Allerlei. Door dc NcderlnnJscUe vcreeniging tot be perking van opénbarc dronkenschap is een adres aan den koning opgesteld, waarin zij aandringt op «wettelijke bepalingen tegen dronkenschap in het openbaar; dergelijke bepalingen, die den drankverkoop regelen; en dal in overweging ge nomen worde, in hoeverre aan het vereischte van gezonde en goedkoope volksdranken (bier) kan voldaan worden door de wegneming van drukkende bepalingen, die liet vervaardigen en gebruik van zulke dranken in den weg slaan en Zoo noodig eene vergoeding voor wat de schat kist daardoor zou lijdente zoeken bg meer samengestelde en duurdere dranken van dien naam, uiaar die niet altijd aan het vereischte «gezond" voldoen." Het bestuur der vereenlging zal op een-aan ^1 plaatsen de gelegenheid aanbieden zich bij dat verzoek aan te sluiten, door adressen van instem ming ter onderteekening open tfe stellen. Een correspondent van de Timet heeft ter gelegenheid van de ontmiming het nieuwe Duit- schQ rijksland bezocht. Hij is van oordeeldat de Duitschers tot nu toe maglig weinig pleizier beleven van hunne veroveringen en durlt hen, •op grond van 'tgeen hij zag, voor de toekomst weinig beters voorspellen. «Dertigduizend inwoners van Melzschrijft hij o. a.hebben de stad verlatenen het gras groeit thans ia de drukste straten. Op de prach tige wandeling, alwaar het standbeeld van Ney zich verheftheerscht de diepste stilte. Slechts weinigendie niet in staat waren den engen cirkel te verlatenwaarin zij zich bewogen ziet men rondwaren bet toonbeeld van ver val. Al de winkeliers, waarmede ik sprak, ver telden mij dat de inwoners niet halt zoo talrijk zijn als vroeger. Van zestig adellijke gezinnen, die te Melz toefden en wier prachtige woningen tot verzamelplaats dienden der aristocratie, heb ben de meesten de stad verlaten hun meubelen voor spotprijzen verkocht en hun paleizen ge vloten om over de grenzen te gaan. De koop lieden en boeren, die Franschen wilden blijven, volgden dat voorbeeld, en alleen de ellende, welke zulke uitkomsten voortbrengt, dc nood, welke zoo vele offers vergtzijn in staat ge weest 19/20 van de overgeblevenen in de stad te honden.... «Men verhaalde mij van een boer nit de nabuurschap van Metzdie vier zonen had. Twee waren oud genoeg om in de loling te vallen, en daar zij hun dagelijksch brood reeds konden verdienen, kozen zij de Fransche natio naliteit. De beide anderen jonger en minder in staat om zichzelf te onderhonden bleven Duitschers. Eenige dagen geleden bezochten de twee Franschen hnn onderlijk huis. Zij verheel den niet hau innigen spijt over het feitdat hun broeders Germanen waren geworden en in een gesprek tusschen een ouderen en een jon geren broeder, noemde gene dezen «Duilscher P* De knaapwien dit epitheton werd toegevoegd, vloog met een bijl op zijn broeder toe en, indien de vader niet onmiddellijk en krachtig tusschenbeidcn gekomen warezou hij een broeder hebben vermoorddien hij tot dusver teeder bemind bad. «Verhalen van dezen aard worden allerwege rondgebaznind en zulke kleine drama's komen voortdurend voor in een gewestwaar de over winnaar gedurende 2} jaar niet gewaagd heeft uit zijn isolement te geraken. Te Metzdat voortaan Duilsch moet wezenis geen Duitsch officier er tot nu toe in geslaagd een Franschen familiekring binnen te dringen. Te vergeefs heb ik uitgezien naar een Franschman die met een Duilscher spraknaar een Duilscherdie een Franschman groette. Ik ben van oordeel dat dit een der zonderlingste dingen is om op te merkenwant het moet wel een innig besef zijndat een geheele bevolking kan overhalen zoo gestreng zich te houden aan een gedragslijn, welke hare Fransche vaderlandsliefde haar voor schrijft te volgen. Van den haat der ftalianen tegen de Oostenrijkers is dikwerf gewag gemaakt, en zelf heb ik er treffende voorbeelden van gezien maar nooit is die haat zoo groot geweest als genewelke te Metz tegen de Duitschers bestaat"'«Ik zag een Pruissisch officier, die een omnibus binnenstapte. Aanstonds ver lieten een heereene dame benevens twee meisjes het voertuigblijkbaar liever in den regen en in den modder loopendedan te blijven zitten. Wat bijzonder opmerkenswaardig mogt heeten was dit, dat dc kinderen het eerst weggingen. Zij deden datzonder dat iemand iets lot hen seide." De Ncw-Yorksche correspondent van de Arnh. Ci, dweept niet met de Amcrikaansche vrouwen. «Dc dameszoo schrijft hij, zijn meest allen in hel wil, al sijn ze ook 00 jaren