Op treffend plotselinge wijze verloor de ge- m entcraad van Deventer Donderdag 1,1. een \an iju leden, den welbekenden Devenler-koek"- bikker, den heer Jb. Bussink. Op eene wande ling bleef bij plotseling dood en had geheel alleen zijnde, naar hel schijnt slechts even den tijd -zich legen een boom te plaatsen tot steun zoodat een paar toeschietende lieden hem in elkaar zagen zakken. Hij was echter toen reeds een lijk. Als lid van den raad en bestuurder van het gioote ol Voorslergaslhuis was de over ledene ook builen zijne zaak nuttig werkzaam. De van ouds zoo welbekende «Gekroonde alle mansgading" was juist den voiigen dag in andere handen overgegaan zoodat hij van zijne rust geen genot heeft mogen smaken. Een der antwerpsche bladen berigt dat het gemeentebestuur van Antwerpen aan het ge meentebestuur van Amsterdam voor 6500 fr. verkocht heeft de eerepoorlen die gediend .hebben bij *s konings inlogt. Een enkele van deze poorten, nl. die by hel stationkostte 25,000 Ir. Volgens berigt uit Lissabon beeft het Engel- sche oorlogschip Bellerophon de stoomboot Flam- stead in den grond gevaren bij Kaap St. Vincent. Equipage en passagiers zijn door de Bellerophon gered. Vrijdag II. heeft een hevige storm te Riga gewoed, die grootc verliezen veroorzaakte; on geveer 50,000 sleepeis zijn weggedreven en verloren geraakt. Als schuldig aan den moord van Anna Book let' het kiud van den pachter der domeinen bij Stettin, dal ruim een jaar vermist is geweest en welks lijk eenige maanden geleden in eene schuur gevonden is is jl. Zaturdag door de jregthank te Greifswald vei'oordeeld een arbeider, Fr'Uz Schuit genaamd. De veroordeelde is nog geen 18 jaren oud en heelt de hoogste straf ontvangendie hem kon worden opgelegd, 15 jaren gevangenisstraf. De kassier van een commissionnair in effecten te Parijs heeft het lot van 600,000 fr. van de laatste Turksche leening getrokken. De gelukkige winner had slechts vijf obligation. Aan het overzigl van de Javabode ontleenen wy hei volgende: «Het vertrek van de expeditionaire troepen naar Atchin schijnt op handen. Den 5 November worden troepen te Soerabaye ingescheept. «In een der Nedcrlandsche bladen wordt ge sproken over de opgewondenheid en de geestdrift der troepen die naar Atchin zullen gaan. Van zulk een grootc opgewektheid is hier niets te be speuren. De 380 officieren die de troepen aan voeren zullen, dit staal vast, als flinke mili tairen hun pligt doen en de soldaten zullen zich ook nu zeker weder onderscheiden, maar van geestdrift is in de verste verte geen spake. Dat kan ook nieten behoeft trouwens niet. Ook het denkbeeld van wraakoefening schijnt de militairen volstrekt niet te bezielen reden tol wraakneming bestaat dan ook niet, en al bestond zij dan zou het gevoel toch zeker onze officieren niet bezielen, want wraak tegenover een dapperen vijand die zich bij de gevechten tegen een beter gewapende magt volstrekt niet aan laaghedeu of verraderlijke handelingen heeft overgegeven is hoogst onedel. Hel 11e bataillon, zeer gedund door sterfte en ziekte, is den 24 dezer alhier uit Deli teruggekeerd. .Men beklaagt zich te regl ol ten onregle zeer over de handelingen van den luit.-kol. Sluwe, afgetreden kommandant ifer troepen in hel Rijk van Deli. De cholera heelt hier dank zij die goede hygiënische voorzorgen welke genomen zijnl reeds ccnigc offers geëischl, 22 gevallen hebben zich onder het garnizoen van Weltevreden en Meester Corneli» voorgedaan, waarvan 10 met doodelijken afloop. Ook onder de inlandsche bevolking zijn reeds 30 slagtoflers gevallen. «Voor 77,000 inlanders, die stad en voorsteden van Batavia bewonenis aangewezen één vacci nateur, tevens doctor djawa I Ziedaar iels voor de Maatschappij tol NUT van den Javaan! Ook onder de europesche ingezetenen zijn eenige sterfgevallen ten gevolge van cholera voorgekomen. «De knokkelkoorts heerscht nog steeds; hel karakter der ziekte is echter veel minder acute dan vroeger. Van Makasser wordt onJer dagteekening van den 17 dezer berigt. dat in den vroegen morgen van Woensdag, den 15 dezer, de benting te Waring Parang door een salvo beschoten werd, uit een door kreupelhout of struikgewas gedekt terrein op een vijfhonderd pas van de verster king gelegen. Een tweede salvo liet zich een weiuig Uur hooren, waaroy'de kapitein Lubeck met een GO man uitrukte om de kwaadwilligen