KENNISGEVING. KERMIS DE IILLEN HIDES AMERSFOORT 22 September 1875. Heden Maandag, den 22. September 1873, heeft de gemeenteraad van Ameraloort eene ver gadering gehouden. Afwezig was de heer Visser. De Heer B. E. Herschelonlangs als lid van den Raad herkozen werd beëdigd en geïnstal leerd en nam zitting, na eene toespraak des Vooriitlers. De punten van behandeling waren 1. Rekeningen van de gemeente, het wees huis, burgerlijk armbestuur, de bank van leening, schutterij kamer van koophandel en schoolcom missie, allen over 1872. Al deze rekeningen worden met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Ontwerp-besluit tot vaststelling van den rentenstandaard der bank van leening over 1874. Met algemeene stemmen wordt besloten lot behoud van de tegenwoordige renten. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot beperking van den duur der kermis. Met 10 tegen 4 stemmen (de Heeren van Beek, L E LagerweijJ. F. Lagerweij en Herschel) wordt besloten de kermis gedurende slechts ééne week in October te doen plaats hebben. •4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring van grond gelegen aan de Zandhoopcn. Wordt besloten een gedeelte van dien grond aan de Heeren R. G. M. van Beek en A. L. van Hees (firma K de Roojj <f Co.) te verhuren tot berging van petroleum in een aldaar opterigten gebouw. De Voortiller brengt de leden in kennis met eene memorie, van den heer Croockewit ingeko men, betrekkelijk de uitmonding van de rivier de Eem. Bij het regement rijdende artillerie is dezer dagen benoemd tot kapitein 2e klassede kapi tein 3e klasse Jhr. V. <4. de Petiers. De Dames Directrices der Protestentsche ar- menloterij te Amersfoort hebben daarvoor van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden een keurig schilderij ontvangen. Vrijdag jl. heelt in het artilleriekamp bij Soeslerberg, gedurende de oefeningen met het geschutiemand uit Amersfoort kogels enz. ge zocht op onveilig terrein en werd hij door een schot zoo beduidend gekwetst, dat hij, naar Amersfoort getransporteerd, thans in levensge vaar is. In zijne woning werden kanonkogels gevonden en is onmiddelijk de instructie in deze zaak ingesteld. Talrijk bezocht, voor het meerendeel door ingezetenen van beschaafden en muziekalen aard, leverde de soirée van den Heer Reichman in Amicitia te Amersfoort het bewijs, dat het geen de groote bladen omtrent zijne talenten hadden gepubliceerd volstrekt niet overdreven was en het verwondering baarde niet alleen wat hij produceerde, maar vooral dat hij eene zoo vermoeijende taak, als de voordragt van het aantal geannonceerde nummers, op éène soirée kon ten uitvoer brengen. Verbazingwek kend waren dan ook soms de krachtige klanken die hij uit ie pianino wist te verkrijgen en waarvan bet geheimnaar onze bescheidene meening, wel eenigszins ligt in de buitenge wone spierkracht waarmede hij is bedeeld. Het daverend aplaudissement, gevolgd na afloop van elk nummer, getuigde van het genoegen verschnfL aan een publiek, dal anders soms vrij schaars met toejuichingen is en heeft dan ook deze aangename avond in alle opzigten groot succès gehad. Zaturdag jl. is in de Tweede Kamer, naar jaarlijksche routine, door den Minister van Financiën de finantieële rede gehouden, indie nende de Staalsbegrooting voor 1874. Van dit regeringsstukte uitgebreid voor onze beperkte ruimte zegt het Ulr. Dagbl. be knopt het volgende, waarmede wij ons best kunnen vereenigen. «De lezing van dit stuk zal althans geene te groote teleurstelling hebben gewekt, 't Is waar ook in deze rede moet men /'art de grouper let chiffret in aanmerking nemenen de minister schijnt den toestand zelfs gunstiger te achten dan in het vorige jaar, toen hij belastingver- hooging in het verschiet stelde. De «Indische potjes" zijn en blijven echter onze reddende engelenenbij al de bezwaren tegen de culturen, mag men niet voorbijziendat ze den grondslag zijn en blijvenom in den finnncieelen toestand het noodige evenwicht te houden. Wel zijn de tekorten