Y r ij d a g 5 December 1873. M 2153. USBSFDDS1SCIE G0ÏÏS1IT. Winterdientt *«nge«ang 1 Nov. 1873. Nkoerlandsche Centra al-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56.—. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam ij u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 u., Eemnes3J., aank. te Amsterdam te 6 uren. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgens 6.30, op den eersten trein naar Amsterdam, Rotterdam en Arnhem en namiiM.g 2.30 nor. Van Maanbergen naar Amersfoort morgens 10.16 en 's avonds 8.16 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 6.30 't avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7.A5 's morg. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15. Prijs der Advcrtenlien van I tol 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Cts; legale, odiciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15Cts. Reclames per regel 20cents Afz. nummert 10cent* Bestellingen bij den Uitg. .4, H. van Cteeffte Amersfoort Bureau Amerifoortseke Courant. Sloovestraat bij de l^ngestraat. Wijk B, N«. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het (kijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen Adcertentieburaeu van Nuts en vu Dmua, Wijnstraat, Rotterdam. Spaarbau k, Uet Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 8 DECEMBER e. k. ten Uaadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 (ot 1 ure. A. J. BOSSecretaris. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit hel bestuur op MAANDAG, den 8. DECEM BER aanstaande, 's namiddags van halflwee lol half drie zitting houden in een der localen van hel Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, inlichtingen zijn le bekomen bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van het bestuur de heeren B. E. HerechelVV. A. Croockewit, Jhr. Mr. H. J. L. van Saue van Y'uelt en W. Maas Geesleranut. Mr. J. VAN DER LEEUW President. M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LE1NWEBER. Secretaris. Politieke Revue. Het 25jstrig jubilé der regering van Keizer Frans Juzef is Dingsdag jl. te Weenen en ia den ganschen Oostenrijkschen Keizerslaat en de Kroonlanden met lielde gevierd zonder de minste officieele of officieuse uitlokking en dat pleit veel voor de Volksliefde jegens den Vorst uit het aloude stamhuis der Habsbuigeneene liefde die wel nooit in dien aard zal ontkiemen in de landengedurende een h twee eeuwen en nu weder laatstelijk door het Vorstenhuis Hohen- zoliern veroverd en geannexeerd. Hoe ooknaar de nationaliteitende volken in de Oostenrijksche Staten onderling op elkander ijverzuchtig zijn in de liefde jegens hunnen vorst vereenigen zij zich als lot éÓH6 na.ti011&lit©it en de trouw en de genegenheid der Hongaren gebleken vooral toen Maria Theresia met haar kind hunne toewijding erlangde der Tyrolers, Bohemers enz. zijn wereldbekend. Frans Jozef ontving tal van hartelijke geluk- wenschen enz. en gat dien dag ook blijken van zijne vorstelijke goedertierenheid jegens veroor deelden vooral gebleken jegens dezulken die majesteitsschennis hadden gepleegd. Von Bismarck laat een zijner organen over de verlenging van het Presidentschap van Mac-Mahon aldus spreken «In de openbare magten is op zich zeil mets veranderd. De met zooveel volharding doorge dreven verlenging van de magl van MacSlahon heeft intusschen eene groote beteekenis, in de eerste plaats voor de oogcnblikkelijke bevestiging van de heerschappij der conservatieve meerder- beid van de Nationale Vergadering en m de tweede plaats voor haar invloed op de regeling van Frankrijks toekomstig lot. «Het zal nu te bezien staan of de nieuw ve.kregen magt de. Regering en der meerderheid van de Nationale Vergadering stevig genoeg gevestigd is, om den revolutionairen stroom, waarlegen zij gerigt S°ed ,e en op den ondermijnden bodem van Frankrijk duurLme in.lcllingen le doen «".jeen Het Fraosche ministerie heelt rijn werk begon nen met indiening van een wetsvoorstel, dat vee belooft voor de zedelijke orde. Ue nieuwe wet over de benoeming der matres beeft eenkreet van verontwaardiging doen opgaan °"der <k liberalen en zells enkele leden van de tegterztjde fltemdeiT daarmede in. De maire. moeten overal benoemd worden door den pres.dent der repu bliek ol in kleine gemeenten door de prclccten, in cval van terugroeping ol aldanktng kunnen hunne opvolgers builen den gemeenteraad ge kozen wordenen de regering behoudt zich voor om de poliliemagt der maires des noods le scheiden van hunne gewone bevoegdheid om die op te dragen aan bijzondere regerings commissarissen. «Dat is de gemeentewet van het keizerrijkl" riep een lid der linkerzijde, toen de Broglie zijn voorstel had gelezen. Maar de Tempt vindt, dat dit oordeel nog te vleijend is. Zulk eene centra lisatie van magt heeft zelfs Napoleon III nooit durven voorstellen. Eene nieuwe wet op de drukpers is in aantogt en het laat zich voorzien, dat zij niet zeer mild zal zijn. Dat de regering zulke veel om vallende voorstellen doet nog eer de commissie voor de conslilulionnele wellen benoemd is toont duidelijk dat deze wellen bij baar weinig bet eekenen. Zij zal de zedelijke orde wel weten in te voeren wat de