aan te vallendie nu echter onder luid ge schreeuw het hazenpad kozen, Geen ongelukken zijn veroorzaakt door het vuur der opstande lingen, die men veronderstellen moet tot de partij van Uonlo Bonto te behooren. Volgens geruchten te Makassar in omloopzou Bonto Bonto met een gewapende troep van 400 man zich nabij Pankadjene bevinden. »In een brief uit Boeloengan, voorkomende in ons nummer van gisteren (Woensdag 29 October) leest men dat jaarlijks honderde ge roofde en verkochte slaven onder den naam van pandelingen daar woïden aangebragl (de schrijver zegt zeer juist ingevoerd als stukgoed, als vee) van Paré Paré (Celebes) waar de shajbandar brieven en passen tegen betaling aan de eigenaars der pandelingen afgeeft. In het gebied dus dat onmiddellijk onder bet loezigt staal van de N. 1. regering, wordt openlijk slavenhandel gedreven. Zooals men weet is een der motieven waarmede men tracht den oorlog legen Atchin te regl- vaardigeudat de sultan den handel in pande lingen en den raenschcnroof niet tegenging I De pogingen van den assistent-resident van Koetei om verandering ten goede aan te brengen waarvan in dien brief wordt melding gemaakt, verdienen allen lof. Uit de burgerij van Soerabaya heeft zich een commissie gevormdwelke zich voorstelt om op verschillende wijzen gelden te verzamelen welke zullen worden aangewend ten behoeve van de strijders van zee- en landmagt tegen Atchin, zoowel voor het zooveel noodig toe zenden van versnaperingen als voor hel verleenen van hulp aan nagelaten hulpbehoevende be trekkingen dier snijders. Proces Bazaine. Wat het proces-Bazaine aangaat daarover schijnt op 10 December het vonnis te zullen gevallen zijn, daar de hertog-president van den krijgsraad op dien dag een uilnoodiging heeft aangenomen voor een feestmaal dat te zijner eere te Besanconwaar de hoofdzetel is van het legercorps waarover hij commandant is zal worden gegeven. Generaal Pourcet heeft zijn rekwisitoir geno men. Een naauwgezet onderzoek en de debatten in hel proces doen hem verklarendat de beschuldigingen tegen den maarschalk ingebragt alleszins gegrond zijnzoodat hij een strenge toepassing van de wel (artt. 209 en 210 van hel militair wetboek) vraagt. Bazaine is niet zwak of onervaren geweest maar hij heeft zich door egoisme en eerzucht laten leidenhij is eene der hoofdoorzaken van het ongeluk van zijn land en van den ondergang van zijn leger geweest. Het openbaar ministerie achtte het bewezen dat Bazaine Metz onder geen voorwaarde wilde verlaten dat hij Canrobert bij Sl.-Privat moedwillig in den steek beeft gelaten; dat hij zich expres onwetend heeft gehouden van den togt van Mac-Mahon die hem ter hulp snelde dal hij om alleen heer en meester te blijven over het leger, van den keizer is gescheiden gebleven, enz. Het zekwistoir is in zeer scherpe taal geformuleerd. Hij heeft in zijn stuk er op gewezenhoe de maarschalk alles deed om den moed bij de troepen uit te doovenhoe hij alle tijdingen officieel tegensprak, hoe hij zelf nooit de ge kwetste soldaten opzocht, hoe hij de overgave van Straatsburg deed mcèdeelen 14 dagen vóór die had plaats gehad. Daarna stond hij stil bij de weigering van Bazaine om aan de officieren hun degen te laten behoudenwat door den vijand was toegestaan. Generaal Pourcet schrijft dit toe aan zijne vrees, dat men er van gebruik mogl maken om ze legen hem te keeren. Als voorwendsel voerde Bazaine aan, dat het defileren voor den vijand vernederend zou wezen. Breedvoerig wijdt de commissaris uit over Bazaines dubbelzinnige houding in de aflevering der vaandels. Uit alles blijkt volgens den com missaris dat Bazaine de vaandels niet heeft willen vernietigen maar ze aan den vijand geven. Vervolgens toont de commmaris aan, hoe de maarschalkin plaats van hel materieel te vernietigen dat in goede orde en schoonge maakt aan den vijand heeft geleverd. Eindelijk releveert hij, dat 11,000 soldaten in hunne krijgsgevangenschap zijn gestorven; dat bij hel verlaten der stad geen rantsoen aan de troepen is gegeven terwijl er nog 100,000 rantsoenen spekbrood voor meer dan een dag, wijn en brandewijn was, al hetgeen aan de Pruissen is gegeven, Bazaine was een der eersten om de vesting te verlaten prins Frie- drich Karl liet hem wachten tot vijf uur des namiddagsdc kommanderende generaals ge droegen zich beter en bleven tot het laatste oogenblik