V r ij d a g 20 Februarij 1874. JU 2I7S. msroomscHi oom aii Winterdienst aangevang 1 No». 1873. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwollb 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56 DlLIGENCI-ftlENSTEN Van Amersfoort naar Maanbergen morgana 6.30, cp den eenten trein naar Amsterdam, Rotterdam en Arnhem en namiddag 2.30 nor. 10.16 en 'a avonds 8.16 nor. Van Amersfoort naar Barnrreld 6.30 't avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7.45 1 morg. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam ij u. nam., van Soestdijk 2j u., van Baarn 3 u., Lemnes 3{., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit hlad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal 1—franco per post /I 15. Prijs der Advertentie van 1 tot 6 regels 60 Cts»Jke regel meerder 10 Ots; legale, oHciéele en onteigen. Advnrteutiën per rogcl 16 Cts. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. II. van CUeffto Amersfoort Bureau Amertfooritche Courant. Stoovesteaat bij do LangesUaat. Wijk B. No, 33cn bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertontifn voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijgh en va* Diixas, Wijnstraat, Botterdam. Spaarbank. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 23 FEBRUAHIJ e. k. ten lUadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. IVntionnnl Potpourri. Niet alleen dat men twist over de vraag: welk geschenk zal men Z. M. den Koning op zijn 25jarig regeerings-jubilé aanbieden maar nu wordt er een nieuwe hindernis opgeworpen. Men beweert dot bet leest op 17 Maart moet worden gevierd, de dag op welken Z. M. Willem II stierf en onze Koning feitelijk Koning was. Le roi est mortvive le roi de Koning is dood leve de Koning! heet het hier, zooals vroeger in Frankrijk. 'lis waar, op 17 Maart was onze Koning in 'l bezit der kroon, maar op 12 Mei bezwoer Z. M. de Grondwet en beloolden onze Volksver tegenwoordigers trouw aan den Koning. De 12de Mei is dus de feest dag. Overal zit men op den uitkijk naar toepasse lijke tooneel- en dichtstukken op 12 Mei e. k. Men zegtdnt er in 't licht zullen verschijnen maar zij laten zich inlusschen wachten en er is maar circa drie maanden lijd. Als een stuk behoorlijk ingestudeerd zal worden, komt daarvoor 12 Mei spoedig te vroeg. Onze dichters van naam zullen toch de lier wel van den wand nemen en het zilveren jubilé bezingen Wij hopen en gelooven het, maar zijn ze geïnspireerd, is hun dichtvuur vaardig, dan niet gedraaldwant als ze goed hebben gezongen', moet dit ook goed worden gedeclameerd en dat vereischt oefening. Voor 't noodige getal kinderliedjes zal wel gezorgd worden. Klauteren onze onderwijzers gewoonlijk niet naar den top van den Helicon voor de school moeten zij maar wat in de laagte blijven, en daar treffen wij er genoeg aan, die kinderhart en den kindertoon kunnen treffen. Blijven er van die liedjes wel op de planken staan de moeite was niet groot en de schade beloopt niet veel. Men zal er zich nog al gemakkelijk in schikken. Intusschen de 6chool zal overal wel mèedoen en dat is ook goed. Binnen hare muren herbergt zij de militie der toekomst en dat deze in 't maat schappelijk leven optreedt met een hoofd dat onze staatkundige instellingen weet te waardeeren, en met een hart dat Oranje liefheeft, is een waarborg voor 't geluk van Vaderland en Dynastie. Een Fries, algevaardigde ter jongste Algemeene Vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen deed het voorstel dat de Staat een Nationaal pensioenfonds slichte en beheere. Een ander Fries, het woord vragende, ver klaarde dat men om dit voorstel niet moest glimlagchen of meesmuilenmaar dat men het moest uilhgchen. Er werd met kracht geprotesteerd tegen de onheusche wijze waarop dit voorstel werd be jegend. De Voorzitter der vergadering scheen echter van oordeel dat een voorstel uitlagchen niet strijdt met een fatsoenlijk reglement in een fatsoenlijke vergadering. Het wandelleeraar-systeem ten behoeve van den landbouw vindt in Noord-Brabant cn Lim burg veel bijval en ook in andere piovinciëa begint men er over te spreken om er den aan staanden winter eene proef le nemen met zoo danig onderwijs. Zeer zeker kan het veel nut stichten, als de leeraar, de zaak meestertact heeft om verstaan baar te spreken en door eenvoudige taal vertrou wen weet te winnen als hij allen schijn van geleerdheid verwijderendewaarschuwt tegen stoute veranderingen en door verbeteringen, die de krachten des landman* niet te boven gaan al spoedig het bewijs levert, dat zijne taad- gevingen ten goede werken. Dat alles is noodigwant de landbouwende stand is conservatief en niet tuk op nieuwigheden. Een weinig meer geloovigten aanzien van de wetenschap, zou niet kwaad zijn. Politieke Keme. De Frr.n&che Bonapartisten willen het zeven jarig Presidium van Mac-Mahon tot den einde toe geëerbiedigd en de graaf van Bordeaux zou gezegd hebben wil men van mij niet gediend zijn dan huidige men dc zoon van Eugenie 1" Waar de graaf toch woont? De aartsbisschop Ledochowski is gedagvaard om persoonlijk tegenwoordig le zijn bij de open bare behandeling van den eisch tol zijne afzetting. Disraeli schijnt nog niet zoo gemakkelijk op stel te kunnen komen met hel Ministerie, aan welks hoofd hij zal geplaatst worden. Afbreken gaat gewoonlijk vlugger van de hand, dan opbouwen. Op een diné te Londen voerde een der gasten bet woord en doelde er op dat Graaf Derby eerste Minister zou worden. «Men heeft zeide deze aas uitgeworpen maar ik bijt niet!" En toch zou het zoo kunnen loopendat de liberaal-conservatieve Derby wèl beet. De saus kan 't aas lekker maken. Deensche schoolonderwijzers hebben zich zóó druk met de politiek bezig gehouden, dat de Minister dienaangaande een onderzoek instelt. 