Dingsdag 24 Maart 1874. J\i 2184. utmromu WinUrdientl aangerang t Nov. 1873. HflH fl IHBI DlLIGERCB-DlENSTEN NbDERLANDSCHE CeNTRAAL-SpOORWBG. BB BB BB B B1V 6 Amersfoort jiaar Maanbergen ^morgen Vertrek van Amersfoort naar Utrecht I I II II II Ill III Botterdam en Arnhem en namiddag 2.30 nor. fl.45, 14.4, 2.17, 4.18, 8.12. I II I K U 1 I Vertrek van Amersfoort naar Zwolle IB II II I Ij II 1 II I Van Amersfoort naar Barnerrld 8.30 kvrads. 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56.H W SHI Hl Hl Vsn BwktcU a«r Amersfoort 7 *5 morg Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 u., Kern nes 3]aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit tilad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal /l—franco per post /1.15. Prijs der Advertentién ran 1 tot fl regel» 80 Cte elke regel meerder 10 Cta legale, officiéél en onteigen. Advertcntiéu per regel 15 Cta. Reclames por regel 20 cents Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. B. van Cleeffte Amersfoort Bureau Amert/uarUcke Courant. Stooreetraat bij de Langestraat. Wijk B. Nu, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Pijk. Br even franeo. Adverteutién voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau Tan Nuoi en via Ditmaa, Wijnstraat, doUerdam. Politieke Revue. Du oorlog in Spanje zal spoedig eenig be slissend feit opleveren. Serrano slaat met 34,000 man en 90 kanonnen in de nabijheid van Bilbao en de Cailisten, die de stad belegeren zijn bijna even sterk. Als daar een boofdlreffen plaats beeft, zal welligt liet lot van de Republiek ecu andere keer ucincu. De zoon van Eugenie, op 16 Maart meerder jarig geworden ontving op dien dag druk betook6000 filicilalie-kaartjeseen sierlijke keizerskroon, ene. enz. Hij hield ook eene toespraak en zeide «dat hel volk spreke en ik zal berusten in zijn wil, ook als die zich voor bet zevenjarig President schap van Mac-Mahon verklaart, want ik her trouw op de eerlijkheid van den Maarschalk 1" Up zijn brief aan Prins Napoleon in welken hij schreef: «uwe plaats is naast mij kom hier I" ontving hij geen antwoord. Eugenie was daarvoor niet gesterkt. De Fransche reizigers naar Chislehurst, zijn allen zeeziek geweest, trouwens de Franscheu kunnen niet tegen nattigheid" en tegeu het gchobbel op de zilte baren. Zij ragen er dau ook zeer «verwaaid" uit op den feestdag en Rouhcr de welsprekende man liij uitnemendheid was totaal vanstreek, zoo dal hij zijne" reputatie niet kon handhaven. Twee dagen vóór het mondigheidsfecst ontving Eugenie'bezoek van -200 ook zeeziekige Fransche officieren, die, allen op den 16deu weder in hunne garnizoenen moesten zijn. Toen zij bul kasteel Chislehuist verlieten was eene tweede kolonnc in aantogt. Prins von Bismarck's zenuwlijden vermindert en hij slaapt weer vrij goed. 'l Verbond tusschen Duitschlanü Rusland en Oostenrijk gesloten boeit nog altijd de aandacht van velen maar men begint toch te geloovcn dat hel doel dier alliantie is handhaving van de vrede. Er zijn, die beweren dat, eikanderen bij te staan in binnenlantlsche beroeringeen der hoofd bepalingen van het geheime tractaat is en dat vooral het tegengaan van Rome's magt het streven is van het geducht driemanschap. Zelfs verzekert men, dat de confessionnele wetten in Oostenrijk hun oorsprong danken aan conlerenlicn tusschen von Bismarck en den Oostenrijkschen President, Minister von Auersperggehouden. Als dezezqo noodiggeen hulp door de achterdeur kon verwachten zou hij den strijd