Men schreef ons onlangs uil hel Noorden des Rijks: Dat er geen ijs komt is hier voor het publick eeue groole teleurstelling en voor de kasteleins wier herbergen aan de kanalen leggen en als rende'z-vous van schaatsenrijders reputatie heb ben, tot groot nadeel, too zelfs dat zij, die met het oog op eene goede ijsbaan hoqgc huur betalen, mocijclijk te overkomen deficit in ontvangsten hebben. I)e Rederijkers-kamers en zanggezelschappen beijveren zich ooi de leegte in de rij der amuse menten aan te vullen en overal wordt gezongen en gedeclameerd. 't Is echter te betreurendat wij zoo weinig goede tooneelstukken hebben voor onze rederij kers geschikt, tooneelstukken zonder vrouwen rollen. Onze letterkundigen die alleszins bekwaam mogen geacht worden om geschikte stukken voor rederijkers te schrijven, toonen tot nu toe weinig lust om hunne pen lot het wezenlijk goede werk te leenen. -Uit de verschillende rapporten en brieven over den oorlog op Atchin blijkt, dat onze krijgslieden met groote inspanning en onbezwe ken heldenmoed de militaire eer van Nederland hebben gehandhaafd, en dat de Opperbevelheb ber weel aantevallen en te wachten. Wij hopen dat de strijd spoedig geëindigd zij en durven onze dapperen wel beloven dat hun terugkomst feestelijk zal zijn. De Regering en het volk zal ook toonen dat zij wat er geleden en koe er gestreden is, op den regten prijs weten te stellen en dat niet vergelen na den dag toen zij hier juichend werden begroet. Een groote taptoe, naar aanleiding van het telegram dat de kraton op Alchin in onze magt was gevallen is hel onderwerp van Dagblad- geschrijf. Men wil dat Z. M. de Koning zoodanige vreugdebetooning voorbarig achtte. Wij zouden zeggei. dat men de meening des Konings, voor wier echtheid geen enkele waarborg wordt gegevenin dit opzigt geen onderwerp van publieke beschouwingen moet maken. 't Eene woord lokt het andere uit en als ieder het zijne heeft gezegd, blijkt het dikwerf dat men twistte over een verzinsel. Allerlei, Het verschil tusschen voorheen en thans bij gelegenheid der Dritsche verkiezingen was groot dcch is eerst door de invoering der stembuswat het wezen der zaak betreftvervallen. De agenten der candidaten welke gewoonlijk 1. 1. 12.60) pd. st. per dag genieten verliezen thans., nu de verkiezingen in tien of twaalf dageu afloopen, een aanzienlijk gedeelte van hun loon, hetgeen vroeger tot 10 pd. st. of 50 pd. st. opliep. Zij werden dikwijls gekomen uit de kiezers zeiven, doch zoodanig een kiezer verliest alsdan zijn regt tot stemmen (ook warer» de gevolgen som tijds door verlies van stemmen noodlottig) meermalen dienden zij als middel lot zijdeling- scbe omkooperij vaak nam de candidaat ver scheidene agenten aan die bloedverwanten of zonen waien van de kiezers eu betaalde deze alsdan rijkelijk, ten gunste van de kiezers. De kiezers vermaakten zich dikwijls door met de agenten te spotteu of hun dwaze antwoorden te gevenhetgeen denkelijk nog geschiedt. Zoo weigerde een kiezer zijne stem te ge»en, omdat de verkiezingsdag op zijnen trouwdag viel en hij dit onheilspellend achtte. Een ander in Southwark (Londen) weigerde, daar zijne vrouw een tegenzin bad in witte rozen en de agent er een in het knoopsgat van zijnen jas droeg. In Lunebalh mislukten de pogingen van een «gent, dewijl hij geen geduld had eene uitleg ging aan te hooren dat de Engelsche natie afstamde van een der 12 stammen van Israël (dit geval is modern). Het bezigen van een stalen pen door den agent was oorzaak dat hij geen toezegging kreeg, want de kiezer bleef aan het oude gehecht en wilde alleen schachten bezigen. Op het platte land gebeurde het dal een paehter den candidaat, die om zijne slem vroeg, ten eenemale afweesdewijl deze weigerde eeu kroes met ale, welke drie pinten inhield, te ledigenin navolging van dea kiezer. Eeu man die dat niet doen kan," zeide de pachter, «ver dunt niet in het Parlement te zitten." Op zekeren dag gebeurde het dal een agent een kiezer zoekende, ten antwoord kreeg, dat deze zich in een boot bevond op het midden der rivier. De agent begaf zich derwaarts en geen ander middel ziende om de eerste te wezen tot bet vragen ora de stem van den man op de rivier, besloot hij te water te gaan. Een i agent der tegenpartij, ziende dat zijn mededinger zich