over de jaren 1868-1872 van lieverlede op een kleinigheid na gedekt, terwijl die geraamd wareu op on geveer 18 millioenwel heeft men van het buitengewoon credictmiddelde uitgifte van schatkistbiljetten geen gebruik behoeven te ma ken wel bljjven de inkomsten steeds ruim vloeijcn en hebben die in 1872 ruim 8 millioen boven de raming bedragenzoodat wy bijna uit de eigen middelen in de gewone behoeften zullen kunnen voorzien, wel kon in 1872 sedert 1866 weder voor 'teerst 10 millioen buitengewoon worden geamortiseerd, maar 't jaar 1874 biedt door den oorlog tegen Atsjien, door de hooge uitgaven voor marinedoor de stijging in hout-, ijzer- en steenkoolprijzen ook grooterc uitgaven aande kasdie in 't vorig iaar 39 millioen wasis thans slechts even 33 mih oen hoogere uitgaven staan voor de denr voor hermunting; de Atsjien-oorlog kan nog wel veel meer voideren dan nog geraamd is; en van belasting-hervorming is geen sprake. Er was dus veel goeds te zeggenmaar le revers de la médaille ontbreekt niet. De begr. voor oorlog zalj worden ingediend, zoo na mogelijk aan de werkelijkheid, ook omdat de tijd ontbrak, om eene zuivere crcdiet- wet in te richten. De fin. rede geeft, wij zeiden 't reeds grond tot tevredenheid en teleurstelling beiden. Laat ons hopen vfij dat de omstandigheden de evenaar meer en meer lot tevredenheid zullen doen over slaan." De minister van finantiin heeft bij een daartoe strekkend wetsontwerp voorgesteld om de mag- tiging tot schorsing van de bevoegdheid tot het doen aanmunten van zilveren standpenningen door parlikulierennog voor een termijn van zes maanden te vealengen. In dat tijdvak zal naar de minister hoopt, eene definitieve beslissing omtrent de regeling van ons muntwezen kunnen worden genomen. Gevaar voor onze muntcircu- latie is, zegt de minister, van die verlenging niet te vreezenomdat wanneer aan aanmunting behoefte komt te ontstaan in elk geval voor rijksrekening daartoe overgegaan kan worden. Daar echter een spoedige definitieve beslissing der muntvraag in 't algemeen belang zeer wen- sc hel ijk is, ligt het, zegt de regering, in den aard der zaak, dat de tegenwoordige voordragt die definitieve regeling niet mag vertragen. De daartoe strekkende wetsontwerpen zullen zoo spoedig maar eenigszins doenlijlt is, worden in gediend. Wederom is een melkboerdie zijn koopwaar had vervalschtte Londen veroordeeld, ditmaal tot 10 pond boete oi twee maanden gevange nisstraf. De Minister van Landbouw in Frankrijk heeft, in overeenstemming met den Minister van On derwijs, de schoolmeesters aangezocht, aan hunne leerlingen te vertellen welke dieren en insecten nuttig zijn voor den landbouw. Vele onderwijzers hadden reeds aan hunne schoolgebouwen een lijst van zulke dieren geplakt en daarop komen o. a. voor alle kleine vogeltjesde uilende moldie zich met witte wormen en keverrupsen voedt, de glas- ol blindslangen en de adders, die slakken rupsen en sprinkhanen eten enz. Wat de adderk betreft, wordt echter opgemerkt, dat het Gouvernement van den anderen kant een premie van 25 cent uitlooft voor iederen adderkop, die aan de autoriteit wordt vertoond. Hier is dus tegenspraak in Regeringsdaden. Uit het Rijks-Postblad blijktdat de Duilsche Regering een begin heeft gemaakt met het aan stellen van vrouwen bij den postdienst. Er is zelfs eene vrouw benoemd tot post-agenlinin welke betrekking zij op eigen verantwoordelijk heid moet handelen. Dit trekt te meer aandacht, omdat het tot nog toe in de bedoeling lag aan vrouwen slechu zeer ondergeschikte betrekkingen op te dragen. Z. M. heeft bepaald dat officieren van ge zondheid der le, 2e of 3e klasse van het leger hier te lande voor den tijd van een of twee jaren kunnen worden gedetacheerd bij het leger in Ned. Indiö; het tijdvak dier detachering le rekenen van en met den'dag hunner ontsche ping in gezegde gewesten. De gratificatie voor eerste uitrusting aan voorschreven detachering verbonden, zal bedragen ƒ2000 voor hen die voor een jaar en f 3000 voor hen die