hij eerst den alcalde en de voornaamste inge zetenen hij veieocht dan dat men hem aan hunne dames zou voorstellen, hij maakte haar complimentjes speelde met de kinderen, stelde belang in hare aangelegenheden en gaf haar kleine geschenken. Weldra was men «p hem veraot; hij kreeg alle inlichtingen, die hij verlangde en de bevol king van gansche landstreken werd door hem van hare Carlislische gezindheid terugbragL Pavia is zeer bemind bij zijne onderhoorigen omdat hij belang in hen stelt, en tich met hunne regten en hun welzijn bemoeit vóórdat hij aan zich zeiven denkt. Men weet, dat hij na zijn veldtogt naar Se- villaCordovaCadiz en Grenada dien hij zóó spoedig en krachtig heelt geleid, den rang van luitenant-generaal niet heeft willen aannemen vóórdat zijn leger beloond was naar verdien sten. Ditmaal echter heeft hij in strijd met de gewoonten welke steeds ambten, rangen en eerbewijzen laat regenen over allen die aan een pronunciamento hebben deelgenomen, niets wrillen hebben noch voor zich noch voor zijn soldaten. Al deze militairen zijn van meening dat zjj genoeg belooning vinden in de eer, dat zij hel leger hebben behoed voor eene totale ontbinding en he land voor een verschrikkelijke ramp. Ik weet niet, of de geschiedenis een coup d'êtat kentdie zoo belangeloos is volvoerd; zeker is hetdat generaal Pavia den 3den Januarij 1874 alles kon eischen hij kon er een f8den Diumaire van maken; hij heeft het niet gedaan; dit is een in Spanje ongehoord voorbeeld en waarvoor hel land hem dank zal welen." Allerlei. Een delachtige artillerie-proefneming. De London and China Expreee geeft het volgen de amusant verhaal van een proefneming, die, andien ze waar is, niet pleit voor de scherpzin nigheid der Engelscbe artillerie-officieren. Onder de toebereidselen voor de expeditie ■tegen de Ashanlijnen beheore- een aantal stukken geschut voor deu bergoorlog. Deze worden door ■muildieren gedragen. Bij de eerste proeven met dat geschut die het eerst in den Abyssini- scheo oorlog werden gebruikt had een kluch tig geval plaats. Het een of ander genie vermeende -dat bet een prachtig idéé was om het geschat zoo te vestigen dat hel ook op de ruggen der dierendie hel droegenkon afgeschoten worden; tijd en arbeid aan afladen en opladen werd •daardoor gespaard. £r zou een proef genomen -worden. Een stuk geschut werd op den rug -van -een ezel bevestigd; met zijn staart werd -bjj naar een der schijven in de moerassen v*o ikeiH gekeerd en een langzaam brandende lont in het bijzijn van een aantal bewonderende autoriteiten aangestoken. Op aller gelaat was een gespannen verwachting te lezen omtrent de din gen die komen zonden maar lieve hemel daar begon het beest rond te draaijen. Wetenschap pelijke belangstelling verkeerde onmiddellijk in doodelijken angst. Sommigen renden weg, zoo bard zij loopen konden; slimmer lui wierpen zich plat op den grond de slimsten van allea hielden den ezel bij den kop vast. Na eenige -seconden, die eenwen schenen, brandde bel «chot af en kwam de kogel gelukkig in een hoop timmerhout teregt, terwijl de verschrikte ezel 4een volkomen luchtsprong maakte. Dingsdag on Woensdag is voor het Hof in ■Groningen behandeld de zaak van A. Elinga slagter te Groningenbeschuldigd van op 26 Del. 1.1. op den zolder zijner woning opzettelijk brand le hebben gestoken in een groot aantal met petroleum doortrokken takkebossen zoo danig geplaatst dat de brand zich aan de wo ning moest mededeelen en ook werkelijk medegedeeld beeft. Door getuigen werd o. a. verklaard dat op den zolder, aan twee tegenovergestelde kanten, twee vuren brandden en wel in takkebossen diebehalve dat ze met petroleum waren «vergotenook met lucifers waren bestrooid. De procureur-generaal achtte hel bewezen, dat de beschuldigde den brand op de voor schreven wijze opzeltelgk had veroorzaakt en eischte zijne veroordeeling tot vijf jaar tucht huisstraf. Mt. G. W. \V. Bieden, de verdediger, oor deelde datal mogl het vastslaan dat de brand was aangestoken het niet bewezen was dat de beschuldigde de dader was en conclu deerde lot vrijspraak. Bij wijze van ttjdelijken en buitengewonen maatregel is bepaald, dat brieven en briefkaar ten, afkomstig van militairen beneden den rang van officier, deel uitmakende van