den en weder in dc Tuileriën te brengen, liet bij dat te vergeefs op rijn leger rekenen en bleef hij werkeloosin de hoopdat de Duilschers hem zouden vergunnen om met wapenen en bagage naar Parijs op te rukken cn daar het gouvernement van 4 Sept. te verdrijven en de regentes terug te roepen misschien ook wel om zelf dictator te worden. Men vergetc toch niet dat Bazainc als eerzuchtig personaadje allertreurigste antecedenten heelt. Van daar dat de rapporteur, generaal de ltivière, eerst ecu hoofd aan zijn rapport had gemaakt, waarin de handelingen van den maarschalk in Mexiko werden nagegaan. De rapporteur achtte het noodig Bazaine van daar te volgenomdat zijn gedrag op amerikaanschen bodem een helder licht zou kunnen werpen op zijn gedrag onder Alctz. De commissaris van hel gouvernement heelt zich echter daartegen verzet en de krijgs raad heelt den maarschalk zells eerst na 18 Aug. als verantwoordelijk teregt gesteld, lieden begint bel getuigenverhoor. In de Vergadering van den gemeenteraad van Amersioort van Dingsdaggepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. G. Wyets waren alle leden tegenwoordig. Aan de orde van behandeling is de begrooling van het burgerlek armbestuur over 1874 ten bedrage van ƒ7600, welke met algemeene stem-' men wordt goedgekeurd, Begrooling van het Burgerweeshuis over 1874, ten beloope van Al 1155, zoo aan uitgaven als ontvangsten onder welke laatsten een snbsidie van hoogstens 1809,64J uit dc gemeentekas. Als voren. Begrooling van de dienstd. schutterij over 1874, bedragende ƒ2043,70, welke in haar geheel met algemeene stemmen lot een beloop van ƒ1908,07 wordt goedgekeurd, nadat de door den schuttersraad voorgedragen tracletnenlsver- hooging (voor den officier v. gcz. van 50 tot ƒ75 en voor den bode van ƒ50 tot ƒ60) met algemeene stemmen en de verhoogde uilgaaf aan schrijlbehoellen en drukloon (van f 100 tot 150) met 10 legen 5 stemmen die van de heeren Schluiter L. E. Lagerwey en den Voorzitter verworpen waren en de post van onvoorziene uitgaven met 50 was verminderd. De gemeente-begrooting over 1874 wordt met 10 tegen 1 stem (den heer Scheltutvast gesteld tot een bedrag van ƒ156,671,54. Bij de behandeling dier begrooting is bij meer derheid van stemmen verworpen het voorstel van Burg. eu Welb. om eene personeele toe- laag ol liactementsverbooging loetekennen aan den griffier van den burgerlijken standden ambtenaar met de bij houding van het bevolkings register belast; den opzigter over de publieke werken; en den sergeant van politie; terwijl op gelijke wijze is aangenomcR bun voorstel om het tractcment van den opzigter der alge meene begraafplaats als ooi dal van de po litieagenten en van den amanuensis der hoogere bnrgerschool met ƒ50 en van de nachtwakers xuet 25 te verboogen. Eene personeele jaarlijksche toelage van 100 is verleend aan de gemeen te-genees heeren en aan dc hoofdonderwijzers der opeubare tusschen- en armenschool terwijl het maximum der jaarwedde van dc hulponderwijzers aan die scholen lot ƒ450 is verhoogd (met bepaling dat nog één hulponderwijzer aan da armen school zal worden aangesteld)en hel verzoek van den lecraar in de staathuishoudkunde aan de hoogere burgerschool, en van een der heel- en verloskundigen om traclemcnlsverhooging, is gewezen van de hand. Voor kosten van eene inrigting tot verple ging van zieken is ƒ3500 op de begrooting uitgetrokken. De staten van oninbare posten ter zake van den hooldelijken omslag en de hondenbelasting over 1872 worden met algemeene stemmen goedgekeurdrfcpccliejreKjle ten bedrage van ƒ863,811, en 156,—. Hel eerste aanvullings kohier van den hoof de] ij ken omslag over 1873 wordt ten beloope van 785,28 uiet alg. stemmen vastgesteld. Verzoek van mr. A. It. van Belom eervol ontslag als cura lor der latijnscbe scholen, wegens vertrek naar elders. Daartoe wordt zonder hoofdelijke omvraag besloten met dankbetuiging voor bewezen diensten. Ingekomen zijn: een voorstel van Burg. en Weth. om aan het kerkbestuur der Isr. gemeente ie verkoopen den grond, dien hel in huur heeft voor begraafplaats. Ter secielaric en latere be handeling. Goedkeuring van Gedep. Staten op het ver huren van grond, aan «de Zandhoopen" gelegen, tot berging van petroleum door handelaren. Voor informatie. Rekening van de <Ld. Schutterij over 1872. Als