oud, en dragen in den regel zeer transparante kleedjes, waarin de zefirs verstoppertje kunnen spelen. Aan de linkerzijde dragen zij haar parapluie ol parasol aan een haakevenals de officieren hunne zwaarden en aan den reglerkantaan een lang stuk ketting of koord, een waaijer, die bijna op hare voeten hangt. Het spreekt van zelf, dal bij deze sieraden heel wat goud en zilver of ander edel (of ooedel) metaal is uit gestald. De knttenbakjes [queue de Paris geloof ik, dat die dingen eigenlijk heeten, al worden zij zoo niet gespeld) zijn ook van zeer grooten ■omvang en waren de mannen hier niet de on betwistbare kindermeiden van de vrouwen dan konden zij gerust daar een kind op laten zitten. Maar men zal bier nooit een vrouw een kind zien dragen; dit doen de mannen, die ook alleen met de kinderwagens uit rijden gaan. De vrouwen hebben hier op straat veel te veel met zich zeiven en haar toilet te dóen om zich met kinderen af te geven daar toch is de man voor. Het is ergerlijk wanneer men hier een weinig op de hoogte van de vrouwen komt; men zou bijna de verschuldigde achting voor het schoone geslacht verliezen, ik hoor echterdat het ge lukkig ia de groote steden alleen zoo slecht gesteld isen dat de Amerikaansche vrouwen op het land en in het Westen goede moeders, huisvrouwen en huismoeders zijn. Het is kluchtig dikwijls ze op straat te zien loopen dan houden ze haar handen juist als hondjes die op hunne achterste pooten loopen. Dit geschiedt waar schijnlijk met het doel om hare ringen te ver- toonenwant handschoenen worden weinig ge dragen. Waaneer men haar zoo ziet heentrip pelen draaijende met haar kattenbakje, verheelt men zich onwillekeurig in een honden-en apen spel te zijn." Te Lyon zijn twee vrouwen Danny en Clésotre genaamdnaar het hof van assises verwezen omdat zij den 4 September een rooden onderrok uit het raam gehangen hebben Te Londen heeft op den 1 September een wedloop plaats gehad van dertig brievenbestellers. In een lange allee der Nord-Woolwich gardens waren aan de boomen brievenbussen bevestigd, waarin een zeker aantal brieven verdeeld moesten worden. Een zekere Bradfield kreeg den eersten prijs, niet alleen omdat hij het eerst met de verdeeling gereed was, maar ook omdat bij toonde bij de band te wezen. Een der boomen droeg nl. wel een nommer, maar geen brievenbus; snel beslotenbragt Braafield de brieven voor dat nommer onder de rubriek «onbestelbaar," terwijl de overige bestellers niet wisten, hoe zij er mee handelen moesten. De Londensche bevolking is in (|e voorgaande week met 937 zielen vermeerderd. Het sterfte cijfer was 90 o n d e r en het getal der geborenen 25 boven de gemiddelde berekening. Volgens de Amerikaansche berigten heeft het verbranden der stoomboot Wawasset op den Potomac in Amerika, waarbij 80 menschen zijn omgekomen aanleiding gegeven tol een streng onderzoek van de personen en goederen-booten op de rivieren van Baltimore uitgaande. Daarbij i3 veel aan hel licht gekomendat zelfs voor Amerika te kras mag geacht worden. Het ont breken van reddingsmiddelen was schrikbarend. De booten waren onbruikbaar, en tegen brandge vaar ook geen voorzorg. Aan boord van een boot hield een groote kistmet het opschrift Life preservers, niets anders in dan oud touwwerk en ballast. Op een der booten was de machinist levens buffethouder, de stokers rookten hun pijpje en de kapitein deed zijn middagslaapje alles liet violen zorgen. Blondin is door een Italiaan Balleni overtroffen. Deze acrobaat heeft volgens de Buffalo De mocrat een togt over de Niagara-waterval De 25 Augustus was voor het waagstuk en honderden personen woonden het schouwspel bij. Het touw had eene lengte van 1500 voet en was 2} duim in doorsnede. De hoogte der oevers op de plaatswaar het be vestigd was bedroeg 160 voetterwijl de afstand 1400 voet bedraagt. Op het punt, waar Blondin indertijd zijn logt deed is de breedte niet meer dan 800 voet. Even na 4 uur kwam Balleni aanvan den kant des Ganadaschen oevers. Hij bekeek het touw en liet nog eenige kleine wij zigingen aanbrengen. Kwart voor vijf begon hij zijn wandeling. Alle oogen waren op den man en het touw gerigtbet muziekcorps van Drum- mondsville liet zich onderwijl hooren. Balleni ging met vasten en zekeren stap over het louw en bereikte zes minuten voor vijf uur het midden onder donderenden bijval van het publiek. Na een korte rust zette hij zijn gevaarlijken togt voort en bereikte tien minuten over vijven het