onwil, en het repudiëren van schuld. Willen of kun nen de Zuidelijke staten geene andere houding tegenover hunne schnldeischers aannemen, hoe eer zij dan openlyk hunne schuld oietig ver klaren, des te beter. Allerlei. Het Hof in Overrijssel heeft E. Beekman te Heerde schuldig verklaard aao manslag, gepleegd op zijne hnisvronweu hem veroordeeld tot SO jaren" tuchthuisstraf. Volgens berigten nit Havanna zijn ten gevolge van den branddie dezer dagen woedde, 2500 iamiliën *an dak beroofd. Er heerscht groote ellende. Te New-York zijn inschrijvingen geopend voor de slagtoflers. Bij den te Veendatn gehouden verkoop van Groninger straatvuilnis en ier werden 2 vrachten slraatvuilnis a f90 verkocht, te zamen f 180, cn 12J vrachten ierte zamen ƒ279,25, hoogste prijs f 23,50, laagste prijs /2G. De heer Dubonrg, la Parijs, die wegens den moord op zijne vronw (men herinnert ziah de zaak der rue dea Ecoleseen overspelige met degenstok-stooten getroffenterwijl haar mede- pligtige zich ui» de voeten mzzkt) tot een gevangenisstraf van vijl jaren waz veroordeeld, is in de gevangenis overleden. Na het drama waarvan hij een der helden is geweestheeft hij aan een geweldige overspanning geleden. Toen de moordenaar Jamei Connor Maandag 11. te Liverpool opgeknoopt zon worden, besteeg hij koelbloedig de ladder en knikte de oppas sers een vaarwel toe. Toen de ladder werd weg genomen brak de strop en de gehangene deed ccn vreesclijke val. Afgrijzing beving de om standers en de beulsknechten verloren een poosje hun bezinning. Toen zij van voren af wilden beginnen verweet Connor hun dat zij moordden en vroeg of ze hem zouden laten loopcn Een nieuwe strop werd gereedmaakt. De geestelijke was diep ontroerd en de veroordeelde zat ze nuwachtig te beven, toen hij smeekend tot hem sprak: «Nadat dit gebeurd is, zal men mij wel vrij laten; waarlijk zoo is 'tgenoeg. Den eersten keer heb ik mij zoo goed gehouden I" De beul ging inlusschen zijn gang en tien mi nuten later was Connor een lijk. Te Parijs is op zeer hoogen leeftijd een man overleden wiens vader onder het schrikbewind een even gevaarlijkeals eervolle rol heelt ge speeld. Die man Janol geheeten was kok van beroep. Na verscheidene reizen naar de Antilles en de Kaap de Goede Hoop te hebben gemaakt zette hij juist voet aan wal, toen de vreeselijke gebeurtenissen van het schrikbewind voorvielen. Hij besloot toen Frankrijk niet terstond wéér te verlaten wat nogthans in zijn belang zou geweest zijndoch hij bleef in Frankrijkom zijn bloedverwantenvrienden en beschermers die bestemd waren om de slagtoflers te worden van de politieke bartstogtente redden. Er bestonden in dien tijd, gelijk men weet, in alle groote steden clubswaarin men de aristocraten aanwees of verklikte, die voor de revolutionnaire reglbank behoorden teregt te staan. De kok in kwestie werd lid van alle clubsdeed alsof hij een geduchte jakobijn was, scheeuwde nog harder dan de anderen om de hoofden der arisloswerd geloofd en was op die wijze toen cltijd op de hoogte van de meest geheime besluiten die werden aangenomen. Wan neer echter des avonds de zittingen waren ge sloten ging de kok naar de woning der aan geklaagden die des nachts zouden worden gearresteerd en dus nog tijd hadden om te ontko men. Op zekeren avond werd den kok door een lellen jakobijn gevraagd, waar een zekere graaf woonde, die moest gearresteerd worden, en voor wiens hnis hij, de jakobijn de wacht wilde houden, uit vrees dat de bewoner zou ontsnappen. «Gij staat er juist voor," zeide de kok, «want