Ztlurdag is te Londen in het Glazen Palcis de 5de nationale kaltcn-tcntoonstelling geopend. Geëxposeerd zijn niet minder dan 262 exem plaren verdeeld in 53 soorten. De kcvolkmg van Nieuw-Caledoniëin 1870 slerk 4000 a 5000 zielen is thans lot ongeveer 15,000 gestegen, ten gevolge van de deportatie van veroot deelde cou» in tin i sten en van de op heffing en zuivering der galeijen te Toulon. Ue luchtbnllonreis van Amerika naar Europa van prof. Uwe is opgegeven. Den lOden is eene poging gedaan om den ballon te vullen doch wegens üaiden wind slaagde men niet. Den 12dcn werd de poging herhaald doch de ballon scheurde, waarna de onderneming werd opge geven. Prof. Wise had dezen uitslag voorzien de ballon was van katoen gemaakt, terwijl de luchtreiziger beweerde, dat zijde noodig was, omdat die sterker is en beter vernis aanneemt Zijde was echter de ondernemers te duur. Evenals de beroemde Liebigzoo heeft ook dr. Nélaton een groot vermogen bijeengebragt. Men berekentdat hij ongeveer zes millioen francs nalaat. Dit fortuin heeft hij uitsluitend met zijn ptakltjk verdiend. In de uitoefening van zijn vak gevoelde hij zich onafhankelijk als een keizer. Toen hij een maal den zoon van Napoleon lil behandelde en deze een zware operatie moest ondergaan waartoe de keizer zijne toestemming zeer be zwaarlijk wilde geven ging hij er niet alleen toe over, maar zeide lot den keizer, die te digt bij hem stond: «Gij hindert mij, sire, ga op zijde, ik ben nog slechts tot op de helft mijner operatie." Een oogeublik later was de jeugdige prins gered. De parijsche bladen deelen thans een stati stiek mede der officieren, die in den oorlog 1870 1871 gesneuveld zijn. Het aantal dezer gesneu velden wasvolgens die opgave. 2193, en wel generaals 32 officieren van den slat 38der gendarmerie 12, der keizerlijke garde 56, der infanterie 1515, der artillerie 128, der genie 55, der mobiele nationale garde 186, der ge mobiliseerde idem 66 en der vrijkorpsen 33. Hel aantal gekwetste officieren was nagenoeg viermaal meer dan dat der gesneuvelden. Min stens de belft der gekwetste officieren zijn later weder in actieve dienst getreden. In verhou ding tot het effectief der wapens en korpsen waartoe de gesneuvelden behoorden op het oogenblik van bet uitbreken van den oorlog, heeft de infanterie (altyd voor zooveel de offi cieren betreft) verreweg het meest geleden namelij 21.7 pet,; daarna volgen: de keizer lijke garde, 0.8 pcL de artillerie, 6.4 pet., de generaals 6 pet. enz. De kavalerie heelt het minst geleden, namelijk 2 4 pet. Bij het diner, dat Victor Emmanuel Ditigsdag- avond door den Koning van Pruissen werd aangebodenwas de menu volgenderw ijs za- mengcsleld Consommé de volaillc printanièrePotage Windsor.Saumon du llhin, sauce Colbert, Turbot au beurre d'écrevisscs. Langue de veau h la cliipolala, Filets de boeuf a la jardi- nière. Salmie de perdreaux aux truffes Poulardes a la chevalier. liomards a I'lta- lienne, Chaudfro'd de grieves a la Périgord. Selle de cbevreuilgelee de groseilles, Faisans rótis Salade. Fonds d'arlichauds la moëlle. Haricots verts a l'Angtaise. Biscflits a la Napolilaiue, Gelée Macédoine au champagne. lk-urre Froraage Glacés Goufretles Dessert. Het dioer ving om 5J uur aan en was te 7 uur afgeloopen. De Koning van Italië liet men zegt niet waarom de spijzen onaange roerd. Dc bevolking van Londen is jl. week ver meerderd met 945 zielen bet sterftecijler was 126 en het getal der geborenen 127 onder dc gemiddelde berekening. Onder de geweldadige oorzaken komen behalve de dood van 12 kin deren die stikten, 5 zelfmoorden voor; 4 kin- dermoorden en 1 moord op een volwassene werden gepleegd; 1 man stierf ten gevolge van vergif; 3 personen werden overreden en 47 bezeerd. Men schrijft uit Parijs, van 23 September: Gisteren kon men in dc Champs Elysées tegenwoordig zijn bij een groot schandaal. Een elegant heerdie op een prachtigen break zat en de teugels hield van een raspaardwerd door twee politieagenten aangehouden. De heer gaf zijnen groom de teugels in handen en trachtte, na niet een gcduchlen sprong het rijtuig verlaten te hebben zich uit dc voeten te uiakcu, doch te vergeefs. Hij vloog door in de nnnen van twee andere agenten. Deze individu, zich noemende graaf de B.had een hotel gehuurd in de rue St.