DE MALEN LANDEN STOOM VER WERIJ- EN DRUKKERIJ ©ntoan9cn;:/;,trwtColle"io DRUKPATRONEN. Meicl ALGE1IEENE EmiMEHH VAN GEND EN LOOS. EEN VOLONTAIR ONTVANGEN GEEN RHUNIATIEK~MTER achttal dagen te laten afleveren. Hadden vroegere kabinet-formeerders tal van weken noodig om daarmede gereed le komen en somtijds lieten zij na dien langen tijd de taak varen, vooral tegeuwoordig laat zich een ministerie niet zoo spoedig, als een ministerrok naar de eischea van den lijd en maat confec- tionneren. Men zal en mag ja niet alles zeggen of schrijven wat men kan doch, zachtst uitgedrukt, maakt de heer van Lynden door zijne plotse linge ontlasting een komisch-tragisch figuur, waarvan hij niet zal worden ontlast, zoolang de oorzaken zijner formatie-intrekkiug niet zijn opgehelderd. Bovendien is het zeker voor hem niet amusant, dat hij, zoo geavanceerd en op 'tpunt zijnde, zooals men zegtklaar te komeneensklaps onverrigter zake moest retirerenzonder dat Ay tot die retraite aanleiding gaf. Daarom is de vraag misschien niet onjuist is de opdragt aan den heer van Lynden Donderdag jl. ingetrokken op advies van een of meer der tegenwoordige Ministers, direct of indirect, wel of niet als raadslieden dsr Krosn Hetzij men wel of niet is gecharmeerd op een kabinet van LyndenHetzij men er voor oi tegen isdat het tegenwoordige MinisterieweUigl eeuigszins gereconstrueerd, aanblijftmen kan zijn vriend van Plato en vriend van Cicero, maar vooral moet men, nopens deze formatie-intrek king nadat de formatie reeds too ver gevorderd was, vriend van de waarheid zijn. Derhalve is opheldering daarvan voor de Natie noodzakelijkhoe eerder des te beter; en eene spoedige, openlijke, rondborstige op heldering door het Ministerie of door den Heer van Lynden is preferabel boven eene parlementaire interpellatie, die tot groote onaangenaamheden en verbittering aanleiding kan geven. Gisteren voormiddag heeft Ds. Graswinckel den milden gever ol de geefster Jank gezegd voor giften ad /85.en 60.voor de Armen tijdens de avondgodsdienstoefening van Zondag 7 September 11. te Amersfoort gecollecteerd. Eenige dagen geleden mogt de heer J. F. Havekotte alhier het voorregt genieten te kunnen herdenkendal hij gedurende 25 jaren de betrekking van deurwaarder bij het kantongeregt te Amersfoort vervulde p*ï werd hem door zijne colega's de Heeren 0. W. G. F. Bosman en N. S. Blom, als blijk van genegenheid, en met welmeenende gelukwenscheneen intkoker met brievenhouder ten geschenke aangeboden. Verleden week maakten wij melding dat morgen, Dingsdag avonddoor den Heer Reichman eene soirée in Amicilia te Amersfoort wordt gegeven er. thans vermelden wij hetgeen het Utr. Dagbl. over zijne te Utrecht gegeven soirée schrijft «De aangekondigde soirée van den pianist humorist Reiohmann heeft gister avond in de Parkzaal voor een talrijk publiek plaats gehad. Ieder wenschie den beroemden kunste naar te zien en te hooren. Bij hel optreden van den heer Reichmann was alles een gehoor en men verslond zijne koddige voorafspraak tot nan het einde der zaal. Na zijn eerste lach- scène, die ieders gelaat in een blijden plooi bracht, werd hij met daverend applaus terugge roepen, en beloofde hij, vermoeid en bovendien verkouden zijnde, die na de pauze te herhalen. Zoo ging het met elk nommer; ieder moest zeg gen dat Reichman even goed pianist als geestig man is, en hij zoowel in pianospel als in zang, voordracht en uitlegging van zijn nommers humoristisch bleef. Om niet van alle nommers te spreken, beviel ons bijzonder zijn spel met een borstel, de kunstenaar der