Vrijdag* 30 Januarij 1874. M 2169. AXIRSFOOBTSCIE DlLIGEWCI-DrBNSTEN Van Amersfoort naar Maanbergen 'i morgens 8 30op den eersten trein naar Amiterdec Botterdam en Arnhem en namiddag 2.30 nor. Van Maanbergen naar Amersfoort 't morgens 10.18 en aeonda 8.16 nor. Van Amersfoort naar Bi.rneeeld 6.30 avonds. Van Barnereld naar Amersfoort 7.45 1 morg. Winterdienit aangeeang 1 Not. 1873. Nkderlandschb Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 u., Eemnes 3J., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal ft.franco per post 1.15. Prijs der Adverlenlien ran I tot 6 regel* 60 Cts; elke regel meerder 10 Cts; legale, ofKciëelo en onteigen. Adeertenliën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Afz. nummert 10 cents Bestellingen bij den litg. .4. II. van CUeffte Amersfoort bureau Amcrtfoortsekc Courant. Stoovestraat bij de Langestraat. Wijk B, N*. 33, en bij alle Boekhandelareo eu Postdirecteuren in bet Hijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau san Nuoa en tab Diraaa, Wijnstraat, Rotterdam. COURANT. Hulpbank te Amersfoort. Tol het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den 2. FEBRU- ARIJ aanstaande, 's namiddags van halflwee tot half drie titling houden in een der localen van hel Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van hel bestuur de hceren B. E. HerschelW. A. Croockewil, Jhr. Mr. H. J. L. van Sattc van Yitelt en W. Maas Geeiteranus. Mr. J. VAN DER LEEUW President. M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LE1NWEBER. Secretaris. Kennisgeving. ÏUTIOyALE MILITIE De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den Heer Commis saris des Konings in de provincie Utrecht van den 14. Januari 1874, IV. 7 N. M. eu S. (Pro vinciaalblad No. 11): Gelet op de arlt. 27 en 28 der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No 72), benevens artt. 20 en 21 van hel koninklijk be sluit d. d. 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46); Doen te weten dat de loting der in het vorig jaar voor de militie ingeschrevenen behoorende tot de lichting van 1874 in het gebouw AMICI- T1A, aan het Plantsoen, tusschen de Utrechlsche en Slijkpoorien alhier gelegen zal geschieden op Zaterdagden 14. Februari 1874, aantevangen des voormiddags te elf uren. En voorts dat op Zaterdagden 7. Februari aanstaande van 's voormiddags 10 lot 1 uur des namiddags door of van wege de lolelingen (ge steund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten raadhuite aanvraag kan geschieden voor de geluigschiitlenvermeld in de 2. en 3. zinsneden van 53 der wetter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder een of meer halve broeders te hebben) luidende voormeld art. 53 in zijn geheel als volgt «Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst «of dien van broeders te verkrijgenmoet men «overleggen een paspoort of r.nder bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek, «of een bewijs van werkeljjken dienst. «Ter bekoming van vrijstelling v.egens broe- derdienst moet men bovendien overleggen een «getuigschrift van den Burgemeesterwaaruit «het getal zouenlot het gezin behoorende, «blijkt. «Vrijstelling als eenige wettige zoon wordt «verleend op overlegging va.i een getuigschrift «van den Burgemeester, waaruit blijkt dat men «eenige wettige zoon is." En art. 21 van aangehaald koninklijk besluit: «Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede «van art. 53 der wet, wordt ten minste tien «dagen vóór den dag (den tweeden Maandag in Maart) waarop de eerste zitting van den «Militieraad wordt geopend, ingeleverd bij den «Burgemeester der gemeente, in welke de lote- «ling, die vrijstelling verlangt, wegens eigen «militairen dienst of dien vnn eenen broeder «of broedersvoor de militie is ingeschreven." Amersfoortden 29. Januari 1874. Burgemeester en Wethouder» voornoemd De Burgemeester, De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHELT US. Politieke Revue. Bij de Ilaliaansche Kamer is een ontwerp van wet ingekomendat het onderwijs verplig- tend maakt. Een der leden nam de vrijheid zijne collega's te herinneren, dat er nog vijftienhonderd Ilali aansche gemeenten waren zonder eene school. Hij zou het dus niet onraadzaam achten eerst die 1500 scholen te doen bouwen en dan met de discussiën over den «leerpligt" voort te gaan. Er zijn meer Landen waar men leerpligt eischtin welke men de vraag kon doen «zouden als 't onderwijs verpligt werd verklaard, de scholen die bestaan groot genoeg zijn en zou men dan ook nieuwe moeten bouwen F" Zoo ja dan behoeft daarom verpligt schoolgaan niet opgegevenmaar toch nog aan andere maatregelen gedacht te worden. Het Pruissische Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp't welk het burgerlijk huwelijk verpligtend maakt, tot wet gemaakt, met 284 tegen 95 stemmen. De redacteur van het R.-Catholiek Dagblad Germani.i is veroordeeld lot 1 jaar gevangenis straf en 200 thaler boete en wel om 4 misdrijven. 1. Majesteit-schennis. 2. Beleediging van von Bismarck. 