ontkleedde, begreep de bedoelingen volgde diens voorbeeld. Reide zwommen naar de boot en vonden een pop, gekleed ais de kiezer, <lie hun dezen trek gespeeld had om zich te amuseren I (Zoo luidt het verhaal). Een beamMte der telegraphie te Montélimart heeft zich dezer dagen onder de raderen eener locomotief geworpen, die in volle vaart was, met het noodlottig gevolg dat hij onthoofd werd. Men heeft bij bet lijk een som van 400 lrs. gevonden. De reden van dien zelluioord is te zoeken in eene teleurgestelde lielde. De zaak van den diefstal bij den heer De Peneranda heeft zich als volgt toegedragen Voor eenige maanden weid door den jongen burggraaf Alpbonse de Kerckhove uit Mecbelen een diefstal met inbraak gepleegd b:j zijn oom De Peneranda te Brugge. De geroofde effecten en andere geldswaarden bedroegen circa 95 96,000 lr._De burggraaf had zicb door mevrouw De Bymet wier dochter hij wenschle in het huwelijk te treden, tot deze daad laten ver leiden terwijl bovendien ook de beide zonen dier dame meer of minder rechtstreeks in de zaak betrokken waren. Bij de verdceling van den buit ontstond oneenigheid Alpbonse de Kerckhove maakte zich met de hoofdsom uit de voetenen verried uit wraak zijn mede plichtigen, nadat hij zich zeiven eerst in Amerika had in veiligheid gebracht. Mevrouw de By en haar zoon Paul hebben zich in cassatie voorzien. Telegrammen van de kusten der Oostzee van den lOden gewagen van geduchte stormen en overstroomingen van de kuststreken. Te Kostock werden de lagere deelen der stad totaal over stroomd en is groole schade aan huizen en houtstekken loegebiagt. Te Warnemiinde moeten de duinen doorgebroken en vele huizen door 't water medegesleurd zijn. Uit Swinemünde wordt gemeld, dat de zee door hevigen storm met vreeselijke snelheid stijgende washet water stond in het telegraaf bureau, zoodat de telegrafische gemeenschap is ifgebroken. Ook te Kiel was een gedeelte der stad bij hevigen noordoostenwind ondergeloopen. De Cor- soèr stoomboot was niet aangekomen, 's Middags van den lOden was het water vallende. In het Memorial de la Loire leest men »Den 4den February beeft zich op den grooten weg nabij Grenoble een zeldzaam verschijnsel voor gedaan. Terwijl verscheidene landlieden eene talrijke kudde varkens voortdreven, werden zij plotseling door eene geduchte windhoos over vallen en zoo geheel omgevendal het hun onmogelijk was hunnen weg te vervolgen, noch zich te bewegen zoolang de wervelwind aanhield. Toen de hoos voorbij was gedreven bespeurden de drijvers, dal al de jonge varkens der kudde, ten getale van veertig, bewegingloos op den uitgestrekt lagen. Bij nader onderzoek bleek hetdat zij allen dood en door den heftigen orkaan gestikt waren." Een brief van een officier dpr Atchineesche expeditie, behelst het volgende: Te Tibandoor den vorm van het terrein ongedeerd door het marinevuur, stonden 2000 Atchineezea ons moedig af te wachten. De 14de December was een wat me dagl Aan het hoofd van twee halve batailjons (overste van Thiel en majoor Romswinckel)van een batterij (kapitein de Jongh), een peloton sappeurs (1ste luit. van der Blijken een peloton ka valei ie (1ste luit. Martensverliet de generaal Verspijck het bivouak. Overste Engel volgde in reserve. Voor Tiban gekomen, kreeg majoor Romswinckel last om met twee kompagniën stelling te nemen tegenover 's vijands linkervleugel kapitein Meis mei twee andere kompagniën achter den steilen oever der Lagune. Overste van Thiel moest zijn korps achter Moesapi om naar den westkant geleiden majoor Lui/mes zich met de bezetting van Moesapi voor de kolla opstellen. In de grootste orde marcheerden daarna de verschillende afdeelingen tirailleurs vooruil. Een vervaarlijk geschut- en geweervuur barsste nu los uit Tiban van onze zijde bleef het niet onbeantwoord. Zoodra van Thiel tegenover de oostzijde der kampong was gekomengaf de generaal het teeken van stormen en toen wierpen de troepen zich in volle vaart op de kampong. Het gelukte den overste Engel, die ook bevel bad ontvangen om op te rukken, inel twee kompagniën liet eerst binnen ie dongen; bi'na gelijktijdig volgden de overige afdeelingen op andere punten. Er werd verwoed gevochten; het was een strijd van man legen man; maar spoedig waien wij meester van Tiban. Zoo goed wist de vijand zijn aftogl te dekken, datju weerwil wij van drie zijden op hem aandrongen en hij slechts over de lagune kon retireren, ons geen enkele gewonde of gevangene in handen viel. Honderd vïjjlien lijken van Alchineezen bedek ten den grond. Ons verlies bedroeg 6 dooden 39 gewonden. Tot de laalsten behoorde kapitein Voorman, zwaar in de borst en buik getroffen, kapitein de Jonghde 1ste luitenants Ooslhcut en Visser, 2de luit. Beekhuisdie een klewanghouw over den voet, en de 2de luit. van Stapperskoef, die een houw ove.