Verscheiden winkeliers in Camomilestrcet te Londen klaagden luid over de schade aan ge broken vensterglazen hun door de straatjongens toegebragt door het schieten van keistecnen met een zoogenaamden catapulteen hunner had in één week niet minder dan voor -15 pd. st. of f 540 aan gebroken ruiten betaald. Ecu dier baldadige knapendien men op heeterdaad had betrapt, is tot 21 dagen dwangarbeid veroordeeld. Het maken van valschc bankbiljetten neemt in ilusland steeds meer toeen bij de laatste jaarmarkt in INishney werden de goederen tegen twee verschillende prijzen verhandeld naarmate men met valsche of echte bankbiljetten betaalde. De Ciicassicrs, die weinig kennis van geldswaar den bezitten, worden hierdoor het meest be drogen. öe grootste werkplaatsen voor het ver vaardigen van valschc bankbiljetten bevinden zich in Siberië. Sinds eenigen tijd hebben een aantal platte landsbewoners in Pruissen misbruik gemaakt van eeue bepaling in het strafwetboek, door hunne kinderen, beneden de 12 jaar oud, allerlei kwaad te doen uitvoeren waarvoor de daders volgens de wet strafbaar zijnmaar het welk den kinderen, wegens hun jeugdigen leeftijd, bij den regter niet wordt toegerekenJ. De mi nister van justitie heeft nu de aandacht der regtcrlijke autoriteiten hierop gevestigd, onder aanmaning van voorlaan hij dergelijke misdrijven streng er op te letten, of de ouders zich van hunne kinderen als werktuigen hebben bediend, cu in dat geval die ouders te stralfeu. Volgens een gerucht te Madrid in omloop, zou een schip der opstandelingen de Teluan zich overgegeven hebben aan de wettige autori teit, Men zegt ookdat het togtje van de insurgentenvlootwaarbij de Fernando Culolico is geblevenondernomen was met het doel om tot eenc schikking te geraken met admi raal Lolto wien men echter niet vinden kon daar Itij zijn post had verlaten. De stijgende ellende in Carthagena zou de opstaudelingen tot zulke stappen noodzaken. liet blijkt nu, dat de Fernando in de nabijheid van de Engelsche vloot is gezonken. Hel was mistig weer en de noodschoten die de Numancia loste werden aangemerkt als signalen voor de andere Cailbagcnische zeemagten zoo kwam de hulp der Engelschen te laat. Zij vischten slechts vijf lijken op. In liet moderne staatsleven zegt de .Veue Freie Preste geldl het niet meer nood leert bidden" maar «nood leert geestelijke goederen verkoopen." Het blad zegt dit naar aanleiding van het besluit van den sultan van Turkije om tot den verkoop der zoogenaamde Vakoufs over te gaan. Het kapitaal tochdat in deze goederen van de doode hand ligtis ongehoord groot. Met juistheid is de som niet te bepalen wegens de weinige ontwikkeling van de statistiek, maar men mag ze gerust op verscheiden honderd milliocn begrootcn. De Londensche Times maakt de juiste opmer king dat Turkije alleen dan finanliéle her vormingen belooft wanneer het, zoo als nu met eenc nieuwe lecning aan de markt komt. In Engeland heeft de heer Forsyth tegen ecne spoorwegmaatschappij een eisch ingesteld tot schadevergoeding van zes gulden, welke hij had moet beulen voor huur van een rijtuig, omdat een trein der maatschappij tien minuten te laat aankwam en hem daardoor een anderen trein deed missen. De Rcgtbank wees den eisch toe. Er Is sprake om Schokland met het vasteland te verbinden, waaidoor van zelf het belangrijke Kamper-eiland werd ingesloten. Niet minder dan 10,000-bundcis puike grond zouden daar gewon nen worden. Haren de dijken eenmaal gereed, dan koa de plas in 8 maanden worden droog gemalen. Daardoor zou Zwolle voor altijd van hoogwater bevrijd worden en kostbare verbete ringen aan het Zwarte Water en liet Zwolschc Diep grootendcels ophouden. Dit plan ver dient zeker naauwgezelte overweging. Ons komt het nog altijd wensclielijk voor, dat de geheelc Zuiderzee worde droog gemaakt. De daaraan Lcstecde millioencn kunnen nooit renlegevcnder belegd worden. Daar dit plan thans echter op tien achtergrond geraaktzou een gedeeltelijke annexatie van kostbaar land, waaraan we zoo grootc behoefte hebben, zeer wensclielijk zijn en den weg kunnen banen om eens van dien bin- nenlandschen plas water Zuiderzee geheetcn en die lot weinig nut isvoor goed te worden verlost. Le Journal dOtielousar is verantwoordelijk voor het volgende: ln de parochie St. Martin woonde oenc weduwe, wier kinderen allen getrouwd waren cn liaar verlaten hadden en die besloten hnd hare