3. het Ministerie. 4. de redactie der Staats courant. De Grieksche Volksvertegenwoordigers komen weldra bijeen. Men verwacht dan weder twist en spanning in den Lande. Als de Kamer vacantie heeftwerkt de Regering met ijver als de Kamer vergaderingen houdt, slaat de Slaa/i-machine stil! De Russische Minister van Binnenl. Zaken heeft zijn ontslag genomen en wel ter zake van een begrafenistwist met den president van politie te St, Petersburg. De Keizer en de Keizerin stelden de politie in 't gelijk en zoo verloor de Minister bet pleit en offerde zijn post op. De ministers van justitie van BeijerenWur- temberg en Saksen zullen, ingevolge de door den bondsraad hun gedane opdragtweldra te Beilijn bijeenkomen, om een lappo.'t op te maken over de drie groote rijkswetten, tot vaststelling 1°. van de wetboeken van burger lijke regtsvordering en h. strafvordering eu 2°. van de regterlijke organisatie. Als een donderslag uit een wolkenlooze he mel is het ministerie Gladstone de Engelsche natie 1.1. Vrijdag komen verrassen met zijn besluit tot ontbinding van het parlement. Het Schijnt dal Gladstone en zijne raadslieden zei ven twee dagen te voren nog niet dachten aan dezen forschen maatregel. De president-minister ontving toen namelijk eene talrijke deputatie van werkliedendie op de uitbreiding van het kiesregt ten platten lande aandrongen. Gladstone zeide het in beginsel met hen eens te zijn maar den tijd daarvoor nog niet geschikt te achteno. a. ook omdat het oude parlement was overstelpt met achterstand van werk, dat geen uitstel gedoogde. Dat parlement is dan nu op raad van het ministerie door koningin Victoria ontbonden. De nieuwe verkiezingen zijn onmiddellijk uit geschreven en de gekozen vertegenwoordigers worden reeds tegen den öden Maart bijeenge roepen. Er zal dus zoo weinig mogelijk tijd daarmede verloren gaan. Maar de groote vraag is nu hoe de uitspraak der kiezers zal zijn. Men weet, dal bij de afzonderlijke verkiezin gen die in den laalsten lijd zijn gesehied het liberale ministerie bijna altijd de nederlaag heeft geledenzoodat het nog wel over eene meerderheid in het parlement kon beschikken, maar toch het vertrouwen bij de natie scheen te hebben verlorenook na de laatste wijzi gingen in het kabinet waarbij het o. a. door John Bright werd versterkt. Mogten ook de nu uitgeschreven algemeene verkiezingen weer ia conservatieven geest uitvallen dan zon aan Gladttone en zijne ambigenooien niet anders over blijven dan zich van 't bestuur terug te trekken. In een schrijven aan zijne kiezers te Geenwich ontwikkelt Gladstone de gronden welke hem geleid hebben tol het besluit om de ontbinding van het parlement aan de koningin voor te stellen. Hij verklaartdat het ministerie geen voldoende steun bij het Lagerhuis meer vindt de jongste overwinningen der conservatieven mogen niet stilzwijgend worden voorbijgaan. Door het parlement te ontbinden en daarmede niet tot later te wachten kan men zich met de aangelegenheden des lands bezig houden zonder tijd te verliezen. De staatsbegrooting is reeds gereed een over schot van 5 millioen p. st zal de regering in staat stellen om den druk der plaatselijke be lastingen te verminderen de inkomstenbelasting en de belasting op verscheidene levensmiddelen at te schaffen. De heer Gladstone belooft verder eene wijziging van de wet op hel onderwijs zoomede van, de wei op den verkoop van on roerende goederen. Voorts zal de wet regelende de verhouding tusschen werklieden en patroons worden herzien. Men mag hopenvoegt de schrijver er bij dat het tijdstip .iet meer ver verwijderd zal zijn, dat liet kiesregt der steden ook tot de graafschappen zal kunnen uitgestrekt worden." De kosten van den oorlog met de Ashantijnen zijn op de uitgaven van het loo- pende dienstjaar gebragt en niettemin blijft er een overschot van 5 millioen p. st. Volgens berigt uit Aden is de groote ontdek kingsreiziger dr. Livingstone op den weg van het meer Benrhe naar Unyanyemhe aan dyssenterie overleden. Het lijk is gebalsemd en naar Zanzibar gebragtom van daar naar Engeland getrans porteerd te worden. Allerlei. «Tielerwaard22 Jan. Op sommige plaatsen vertoont zich onder de varkens, zoogenaamde overloopeneene ziekte geheel verschillend van de reeds bekende varkensziekte. De thans ge openbaarde kenmerkt zich door keelontsteking, waaraan na weinig tijds het aangetaste dier bezwijkt. Slechts enkelen genezen. Het «Nul" te Zwolle kan geene sprekers meer krijgen omdat er de laatste redenaars zoo scherp zijn beoordeeld. Een uitgenoodigde heeft den president geschreven, «dal hij er voor bedankte te Zwolle te komen om daar gegeeseld en ge brandmerkt te worden." De spreker spreekt niet van de sslrop", want deze is uit de mode. In de Neue freie Preue le^st men 't volgende Te Gross'-vrdein (Hongarije) hebben een twaalf tal jonge mannen zich met een plegtige be lofte verbonden niet te huwen zoolang de dames niet terugkomen op haar zucht naar opschik en

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1