■weelde. In de Dicar komt nu een antwoord voor van twaali gladde burgermeisjes. Het luidt aldus waarde heeren Gij teil zijl de oorzaak dat alle meisjes »dames" moeten worden want als wij in een eenvoudig toilet op een bal ver schijnen verwaardigt gij ons met geen enkelen blik. Als wij te huis in de keuken bezig zijn, vraagt gij ons, met den hoed op het hoofd, of de jufvrouw thuis is, terwijl gij ons de handen kust als wij op de canapé wulpsche romans lezen. Als wij u een goed Hongaarsch maal voorzetten, trekt gij den neus op, terwijl gij allen lof over hebt voor een exquis diner. Geëerde heeren I Doe voor u zelf alstand van de dure sigaren, van de rhuiu-ihee, de koflij, de visite-kaartjes, de fotografien, de paarden en dergelijke zaken die Üe heeren zich tot een gewoonte maken werkt, kleedt u eenvoudig; er zijn in den lande nog een groot aantal vlijtige, spaarzame, echte Hongaarsche meisjes trouwt daarmede en wordt nuttige leden der maatschappij. Zeker houder van een pandjeshuis te New- York heeft zich onlangs door eene inderdaad geniale bedriegerij onderscheiden. Hij beleende een ligt vergulden spinsbekken ringvan zestig cents het dozijn, bij zichzelf; d. w. z. hij maakte een ontvangbewijs op voor een verdicht personage van welke hij verklaarde den ring legen twaaf gulden te pand genomen te hebben, tevens de waarde van 't kleinood daarin op vijftig gulden stellende. Dit «bewijs" wierp hij ergens in eene drukke straal neèr. Een voor bijganger vond hel en haastte zich in den waan uitstekende zaken te zulleir" doen, om den ring in le lossen en bespeurde te laat, dat hij zijne twaalf gulden voor een reepje spinsbek had uitgegeven. Edoch ook dit fraaije kruikje, hoe lang het te water ging, moest ten slotte breken. Een hardnekkige Yankee aldus gefoptrustte niet voordat hij hem had ontmaskerd. Toen de zaak ruchtbaar werd, meldden zich niet minder dan tweehonderd drie en vijftig personen om schadevergoeding aan. De kastenmaker PMeen der invloedrijkste socialisten en handlangers van de Internationale te Kopenhagen is lot acht maanden gevange nisstraf veroordeeld ter zake van bedreiging des konings. Hij had nl. den 3den November jl. aan hel hoofd van al de socialistische werklieden zich naar het paleis willen begeven en den koning dwingen tot het verleenen van genade aan de veroordeelde partijaanvoerders PioGeleff cn Drixdoch alvorens hij aan zijn voornemen kon gevolg geven, werd hij in hechtenis genomen. Hel huwelijk van den hertog van Edinburgh met dc grootvorstin Maiia van Rusland is in het Winterpaleis te Si. Petersburg voltrokken. Op dien morgen was het weder buitengewoon somber; een dikke mist hing in d*. straten van Ruslands hoofdstad- Toen te 12 uren de bruid stoet naar het Winterpaleis trok, had de mist voor een helderen zonneschijn plaats gemaakt. Hel huwelijk werd eerst gesloten volgens den ritus van de Gricksche Kerk en daarna door tien deken Stanley volgens het gebruik der Engelscbe Staatskerk. Dj plegtigheid heeft met ongewonen luisteren prachtvertoon plaats gehad. Op den dag des huwelijks hebben zoowel te Londen als in de provinciesteden festiviteiten plaats gevonden. Vooral Edinburgh, de stad waaraan de hertog zijn titel ontleentheeft bij deze gelegenheid bijzonder uitgeblonken. Als een hoogst opmerkelijke bijzonderheid die zoolang de Staatsloterij bestaat niet is voor gekomen, verdient vermelding, dat II. Zaterdag de laaltle dag der trekking van de 283e loterij op het laatst uitgekomen nummer, zijnde 10777 gevallen is een prijs van f 1500. Daarbij kwam de premie van 30,000 (gesteld op den laatst uilkomenden hoogen prijs), benevens de premie van f 3000. voor het laatst ui.komend nummer. Omtrent den diefstal van 55,000 francs op het postkantoor te Antwerpen is nog niet het minste aan het licht gebragt. Het onderzoek wordt voortgezet door den regter van instructie Dorré. De concierge van het gebouw heeft gedurende twee dagen langdurige verhooren bij den regter- commissaris ondergaanmaar heeft niet de ge ringste inlichting aangaande bel verdwijnen van liet geld kunneo gevendaar hij niets gehoord of gezien heeft. Woensdag 28 Januarij was het dertig jaren geleden dat