voren. Proéts verb. v» kasopnanc, dd. 9 Oct. 11., op welk tijdstip in kas zich bevond ƒ21,035,37." Ter secretarie. Afdruk van eene door de Rotterdamsche bank c. s. aan het ministerie gedane aanvraag om concessie tol den aanleg van spoorwegeu in Nederlandwaartoe behoort cenc lijn loo- Eende van Gorinchem over Leerdam naar Kuilen- urg en van daar over Maarn naar Amersfoort. Als voren. I u s i o ii d e ii. Mijnheer de Redacteur Het Bestuur der Verceniging ter bestrijding van epidemische ziekten heeft na kennisgeving van de oprichting der vereenigingaan den adjunct Inspecteur voor het Gen. Slaalsloczigl in Gcldcrl. en Utrecht, volgend «chrijven van ZEdGcstr. ontvangendat het gaarne in Uw veelgelezen blad zag opgenomen, omdat bierin de wensche- lijkheid van het bestaan eener dergelijke veree- niging van bevoegde zijde erkend en aanbevolen wordt. Na mens het Bestuur, P. A. HUET, le Secr. Aan het Beslunr der Araersfoortsche Veree- uiging tot bestrijding van epidemische ziekten. W elEdele Heeren 1 Met zeer groot genoegen ontving ik van UEd. de kennisgeving, dat le Amersfoort door U en anderen eene Verceniging is gevormd lot be strijding van epidemische ziekten. De ervaring heeft reeds in meer dan eene gemeente o. a. ook te Utrecht, geleerd, dat zoodanige Vereeniging naast en met het Bestuur dei Gemeente krachtig werken kan èn tot verhoeding van de ontwik keling eener epidemie èn tol leniging van den noodwaar het niet gelnkken mogtde ver spreiding eener besmettelijke ziekte tegen le gaan. Met warme belangstelling volg ik daarom het ontstaan en den arbeid van deze zoo nuttige vereenigingen. Maar vooral juich ik de oprigting toe te Amersfoort, waar zoovele behoeftigen wonen waar de openbare reinheid, de woningen en de andere levensvoorwaarden nog zooveel le wenschen overlaten en waar ten gevolge van een en ander de epidemisch-contagieuse ziekten zoo veel brandstof vinden. Gelooll dan ookdat ik U van ganscher harte het meest volkomene succes loewenscht en dat ik steeds bereid zal gevonden wordenhet welslagen Uwer edele pogingen zooveel 't kan te bevorderen. Met de meeste hoogachting noem ik mij, Uw Dienstw. Dienaar, w. g. Dr. v. O. DE MEIJER adjunct inspecteur voor het geneeskundig Slaalsioezigl in Gelderland en Utrecht. Utrecht21 October 1873. AMEBSFOOUT, 23 October 1873. Bij hel behandelen van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1874 is overeenkomstig een ingekomen voorstel van het Collegie van Bur gemeester en Wethouders van Amersfoort, door hen eenigszins gewijzigd in overleg met de Commissie van fabricageverleden Maandag door den Gemeenteraad met 13 legen 2 stemmen besloten om de navolgende straten te beleggen met platte keijen 1°. De Ulrechlschestraatde Slijkstraat, de Langestraat en de Kampstraatallen over hare gehcele breedte en 2*. met een tpoor van drie meiers breedte het Singel van af de Kamperbinnepoort lol de St. Andries-straal en die straatvoorts de Ze venhuizenover den Hof, de Lavendelstraat, het Havik lol de Bloemendalsche binnenpoort en verder de Bloemendalsche straat. De kosten van deze bestralinggeraamd op 44000zullen bestreden worden uit den ver koop van bosschen en heidegrondenaan den Amersfoortschen berg gelegen en in eigendom aan de gemeente toebehoorende, en voor zooveel noodig door het aangaan eener geldleening van ƒ12000. be Burgemeester en de heer C. Scheltut hebben zich in de raadszitting tegen het gedaan voorstel verklaard, de eerste omdat de Spreker, hoewel zeer het denkbeeld toejuichende de bestraling te verbeteren zich echter geenszins kon verecnigen met de wijze waarop men de uitgaven wil vinden, namelijk door het verkoopen van onroerende gemeente-eigendommenmet andere woorden door de waarde van vastgoed te veranderen in keijen. Zondagmorgen j.l. heeft Ds. J. II, van Rossem den milden gever of geefster dank gezegd voor een gift van 100, die den Zondag te voren bij de godsdienstoefening der Hervormde gemeente te Amersfoort was gecollecteerd. Het tooneelgczelschap der Heeren Sloete tjf Jar/ui heeft niet vroeger dan gisteren Woensdagavond, zijne eerste voorstelling te Amersfoort kunnen geven co mogt veel bijval van hel taliijk opge komen publick inoogsten. Zeker zullen de hoogst bocijendc stukken die in de nog te geven voorstellingen worden opgevoerd een talrijke opkomst van liet