de expeditie tegen Alchin, en bestemd voor Nederland over Batavia, door middel van Ncderlandsche stoom schepen, tegen" een port van vijf cent zullen worden verronden; dat briefkaarten, afkomstig van officieren tot de voormelde expeditie behoo- rende mede genot zullen hebben van dezelfde gunstige bepaling. Tevens wordt op nieuw in herinnering gebragt, dat wegens de brieven voor militairen beneden den rang van officier tot het Nederlandsch-Indi- sche leger behoorende bij verzending uit Neder- laud met Nederlandsche stoomschepeneen port van slechts vijf cent verschuldigd is, mits zij hier te Lande gefrankeerd worden en daarin geene brieven of stukken voor anderen zijn ingesloten. Verleden week werd te Gloucester aan drie ter dood veroordeelden waaronder eene vrouw, door beulshanden bet leven benomen. Te acht uren in den ochtend werden de gevonnisden binnen de muren der gevangenis opgehangen. Charles Edward Butt was een jongeling van 22 jarenEdwin Baileygetrouwd man van 32 jaren, en Anna Barry, een ongehuwde vrouw van 21 jaren. De beul was een geneeskundige, Anderson genaamd, die als amateurhet dood vonnis uitvoerde en het beulsloon aan den ge wonen ouden beul Calcraflï overhandigde. Bailey, die de gevoelens van Bradlaug!. c. s. toegedaan was, bekleedde vroeger bet voorzitterschap van een Godloochenaars-vereeniging te Gloucester. Hij beleed echter na zijne veroordeeling betere gevoelens en schreel zijn misdaad toe aan zijne vroegere gezindheid. Hij drukte den geestelijke, die hem bezochtop het hart geene der bij zonderheden van zijne schuldbekentenis open baar te maken. Die bekentenis zelve was echter eene bevredigende zaakdewijl bij en vronw Barry veroordeeld warea op gevolgtrekkingen uit omstandigheden ontleend en geenszins op bewijzen der daad. De vrouw bekende eerst nadat Bailey dit gedaan bad. Hunne misdaad was het gevolg eener zedeloosheid tusschen Bailey en de dienstmaagd eener vrouwdie bij hem in den winkel kwam koopen. Veroordeeld zijnde tot betaling van 5 shillings (f 3) per week, tot onderhond van zijn kind beloofde bij 10 shillings te zullen overhandigen aan den eersten persoon die hem de tijding bragt van den dood van het kind. Dit bewoog Anna Barry om, met medewerking van Bailey een reeks van bezoeken aan de moeder en grootmoeder van het kind te brengen waarin nj de rol van weldoenster speeldeSteemaas poeders aanbevelende tijdens het kindje aan tanden krijgen leed. Zij zond poeders, doch had de ware verwisseld voor strychnine en hel kind stierf bijna onmiddellijk. Den bankier Mottn maire onder het gou vernement van 4 September en later veroor deeld wegens bedriegelyke bankbreuk tot ge vangenisstraf van twee jaren., zijn de vijf maanden kwijtgescholden, welke hij nog moest zitten. Hij zal zich le Brussel gaan vestigen. Uit Bergen meldt menWat wordt er al niet gedaan om aan de wreede mililiewet te ontsnappen Een jongeling van Auvelaisals meisje op de registers van den burgerlijken stand aangeteekend, was het gelukt, door het dragen van vrouwenkleederen aan de loling te ontsnappen. Hg achtte zich bepaald vrijgesteld, toen ter gelegenheid van zijn huwelijk het be drog ontdekt weid. Hel arme ex-meisje wordt vandaag als deserteur voor de rechtbank ver volgd. Polilieke Ilevue. (Vervolg ran bladujde 1.) Er is iets dat onrust baart. Men zegt dat Dnilschland en Italië redenen meenen le hebben om Frankrijk een kwaad hart toetedragen en dat ook geenszins verbloemen. Dit gerucht was zóó algemeen verbreid, dat de Fransche Regeeting op half officieele wijze liet verkondigen«onze Buitenlandsche politiek is vredelievend en wij zullen niets doen, t welk de vrede zou kunnen verstoren." 