bij magtc de ordeliet legerde financiën hel creJiet te herstellennl. de regering die hel grondgebied vrijgekocht, die in één woord alle wonden des oorlogsmet uitzon dering van ëê.iheeft geheeld weldra, zeg ik, zullen wij niet -enkel de republiek te ver dedigen hebben maar alle regten van Frankryk, zijne burgerlijke, staatkundige en godsdienstige vrijhedenzijnen maalschappelijken toestand, zijne beginselen, welke, in 1789 geproclameerd, de beginselen van de gansche wereld zijn ge worden, zijne banier, eindelijk, onder welke de wereld Frankrijk kent, ouder welke zijne suldaten, overwinnaars ot overwonnelingen, zich inet roem hebben overladenen die, hoe dier baar zij ons zijn moge, ons niet tevreden zou stellen, indien alle zaken, waarvan zij het zin nebeeld isons ontnomen wierden want het is ons niet te doen om den schijn van al die heilige dingen, maar om de werkelijkheid, en de driekleuralleen behouden om de contra revolutie te dekken, zou de verfoeijelijkstede aanstootelijkste leugen zijn. Dit alles nu, ik herhaal het, zullen wij weldra te verdedigen hebbenniet dooUle al te gemakkelijke middelen om den aard der dingen to vervalschenmaar door middel van Je koele, de bezadigde rede. Onze lasteraars zullen wij niet behoeven te ontzien, maar de ernstige toestand des lands eischt omzigligbeid wij zullen by onze politieke handelingen let 01 eu gematigd moeten zijn. Ik zal u dus komen bezoeken, niet nu, maar later, als de crisis, die wij te gemoet gaan zal voorbij zijn. Wij zullen ons dan in alle gerustheid en opgewektheid kunnen ver heugen over de bevrijding van ons grondgebied. Ontvang inmiddels mijne hartelijke dankbe tuiging voor de zoo vriendschappelijke uilnoo- diging welke gij mij hebt gezonden, en gelieve ook aan uwe waarde stadgenooten de betuiging van mijnen dank over te brengen. «A. Thiers." Deze brief mag worden geacht een nieuwe lauwer, dre Thiers zich vlocht, doo"r edele woor den gepaard met edele dadenaan de Kroon van burgerdeugden, welke hen siert en waardoor hij, zells door zijne telsie tegenstanders, moet worden gehuldigd als den besten burgerdie Frank rijk ooit had. .Maar zoo lel woeden partijschappen en eigenbelang in dal tclioone land, reeds sedert bijna eene eeuw. by lange perioden, geteisterd door revoluties en burgeroorlogen, dat ook nu weder de wijze raad van dien edelsten der burgers, rijk aan kunde, ondervinding en deugden, gevaar loopt niet te worden gevolgd en er droevige voor teekenen zijn, dat op nieuw in Frankrijk de burgeroorlog zal ontbranden. Allerlei. Zaturdag bad er een vreeselijk tooneel plaats in de diergaarde van den heer Minders te Whitby. Er waren verscheiden honderden personen in de tent verzameld toen eensklaps iemand den kreet slaakte, dal een der wilde dieren uitzijn hok was gebroken. Iedereen snelde naar de verschillende uilgangen en vele personen werden hierbij min ol meer gekwetst. Te zellder lijd overheersclite het vreeselijk angstgeschrei van zekeren Langley het oorverdoovend gewoel en gekrijscb der beangste menigte. Dezellde tijger, die verleden jaar den ongelukkigen Mac Carthy den dierentemmer, verslond, wendde zijn spierkracht aan om zijn slagtoffer, dat hij met zijn klaauwen bereikt had, onder een vervaarlijk gehuil in zijn kooi te trekken. Aan het gehuil des tijgers beantwoordde het gebrul van den leeuw, die in een nevenstaaude kooi opgesloten was, terwijl eenige minder bevreesde personen met stokken en regenschermen op den tijger sloegen om hem zijn prooi te doen los laten. Eindelijk liet het rooldier zijn prooi varen en de ongelukkige Langley werd buiten kennis en door talrijke wonden overdektweggedragen. Een heelmeester verbond onmiddellijk zijn won den welke, ofschoon zeer erustig toch alle hoop op levensbehoud niet doen opgeven. Het vleesch van den linkerarm is, van den schouder tot den elleboog, geheel afgescheurd, terwijl de horst een wonde al wonde is. De regterhand met welke hij poogde zich te verdedigenis geheel vermorseld. Een der wachters aan wien hel gelukte Langley te verlossen, is ook deerlijk gehavend en werd met het slagtoffer naar het gasthuis vervoerd. Den 30 September zijn de laatste veroor deelden die zich nog in het bagno te Toulon bevonden ingescheept aan boord van het trans portschip le Var, dat hen naar do deportatie- kolonie Nieuw-Caledonië moet overbrengen. Men zegt dat onder hen zich bevindt Oh. Lullier, gewezen marine-officier en gedurende een korte wijle, generaal en chef der parijschecommune, die zich zoo heftig tegen zijne inscheping