voor twee jaren worden gedetacheerd. De Veend. Ct. meldt, dat aan de hooeere burgerschool aldaar is aigewezen de leerling Aron Polak, omdat deze op Zaturdag de lessen niet geregeld meende te kunnen bjjwonen ter zake van zijne religie. De trein van de Noorder-spoorwegmaatschappij, die op 13 kilometers afstand van Valladolid ontspoorde, werd gelrokken door twee locomo tieven. Er bevonden zich 300 passagiers in. De botsing ontstond door de twee locomotieven die op elkander liepen. De schok was zóó hevig, dal alle waggons twee of drie uitgezonderd verbrijzeld werden. Het aantal dooden wordt aanvankelijk op 17 geschat; van de 300 reizigers sjjn er te nauwernood 25 heelhuids afgekomen. Verleden week zijn twee of drie spoorweg ongelukken in Engeland gebeurd die uitsluitend op de wisselpunlen voorvielen'Gelukkig ontving niemand eenig letseleu de zaak zou geene vermelding verdienen indien zij de aandacht niet trok door de omstandigheid dat weder de wissels aanleiding tot de ongelukken hebben gegeven. Z M. heeft ontvangen den voorzitter van de Eerste Kamer benevens de heeren Ihydecoper van Maart semenHeinde Vos van Steenwyk Pinco/ftCremers en Thooftuitmakende de com missie belast met aanbieding van 't eergisteren vastgestelde adres van antwoord op de troonrede. De commissie werd met de gebruikelijke pleg- tigheden ten paleize ontvangen en haar werd op gelijke wijze uitgeleide gedaan. Men heeft nog niets vernomen van den grooten luchtballon, die jl. Woensdag van New-York sou vertrekken. Men is nn beducht dat, óf van het vertrek niets gekomen is. óf dat de reizigers met groote moeijelijkheden te kampen hebben. Waarsshijnlijk echter is de reis nog niet aan vaard anders zou de telegraaf het zeker vermeld hebben. Eenige maanden geleden werd een persoon die in den laten avond met sen paar nieuw- gekochte laarzen de Grimnesseluis le Amsterdam passeerde, aldaar slaande gehouden door een man die hem op vrij brntalen toon zijn laarzen afeischte enna bekomen weigering, hem aan- Kwp en over de brugleuning in het water wierp, aangevallene schoot by dit ongeval het leven in. Deze zaakdie teregt de algemeene veront waardiging opwektezal thans voor den regter behandeld worden. Dingsdag 23 dezer moet voor het provinciaal gereglshof van Noord-Holland teregt slaan Adrianus Haarmansoud 40 jaren, geboren te Amsterdam, beschuldigd van moord, gepleegd in den nacht van 21 op 22 Junij jl. op den verslagenen Frans Seewaldoud 23 jaar. De beschuldigde heeft voor den regter van instruktie zijn misdrijf ontkend. Er zyn in deze zaak veetlieu getuigen gedagvaard. Het bankiershuis Hatch en veertien andere huizen te New-York hebben de beulingen ge staakt en by de banken te Washington en Philadelphi« werden talrijke aanvragen om rem- boursement gedaan. Ter beurze heerscht een hevige agitatie. Daarop heeft de Minister van Finantfen bekend gemaakt dat hij last gegeven had tot het betalen van alle trekkingen op het Gouvernement. W ie genegen is lot eigen- an nationaal nut en voordeel gelden aantewenden, kan gewis daartoe tegenwoordig geen betere weg vinden tevens zekerheid gevende, dan deeltanemen in hetgeen de Maatschappij voor Landont- ginning, blijkens achterstaande ad vei untie, aanbiedt en waarbij tevens schoone kans is verbondenom hooge prijzen te trekken. ADVERTENTIE N. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Doen te weun, dat de zal aanvangen op Maandag, den 20.Oc tober aanslaande en eindigen op Zaterdag den 25. dier maandzullende de loling voor STANDPLAATSEN, voor zoo veel noodig, Slaats hebben ten Raadhuizeop Woensdag, en 15. October e. k.des namiddags ten I ureen STRAATMUZIKANTEN niet worden toegelaten. Amcbsioobt, den 22. September 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Notari* Mr. J. DE LOUTER zal op Donderdag den 2 October 1873des voormiddags te 10 UTO in de herberg de Faam le Hoogland, in het openbaar verhuren' te Hoogland, Duist en Zevenhuizen in 25 Peroeelen.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 3