toekomst en de rijkunst la Carré. Deze stukken werden, zoo wat conceptie als uitvoering betreft, uitmuntend voorgedragen; 't heeft gewis den kunstenaar veel studie gekost, om een zoo volkomen parodie te vormen. Wij houden ons overtuigddat de heer Reichman alhier een aangenamen indruk heeft nagelaten en het zou ons niet verwonderen, dat menige piano in deze stad het gisteravond laat of heden hard le verduren had, om de proef eener repetitie van Reichmann's kunst stukken te ondergaan." Men telegrafeert uit Bombay, 12 Sept: «Het Engelsch oorlogsschip «Daphnae" heeft een slavenschip genomen. Er bevonden zich 300 slaven aan boord waarvan er 250 overleden aan pokken." Vrijdag 5 dezer, zaten in het kofïijhuis «het Gouden Kruis" van den heer U. P. L. van Poppel te Breda, dtie heeren en eene dame bijeen. l)e heer van Poppeldie tevens splitter in de staatsloterij is, bood een vijfde kooplotaan, het eenige lol dat hij nog in zijn portefeuille had. De drie Heeren en de dame namen het lot voor gezamenlijke rekening en 11. Woensdag ontvingen zij de blijde maredat de kapitale som van f 50,000.op dat nummer gevallen is. De heer van Poppel kan nn met grond den paradox verdedigen dat bier drinken in zijn koffij- huiseen radicaal middel is oin spoedig rijk te worden. Voor koning Leopold van Berlijn nasr Engeland vertrokheeft hij eeuigen tijd te Otlende door- gebragt en zich daar zeer op zijn gemak gevoeld. Hij ging hoogst eenvoudig gekleed had slechts één officier, in burgerkleeding, tot gevolg en bewoog zich gaarne onder de menigte. Onlangs zat Z. M. in de kurzaal onder het volkmet de voeten op een anderen stoeltoen een vreemdeling met een dame binnen kwam; niet zoo spoedig eene plaats voor zijne dame kunnende krijgentrok de vreemde heer zonder compli menten den stoel onder de voeten van den koning weg; nu was de dame wel geholpen, maar kon de heer nog blijven staan doch de vreemde ling wist al weder raadmen had den koning namelijk spoedig weer aan een stoel geholpen om zijn beenen op le bergen; ook deze stoel werd in beslag genomen door den vrijpostigen reiziger, die er zich op plaatste vlak vóór zijne majes teit en toen de zon hem hinderde, zoo ver retireerde lot de koning tegen den muur ge drongen werd. Eindelijk was er iemand die den sinjeur vertelde, tegen wien hij zoo onbeleefd was, met het gevolg dat de vreemdeling zijn biezen pakte, tot groot vermaak van den koning, die over dat geval hartelijk lagchen moest. Naar wij kort voor het drukken dezer Courant vernemenis te Deventer overleden in den def- tigen ouderdom van een honderd en trwee jaren de Heer Jonas Heijman Polakeene lange jarenreeks te Zwolle gewoond hebbende en aldaar als winkelier in manufacturen gevestigd geweest. De hoofd-administratic van het telegraaf wezen in Duitschland heeft thans het stelsel van opene telegrammen aangenomenwanneer de aizen- der dit begeert. In vele gevallen is bet wenschelijkdat, zoo de geadresseerde afwezig isdiens huisgenooten of de eigenaar ;an het hótelwaar hij zich bevindtkennis van de depèehe bekomen. Deze nieuwheid zou ook in ons land van veel nul zijn. De opening van de jagt heeft zich in Belgie door een paar treurige ongelukken gekenmerkt. Te Capclle schoten een viertal jagers op een vlugt patrijzenmaar ongelukkigerwijze kreeg een van hen daarbij een lading hagel door't ge laat. Hij zal er waarschijnlijk het gezicht door verliezen. Te Virton waren vader en zoon op de jagt. De eerste, min of meer hardhoorig, ver nam hei fluitje niet, dat zijn zoon deed hooren, hij schoot en de jongeling bleef op de plaats