toonceU minnend publiek mogen trekken zijnde destuk ken die Vrijdagavond en Zaturdagavoud wor den gegeven, in onderstaande advertentie vermeld. Vermits slechts ééne voorstelling plaats nad en ons heden tjjd en plaats ontbreekt tot gedetail leerd opstelen vermelding, moeten wij ons er thans toe bepalen om het publiek aantesporen, de gelegcuheid niet te verzuimen eenige genoeg lijke avonden aldaar door te brengen en vooral vestigen wij er de algemeene attentie op dat belgeen wordt opgevoerd niets immoreels behelst zoodat ook jongelieden en dames gerust aldaar aanwezig kunnen zijn. Ir andere steden worden door verschillende toeneclgezelschappen dikwerf zedelooze stukken dcortintold met indecente dubbelzinnigheden gegeven, en daarom mag het wel door hel publiek worden gewaardeerd dat bovengenoemde direc teuren hunne tonneelvoorstellingen zoodanig in- rigten dat daarin aan de redelijke eischen der moraliteit ten volle wordt voldaan. Het Théatre Acrobate, waarin Dingsdagavond de voorstellingen op de Amersfoortsche kermis zijn aangevangen, levert aantrekkelijk genoe gen opvoor jongen en ouden genietbaar. De nieuwe dressuur van honden en apen is waarlijk merkwaardig cn menig menschcnkind is niet zoo vlug en vernuftig als de genoemde beestjes terwijl bovendien het produceeicn dezer viervoe tige kunstenaartjes volstrekt niet wordt gerekt. Dc tours d'adreste enz. van den beer Antoineïyn mede zeer onderhoudend cn de equilibrische evo- lutiën op het draad door de twee jeugdige en bevallige dames allerboeijendst. De leden der familie Simor doen zich kennen als zeer goede acrobaten terwijl de pantomimes zeer aardig zijn zoodat in dit Théatre veel geva rieerd amusement wordt aangeboden wel ver dienende dal door een talrijk publiek daarvan wordt gebruik gemaakt. Ia dc aanstaande week beginnen de discussien in den Utrechtschcn gemeenteraad over de gemeentebegrooting voor 1874 die met het oog vooral op de voorgestelde verhooging der plaat selijke belastingen met ongeveer 50 0/o zeer interessant kunnen worden. Morgen, Vrijdag, vangt de 4e Nationale Schiedwelschrijd van den Nederlandschen Weer- baarheidsbond aan in de vlakte bij Waalsdorp, alwaar ook de Ic in 1868 plaats had. Bij gunstig weder zal waarschijnlijk deze schietwedstrijddie met corpswedstrijden aan vangt, luisterrijker dan de vorige zijn, want, volgens programma kan thans aan iederen schut ter een prijs ten deel vallenen zullen de wedstrijden met alle vuurwapenen plaats hebben, ofschoon het tijdstip wanneer die met kanon en mitrailleuse zal gehouden worden niet nader in hel programma i» omschreven. In het Amerikaansche luchthuis te Sing Sing vertoonde zich hel merkwaardig verschijnsel dat, hoewel er geen sterke drank aan dc ge vangenen werd verstrekt, een aantal van hen smoordronken waren. Het toeval bragl den cipier tol de ontdekking, hoe zij aan den bedwel menden drank kwamen. Een der gevangenen hoorde hij des avonds overluid in zijne cel het woord voeren tot een tweede wezendaar hij alleen zatopende de cipier de cel en vond hem met een leege flcsch in de hand tot welke hij de toespraak had gerigt. Door hem met strenge straf te bedreigen, kwam de misdadiger tot de bekentenis, dat hij den drank van een anderen tuchthuisboefzekeren John Shorthad ontvangen, die in de marmergroeven werkte. Zonder dezen te waarschuwenwerd nu een onderzoek in de groeven ingesteld en men vond daar in een afgelegen gedeelte een whiskey- stokerij. In een paar tonnen vond men aardappelen broodkorsten tomaten koren meelkortom al wat men van dien aard had kunnen meester worden in de gevangeniseen ijzeren ketel, een gebogen gaspijp vormden de verdere toestellen eu dagelijks werden op die wijze vijf gallons af schuwelijke sterke drank gestookt, die Short verkocht in drankjesfleschjes voor een dollar per sluk 1 In de nabijheid waren 600 doll, onder den grond geborgen; het was zijn eerlijk verkregen winstdie thans door de directie der gevangenis wordt bewaard tot hij de gevangenis verlaat. Vrijdagavond is de sneltrein uil Berlijn, die te 9J uren te Keulen moest aankomen bij Borbcck uit het spoor geraakt. De hoofdcon- ductcur eu dc remmer bleven op de plaats dood de hagagemeester en een postbeambte werden ligt gewond. De reizigers gcvoeldtu slechts

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2