Nederland een zijner verdienste lijkste staatslieden vetloor. Den 28 Jan. 1844 overleed graaf J. van den Boschdie zich bovenal verdienstelijk heeft gemaakt door de invoering van bet cultuurstelselwaaraan Iodic en Nederland hun voorspoed te danken hadden. Wanneer zal het standbeeld voor'dien genialen staatsman verrijzen Atchin-Berigten. Een telegram van den luitenant-generaal van Swieten, gedagteekend Atchin 24 Januarij en in den namiddag van den 25 te Penang aan geboden luidt Do kraton is ons. Door eene omvattende beweging, gisterenen heden gedaanis de kraton geheel berend en de gemeenschap met het omliggende land af gesneden. De sterkte was toen niet meer houdbaar. Terwijl de beweging om het oosten van den kraton lieden werd voortgezet, is die sterkte door eenige kompagniën van het 14e bataillon aan de westzijde aangevallen en verlaten ge vonden. Het terrein is van dien aard dat een aanval de vive force zeker zoude zün afgeslagen en dat zonder deze gelukkige n#anoeuvre de versterking niet had kannen worden geforceerd. Nu de vijand zijne gemeenschap verloren had, was de uitslag beslissend. Hoewel het verlies zeer gering is, is het cijfer echter nog niet met zekerheid bekend. Koning en vaderland zij geluk gevrenscht met dezè overwinning 1 Penang27 Jan. Bij het nemen van den kraton hadden de Nederlanders 3 dooden en 18 geworden. NATIONALE FEESTKLANKEN. De tijdingtde Kraton op Atchin is in onze magt!" heelt in verschillende plaatsen van ons Land aanleiding gegeven tot openbare vreugdeblijken en tot geïmproviseerde feeslelijk heden in vergaderingen welke door 't gewigtige telegram werden verrast. Wel laat het telegram iets te wenschen over wat duidelijkheid betreftmaar aan het feit werd niet getwijfeld en de vreugde zegevierde op elke bedenking van Thomassen, die willen zien en voelen en niet gelooven'twelk hier zeggen wil die dadelijk alles meer in détails wenschten te weten. Als nu verder onze dapperen zegepralen en de oorlog tot een goed einde wordt gebragt, zal de feestviering van 12 Mei daardoor nog hooger waaide erlangen. Dient 't nationaal feest van 12 Mei te heeten Koningsfeest ot Kroningsfeest? Ons dunkt dat het dient te heetenZilveren Kroningsfeest. Immers Z. M. onze beminde Koning Willem III hoopt alsdan zijn Zilveren Regenngs- Jubiló te vieren met het Nederlandsche Volk. Het is dan 25 jaren geleden dat Z. M. Kroon en scepter aanvaardde en in die 25 jaren is de onderlinge liefde van Vorst en Vorst al sterker en sterker gewordenonder Hooger Zegen. Wij meenen dan ook dat de juiste benaming mag zijn Zilveren Kroningsfeest. Opmerkelijk is de beweging die het aanstaande Kroningsfeest in tal van gemeenten veroorzaakt. Hoe velen toch zitten te peinzen over een goed georganiseerd feestplan voor 12 Mei 1 Opmerkelijk, zeggen wij, want een gansch Volk met zijnen Koning feest vierende, waarlijk in een tijd van twist, verzet en afval in diverse landen der wereldis dit niet een zegendie niet genoeg kan worden gewaardeerd I Zal de een of ander onzer letterkundigen en dichters het Volk ook verrassen met een goed gelegenheidsstuk voor ons tooneel en voor onze rederijkers optevoeren 12 Mei Wij gelooven dat het vooral in onze groote steden welkom zou zijn en als dan voor die kamers een tooneelstukje van de pers kwam, voor den gewigtigen, vrolijken avond geschikt, zou hel gretig genomen en met geestdrift uit gevoerd worden. Wat het laatste betreft twee voorwaarden 1°. het verschijne spoedig, en 2°. 't hebbe geen vrouw.arollen. Waarom geen vrouwenrollen Onder onze Nederlandsche dames zijn er char mant genoeg daarvoor en hebbende daarvoor ook het talentmaar hare emancipatie gaat niet zóó ver als die van Mina Krusepian en Betsy Perk-(Mevrouw Storm v. d. Chijs niet geheel mede- gerekend). Het is prijzenswaardig dat zij niet zóó geëman cipeerd zijn Vrouwenrollen uitlevoeren door mannen of knapenvoldoen niet wel. Maar op 12 Mei zijn de avonden kort en 'tkan prachtig, lietelijkzoel weder zijn, zóó lentelrjkdat raeu ongaarnj tusschcn vier muren zit en liever in de schoone natuur jubeltdat de Koning der Koningen, onzen Koning en zijn Volk het geluk schonk het zilveren feest van het kroonverbond