ik ben ook juist met hetzelfde doel hier gekomen." De andere, nu wetende dat zijn slagtoffer goed bewaakt werd, ging daarop heen en de kok waarschuwde natuurlijk den graaf. Janot en dit is niet het minst prijzenswaard in zijn gedrag heelt nooit eenige belooning voor zijne handelingen willen ontvangen en hij is, even als zijn zoon, als kok gestorven. Te Londen is een afgrijselijke misdaad ge pleegd. Langs den oever van den Theems of op de bedding der rivier heelt men op onder linge groote afstanden verschillende gedeelten gevonden van een lijk, dat blijkbaar op af schuwelijke wijze verminkt en aan stukken vermoedelijk uit een voorbijgaand vaartuig, in de rivier ia geworpen. De moordenaar heeft een brief aan de politie gerigt, waarin hij zegt, dat bij de vrouw heeft vermoord, omdat hij haar zoozee. beminde; doch daar hem geen wederliefde werd geschonken, vond hij 't beter haar in een bootje te lokken en te vermoorden. Ten slotte zegt het monster, dat hij buiten gevaar en dat 't noodeloos is dat de politie hem opspoort Bij de regeling der brandweer te Amsterdam is in bet plan opgenomen een braadweer-tele- graaf, waarvan de kosten geraamd zijn op/10000. Bij het onderzoekdat de uitvoering van dit plan moest voorafgaanis echter gebleken, dat aan een bovengrondsche geleiding zooveel be zwaren verbonden waren dat men de voorkeur moest geven aan een ondergrondsche geleiding. Daarvan zullen de kosten echter ƒ93000 bedragen. Toch raadt de commissie voor publieke werken den aanleg aan, maar wil ter tegemoetkoming in de kosten den telegraaf ten dienste van het publiek openstellen. Slechts beslaat er verschil van gevoelen bij de commissie, of men tot dit laatste al dadelijk zal overgaan dan wel eerst afwachten, of de belangen van de dienst het toelaten. De raad zal hierover beslissen. Men schrijft nil Londen v«n den 10 Sept Er is weder een spoorwegongeluk voorgevallen, dezen keer doordien een os op de lijn liep. Het was marktdag te Guildford geweesten een der hekken die op den spoorweg de velden langs de lyn afsluitenwas opengelatenzoodat er vee op de spoorlijn dwaalde. Op ongeveer een half uur afstand van Guildford liep een os voor den trein, en de machinist, in plaats van den stoom af te sluitendeed een scherp stoomge- fluit hooren, in de verwachting dat dan de os verschrikt zou wegloopen. De trein werd in lusschen door den conducteur zooveel mogelijk gestuitdoch dit belette niet dat hg tegen den os stoomdedie toen onder de machine raakte waardoor deze eenigszins werd beschadigd. De wagen van den conducteur ging gaaf midden over of door het beestdoch toen de twee zijden van den os daarna weder te zamen kwa men gerar.kte de geheele massa onder de vol- g«flde waggons, met hel noodlottig gevolg dat de geheele trein van eene acht J negen voel hooge dijk stortte cn twee vrouwenbcneveus een zuigeling op de plek dood bleven. Dc moeder eu het kind waren slechts vijf minuten te voren door den echtgenoot op den trein gebragtde andere vrouw, een meisje van 21 jaren, Was de dochter van den stationmeesler te Miltord. Aan drie of vier personen is een of ander lig. chaamslid afgezet en achttien of twintig zijn meer of min gewond. De machinist zal denke lijk beschuldigd worden. Het Hoog geregtshof te Manchen heeft het beroep in cassatie van AdileSpilteder verworpen, met bevestiging van het vonnis, in eerste in stantie gewezen. In eene vereenigde zitting der beide Kamers is de zitting door den Min. van Binnen!. Zaken, namens den Koning, Zaturdagmiddag ten 2 ure met