't Is duidelijk gesproken, maar de vraag blijft of Duitschland en Italiëin 't geen Frankrijk doet en van Frankrijk uitgaatdie vredelievende gezindheid opmerken. Von Bismarck en zijn orgaanover de ver houding tusschen Duitschland en Italië ten eene en Frankrijk ten andere zijde sprekende, zegt: «wij plegen altijd bezadigd te handelen en ze delijken ernst te betoonen wij willen vrede met Frankrijk." Is Mar-Mahon wezenlijk president voor zeven jaar? Over die vraag wordt getwist. De liberale partij antwoordtwij kunnen de magi van den President uitbreiden verminde renin 't kortwijzigen maar het Presi dentschap zelf is voor 7 jaren vastgesteld. Nopens het groote Commune-proces blijkt nu 1. vonnis werd uitgesproken over 40,066 per- aouen vrijgesproken 13,000; 3. van vervolging ontslagen 24,000; 4. nog voor den regter 11000; 5. niet in handen der justitie 750. Binnen 5 maanden tal het monster-proces ten einde loopen. Vetzoek om gratie werd ingediend door 6000 personen, en daarvan 2000 uiet gunstig en 4000 met ongunstig gevolg. Ook Zwitserland pruttelt over [Frankrijk en beweert dat uit laatstgenoemd Rijk onrust gestookt wordt ia de Republiek. Een der strijdvragendie onverwacht op de nieuwsmarkl werden gebragt, is «zal de Fransche regeering al de vluglelingen uit Carthagena in Algerie gelandaan Spanje uitleveren Dat zij de galeiboeven laat wegvoeren, is na tuurlijk, maar zal zij ook de opstandelingen, die, uit politiek geloof tegen de Republiek of tegen het Bewind der Republiek de wapenen hebben opgevat, en de magt der Spaansche oorlogs schap stellen f 't Is eene netelige kwestie. De verhevene Porie heeft eene goede tijding aan Europa gebragt, n.l. deze: «het nu inge voerd belastingstelsel is in staat om in de geregelde betaling van alle publieke schulden te voorzien." Als niet ieder dit gelooftheeft Turkije nog geen reden om zich daarover te beklagenmaar ieder hoopt dat de Verhevene Poite waarheid sprak. Effecten-houders vooralzouden tegenover Turkije gaarne «geloovigen willen zijn." IJsland heeft nu ook eene constitutie. Er was, in dat koude land warm.' geestdrift voor dit contract tusschen Regeering en Volk. 'tls een goed stuk papier, als de betrokken partijen er maar eerbied voor hebben, en houden. Een Japansch Staatsraad heeft een werk uit gegeven, in 'twelk hij, onder anderen betoogt: «de regeering is er voor 't volk en bet volk niet om de regeering." Een exemplaar daarvan zond hij aan den Groot-Hertog van Mecklenburg. I ii s, e l o n d e n Met verbazing is vernomen dat de Utreclitsclie Commissies voor hei Utrechtsch Provinciaal Huldeblijk hebben besloten de ontvangen gel den ter hand te stellen aan de centrale bur gemeesters-commissie, te Amsterdam geconsti tueerd. Tegen dat besluit zij protest aangeteekend want de Utr. Commissies hebben geen regt daartoe, omdat degelden zijn gecollecteerd voor een Provinciaal huldeblijk en het is ouregt om eigenmachtig zonder verlof der geversaan die gelden eene andere beslemming te geven, als waarvoor tij bij de gevers zyn aangevraagd. AMERSFOORT, 19 Januarij 1874. De 2e luitenant Jbr. VV. J. P. van den Botch van de 3e batterij rijdende artillerie le Roermond, is bestemd om den aanstaande rijcursus te Yenio bijlewonen, terwijl de le. luitenant M. W. de Jonge van EUemeet van de 4e batterij rijdende artillerie, thans aan de rijschool te Venlo ge detacheerd is aangewezen om na het eindigen van den tegenwoordigen rijcursus te Venlo, overtegaan bij de 3e. batterij te Roermond. Eergisteren vergaderden te Utrecht de gewes telijke en stedelijke Utrechische commission voor het Provinciaal Huldeblijk a«n Z. M. den Koning den 12 Mei aantebieden en werd met eenparige stemmen besloten zich aanlesluiten aan de cetrale commissie van burgemeesters uit de hoofdplaatsen des Rijks, welke den Koning een nationaal geschenk wenscht aantebieden en aan deze reeds ontvangen en nog le ontvangen gelden ter hand te stellen. Zaturdag jl. is te Haarlem waarheen hij zich had begeven plotseling overleden de Heer Jhr. Mr. W. M. de Brauwlid der Tweede Kamer voor Goudaen officier van justitie te 's Gra ven hage. De overledene had deu ouderdom van 63 jareu bereikt. Men echrjft one uit Ameterdam: Gedurende jaren zochten eenige scheikundigen naar een preparaat't welk den stoom zou ver vangen veel krachtiger is en weinig kost. Dat preparaat is gevonden en ook de wijze hoe die ontzettende kracht kan worden aange wend. De uitvindersdie hier ook een fabriek ia werking hebbenvroegen in verschillende Rijken octrooi aan. Men verwacht eerstdaags te Parijs eene lading gezouten en gerookt Kangoeroe-vleesch uit Nieuw- Holland. 'l Moet uitstekend voedsel zijn volgens eenige «deskundigen." *t Ziet er uit als konijnen- vleesch en 't ruikt naar reebout. Hoe 't smaakt, wordt niet gemeld.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2