't Was vooral een Jullander, die de kinderen in 't wild liet loopen en alle groote lui bekladde. U:' China komt het heugelijk nieuws, dat de jonge keizer er ernstig aan denktom als een andere Haroun-al-Raschideen krachtige hand aan de reorganisatie van zijn rijk te slaan. Reeds tweemaal heelt hij des uachts incognito de straten zijner stad doorkruist, om zich per soonlijk te overtuigen, of de toestand des volks in werkelijkheid zóó is, als zijne ministers dien schilderen. De hovelingen hadden al het moge lijke gedaan om hem van zoodanige inbreuk op de aloude voorschriften van Confucius terug te houden; maar zelfs dat argument vermogt niet hem van voornemen te doen veranderen. Zijne nachtelijke wandelingen moeten hem reeds zóózeer de oogen geopend hebben, dat zijn plan tot reorganisatie der verouderde toestanden onher roepelijk vast staat. Europa zou er over juichen maar de grooten des iïeraelschen Rijks zitten in zak cn asche over de ligtzinuigheid van hun vorst. In Noordelijk Spanje is men dagelijks hand gemeen. Heden ligt de Carlistische partij bovenmorgen is z'ij er onderen zoo avanceert geen de strij denden. Serrano doet als de Castelar hij schrijft politieke zendbrieven vol dikke wooidenorga niseert krijgsbenden en laat die marchecrcn op 't papier. Waar ze zijn, als zij wezenlijk vertrokken, blijft onbekend ook aan Serranozoo 't schijnt. De Oostenrijksche regeering zoekt geld een gewoon regerings-handwerk. Zij wil het gaarne vinden door nieuwe be lastingen en wel op de gebouwenop de winsten op de rentenop de inkomsten en op 'tgeen de sterveling gewoonlijk eet en drinktmaar zij geeflook iets, namelijk poliliek-kerkelijke wetten. De keizer van Oostenrijk heeft een lauwerkrans gelegd op het graf van keizer Nicplaas. Men herinnert zich bij deze handeling dat Oostenrijk Rusland alleen liet in zijn wanhopigen strijd met Engeland en Frankrijk en ziet in de eerbewijzing door Frans Jozeff aan het graf van zijn overleden gekroonden Broeder bewezen, eene bekentenis van gepleegd onregt Daarna was er diné ten Hoveen eindelijk eene gala voorstelling in den Schouwburg. De vraag: «moet een volksvertegenwoordiger behoorlijke vergoeding hebben voor het verlies van tyd en moeten hem de reis- en verblijfkosten, naar Berlijn en terug, worden betaald?" ont vangt verschillend antwoord. De leden van den Duitschen Rijksraad dit is onlangs beslistzullen zoodanige vergoeding genieten onder andert-u eene kaart welke hen vrij vervoer geeft op de spoorwegen als ze ter vergadering opgaan of van daarhuiswaarts keeren. Een democratisch lid van den Rijksraad weiger de echter zulk eene kaartwijl hij vergoeding inconstitutioneel achtte. Allerlei. Op het eerste hofbal te Brussel zag men dat de dames uit den hoogsten stand geen oor belletjes meer droegen maar hare diamanten lieten schitteren op het hooldde borst en aan de armen. Zij hadden dus niets aan de oorenmaar veel aan het hoofd. Ook de hooge hakken onder de dames-laarsjes waren ter halverwege ingekott. De schoone sekse verscheen er dus op beleren voet. Het Parijsche Hof van Assises heeft iemand, die achtereenvolgens drie vrouwen heeft ge trouwd welke alle drie nog in leven zijn veroordeeld tot acht jaar tuchthuisstraf en hem daarna tien jaren onder toezigt der politie ge steld. De moderne Blaauwbaard is bovendien gebleken een ontvlugt luchthuisgevangene te zijn. Üe verschijning der drie echtgenooten voor het Hot maakte een treurigen indruk. Tegen Paul Lindau isals redacteur van de Gegenwarteene vervolging iugesteld wegens godslastering, voorkomende in een artikel, ge titeld Briefe eines Elysinécirs en geteekend Za- charias Zinnober. Als schrijver heeft zich vrijwillig bekend gemaakt prof. Johannes Scherry te Zurich. In een schrijven aan de Weenei Vorstadl-Zcit. van den lOden dezer wordt gemeld, dat de uitvoering van het plan van den heer de Lessepsy t. w. de bouw van een spoorweg door Cenlraal- Azië, in aansluiting met de Engelsch-Indiscbe lijnen verzekert is. Door de bankiershuizen RothschildFnuld en Kronbergvan Parijs en Londen zou te Petersburg met den heer Cosardy den gevolmagtigde van den heer de Ltsstpc eene overeenkomst zijn gesloten tot het verschaf fen van hel noodige kapitaal.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1