- Henrihield eenigc dienstboden en équipage, kortom leefde en grand seigneur. Toch was hij maar een notarisklerk uit een provinciestadjedie zijnen patroon be stolen en diens dochter verleid had. Deze had hij vervolgens verlaten, waarna de ongelukkige uit wraak den valschen graat aan de politie had aangewezen. Aan de Times wordt uit Indio berigtdat de afgodskar (Juggernoutb) in Madura twee mannen doodde; denkelijk geschiedde dit ten gevolge der vrijwillige opoffering van de slagl- offeisdiedoor dweepzucht gedreven voor den wagen van Juggernoulh liggen gaan. om overreden te worden Het Engelse he Bewind is dus nog niet volkomen er in geslaagd die gru welijke opofleringcn te sluitenhel telegram is overigens niet duidelijk. Ma de ontdekking der vreeselijk verminkte ledematen cener lot dusver onbekende vrouw, komen te Londen dagelijks nieuwe moorden aan het lichtdiezonder de uitgelooldc premie van 200 pSt.welligl der politie nooit ter oore zouden zijn gekomen. Mu is o. a. weèr het lijk gevonden van een volwassen manspersoon, zoo gruwelijk verminkt, dat hel geaigl totaal onken baar is. Moorden schijnt trouwens in Engelands hoofdstad een liefhebberij te worden want in hetzelfde nummer van den Times, waaraan genoemde bijzonderheid ontleend is, lezen wij, dat dezer dagen een FranschmanMapoleon Renovelle genaamdin een der stralen nabij de Victoria-Docks plotseling vaii een onbekend manspersoon een diepen messteek in de heup ontving zonder dat twist of zucht tol stelen hiertoe aanleiding kan hebben gegeven. Dc on gelukkige is aan zijne wonden in liet hospitaal bezwekendienzellden avond schijnt de ver moedelijke dader, een matroos, nog een ander uit liefhebberij met zijn mes erg aan de vuist verwond hebben. In de Antwcrpsche Opinion leest men dn den nacht van 3 op 4 September had in hel kasteel van den heer Penaranila de Laage te Saint Michel bij Brugge, een diefstal plaats van 85,000 francs aan edelgesteentengeld bankbiljetten en effecten. De daders van dit feildal met de grootste stoutmoedigheid was gepleegd, met behulp van touw'adders, waren tot op dit oogenblik niet ontdektthans zijn zij naar het schijntte Mechelen gevonden. Naar men mededeelt zijn eene dame uit die stad en twee barer zoons welke aanzienlijke betrekkingen aldaar bckleeden in hechtenis ge nomen. Men heeft in een duivenhok voor haar huis eeu gedeelte van de gestolen som gevonden en onder den kap van het hokverborgen onder het vuille stroo, de diamanten aan den heer l'enaranda ontvreemd. Voorts wordt een jong menschzeer na ver want aan het slagtofler van den diefstalde zoon van den burggraaf de Kerchove te Mechelen, lid van de Belgische Kamerverdacht van medepligtigbeid. Men is zijn spoor gevolgd tol Marseillemaar verder heeft men het niet ge vonden en men weet niet naar welk Land hij zich begeven heeft. In het Journal de Cand leest men dat eenfe dame (mevrouw de Biej en hare twee dochters uit de aanzienlijkste kringen van Mechelen in hechtenis zijn genomen als de daderessen van of de medepligligen aan den diefstal. Een ander blad meldt daarover nog het vol gende Een groot schandaal is te Brussel het on derwerp van alle gesprekken een diefstal bij nacht met inklimming en braak gepleegd door lieden behoorende tot de groolc wereld Onge veer een maand geleden werd te Saint-Michel, een dorp nabij Brugge op het kasteel van den heer de Penaranda, terwijl deze met zijne echt genoot op reis wasde geldkist opengebro ken en daaruit meer dan fr. 80,009 aan obli- galiën en aandeden gestolen; aan de contante penningen, aan hel zilverwerk en aan de kleinoo- diën was geen hand geslagen. Blijkbaar was dc diefstal gepleegd door lieden, welke hel huis zeer goed kendenen rechtstreeks op dc geldkist waren afgegaan. Aan de vensters vond men touwladders. Ma zeer langdurige nasporingen heelt het parket van Brugge eindelijk doen in hech tenis nemen te Mechelen mevrouw de Bie en hare twee dochters, behoorende tot den grand, of insgelijks au plus grand monde. Men wilde ook den heer De Kerchove, zoon van oen inechelsoh kamcilid, in verzekerde bewaring nemen, maar hij is voortvluchtig en heelt zich jl. Zondag te Marseille ingescheept. In het stadje Bethel, in het Franschc de partement der Ardennen is in den nacht vnn den 18den op den 19den September in een parfumerie- cn dnmcshoerlenwinkel een brand uitgebarsten, waardoor men hel vei lies vnn ver scheidene