tegen de Bisschoppen niet hebben aangevangen. De Tuiksche grooie Heer heeft weer 2 Mi nisters naar huis gezonden. Portefeuille-liefhebbers vindt bij welmaar ook regentenzoo 't behoort Allerlei. Een smid uit Steen w ijker wol d was voor de Rcglbank gedagvaard, beklaagd van op 31 De cember 1873 op de publieke straat te Sleeuw ijk een zakpistool te hebben gedragendaar liet echter bij bezigtiging van het in beslag genomen wapen gebleken isdat dit een groot ruiterpi stool en dus gsen zakpistool was hoewel de beklaagde het in den zak had gedragen heeft de rcglbank verklaard dat dit feit niet strafbaar was en den beklaagde ontslagen van alle regts- vervolging. Het U. M. is tegeu die uitspraak in booger beroep gekomen. Men schrijft uil Kampen, dd. 19 Maart: lieden is weder drijfjagl gehouden onder de gemeenten Elburg en Oldenbroek; slechts één vos werd gescholen. Het is de negende die dit voorjaar den jagers in handen viel. De voorraad is evenwel nog niet uitgeput. Ia de kaapkolonie is het plan gevormd om aan den Koning der Nederlanden op 12 Mei een album en een geschenk aan te bieden van de Nederlanders en afstammelingen van Neder landers in Zuid-Afrika. Aan de reizigersdie het engelsche kanaal tusschen Dover en Calais overstekenwordt met Junij a. s. een stoomboot beloofd die die thans op stapel staat eu met April afloopen zal. Dit vaartuig is bekend als het «Diceytwin- Ship," gaat zes voel diep, is 290 voet lang, en is wanneer men het breedste punt neemt, 60 voet breed. De boot zal ten allen tijde de havens van Calais en Dover kunnen binnen- loopcn en volgens het zeggen van den heer W. J. Üicey zullen de reizigers niet aan zee ziekte lijden Er is een ruimte voor zeshonderd passagiers die zich kunnen verspreiden in de eerste en tweedeklasse-salonswelke alle ge riefelijkheden bevatten zullen; zoowel voor dauics als voor gezelschappen zullen er afzonderlijke atdeelingen beschikbaar zijn. Dc ververschingskajuilen zullen ruim voorzien zijn en niets zal verzuimd worden om het den reizigers zoo gemakkelijk en aangenaam mogelijk te maken. In een plaatsje in Duilschland ontstond voor eenige dagen brand in een hoop slroo, iiggende in de beneden-verdieping van een door 30 ge zinnen bewoond huis. Verstikkend was de hoe veelheid rookdie daarbij ontwikkeld werd; daar men meende, dat de trappen niet meer te gebruiken waren werd alles door de ramen op de straat geworpenwaarvan echter weinig heel en bruikbaar bleef. Treffend was hetgeen men aan eene zijde van 't brandende buis ont waarde. Een oude ladder werd legen den muur geplaatst en naauwelijks was dit gebeurd, of men zag uit een raam een vrouw te voorschijn komen belast met een schijnbaar zwaar pak en langs den ladder neerdalen. Beneden gekomen, zag men in baar pak een 16jarig meisje, dal een zusje van drie jaren bij de kleeren tusschen de landen had genomen en zoo beider redding had tot stand gebragt. Liefde en wanhoop had den haar buitengewone krachten geschonken want hoewel tweemaal een sport onder haar gewigt was gebroken, had zij zich toch staande weien te houden. Onder luid gejuich werd zij door de menigte begroet. Vllava» geeft de de volgende inlichtingen om trent de Bonapartistische manifestatie van den 16den: De keizerlijke prins heeft zijne rede gehouden in eene der tentendie rondom Camden-house waren opgerigt. Toen hij het huis verliet met de keizerin wie hij deu arm aanbood, werd hij begroet met een gejuich vol geestdrift. De rede werd met heldere en