einde, op den bodetn der Unie, waar hij met luide bijvalskreten werd ontvangen. Hij zag bleek als een doode en rustte bijnA een kwartier uit. Toen begon de terugtogl en op bet midden gekomen maakte hij zich tot een koenen sprong gereed. Hij liet zijn balanceerstok' vallen be vestigde een elastiek koord aan bet touw cn liet zich zakken. Men hoorde een geplasmaar spoedig verhiel bij het hoofd weder uit het water, en zwom naar de boot, die hem opnam, 't Groote waagstuk was gelukkig volbragt en een gejubeldat geen einde scheen te nemen deed zich van beide oevers hooren. Toen hij weder op den vasten grond was gekomenwerd hij in een rijtuig, dat met vier paarden bespan nen washuiswaarts naar zijn gemalin gebragt. Liefhebbers van statistiekvoor wié ook het geringe niet gering is t zullen met pleizier ver nemen dat de spoorwegmaatschappijen in Frank rijk jaarlijks ongeveer 40 millioen spoorweg kaartjes afgevenen dat de gebruikte weder aan de fabriekanten worden verkocht voor 16 k 18,000 Ir. per jaar. De Engelsche admiraliteit heeft dépêches vru commodore Commerellf van de Goudkunst, open baar gemaaktwaarin nu bevestigd worden de mededeelingen betreffende den aanvaldien de Engelsche verkenningstroepen hadden te door staan. De koning van Cbamah veinsde eerst vriendschap en gaf later verraderlijk de Engel- schen prijs. Het verlies is grooter dan men tot dusver dacht; vier mau zijn dood, vijftig man zijn meerendeels zwaar gekwetst. Bij het toen gevolgde bombardement van de stad Cliamah verloren eenige inboorlingen het leven; de meesten waren in een bosch gevlugt. CommereU hoopt evenwel, dat de les eene goede uitwerking hebben zal. In de Schlei. Ztff. leest men uit Posen De aan voerder der Boerenpartij in de kreitsen Króben en Fraustadt, de grondeigenaar Sypkowaki te Garzin, heeft aan de redactie van de Diiennik Posnhel orgaan der partij van den adel, een uitvoerig schrijven gericht, waarin hij het zelf standig optredeu der boeren ter bewaring van hunne rechten rechtvaardigde en zijn ongernst- heid over het alarm uitspreekt, dat dit optreden in de Poolsche pers heelt verwekt. Van alle kanten heel het in dezen brief, die in laatst genoemd blad is opgenomen boort men oproerige kreten en de waarschuwing: «Opgepast heeren, Targowica is in aantocht, de boeren staan op tegen den adel en de geestelijkheid 1" Dit geheele alarm is in het leven geroepen door de bescheiden petitie van de boeren aan hc-t huis van afgevaardigden gerichtwaarin zij over hunne verdrukking klagenhunne bezwaren tegen de overlading met belastingen en andere lasten blootleggen en om de invoering van de nieuwe Krcitswet smceken. Sommige roepen «De boeren zijn verraders, daar zij zich met de Duitschers verbinden I" anderen hangen de onzinnigste fabels over de boeren opcn*. In deze brief wordt verder uiteengezet dat de boeren bij de verdediging hunner rechten op de hulp van den omtrent hun lot geheel onverschilligen adel niet rekenen konden en daarom genoodzaakt warenzelve de handen aan hei werk te slaan, en ten slotte wordt met de meeste zekerheid zeer ondubbelzinnig verklaard, dat slechts zulk een candidaat voor het huis van afgevaardigden op de stem der boeren kan rekenen die den vasten wil en bekwaamheid heeft de rechten der boeren met energie voor te staan. Dit schrijven van den aanvoerder der boeren heeft de uit werking gehad dat de vroegere voorzitter der Poolsche landhuishoudkundige centraal-vereeni- ging, Wladimir van Wolniewicz nuf Dambicz, als verdediger der boerenzaak opgetreden is cn in de Dziennick Potn het ontwerpen van een petitie aan het huis van afgevaardigden heelt bekend gemaaktwaarin de bezwaren van den boerenstand blootgelegd en om tegemoetkoming verzocht wordt. Het verdere gevolg zal zijn dat de heer v. Wolniewicz door het Poolsche ccn- traal-kiezcrs comilé tot candidaat der boerenpartij zal gesteld worden om daardoor dc boeren- beweging tot stilstand te brengen. In den nacht van 16 op 17 dezer heeft aan het station van den Ncd. Illiijnspoorwcg-Maat- schappij te Amsterdam, in het bestelgocdercn- bureau, een brutale diefstal met builen- cn bin- nenbraak plaats gehad. Enkele pakjes worden vermist en uit opengebroken koflers en kisten zijn, voor zoover men kan nagaan, goederen ontvreemd, waarvan de waarde tol dusverre niet te bepalen is. De daders zijn nog onbekend, doch naauw- keurig ouderzoek is door du politic teeds inge steld.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2