Van O tot 10 ure kunnen er aan beide zij den niet minder dan 1000 man gedood cn gewond zijn en algemeen' geloolt men dat er niet minder dan 20,000. Alchinezen aan den strijd deelnamen, waarvan velen met geweren gewapend waren en met beleid en moed vochten. Ten ongeveer 7 ure in dienselfden morgen, terwijl dit gevecht in het Ironl plaats had deden de Atcliinezen een aanval op het reserve- y» kamp en de stapelplaats der levensmiddelen van de Nederlanders, gelegen aan den ingang •der rivier. Gelukkig voor de laatsten waren de aanvallers in geringen getale, daar deze belang rijke positienaar men zegtslechts bewaakt wordt door 45 matrozen en mariniersen eeni- gen van hen op dat oogenblik ongekleed en aan het baden waren. Onmiddellijk kwam een oorlogschip hun te hulp en door het vuur van dien bodem werden de Atchinezen weldra uit eengejaagd... Later op denzellden dag (Dingsdag 6 Janu ary) werd» een nieuwe aanval gedaan en nu slaagden de Nederlanders er in na een woedend gevecht aan beide kanten de positie, de Missigit genaamdte nemen en de buitenlioie der ver sterkingen die rondom den Kraton zijn gelegen. Zij handhaafden zich daarin ondanks de bijna onafgebroken aanvallen der Alchinezendie wanhopige pogingen deden om het verlorene te hernemen. Gedurcdde üingsdagnacht werd het vuren voortgezetmaar er had geen treilen plaats. Woensdag den 7den begonnen de Nederlanders den Kraton xelven to bombarderen en onder- Kielden zij een geregeld vuur. Op het oogenblik waarop ik dezen sluit, zijn zij in hel bezit van de Missigit; zij zijn voortdurend aan het vuur van den vijand blootgesteld en de definitive aanval op den Kraton wordt spoedig verwacht, zeker niei later dan morgenochtend, liet is moeijcKjk eenige voorspellingen te doen omtrent den verderen loop van den veldtoglna den val van den Kraton want Vallen moest die wanneer het geheele Atchiuesche leger in het binnenland verjaagd zal zijn. De geheele kwestie draait om dit puntzullen de Nederlanders met hunne zwakke rnagt in staal zijn zich slaaude te houden en hnnne communicatie met de schepen en het6trand bivouak vrij te houden? Natuurlijk verwacht niemand dat de Atchineezen na den val van den Kraton vrede zullen maken, tenzij de voorwaarden zeer in hun voordeel zijnwat niet van de Nederlanders verwacht kan wordenna zulk een moeijelijken strijd. Allerlei. Den iOden October is te Japan een wet op de drukpers uitgevaardigd. Geen blad raag voor taan ia dat rijk uitgegeven wordenzonder vergunning van het Gouvernementen op ieder nommer moeten vermeld worden de datum en de naam van den drukkerden redacteur en uiteever. Nieuwsbladen mogen hun oordeel uit- spi'-keu over buitengewone natuurverschijnsels, brandenoorlogen handelsfeitengeboorten huwelijken en sterfgevallenmaar zij mogen geen artikelen opnemen, die «een boozestrek king hebben." Het is verboden het Gouver nement aan te vallen, de wetten te bespreken of mede le deelen wal de vreemdelingen er van zeggenambtenaren aan te vallen en on- noodige toelichtingeu van nieuwe wetten op te nemen. De uilgever is verpligt aan de autori teiten iedere inlichting le geven, die zjj sullen verlangen. Ter gelegenheid van half-vasten zal door den heer Debroussegroot financier en directeur van een der Parijsche bladen de Preusin bel Palais de l'lndustric een groot feest worden aangeboden aan maarschalk Mac Mahon, president der repabliek. Niet minder dan 40,000 personen zullen lot dat feest worden uitgenoodigddat berekend wordt op de kosten van 600,008 francs. De beer Debrousse heeft voor dit leest «en millioen beschikbaar gesteld. Be orchesten der verschillende opera's en die der voornaamste Parijsche theatersalsmede de muziekcorpsen dor verschillende regeinentende kooren van het conservatoire, zullen door hun concours dtl feest opluisteren. De behangsels en versieringen znllen nit de magazijnen van den Staat verstrekt worden. De presidente Mac Mahon zal vooreen 150tal der eerste staatsdames hebben te zorgen die na afloop van het concert een collecte voor de armen zullen houden. Bataülons van werklieden zijn reeds bezig met de toebereidselen lot dat groote feest. Om,zich een klein begrip van de uitgebreidheid er van te vormen bedenkte men slechts dat de danszaal alleen een oppervlakte van 14,000 vierL meiers zal beslaan. Tc Mulhnuse In den Elaas bestaat thans voor ieder inwoner kosteloos gelegenheid om dagelijks twee gebraden duiven te eten, als by zich de moeite maar