menschenlevens te betreuren heelt gehad. De binnd die zich, ondanks de spoedig aangebragle hulp, snel aan verscheidene belen dende perceclen mededeelde, is in de ouderstu verdieping van den bedoelden winkel uitgebroken. De bewoners van dié verdieping en sommige der bovenbewoners hebben zich in tijds welen te redden maar een paar gehuwde oude lieden, een nog jeugdige winkelbediende en twee kin deren, een meisje van t waal! en een knaap van zes jaren zijn in de vlammen omgekomen. De laatstgenoemde twee slagtoffers waren kinderen van een uitgeweken Elzasscr, die ongeveer een half jaar geleden zijne vrouw verloren had. In een der andere in brand geraakte huizen heelt een persoon door een valzijne beide beenen ernstig gekwetst. De materiële schade, die dour deu brand is Aangcrigtis almede zeer belangrijk. Men is er in gelukt drie personen in hechtenis tc nemen die te Straatsburg getracht hebben de gaspijpen in den schouwburg door te vijlen om zoodoende hel gebouw in brand te steken, liet zijn twee Elzasscrs en een Franschman. Een hunner heeft reeds bekende- De niet minder beruchte dan bekende Lubbert de Vries, in het huis van airesite Winschoten gedetineerd en op nieuw onlangs door het hof van Groningen voor eenige jaren tol gevange nisstraf veroordeeld, heeft Woensdag namiddag ongeveer 4 uur, terwijl de bewaarder Vioom in de gevangenis de dienst hadvan de gelegenheid gebruikt gemaakt om de plaatswaar hij in 't belang der maatschappij was afgezonderd, te onlloopen en alzoo in vrijheid tc geraken. Maar men thans schrijft, heeft de deugniet van den bewaarder verlof gevraagd en bekomen om zijn cel schoon te maken; laatstbedoelde deed eenige oogenblikken later bij absentie van den cipier uitgeleide aan iemand, die wegens dron kenschap een paar uren vroeger in 't belang der orde van de publieke straat was ver wijderd. Van des bewaarders afwezigheid gebruik makende wist de V. den ketting los te krijgen die de een weinig geopende deur zijner cel beveiligde, weldra was hij op de wandelplaats waar eenigc voorwerpen hem in slaat stelden over den hoogen muur heen in den pastorietuin te geraken waarna hij door de Engelsche laan heen verder ontkwam., echter op de hielen gevolgd door deu n die laan wonenden gemeenteveldwachter, die, juist te huis zijndehem over eene schuiling zag klimmen om zijne vlugt door het aangren zende groenland in de rigling van de rivier de Aa te vervolgen. Het gelukte den vluggen kerel den watermolen «de Goliath" te beieiken en met de daar liggende schouw de andere zijde van de Aa te bereiken vóór hij door zijn ver volger werd gevat. De inmiddels opgedaagde hulp van meerdere politiebeambten heeft niet mogen baten en meer dan waarschijnlijk is liet, dat de Vries den weg heelt genomen over Oude Schans, als zijnde van hier dc kortste om de grenzen te bereiken. Zijdie vóór hem hier hetzelfde waagden zijn niet teruggekeerd; moge het gelukken dezen gevaarlijken boef weldra weder in handen te kiijgen, Dingsdag zal de heer Augusle Wils, broeder des gesneuvelden Ignace Mariebenevens een 2Ütal Rotterdammets naar Belgie verttekken met verdere bestemming naar Spanje om aldaar dienst te nemen in de gelederender Carlis- tische Zouaven. De Proy. Gron. Crt. zegt «Met betrekking tot het gebeurde met A. Polak, leerling der hoogere burgerschool te Veendam, vei nemen wij uit goede bron, dal die leerling niet belet is van 't onderwijs aan de hoogere burgerschool gebruik te maken. Door den direc teur is aan de moeder van Polak cenvondig berigt, dat haar zoon onmogelijk met vrucht 't onderwijs in alle vakken kan ontvangen, indien hij 'szalurdags dc lessen (vier) verzuimt; dat zijn wegblijven geregeld eiken Zuturdag daaibij ook nog lot nadeel van zijne medeleerlingen zal strekken en dat Item daarom voorloopig alleen vergunning kan worden verleend tot hel bij wonen van de lessen in die vakken welke 's Zatur- dags niet onderwezen woiden." Op de nieuwe begrooting van oorlog is een algemeene verhoogirig der soldijen voorgedragen, bcloopendc behoudens eenige kleine nfwij. kingen op dien regel 10 cents voor do adju danten-onderofficier, de sergeanten majoor cn de sergeanten ut fottriers hij de vci»«-liillc*ii«lc corp sen 5 cents voor de korporaals, de korporaals- scherpschutter of appoiutés cn de tamboers,

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2