tusschen Vorsten Volk te vieren. Welnu, dan daarvoor een tijdelijk en een voudig, min kostbaar zomerthcater ingerigt zooals er te Amsterdam des zomers zijn. Vooral het terras van Amiciliu te Amersfoort ia uitmuntend geschikt voor zoodanig zomerlheater. AMERSFOORT29 Januarij 1874. Wegens de overwinning op de Atchi- nezen, door het veroveren van den Kra ton prijkten te Amersloort aan de gemeente lijke gebouwen en aan een aantal particuliere woningen nationale vlaggen met oranjewimpels. Dingsdag den 3. Februarij 1874 des namid dags te één uur, zal de gemeenteraad van Amers foort eene zitting houden waarin de punten van behandeling zijn 1. Missieve van den Ingenieur van den Ooster spoorweg betrekkelijk de voorwaarden tot afstand van een gedeelte van den Lagenweg. 2. Advies op het rekest van de Onderwijzeres in vrouwelijke handwerken aan de armenschool om verhooging van hare jaarwedde en die van hare helpster. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders ten aanzien van het subsidie aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs (hoofdonderwij zer de heer C. J. van der Nagel). 4. Missieve van den Minister van Oorlog be trekkelijk hel aankoopen van heidegronden met onlwerp-besluit. 5. Onlwerp-besluitcn tot afschrijving van aan slagen in den hoofdelijken omslag en de hon denbelasting over 1873, wegens vertrek, enz. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen van puiboringen. 7. Benoeming van sleinbureaux. Naar wij vernemen heeft Z.Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken goedgekeurd de ge projecteerde werkzaamhedenbedoeld bij de aanbesteding der Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij op 29 December jl. en door den aannemer de Heer van de Kamp aangenomen zijnde de uitbreiding van het gemeenschappelijk station der Cenlraal-Spoorwegmaatschappij en eerstgemelde Spoorwegmaatschappij te Amers foort (weg en kunstwerken enz.), met de gun stige bepaling dat de door beide Maatschappijen te gebruiken brug over de Eetn aan de Koppel poort aldaar (tot nu toe met enkel spoor, doch thans voor dubbel spoor wordende ingeiigt) den kelijk 50 centimeter moet worden verhoogd en welke werkzaamheden de volgende week zullen aanvangen. Naar wij met zekerheid vernemen zullende dit zeker welkom voor het publiek zijn kan het spoorwegmaterieel tot vervoer van reizigers enz. door de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij in gebruik te stellen voor het traject Amsterdam HilversumAmersfoortZulphen en HilversumUtrechtin soliditeit, doelmatigheid en fraaiheid met dat van de voornaamste spoor wegmaatschappijen in Europa wedijveren. Gisteren vierden Johannes Langras en Elisabeth Emond hun gouden bruiloftsfeestzijnde zij den 28 Januarij 1824 alhier gehuwd. Johannes Langras te Amersfoort geboren in 1801werd bij de omwenteling in 1830 en 1831 omdat zijn echt kinderloos was, even als andere ingezetenen, bij de mobiclvcrklaring der Schut terijen opgeroepen om deel te nemen aan de verdediging van het Vaderland. Als zoodanig behoorde hij tot de bezetting van Bergen op Zoom en had hij bij het destijds springen van een kruidmagazijn het ongeluk deerlijk verminkt te rakenwaardoor hij voor verdere dienst ongeschikt werd en met een pensioen van 91 naar zijne woonplaats en echtgenoote terugkeerde. Aanvankelijk voorzag hij door ligten arbeid in bun onderhoudsedert eenige jaren is hij echter door zijn bekomen gebrek en eene slechte borst niet meer in staat iets te werkenzoodat hij in zeer behoeftige omstandigheden verkeert. Deze oude feestvierenden, welke in de St. An- driesstiaat wonen, worden derhalve aan allen maar inzonderheid aan zijn oude wapenbroeders beleefdelijk aanbevolen. Maandag jl. werd een huishoudelijke Verga dering gehouden van de Af deeling Amersfoort van de Vereeniging Ier bevordering van hel Volksonderwijs in Nederland. Hierin werd het door den Secretaris opgestelde jaarverslag van deafdeeling, dat aan het Hooldhestuur moet gezonden worden, voor gelezen, en de rekening en verantwoording van den Penningmeester goedgekeurd. In plaats van dc Heeren Menalda tan SihoiuenUrg en de \il

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2