getroost om den mond te openen en zich verbindt minstens 30 dagen lang dit geregl te gebruiken. Een aanzienlijk ingezeten namelijk, een meelhandelaar, heeft zich in bet hoofd gestelddat iemanddie gedurende eenigen tijd dagelijks minsten één gebraden duit eetonfeilbaar podagra krijgt of een plotselingen dood sterft. Nu heeft hij 200 francs uitgeloofd en gedeponeerd voor hem die de kuur wil beproeven. Een zekere Fittcher heeft de weddenschap aangegaan en eveneens 200 francs gedeponeerd voor het geval dal hij de kuur mogt opgeven. Daar eiken dag te 12 en le 7 uur een duit in eene bepaalde restauratie wordt voorgediend zijn bij eiken maaltijd vrien den van beide partijen aanwezig en het gesprek loopt bijna onophoudelijk over de mogelijkheid ol onmogelijkheid om de kuur ten einde te brengen. Beide partijen hebben innig overtuigde aanhangers. Tot dusverre is Fittcher gezond en wel en klaagt er slechts over, dat de duiven zoo klein zijn. Zijn tegenstander echter onthaalt den man bovendien ep wijn en biervoor zich zeiven zeker, dat hij diens 200 francs toch bekomt. Jonathan Frudeen bode aan 't Engelsche departement van oorlog vurig conservatief, had zikh bij de laatste verkiezingen zeer opgewonden en voelde zich verleden week Dingsdag zoo onweldat hij te bed bleet Ongelukkig kwam hem Disraeli t redevoering in banden, waardoor hij in zulk een geestvervoering geraaktedat hij 't bed uitsprong, in de kamer rondliep en ook op bet punt was te vallen toen zijn vrouw toeschoot en beproefde hem in hare armen op te vangenbij gleed echter néér op den vloer dood. De ongelukkige was twee en vijftig jaar oud. Te Ghislehurst wordt een groot feest voor bereid, wegens den achttienden verjaardag van deR ex-keizerlijken prins op den I6den Maart a. s. Te Parijs heeft zich bereids, onder presi dium van den hertog pan Padua een comité gevoimd't welk zich belast tegen genoemden datum een togl van voorstanders der Bonapar- tistische pat lij naar Chislehurst te organiseren. Volgens eene door dat comité uitgevaardigde circulaire cal de ontworpen togt het karakter hebben van «een bewijs van dankbaarheid voor het verledene en van vertrouwen op de toekomst, doch geenszins van een bewijs van ongeduldig verlangen van het oogenblik." De redenwaarom dit jaar zoo bijzonder veel werk van dien verjaardag wordt gemaakte, is, dat de prins als zijnde achttien jaar zal worden meerderjarig verklaardteneinde als kroonpretendent kant en klaar te zijn. Volgens den Courtier de Parit tal bij op dien dag tevens eigenaar worden van een aanzienlijk vermogen, dal hem op geheel bijzondere wijze is gewaar borgd. Van het oogenblik zijner geboorte af hebben oamelijk wijlen de keizer en de keizerin zorg gedragenden jongen prins in alle mogelijke levensverzekeringmaatschappijen te doen opne men onder uitdrukkelijk bedingdat niet bij het overlijden, maar bij de meerderjarigheid des prinsen de naar den inleg geëvenredigde uit- teering zon plaats hebben. Hel gezamenlijk be drag der thans te ontvangen uilkeeringen moet meerdere «nillioenen beloopen. De ophef, die van het raeerderjarigheidsfeest gemaakt wordt, verdient zeer de aandacht, wijl ook daaruit weer blijktdat de Bonaparlislen de hoop op een Napoleontische restauratie geenszins vetleren geven. Het verlies door sir R. Wallace, bij den brand van bet Pantechnicon geleden, bedraagt volgens zijne schatting 140/m. pd st. waarvan slechts een vijfde verzekerd :.s. Dc verzameling van schilderijen was echter niet in het Pftntech- nicon en er verbrandden slechts stukken van mindere waarde. Eene verzameling wapenen eene kostbare boekerij en eene hoeveelheid zilver maken het grootste verlies uit. De heer Walter Cove, deelgenoot in de bank-firma Prescolt Giove <fc C0., verliest 20/m. pd. st, doch hij is, naar men verneemtverzekerd. Lord Cadogan verliest zeer veel en is slechts gedeeltelijk ver zekerd. Een officier der landmagt zond twee dagen vóór den brand zijn huisraad in het Pantechnicon en verzekerde hel voor 300 pd st. doch legde voor 4000 pd. st. aan edele steenen, zilvergoud enz. in de meubelen. Een diergelijke handelwijze schijnt het geval geweest le zijn bij vele personen die meubelen of manden zonden en er kostbaarheden ic plaatsten om de hoogere verzekeringskosten te besparen. De verzekering- maatscliappij the Sun lijdt 60,000 pd. st. schade, naar de Timet zegt. De gebouwen, waaruit bet Pantechnicon bestondkosten 200/tn pd st. en men zal zoo spoedig mogelijk een nieuw gebouw oprigten, dat nu brandvrij zal zijn. In hoeverte dat gedeelte van het Pantechnicon hetwelk vuurproef behoort te zynbewaard bleef, weet men nog niet. De schade van verbrande schil derijen en verzamelingen schijnt zeer overdreven te zijn geweest. AMERSFOORT, 23 February 1874. 