eigendommen te verkoopen en bij hare kinderen te gaan wonen. Zij verkocht ze voor 2000 pd. st cn ontving het geld in haar huisde koopacte werd overhandigd in tegen woordigheid van twee getuigendie ook de betaling van het geld zagen. Den volgenden nachtterwijl zij alleen in hel huis was braken twee negers in het huis en eischten haar geld of haar leven. Zij gaf het hnndoch vroeg om haar 100 pd. st. te laten behouden, daar zij die som schuldig was. Eindelijk liclea zij hsar de 100 pd. st. Daarna dwongen de inbrekers om koffij voor hen gereed tc maken. Zij deed dit en bedacht toendat zij nog eenige strychnine in huis itad. Dit vergif deed zij in de heete koffij en plaatste kopjes schoteltjes en lepeltjes op tafel, zoodat de inbrekers zich zelvcn konden helpen. Zij begonnnen daarop lustig tc drinkenelk van hen had toch 950 pd. st in zij u zak. Doch spoedig veranderden de zaken. De een stierf, terwijl hij aan tafel zat en de ander, toen hij opstond. De oude dame kreeg haar geld terug cn bij onderzoek bleek, dat de twee inbrekers dc twee getuigen bij de overhandiging der koop- acte waren, beide blanken, die zich als negers vermomd haddenbeiden hare buren en een haar neef. De Ziuolsche Ct. bevat de volgende waarschuwing: Meermalen is er op gewezen dat de Engelsche ingelegde augurken mixed pickles enz., dikwijls koper bevatten. Dezer dagen zag ik azijn van Eng. augurken die groen was en dan ook bij onderzoek bleek een aanmerkelijke hoeveelheid koper te bevatten. Ik heb gemeend dit ter algcmeene kennis te moeten brengen opdat ieder zich voor schade zou kunnen wachten. Om tc ontdekken of in de azijn koper voor handen is, steke men daarin een gladde ijzeren breinaald, en late die daar eenigen lijd ia staan. Is de hoeveelheid eenigszins aanmerkelijk, dan zal de naald met een aanslag van koper bedekt worden. Beter noch is het, de azijn scheikundig te onderzoeken en het beste van alleszich te wachten voor het gebruik van zeer fraai groene ingelegde zaken. D. L. Te Maastricht en in verscheidene omliggende dorpen zijn gedurende 10 seconden schokken van aardbeving gevoeld. Op eenige plaatsen vielen voorwerpen, die aan den wand hingen op den grond. Hei geluid op deu stool volgeud, geleek op het rollen van een rijtuig in de verte. Naar men uil Sappemeer meldt heeft Dinsdag II. de justitie een nader onderzoek ingesteld omtrent den aldaar in de vorige week gepleegden moord op Johanna van der Halm. Dit onderzoek schijnt over de zaak meer licht te hebben ver spreid, althans is door den regter-commissaris een bevel lot voorloopige aanhouding verleend tegen den 72jarigen vader van de verslagcne, die in den avond van Woensdag naar het huis van verzekering le Groningen is overgebracht. Aan de Amst. Ct. wordt het volgende gemeld De Nederlandsche Vereeniging te Manchester heeft haar vierde balfjaarlijkscb verslag Janu aryJulij 1373, uitgebragt ter algcmeene ver gadering van 9 Julij jl. Voor velen uwer lezers zal het niet onbelangrijk zijn iets te vernemen van de verrigtingen hunner landgenooten in het buitenland, met het doel voor hunne nati onaliteit te blijven waken en hunne taal te onderhouden. Het bestuur der Vereeniging be stond in de eerste helft van 1873 uit de Heeren C. N. Haring, president, H. D. Vichofr, vice- president, G. Barger, secretaris, K. M. Giltay jr., penningmeester en Ed. R. Roberts, biblio thecaris, en is thans zamengcstcld uitdcheeren C. N. HaringpresidentH. Vichofïvice-, president, J. Hijmans, secretaris, G. Barger, penningmeester en Ed. R. Robertsbibliothe caris. De Vereeniging verkeert in gunstigen toestand. Het getal gewone leden is thans 20dat der buitengewone leden 13 met één ecrelidle zamen dus 34of 3 gewone leden meer dan verleden jaar. «En behalve nog deze vermeer dering van het aantal leden heeft uw bestuur," zoo lezen wij in het verslag, »ook met genoegeu de grootere belangstelling opgemerkt, die zich gedurende het laatste tijdperk voor de Vereeniging openbaardevoor zoover wij die belangstelling kunnen afmeten naar de deelneming der 'eden aan de gewone bijeenkomsten. Wèl zouden wij die deelneming, nu er slechts eenmaal per weck geregelde zamen Aomstcn worden gehouden gaarne groolcr zienmaar aile omstandigheden in aanmerking genomen, hebben wij volstrekt gcene redenen lot klagen. Voorloopig blijkt dan ook ééne zamenkonist per week in de tegen woordige behoefte tc kunneu voorzien. Nog steeds