bij hunne troepen. Bij het scheiden wierpen vele soldaten zich in dc armen hunner officieren. Generaal Pourcet heelt zijn rekwisitoir aldus geëindigd Op den maarschalk rusten voornamelijk drie beschuldigingen 1°. overgave van de vesting Mctz2°. capitulatie in belopen veld; 3*. niet te hebben gedaan al wat de militaire pligt en de militaire eer voorschrijven. Deze misdaden worden krachtens de artikelen 209 ^en 210 van de krijgswet gestraft met du strafle des doods. Telegrammen. Versailles, 10 December. De krijgsraad heeft uitspraak gedaan in de zaak van Bazaine. Hij is schuldig bevonden aan bet capituleeren, zoo wel te Metz als met zijn leger in 't open veld, zonder, alles gedaan te hebben, wat pligt en eer hem voorschreven. Dientengevolge is hij met eenparige stem men van zijnen militairen rang vervallen ver klaard en ter dood veroordeeld. Voordat de krijgsraad zich verwijderde om uitspraak te doen nam Bazaine het woord. Hij zeide twee woorden staan in mijn hart gegrift het zijn de woorden Eer en Vaderland. Ik heb gedurende 42 jaren mijn Vaderland gediend, zonder aan dit schoonc devies te kort te doen. Ik zweer hel voor ChristusNooit heb ik mijn Vaderland verraden. AMERSFOORT, 11 December 1873. Aan allen die opreglheid en juistheid in de bespreking en behandeling van zaken waarderen, zal gewis velkom zijn een bij den Uitgever H. A. Kramers, te Rollcidam, verschenen ge schrift getiteldOpen Brief van de Directie ubr RoTTKRDAMSCne Handblsverbeniging aan Graaf van Zuijlbn var Niibvblt, Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Deze Volksvertegenwoordiger heeft in de zit ting der Tweede Kamer van 2. December jl. de zaak van den spoorweg Hoek van Holland Rotterdam ter sprake gebragl ook in verband tot gemelde Handelsverccniging op eene wijze die de openbare mecning naar een dwaalspoor kon leiden. In gemeld geschrift wordt echterdoor het produceren van afschriften van documenten enz. de zaak zoodanig juist en grondig uiteengezet dat de dwaling van dezen Afgevaardigde, te dier zake, duidelijk in het oog springt. Deze Opeil Brief verdient derhalve ten volle ook bij de sensatie die het bedoelde parlemen tair incident te weeg bragt, de algemecnc attentie en overweging. De Minister van Oorlog heeft, krachlens de op hem bij Koninklijk besluit verstrekte mag- tiging het onderscheidingstcekcn voor 15 jaren Nedeil. dienst als officier toegekend aan den kapitein Jhr. V. A. de Peilersbij het regeincnt rijdende artillerie. Gisterenavond heelt de tweede der vier Volks- voordraglen in Amicitia tc Amersfoort plaats gehad. Sprekers waren de Ueeren Dr. J. Nieuw etihuy zen Kruseman en Ds. Manssen en in de pauze werden muziekstukken voor piano en zang voorgedragen door de Heeren Dr. E. D. Pijzei en G. C. Wouters. Uil Rotterdam wordt van 10 Dec. gemeld In de jaarlijksche vergadering van effectenhan delaars alhier is lol Lid van hel Comité der Effectenhandelaren benoemd de heer Jacquet Berlijn (lid der firma Wed. B. Polak C°.) in plaats van den heer M. Mildertdie aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar was. Hel tegenwoordige comité beslaat thans uit de hh. G. Eek Jr.A. J. de Jongh en Jacques Berlijn. Voorts is bij meerderheid van stemmen in die vergadering besloten de tijdsbepaling voor de beurs, die gedurende eenigen tijd ten 3} ure, als proefneming, gehouden werd, voor vast te continueren. De Tweede Kamer heeft heden het hoofdstak Binncnlandsche zaken der staatsbegrooting aan genomen met 62 tegen 14 stemmen. De beraad slaging over hel hoofdstuk Marine is aange vangen. De Eerste Kamer der Staten-Gcncraal is bijeengeroepen tegen Woensdag 17 dezet des avonds ten 8 ure. De Ami/. Ct. meldt van gisteren 10 Dec. In den vroegen morgen van heden ontsliep alhier kalm en zacht, Mr. Joost Ilendrik Burlage, ia deo ouderdom van ruim 67 jaren. In den besten zin van het woord was Burlage populair, en zijne populariteit dagteekende reeds van zijn studententijd aan dc Utrechtschc acade mie, waar hij uitblonk door zijn vluggen, schran- deren geest en geliefd was om zijn edele inborst zijn goed harte. Denken was bij hem doen overwegen tevens besluiten. Zoo was hij de eerste vrijwilliger in 1830, en sedert altijd en overal aan de spits, waar het de verdediging gold van personen cn zaken beginselen en bcdocliugcu

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2