Y r ij d a g 24 October 1873. JVZ 2140. DlLIGgma-dlenstew Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6{ op de eerste treinen naar Arnhem, en namiddag 6 uur. AÏER5Ï00RT5CHI Zomerdienst aangevang 15 Hei 1873. Nkderlandschk Centra al-spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59. CDRRAIl. Van Amersfoort naar Barneveld 's avonds 9 na aank. der laatste trein. Van Barneveld naar Amersfoort 'sm. 9 u. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1 u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baara 3 u., Eemnes 3}., aank. te Amsterdam te 6 Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f Ifranco per post 1.15. Prijs der Advertentien van I tot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Ctslegale, ofRciëele eo onteigen. Advertentien per regel 15 Cu. Reclames per regel 20 cents Aft. nummer, 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. van Cleeffte Amersfoort Bureau Amertfoortsche Courant. Stoovestraat bij de Langestraat, Wijk B, N». 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentien voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebnraeu van Nu«a en va» Dims, Wijnstraat, Rotterdam. Kenuisgeviug. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 265 der gemeentewet Doen te weten dat het lsle aanvullings-kohier der plaatselijke directe belasting (HOOFDELIJKE OMSLAG) over het dienstjaar 1873 door den Raad is vastgesteld en gedurende acht dagen, te tekenen van heden, alle werkdagen 's voor middags van 10 tot 1 uur des namiddags, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lesing zal liggen. Amersfoort, den 22. October 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. Spaarbank. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 27 OCTOBER e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. Hulpbauk te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den 27. OCTO BER aanstaande, 's namiddags van halflwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kannen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van hel bestuur de heeren B. E. HerschelW. A. Croockewit, Jhr. Mr. H. J. L tan Sasse van Ysselt en W. Maat Geesleranut. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LEINWEBER. Secretaris. Politieke Revue. Zoo ik als soldaat steeds ten dienste van mijn land gereed sta als staatsman ben ik ten eenenmale vreemd aan het denkbeeld, dat ik aan 'tbewind zou moeten blijven, onver schillig onder welke omstandigheden. Ik ben door de conservatieve meerderheid benoemd; en van haar zal ik mi) niet scheidenzoo luidde het kloek antwoord van Mac Mahon toen dingsdag jl. zich eenige afgevaardigden tot hem hadden begeven om hem te vragenof de geruchtendie ter zijnen opzigte in omloop zijngegrond waren. En toch aftreding van Mac Mahon hetzij liij plaats moet maken voor een koning Chambord ot voor een Napoleon IV zal rampzalig voor Frankrijk zijn. üe Ftanschen kunnen niet beter doen dan Mat Mahon bij plebiscit te benoemen lot levenslang president der Republiek. Dhn is er ten minste gegrond vooruitzigt dat hij lang levendeFrankrijk rustvrede en voorspoed geniet. De heer Grévyoud President der Nationale Vergadering, heeft zijne gedachten over den toestand van 't oogenblik en over de toekomst door de pers bekend gemaakt. lïet Gouvernement der Republiek heeft het vertrouwen des Volks gewonnen.^ De omverwerping der Republiek zal vreese- lijke gevolgen hebben. «'i Herstel der Monarchie zal slechts een oogenblik rust geven tusschen twee stormen. Alleen de Republiek biedt een veilige haven Dit woord maakt indrukook omdat hij die spreekt en waarschuwteen man van ver sland en karakter is. Een Parijsch correspondent van de N. Roti. CL schrijft «Indien ik mij onbewimpeld voor de Republiek verklaar, dan is dit niet uit dweepzieke inge nomenheid met dien Staatsvorm. Indien wij Franschen, als de Nederlanders, slechts ééae Dynastie hadden eene Dynastie wier roem niet alleen vereenzelvigd is met die der natie maar in wie de natie ook de bescherm ster ziet harer regtenik zou zeer zeker Mo narchaal zijn. Maar 'tzij herhaald, in hel tegenwoordige Frankrijk is het niet aldas gesteld. Men kan het betreuren, dat het niet anders ismaar wat daataan te doen Men moet de feilen nemen, gelijk ze zijn, en de geheel bijzondere omstandigheden waarin wij ons tegenwoordig bevinden nopen diegenen, welke elders steunsels van den troon van het conslitulioneele Koningschap zouden zijn, zich in Frankrijk voor de Republiek te verklaren." Spanje levert in de laatste dagen niet veel nieuws opzoo min op politiek gebied als met betrekking tot den burgeroorlog. Zaterdag is het escader der opstandelingen voor Valencia aangekomen. Daarna zijn 6 Pransche en En- gelsche stoomschepen binnengeloopen waarvan de commandanten verklaard hebben in de eerste vier dagen geen vijandelijkheden te zullen dulden. De autoriteit van Valencia heeft krachtige maat regelen genomen. Keizer Wilhelm en Prins Bismarck zijn de logés