ver zette, dat uien genoodzaakt is geweest hem naar het schip of de boot te moeten dragen. Het thans ledige bagno zal lot een uitgestrekt magazijn voor inarinc-niaieriëel woiden ingcrigl. Een paar dagen later is ook de gevangenis van Saint-Marlin-de-llé ontruimd waarin gedurende de laatste diie jaren uitsluitend politieke gevan genen en veroordeelden bewaard werden. De aldaar nog aanwezige gevangenen zijn meeren- deels naar Quelern overgebragl. Het gesticht Saijt-Mariin-de-Ré zal tot een blijvend depót of passantenhuis voor naar Nieuw-Caledonië bestemde misdadigers en veroordeelden worden ingerigt. Het bagno van Toulon werd in 17-49 door de veroordeelden zeiven destijds nog galeiroeijers gebouwdmaar later aanmer kelijk uitgebreid. Het denkbeeld tot opheffing der bagno's dagleekenl reeds van de Restauratie; eerst in 1854 echter is wettelijk lot de opheffing besloten, en die wet heeft niet vóór 1838 hare toepassing gevonden wat Brest en Rochefort en niet vóór October 1873 wat Toulon betreft. Dezer dagen is een bedwaggon, van Belgische uitvinding, naar Frankrijk gezonden, om tot model te dienen aan de Compagnie du Norddie voornemens is er verscheidene van le laten maken. Deze waggon is verdeeld in vier com partimenten ieder van vier plaatsen. Deze compartimenten vormen ieder een kleine salon, hebbende eene tafel en eene lamp. Bezijden deze appartementen loopt een gangwaar men wandelen en rooken kanmen vindt er alle gemakken er zijn loilelkabinetien water-clo sets niets ontbreekt. Als de nacht komt worden de vier plaatsen van ieder compartiment in een oogwenk in bedden herschapen met matrasoorkussens en dekens. Een bediende bevindt zich in de waggons en is ter beschikking der reizigers, die hem kunnen roepen bij middel eener electrische bel. Deze bediende is gelast den reiziger te wekkenals hij op de plaats zijner bestemming aankomt. Op het slot Johannisbergin de kelders van vorst Melternich is dezer dagen een vat »Johan- nitberger Auslese 1861", bevattende 1400 flesschen, door den consul Bauer te Moskouvoor den ongchoorden prijs van 28,000, zijnde ƒ20 per fleschverkocht. PROCES BAZAINE De vrijheid, de militaire degradatie of de dood moetvolgens de Wet voor Maarschalk Bazaine de uitslag van zijn proces zijn dat thans is aangevangen. Bazaine, oud 62 jaaris geboren te Versailles. De maarschalk werd. nadat de president, hertog van Aumalede zitting had geopend, op zijn bevel binnengelaten door kommandant Tihière, die de funcf'ën van huissier of deurwaarder waar neemt. De maarschalk was in klein maarschalks- unilorm en omhangen met het lint van het Legioen van Eer. Hij droeg witte handschoenen, die hij langzaam uittrok, om zich eene houding te geven en de nieuwsgierige blikken der aan wezigen zooveel mogelijk le vermijden. Toch was het aan zijne roode oogen te zien dat hij geweend had De maarschalk is kleinmaar gezel en stevig gebouwd; in zijne bewegingen is iets traags en flegmatieks. Zijn haar is kort geschoren dun op de slapen en grijs-wordend. Zijn voorhoofd, zou Lavater zeggen, duidt geestkracht en volharding aan. Zijn oog staat dof Het groot als krijgsman Bazaine zich ook bij den roemrijken terugtocht in Mexico getoond had, hoe populair zijn naam eens wasvooral omdat hij van vrijwilliger tot zijne hooge waar digheid was opgeklommen niets van al dien glans en beroemdheid schijnt op te mogen wegen tegen de vergrijpen waarvan men hem beschul- digL Men denke aan den slag over de uitgestrekte linie van Mars-la-tour, Gravelotte en Doncourl. 10000 Duilschers vielen de troepen van von Alvcnsleben en die van Voigt-Rhelz waren zoo goed als vernietigd, en nog een weinig wijkende voor de Fransche wapenen had het Pruisstsclte leger in den Moezel zijn dood gevonden. Hoe schoon de kaas der overwinning voor de Franschen ook stond tegen aller verwachting lichtte Bazaine dien dag niets uit, onder voor geven dal hij gebrek aan ammunitie had en in plaats de positie op den 16 veroverd, te behouden, trok hij terug op dc verdedigingslijn vari Amanvilliers. lie Pruissen wisten van die werkeloosheid partij te trekken om de gedunde gelederen aan le vullen en, in een Moedigen veldslag geslagen, trokken de Franschen op Mctz aan en waren kort daarna door de Pruissen ingesloten. Bazaine leverde van af dien dag geen slag meer, maar bepaalde zich lot uitvallen. liet rapport van generaal Rivière beval, behalve dc hoofdpunten verschillende verzwarende om standigheden, welke wij hier koi lelijk zullen mede- deeicn. Zoo wordt de maarschalk beschuldigd