't Voorstel van den Heer Gratama, 't welk onze Volksvertegenwoordiging in een adres aan den Koning hulde zou doen brengen aan ons leger op Alchin, is niet dadelijk goedgekeurd, maar zal wel ligt aanleiding geven lol debat. Dat ergert velen en wij vreezen dat het onze krijgsmngt, zoowel hier als in Indië onlstemme. Onze expedilionnaire troepen hebben veel gele den, misschien veel meer dan wij weten en zij hebben dapper gestreden in de zeer ernstige gevechten welke op Atchin plaats hadden. Toch niet genoeg om eene openbare hulde te ontvangen van 's Ltfnds Volksvertegenwoordiging! Niet genoeg om een woord van dank te oogsten van hen die hier in rust het goede des levens genieten, teiwijl onze dapperen nacht en dag alle ontberingen en vermoeienissen des krijgs verdragen, eene verschrikkelijke ziekte onder hen rondwaart en velen tot hare offers kiest 1 Hoe is het toch mogelijk dal het bedoelde voorstel in eenvoudige bewoordingen gesteld zonder de minste politieke beteekenis of zinspe ling, onder het ontleedmes der criliek moet worden gelegdvóór de Kamer er bare goed keuring aan hecht 1 De toast is nu zonder bouquettrouwens dit laatste zou hy gehad hebbenals al de Afge vaardigden onmiddellijk bij acclamatie, hadden geroepen: «ja, een adres aan onzen Koningen hulde aan onze expeditie en haar braven Opper- commandant Het Bouwen van een ziekenhuis te Amersfoort is heden door Burgemeester en Wethouders gegund aau den minsten inschrijver den heer G. Print alhier, voor 3678. De 1e luitenant G de Wïf, van de 2e batterij van bet reg. rijd. art., gedetacheerd te Roermond, is thans definitief bij de 3e, aldaar tijdelijk gar nizoen houdende batterij overgeplaatst. De le luitenant M. J. fi. Viruly van Pouderoyen, is van het depot van het reg. ryd. artillerie bij de 2e batterij overgeplaatst. De le luitenant YV. P. Veeren is van de 1e batterij overgeplaatst bij voormeld depot. Tengevolge der benoeming tot kapitein van den le luitenant IV. H. Bierman is hij uit Roermond van de aldaar tydelijk gedetacheerde 2e batterij overgeplaatst naar Amcrsfooi tals zijnde hem thans aldaar opgedtagen dc dienst van het materieel van het reg. rijd. artillerie. Thans zijn alhier aangekomen de kapitein A'. M. Verschoorvan het reg. veld-arlillerie en de le luitenant Frögerlid der vaste commissie van proefnemingteneinde opletreden in cake de thans aantevangen proeven met bet achter- laad-kanon nieuw modelomtrent welke aan gelegenheid in ons vorig nummer de noodige details zijn vermeld. Heden morgen is aan het gemeenschappelijk station van de Hollandtche-IJzeren-Spoerweg-llaat- tchappij en Nederl. Centraal-Spoorweg-Maatschappij te Amersfoort een begin gemaakt met het zand rijden tot 700 meters voorbij de Grebbelinie* brug voor den in aanleg zijnde spoorweg der eerst genoemde Maatschappij Amersfoort Zutpben. Morgen, Dingsdagavondzal te Amersfoort een muziekaal genoegen kunnen worden genoten als nimmer zoo fraai in zijn genre bier ter stede werd aangeboden, zullende het Tyroler Con- certzanggezel8Chap van den HeerA. Rainer uit het Zillerlhal alsdan in Amicilia optreden. Zonder overdrijving kan volgens een aantal oordeelkundigen uit andere steden worden ver klaard dat men melodieuse liederen hoort gezongen door frissche stemmen die een indruk maken veelal trefTender dan soms de kunsligste roulades van gevierde zangers en zangeressen welke eene muziekale schoolnaar de strikte regelen der kunsthebben doorloopen. Deze Tyrolers munten verre uit boven al hunne broederen en zusteren die in Nederland de nationale tyrolsche beigzangen (Alpenzangen) geaccompagneerd door de eigenaardige daarbij behoorende muziek, cither en guitar, en afge wisseld door het liefelijk klinkend jodeln hebben doen hooren. I" Amsterdam 's Gravcnhage, UtrechtGro ningen en een aantal andere plaatsen genoten zij algemeenen bijval. Met verwijzing naar nevenstaande advertentie en het gevarieerd en interessant programma van dit concertgezelschapdurven wij voor spellen dat allen morgen bij het concert tegen woordig eenen alleraangenaamsten avond zullen doorbrengen.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2