de volgende rede gesloten Mijne li eer en «De afgeloopen zitting heeft zeker niet die uitkomsten opgeleverddie de Regering had gehoopt. Wetsontwerpen van groot belang, aan wier overweging in de afdeelingen of behandeling in de openbare vergaderingeen aanmerkelijk deel van uwen tijd is gewijd geweest, hebben de goedkeuring van de Vertegenwoordiging niet mogen verwerven. Intuschen is een gewichtige maatregel door de vaststelling der nieuwe tarieven van ic- uit en doorvoer in Nederlandsch Indie tot stand gekomen. «Met de voordrachten tot voorziening tegen besmettelijke ziektentol wijziging der wet be treflende de burgerlijke pensioenen en tot her ziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommenhebt gij U vereenigd. «Krachtige bevordering van de welvaart des lands belooft de aanleg der nieuwe spoorwegen voor rekeaing van den Slaat, waartoe de mid delen door U werden toegestaan. Dc nieuwe overeenkomst met de Handel- Maatschappij bet tractaat met Spanje, tot vast stelling van de rechten en voorrechten der consuls werden door U bekrachtigd. «Door de goedkeuring van het met België gesloten tractaat tot regeling van verschillende belangrijke onderwerpen, werd de vriendschap, pelijke verhouding met dien naburigen staat bestendigd en versterkt. «De koning draagt mij op U Mijne Heeren, voor Uwe toewijding aan's lands belangen zijnen dank te betnigen, «Namens den Koning wordt de Vergadering der Siaten-Ueneraa! gesloten." AMERSFOORT 15 September 1875. Donderdag middag en avond weerklonk door Nederland het interessante nieuws dat de beer van Lynden van het vormen van een nieuw ml' nisterie was Oütl&St. De lijding luidde, van diverse zijdenaldus: Na eene weigering tot het verleenen van een kort Uitstel om in nader overleg te treden over een regeringsprogramma met de voor te dragen leden van eeu nieuw kabinet, beeft de Koning de opdracht van eene kabinets-for- matie aan den heer van Lynden ingetrokken." Van andere zijden heette het veel eenvou diger: «dat de kabinetsformatie was min hikt." Doch hoe ook ingekleed deze plotselinge ontlasting van den heer van Lynden ia zeker opvallend. Opvallendwant er was door het tegenwoor dige Ministerie zoo veel bedenktijd genomen voor decisie tot aftreden en au is zoo weinig bedenktijd gegeven aan een nieuw ministerie tot optreden. Immers, eerst werd, bij bet intreden der crisis, weken achtereen de terugkomst des Konings uit het buitenland overwegend afgewacht en Z. M. teruggekeerd zijnde, dienden de Minister», als resultaat hunnei overweging, hun ontslag in. Op 3 September hield de heer van Lynden eene conferentie met Z. M.werd toen met de opdragt van het vormen van een ministerie be last en beproefde zijne krachten aan de tarnen- stelling van een nieuw kabinet, sprekende en onderhandelende met een aantal zijner staatkun dige vrienden en portefeuille-candidaten. Op 3 September aldus in activiteit gekomen geraakte hij reeds 11 September eensklaps op noa- activitatofschoon hij naar wordt gezegd en het is niet tegengesproken zijne voordragt van titularissen gereed had om aan Z. M. te worden aangeboden en zich nog enkel met zijne aanst. coiega'a moest beraden tot het redi geren van een programma van algemeen rege ringsbeleid. Wat moet de Natie derhalve van deze plot selinge formatie-éclips denken Het vervaardigen toch van een n i c u w m i- nistcrie vordert meer tijd dan het vervaar digen van ccn' nieuwen rok, om zich zoo maar kant cn kiaaren passend binnen een

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2