bedient zich de Vereeniging van een gehuurd locaaldat oorspronkelijk slechts als een voorloopig verblijf werd betrokken j de financiën gaan echter naninetkelijk vooruit, en openen ons het vooiuilzigt eenmaal in staat te zijn een eigen locaal te betrekken. Tot zoolang mogen wij van de belangstelling der leden niet te veel verlangenmaar moeten wij met moed volhouden tot dat de Ver eeniging op meer gevorderden leeftijddoor meerdere aantrekkelijkheid aan te bieden, in staat zal ztjn aan hare leden de zorgen en toegevendheid te vergoedenhaar in hare jeugd betoond." »üe Debating-Club heeft in het verloopen tijdvak, vooral in het winler-seizoen ruim aan het voor gestelde doel beantwoord. Volgens het verslag van den secretaris der Debating-Club den heer O. N. Calischdie met de heeren Viehoff en Haring het bestuur daarvan vormt, werden in het geheel elf vergaderingen gehouden. De meeste daarvan waren echter, bij gebrek aan eene bepaalde spreekbeurtgewijd aan het voeren eener algemeene discussie over een onderwerp vooraf door stemming bepaald. Driemaal traden er sprekers op met de behandeling van een vooraf uitgeweikt onderwerp: de heer J. Sepp, met eene geschiedenis der Internationaleen de heer J. Hijmans met eene verhandeling over de vriendschap; terwijl de heer Giltay in zijne voorlezing ovc de muziekmet illustration op de piano, ons door zijn talentvol spel en instructieve voordragt het leven en de werken der voornaamste komponisten beschreef." De Gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft f 2000 beschikbaar gesteld voor Je aanstaande viering van het 2S>jarig Koningschap van Willem III en die van Maastricht /ÏSOO. Daar de Minister van Binnenlandsche Zaken, met het oog op de plannen tot verbouwing van de gebouwen op het Binnenhof te 's Hage er bezwaar tegen heeft dat het standbeeld van Thorbecke op dat plein worde geplaatstheeft de hoofdcommissie den Gemeenteraad van 's Hage verzocht het standbeeld le inogen plaatsen op den Vijverberg, aan het eind van bet aldaar gelegen grasperk waar de twee voetpaden in eenlopen (Tournooizijde.) Blijkens eene mededeeling van de Directie der Stoomvaartmaatschappij «Nederland" is de voor Nederland bestemde brievenmaal aan boord van het stoomschip Prins Hendrik bij de ramp van dat vaartuig niet kunnen gered worden. Uit de scheepsverklaring van den gezagvoerder blijkt, dat het stoomschip na het raken van de rots «The Brothers" in diep water is gezonken, en dat bij het verlaten van het schip dc brieven maal niet kon worden medegenomendaar de ruimte in de scheepsboolcn voor het redden van menschenlevens geheel benoodigd was. AMERSFOORT, 27 October 1873. Uit Deventer wordt geschreven dat de slagers aldaar de prijzen van het rundvleesch met XO a 15 cents per kilo hebben afgeslagen. Men hoopt dat de rleeschhouwers in andere plaatsen dal voorbeeld zullen volgen. Onder de Nederlandsche werklieden, waaraan van wege den Nieder-Oesterreichischcn Gewerbe- verein bij gelegenheid der tentoonstelling te Weenen een bepaald aantal medailles voor ver dienstelijke werklieden in liet buitenlandis uitgeloofd komt ook voor Johannes van der Linden, werkzaam bij de Heeren S. E. Visser Zoon te Amersfoorten wordt ons omtrent hem mede gedeeld dat hij meesterknecht cn bij deze firma reeds 30 jaren werkzaam is steeds stipt eerlijk, braaf, zeer zedelijk en verdraagzaam tegenover zijne onderhoorigengepaard aan ijvertrouw cn bekwaamheid in zijne betrekkingterwijl hij altijd prompt en vroegtijdig aanwezig is ondanks hel klimmen zijner jaren bereikende hij 1 No vember e. k. den 70jarigen leeftijd. Z. K. H Prins Hendrik der Nederlanden heeft voor H.D. vertrek van Soesldijk aan den Heer Mr. A. G. Wijertburgemeester van Amersfoort, doen ter hand stellen eenc som van zevenhonderd guldenter vcrdeeling onder een aantal adres santen, die tot ontvangst daarvan zijn opgeroepen, tegen morgenDingsdag 28 October, des voor middags tc tien uren op het raadhuis. De Heer Burgemeester heeft, zeer oordeelkundiggemeend met de uitdceling te moeten wachten tot na de Amcrsfoortsche kermis. Naar men ons mededeelt zal in liet begin van Mei des volgenden jaars de OostorapOOrWOR lijn Amsterdam HilversumAmersfoort in exploi tatie worden gebragt, moetende de weg door den aannemer worden opgeleverd op primo April aausi., vervallende hij in eenc boete van/" 10,000

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2