dood. Bij onze Regering isdoor tusschenkomst van Zr. Ms. consul-generaal te New-York, mededee- ling ontvangen van een plan van den hougleeraar John Wise en den luchtreiziger Washington N. Donaldson om eerstdaags met den luchtballon uit New-Yoik te vertrekken, met het doel den Atlantischen Oceaan over te steken en in Europa neder te dalen. Daarbij is de wensch te kennen gegevendatwanneer die nederdaling hier te lande mogt geschieden aan de luchtreizigers alle hulp en beleefdheid worde bewezen, waarop hunne stoute onderneming aanspraak heeft. De Regering vertrouwtdat in het ondersteld geval aan dien wensch zal worden gehoor gegeven. STATISTIEK van het tijdelijk Postkan toor in het Kamp bij Mitogen van 12 Augustus tot 10 September 1873. Aangekomen. Verzonden. Gefrankeerde brieven. 30.964 stuks 26.891 stuks Ongefrankeerde 185 2.585 Aangeteekende ill 62 Briefkaarten1.138 1.206 Couranten4.770 302 Andere gedr. stukken 383 59 Portvrije dienstbrieven 1.325 1.237 Postwissels4.555 461 Te zamcn 43.431 stuks 32.806 stuks 45.431 Totaal verzonden en ontvangen 76.237 Het bedrag der verzond, postwissels is f 5,406.87s Bat der aangek.en uitbetaalde wissels »13,003.88s Er werden in het geheel 23 270 postzegels en 1400 briefkaarten gedebiteerd. ADVERTENTIE N. Voor de vele blijken van deelneming bij het overlijden mijner echtgenoote onder vonden, betuig ik ook namens mijne kinderen, mijnen hartelijken dank. A. VAN DE WETERING. Ameuspooüt September 73. De Notaris Mr. J. DE LOUTER op Donderdag den 2 October nr1bflPf1873des voormiddags te 10 ure, in de herberg de Faam te Ho'ogland, in het openbaar verhuren: te HooglandDuist en Zevenhuizen in 25 Perceeleu. vau KNOTTENBELT TE AMSTERDAM. Stalen om te bezigtigen en information te bekomen bij Mejufvrouw C. M. BREIJL, Amersfoort. Tegen NOVEMBER wordt gevraagd eene als meid aUeen. Adres letter Gbureau dezer Courant. De ADMINISTRATIE berigt dat tot DIRECTEUR van het Kantoor to Amersfoort is benoemd de Heer C. G. v. d. SCHROEFF. Op het Expeditie-kantoor der Onderneming v. VAN GEND EN LOOS kan geplaatst worden niet beneden de 14 jaren. De directeur der onderneming, C. G. v. d. SCHROEFF. eene rijke verzameling DuitSChe en Fransch.0 met ruime keuze van prachtige goud- en zwartlijstentegen billijke prijzen. Kerkstraat F 371. D' C HETTER^CHIJ kommissionair. Zoo lang de wereld bestaat is nimmer een middel bekend geweest, dal zoo proefhoudend en krachtdadig tegen rhumatiek werkt als de onfeilbare Abshaub- biil's; hare juiste liefelijke en onmiddclijke werking, zoo algemeen bekend en erkend, heeft de aandacht van vele geneeskundigen zoodanig getrokken dat deze door (ICd. zeer worden aanbevolen. Geheel door rhumatiek verstijfde lijders zijn in minder dan twaalf uren tijds door het gebruik dezer Watten finaal van hunne pijnen bevrijd geworden. Zij ontnemen den lijder alle scherpe en schadelijke vochten, waar zij worden aangebracht, zonder ecnig nadeel op gezond vlecsch uit te oefenen of aan andere middelen schadelijk te zijn. Vroegtijdig aangebragt, waarborgen zc even zeker 'egen zweren terwijl zij de scherpe dcelen uit het bloed nemen waar dc zweer zich zetten wil. Tot bewijs der echtheid worden alle gcleibillcltcn gcleckcnd door den bereider cn Hoofd- dépólhouder A. BBEKTVELT Az. te Delft, die deze Watten voor den prijs van 39 Cents per pakje o. a. verkrijgbaar beeft gesteld bij Ph. McijcrsAmersfoort. Blancke en KloekWijk bij Duurstede. Gcbr. BruitingMijdrecht. M Batenburg JJssclstein. Wed. W. J van Meekcren, Zeist.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 3