hel vertrouwen des Keizers te hebben bedrogen i° door het vertrek van hel leger tot 14 Augustus uit ie stellen; 2°. door de bruggen niet te doen vernielen, waarvan de vijand gebruik kon maken 3°. door slechts |bij hel uitvallen van één weg gebruik te maken terwijl er 4 waren 4*. door bevel te geven den auxiliaircn trein terug te zendenwelke levensvoorraad bij zich had en 5*. door niet zijn marsch tol den 17en Augustus vol te houden. Maarschalk Bazaine liet den 18e Aug het corps van Ganrobcrtondanks diens herhaalde aanvra gen om ondersteuning en terwijl er reserve genoeg was vernietigen hij heeft den Keizer en den Minister van Oorlog lot het einde van de maand Augustus bedrogen èn met zijn toestand èn met zijne plannen. De straf wordt, volgens de wet, met 5 tegen 2 stemmen bepaald. Geen cassatiewel revisie wordt toegelaten. I 11 e z o 11 d e 11. Choleracommissie. Wanneer er in Amersfoort druk gehandeld wordt over de oprichting van een cholera commissie, wanneer een Amersfoorter vervolgens een stuk schrijft in de Amersfoortsche Co-.rant over de wijze, waarop naar zijn inzien een cholera-coiumissic moet geconstitueerd worden, mag men dan niet veronderstellen dat de schrijver ook Amersfoort op het oog heeftals hij spreekt van eenige gemeente in ons vaderland De Heer A. beweert van neen ik heb er 'rede mee, en het verheugt mij te vernemen dat de Heer A. niet heeft willen insinueeren. De taak van den Burgemeester is in tijden van epidemie dan ook reeds moeilijk en onaangenaam genoegt In één punt stemmen de Heer A. en de ondergeteekende gelukkig wél overeen en dit is een zeer belangrijk punt waarvoor gerust eenige ondergeschikte punten op den achter grond kunnen geplaatst worden n. I. hierin «dat hel hoogst wenschelijk is, dat er le Amersfoort zoo spoedig mogelijk een cholcra-cominissic worde opgericht." De ondergeteekende zal dan den Heer A. ook niet volgen op hel gebied van •veronderstellingen maken" dat zou nergens toe dienen (te minder omdat de lieer A. een anonymus, met andere woorden, iemand en niemand is), hij wil den Heer A. alleen mcdcdcclcn dat hij gedurende eenige jaren werkend lid is geweest van een gezondheidscommissie, die zich vrij geconstitueerd had en dal hij nu sedert onge veer twee jaar deel uitmaakt van een plaatselijke gezondheids-commissiewier leden door den gemeenteraad worden benoemd en waarin eenige leden van den raad officieel zitting hebben; dat de ervaring hem leerde, dat in een gezondheids commissie, die zich zelfstandig constitueerde, zich zelve een werkkring koos en haar eigen reglement vaststelde, krachtig ten nutte van het algemeen kan gewerkt worden, en dat hem in de vergaderingen van de Amersfoortsche Gezondheidscommissie herhaaldelijk door den voormaligen voorzitter, den Wethouder Schcc- renbergonder het oog gcbraclu isdal de Gezoudhcids-commissie te Amersfoort een advi- seerend lichaam wasniet andere woorden dat haar werkkring zich bepaalde tol hel geven van advies als er soms advies gevraagd werd dat naar du bescheiden rncening van den onderge teekende (en dat hij niet alleen staal in zijn opinie bewijst het ingezonden stuk van Dr. van Driel in het Weekblad) dc officiccle Gezondheids commissie te Amersfoort veel minder nut kan doendan het geval zou zijnwanneer die Gezondheids-commissie zich viij geconstitaeerd had eu uaasl en met het Gemeentebestuur werkte. Dit weet de ondergeteekende bij ervaringen dit is één van de redenen waarom hij niet kan instemmen met den Heer A. en anderen welken een meer officiecle cholera-commissic te Amersfoort wenschen. Laat de Gezondheidscommissie er toch s. v. p. huitenwant dit is een ndviscercnd lichaam en de Cholera com missie zal toch werkelijk wel meer te doen hebben dan te advisecren I Dat een cholera-commisiie «in weerwil van de beste bedoelingen en de grootste opoffering dei leden" dikwijls moeilijkheden en teleurstelling niet alleen kan maar zal ondervinden daarvan is de ondergeteekende volkomen overtuigd, maar dat deze voor een officiccle cholera-commissic geringer zullen zijn dan voor een vrije com missie, die zich van den steun van het Gemeen tebestuur mag overtuigd houden (tooals in deze het geval is), kan de ondergeteekende niet in zien. liet gevoelen van den Heer A. wil hij echter ook gaarne eerbiedigen 1 Maar nog eenmaal in één punt zijn dc Heer A. en de ondergeteekende het eens n. I. in de wenschelijkhcid vnu dc spoedige oprich ting ccncr cholera-corn missie le dezer slede. II ij

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2