duidelijke slem uilgesproken. Met zekere klem las de prins de volzinnen omlient het plebiscit en zijne begeerte om de natie te gehoorzamen. De naam van den maarschalk Mac-Maho.. werd begroet met het gejuich: «leve de hcitog van Magenta." Gedurende de gehecle plegligheid lieten zich telkens de kreten booren «Leve de keizer! leve Napoleon IV! leve de keizerin!" Toen de keizerin en de prins weer hnnoe woning waren binnengegaan werden eenige toe gelaten om hen te feliciteren. Om drie uur was receptie ia de open lucht. De prins heeft van verschillende deputaties adressen en bouquetten outvangen. Hel feest werd door geen enkel incident gestoord. Men vreesde, dat de communisten wanordelijkheden zonden uitlokken maar het is goed gegaan. De driekleurvlag wapperde van Cam ben-housevan het slation te Chislehurst en van een aantal naburige huizen. Vele uieuwsgierigen omringden het park. Het aantal Franschen wordt geschat op 3000 ft 5000 personen. Men kreeg toegang lot het park door eene entréekaartte Londen afgegeven. De i cepties duurden den 17den voort. Men zegtdat er eene beslissing is genomen omtrent de gedragslijn, die men denkt te volgen. In andere berigten zien wij dat de prins- pretendent o. a. eene dame de la halle jufvrouw Lebonvischvrouw van beroep, heeft moeten omhelzen en dat de betaamde Regnier met min achting" is afgewezen. Wat te voorzien was is gebenrd de erven Malthieu de la Dróme, welke zich een monopolie in weèrvoorspelkunst meenen te hebben verwor ven zijn bang geworden voor de concurrentie die de heer Saint-Clair-Dévilleinspecteur der meteorogische stations in Frankrijkhun zou kunnen doen. De heerNeyret, schoonzoon van wijlen den weèrprofeet Mathieuheeft na den dood van dezen o, a. ook zijne gave van het weèr te kunnen voorspellen geërfd en tracht daarvan jaarlijks in een almamak te doen blijken. Nu heeft de heer Neyret reeds in Julij jl. ge schreven, dat het van 3 tot 18 Maart zeer ongnnstig weder zou zijn en hij insinueert dat de heer Saint-Clair-Déville zijne als zoo juist geroemde voorspellingen wel eens uit niets anders kon hebben dan uit deu almanak van de erven Mathieu. Men meldt uit Chicago Te Quiney Illinois heerschle heden morgen groote opgewondenheid dour de ontdekking, dat men ingebroken had in de eerste Nationale Bank en daaruit 100,000 dollars in aan de bank behoorend muutpapier, benevens een aantal obligatien geldswaardige papieren en eenige sommen gedeponeerd geld gesloten bad. Men was in de bank gekomen door een gat te maken in den gangvloer op de 2de verdieping, vlak boven het verwulfsel waarin zich de brandkast bevindt. De inbrekers wisten toe; een opening te krijgen door metsel werk van drie voet dikte. Daarop deden zij de brandkast springen door de aanwen ling van buskruid. De deur der brandkast was geheel osgew rongen van het hengsel. Eene Amerikaansche maatschappij heeft het enoime plan om van beide vaste landen dagelijks een stoomschip te laten afgaau. De Maatschappij wil op den Delaware een vloot doen bouwen van 45 stoomschepen eersten rang, geheel nit Ame- rikaansch materiaalieder schip zal 4000 ton meten, 100 passagiers lekl. 1000 landverhui zers en 2500 ton lading moeten kunnen innemen. Het benoodigde kapitaal voor de schepen stelt men op 56 mill, dollars. De onderneming wordt gegurandeerd door de Regccring, die ieder hall jaar de renten zal uitbelalen, waarvoor zij dau gedureude 20 jaren vrij postverkeer heeft met

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1