aanstaande wetten ook mogen bepalen zoo zij maar eerst de benoeming der maires en 't leven der dagbladen in bare band heeftdan mag de commissie van dertig voor schrijven wat ze verkiest. Het nieuwe wetsvoorstel heeft reeds aanleiding gegeven tot een conflict tusschen een lid der linkerrijde eu een pas benoemden ondersecre taris van slaat, den heer Numa Baragnondie zijn vreedzameu voornaam bepaald schande aan- doet. Deze heer kwam na afloop der zitting van Vrijdag in de couloirs der kamer een groepje van leden der linkerzijde voorbijdie druk praatten over hel wetsontwerp op de maires en het natuurlijk niet gunstig beoordeelJen. De heer Numa treedt op hen toe en zegt: «Gaat nw gang heeren I het gouvernement laat zich niet beet nemen. Wij willen de orde en zullen u met of tegen uw zin laten marscheren." De heeren van de linkerzijde keken alsof de zedelijke orde in persoon voor ben stond en een van hen, de heer Lenoe/, antwoordde: «Ik heb geene les van u te ontvangen mijnheer Baragnon. Ik wil even goed de orde handhaven als gij en heb dat vaker en beter bewezen dan gij. En ik moet er bijvoegen mijnheer Baragnon ondersecretaris van gisteren dat uw toon mij volstrekt niet behaagt." Het incident zal mis schien gevolgen hebben. Allerlei. De zitting van het prov. ger. te Amsterdam van Woensdag 26 Nov. was geheel gewijd aan de behandeling eener aanklagt tegen Mr. L. A. van IJsselsteijn griffier bij bet kantongeregt le Edam, beklaagd van op 13 Julij II.op de open bare straat een SOjarig dienstmeisje met zijn wandelstok zoodanig op het hoofd te hebben geslagen dat daardoor eene bloedende wonde is veroorzaakt, ten gevolge waarvan zij meer dan 20 dagen in haar gewoon werk is verhinderd geworden. Beklaagde erkende het meisje met zijn stok te hebben geslagen. Omtrent de aan leiding echter tot het gepleegde feit bleek jeel verschil van gevoelen te bestaan. Het meisje en drie barer vriendinnen verklaarden als ge tuigen dat zij, des avonds ten half tien ure, op de Voorhaven te Edatnte zamcu wandelende, drie heeren tegemoet kwamen, waaronder be klaagde. Bij bet uitwijken zou het later ver wonde meisje met den elleboog tegen den be klaagde zijn a-.ngekomenwaarop dezen haar met zijn stok op het hoofd had geslagen. Be klaagde en één zijner vrienden beweerden daar entegen, dat het meisje tegen hem was gegooid, zoodat hij schier van de been geraakt was. De tweede vriend verklaarde daarvan niets bemerkt te hebbenomdat bij op dat oogenblik naar de andere zijde keek. Vooral het getuigenverhoor was zeer interes sant en Het Paleis van Justitie behelst o. a. daarover bet volgende De Heer G. J. Versteegburgemeester van Edam verklaarde o. a. geen bijzonderen om gang met beklaagde gehad te hebbenen niet bepaald te hebben vernomen dat men in Edatu bang voor hem wasmaar weldat hij stof gaf tot spotternij o. a. door het dragen van een hoed van een vreemd model. Omtrent de meisjes in queslie had hij burgemeesternimmer iels ongunstigs gehoord. Voorz. lot dezen getuige«Is het u ook be kend dat beklaagde in de Edammer Courant onder den pseudoniem Alexander beeft ge schreven. Get. «Ik heb hem daar nimmer naar ge vraagd omdat het mij onverschillig waswie de bewuste stukken schreef. Ik ben daarin ook wel eens tentoongesteld maar achtte het bene den mij daarvan eenige notitie te nemen." Voorz. «Daarin hebt ge groot gelijk. De soort van luials zulke anonieme krantenschrij- versmoest men in het algemeen negeeren dan zouden zij er minder pleizier van hebben. Gij weet intuscheu toch wel dat beklaagde onder dien pseudoniem beeft geschreven Hoe is dat uitgekomen Get.: «Wel, doordat de publieke opinie hem is gaan aanwijzen. Naar ik meenheeft hij het ook zelf erkend." Bekl. «Ik bende schrijver onder den pseudor niem Alexander.1' Voorz. tot getuige«Is u van een minder vriendschappelijke verhouding tusschen Dr. Hol man eu beklaagde iets bekend V' Get.: «Men zegt, dat hun verhouding niet te best was." Voort. «Zijn de meisjes in uw gemeente zoo bijzonder jolig V* Get.: »Üat zal «el net zoo zijn als elders. Jonge deernen zijn wel eens jolig" Voorz.: «Ik bedoel, of hel mogelijk is dat de joligheid van die meisjes ten uwenl bestaat in het aanloopen tegen een man Get.'t Is mogelijk Betreffende de joligheid der Edamsche meisjes werd o. a. ook ondervraagd de getuige Molenaar, te wiens huize Anna Medik had gediend. Hij zeide daaromtrent o. a. het volgende: «Als er een medaille te geven was dan zou ik zeggen, dat mijnheer IJsselsteijn die wel mocht hebben. Men kan ten minste sinds het gebeurde op straat veel rustiger loopen zor.der van jolige meisjes aanstoot le hebben. De toestand is daaromtrent veel verbeterd. Die was dan ook vrij erg." Als eene curiositeit deelt de Tieltche Ct. bet volgende mede, dat voor eenige dagen beeft plaats gevonden, waaruit blijkt, uit welke zonderlinge draden de huwelijusluik soms geweven wordt cu waardoor de trouwlust zoo al opgewekt kan worden. Aan het gemeentehuis van D. in den Tielerwaardvervoegde zich een man uit L. van diep in de 70, wiens gebogen en bevende houding al de kenteekenen droegvan zijn hoogen leeftijd met geen ander oogmerk dan

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1