van Keizer Frans Jozef zoodat beide keizers Sadowa c. a. vergetende, weder een hartelijk vriendschapsverbond gesloten hebben. De ex-koning van Hannover is echter bei dieten Bund nicht der Drittc Proces Bazaine. Particuliere correspondentie der Amtlerd. CL behelst het volgende van 19 Oct Maarschalk Bazaine heeft waarschijnlijk nog in Afrika noch in Mexiconoch in den oorlog van 1870 twee zulke bange en warme dagen beleefd als die van eergisteren en gisteren voor den krijgsraad. De hertog van Aumale heeft hem meer in het naauw gebragt dan ooit de vijand gedaan heeft. Hel verhoor toch heeft in die twee dagen geloopen over communicaliën van den maarschalk met het gouvernement der nationale verdediging, over de laatste onder handelingen met de Duitschers en over de capi tulatie. Wat de communicaliën van den maar schalk met het bewind der nationale verdediging betrefthet is duidelijk gebleken dat Bazaine ze niet zocht en dat hij het bewind, hetwelk hij nogthans eikend had, beschouwde als een pouvoir insurrectiounelwaarvan hij geen notitie meende te moeten nemen. Het is toendat de hertog van Aumale Bazaine repliceerde met de woorden Gij vergeetmijnheer de maar schalk dat Frankrijk nog altijd bestond en dat gij geen politiek personaadje, maar de soldaat van Frankrijk waart." Met een spotten- den glimlach werd de verklaring van Bazaine dat hij onderhandelingen met den vijand had aangeknoopt om hem te misleiden, aangehoord. Ook dat hij zijn onderbevelhebbers heeft be drogen is gisteren ter sprake gekomen. De maar schalk beweert echter, dat hij bij vergissing eenige inlichtingen heeft achter gehouden. «Ver gissen", «zich niet herinneren", «niet op de gedachte komen", zijn trouwens zijn geliefkoosde uitvlugtenals hij zich niet meer weet te redden. Slechts eenmaal tot dusverre heeft Bazaine vol strekt niets kunnen aantwoorden. De hertog van Anmale had hem namelijk gevraagdhoe het mogelijk was geweestdat hij reeds den 29 September in een brief aan den generaal van den vijand van kapitulatie had kunnen spreken. Bazaine antwoordde, dat hg zijn toe stand wilde preciseren en zich niet gehouden achtte tot gehoorzaamheid aan het gouvernement van 4 Sept. «Gij achltet n dus nog altijd ge bonden door de constitutie van het keizerrijk?" vroeg de president. «Jawas het antwoord. «Die constilatie had dus, volgens u, niet opgehouden te bestaan Zij had voor u alle kracht behouden «Juist," «Welnu zeide daarop de president dan vraag ik u, mijn heer de maarschalk volgens welk artikel van die grondwetwaaraan gij zegt gehoorzaamd te hebben gij u gemagtigd hebt kannen rekenen den 29 September aan Pruissen een voorstel te doen tot kapitulatie vroor u en uw leger Die vraag was zoo verpletterend voor den maarschalk dat hg moest -zwijgen. Hij gevoelde dat hij met zijn eigen wapens verslagen was, bleef met half geopenden mond staan en wachtte een nieuwe vraag van den presidentdie het echter beter vond de zitting te verdagen. Gisteren is het laatste gedeelte van het verhoor van Bazaine begonnen en geëindigd. De maar schalk verzekert dat het niet-vernielen van de vlaggen niet aan hemmaar aan generaal Soleille, die het bevel daartoe niet bij lijds had uitge voerd te wijten is. Dat hij de vestingwerken niet heeft ontman teld verontschuldigt hij door te zeggendat hij dacht dat Metz Pransch zou blijven; dat hij het maleriëel niet beeft vernietigd, verschoont hij door de curieuse opmerkingik meende dat de vijand na het sluiten van den vrede dat materieel teruggaf. Die antwooiden zijn zoo naif, dat een kind ze niet anders zou hebben geformuleerd. De listwaarmede de maarschalk vlaggen en standaards heeft in handen gekregen om ze den vijand over te leverende laatste dag van Metzhet weigeren van de militaire eerzijn heimelijk vertrek uit Metz vóór allen hebben het verhoor van den maarschak besloten, die daarop twee brieven heeft voorgelezen, een van Napoleon en een van den minister van oorlog. Generaal Poufcet, het openbaar mini sterie, heeft daarop Bazaine nog eenige vragen gedaan. Morgen voortzetting. 20 Oct. Van het proces-Bazaine valt heden niet veel te zeggen. Aan het slot der laatste zitting van den krijgsraad, nadat de president zijn verhoor geëindigd hadheeftgelijk ik gisteren reeds heb vermeld, de maarschalk twee brieven voor gelezen die wijlen keizer Napoleon van Wil- helmshöhe aan hem heek geschreven. Die brie ven bewijzen slecb*s één ding, namelijk, dat de keizer tevreden is geweest over Bazaiue als legerhoofd en onderdaan. Die tevredenheid is echter geheel persoonlijk. Niemand zal er ook aan denken Bazaine te beschuldigen van ontrouw aan den keizer; integendeel eerder van te gioote trouw want de liefde voor Napoleon en zijn huis heeft hem de liefde voor zijn vaderland doen vergeten. Frankrijk het blijkt uit hel geheele rappott en ook uit het verhoor stond bij hem op den achtergrondde dy nastie op den voorgrond. Om deze te red-

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1