- bel hoofd kreeg. Bij de bestorming bleek het, dat er drie borstweringen achter elkander waren opgeworpen, de buitenkruin bekroond met gevlochten nipa- zakken met aarde gevuld, en dat er 6 stukken geschut in batterij stonden. Het succès van dezen heeten strijd was belangrijkwant alle verdere versterkingen bleken dien dag en den volgenden geheel verlaten te zijn; zelfs de sleenen forten Perak Babi en Boekit-radjabedil. In dit laatste fort vond men een vervaarlijk lang kanonvan dezelfde afmeting als dal in Moesapi was gevon den. Een spion wist te vertellen, dat een tiende der verdedigers van Tiban omkwam dal Toekoe Brahim was gesneuvelddat Panglimu Polim een granaat digt langs het boofd was gevlogenhet geen hem zoo bevreesd had gemaakt, dat bij zich op een uur aislands achter den Kraton had teruggetrokken eindelijk dat ook Katoe Kali den moed had verloren en zich achter den Kraton had gelegerd. Dat die berigten niet geheel uit de lucht waren gegrepen bleek eenige dagen later, toen kolonel Wiggers van Kerchem op de woning van Toekoe Kali afgaande, bijna geen weerstand ontmoette en 's mans woning verlaten vond. Bijna dagelijl'i wordt het bivouak verwisseld voor een ander ook dan als het niet noodig schijnt te zijn. Daarvan is die ellendige cholera de schuld. De geneeskundige faculteit beweert namelijkdat de ziekte door gedurige ver- plaatsiug zal afnemen. Het is te hopen want zij heeft ons al erg genoeg geteisterd. Wat is er van het altijd zoo vrolijk bivouak-leven over? Het bivouak is en blijft stilnooit hoort men de manschappen zingen nooit kwinkslageo of gelach alleen nu en dan hel erbarmelijk gekerm van een nieuw aangetaste. Is het wonder dal de soldaten na uren lang vertnoeijenis en kogels getrotseerd te hebben, toch met looden schoenen naar het bivouak marcheren Politieke Kevue. Griekenland heeft eens weer eene Minister- crisis en wel eene ernstige. Er zijn daar vier personen die Minister- President kunnen wezen twee als chefs van deze, twee als dito van gene politieke partij. Wankelt de eene partij, dan was de chef der andere altijd en dadelijk gereed om met eene verlaten porfeuille naar huis te slappen. Maar nu wil geen een van het viertal aan de Atheensche groene tafel gaan zitten en is men ten einde raad. In de Wetgevende Vergadering van Pruis6en wordt bitter gesproken. Dat de Koning U wegzende zeide een der clericale leden is onze eenigste wensch I" Z. M. en ook de Kroonprins zijn het geheel eens met onze politieke en administratieve han delingen a.Hwoordde een der Ministers en uwe hoop is dus ijdel," 'l is wel te begrijpen hoe weinig zulke ver- wijtingen en uittartingen geschikt zijn om de belangen des volks, uiel onderling overlég, te behartigen. Dezer dagen gaf men te Berlijn een diné waaraan de gastronomie al hare talenten ver kwistte. Von Bismarck zat ook aan. 't Gesprek viel op zijne jongste circulaire, die iu Frankrijk en te Rome zooveel opzien baarde. Ik wist niet juist wat ik schreef antwoordde de kanselier en men geloofde hem uiel maar ik had een doel. 't Was: de Patijzenaarsdie tamelijk opgewonden werden, een stortbad toe- tedicnen. »Dat doel heb ik bereikt I" Men herinnert zich, dat von Bismarck in die circulaire zeide: «eene breuk met Frankrijk is onvermijdelijk als het Bewind der Republiek zich vereenzelvigt met Rome." De gemeenteraad van Parijs, bijeengeroepen om een Vooizitter te benoemen, gaf 25 stemmen aan den heer Floguet. En wie is die mijnheer Een heftig radicaal advocaatdie van zich liet spreken toen Keizer Alexander van Rusland een bezoek bragt aan Napoleon III. De Czaar verscheen ook in 't paleis van justitie en het «leve de Keizer aller Russen werd met geestdrift aangeheven, totdat er eene stem weid

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2