Liverpool. Om de onderneming naiionaal te ma ken zullen de stoomschepen bij beurten van Baltimore, New-York, Boston of Philadelphia gwn. AMERSFOORT, 23 Maart <874. Meer en meer wordt het verlangen openbaar dal de 12 Mei, de dag van 's Konings 25jarig regerings-jubilé, ook godsdienstig gevierd wordt, dat het feestelijke daarvan eene godsdienstige wijding erlangt. Ook de Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk is die meening toegedaan en rigtte zich tot de kerkeraden met het verzoek om des morgens eene godsdienstoefening te doen honden. Dat aan zoodanig verzoek zal worden voldaan, is niet te betwijfelen. Ook de hoofdplegtigheid van den dag zal in een bedehuis plaats hebben en Amsterdam wijst daartoe de Nieuwe Kerk aan. Z. M. de Koning zal daar op 12 Mei officieel worden ontvangen. Nadere bijzonderheden aangaande die pleg- tigheid zijn nog niet bekend en welligl is het programma der feestviering, in zoo verre deze overleg eischt tnsschen de Kroon, het Bestuur der hoofdstad en de Hoofdcommissie, mede door het volk geboren, nog niet opgemaakt. De jongste beriglen uit Atchin melden dat het doel der expeditie «algeheele onderwerping der bevolking" nog niet bereikt is en dat Gene raal van Swieten de tijd tot bondgenoot kiest. Hij is een voorzigtig krijgsman die de onder werping des vijands liever wil verkrijgen door geduld dan door geweld in de eerste plaats omdat daardoor hoogstwaarschijnlijk veel gelden bloed wordt bespaard en iD de tweede plaats omdat hij die zich vrijwillig onderwerpt beter vriend wor'dt dan hij die gehoorzaamt door militairen dwang. Maar, Atchin moet zgne totale onafhanke lijkheid verliezen dat is de voorwaarde tot eene vriendschap op welke te rekenen is. Er zijn, die schitterender resultaat van- de expeditie hadden verwacht en die het «dralen" van van Swieten afkeurenmaar men noemt henzeer waarschijnlijkstuurlui aan wal. Alleen op het toon eel des strijds is een juist oordeel te vellen en weten de beoordeelaars hier, wat hel expeditie-corps heeft Zeer zeker is het, dal het veel rceÈoe «z ellende heeft getrotseerd en dat fert nee groom dapperheid heeft gestreden en. as .-aa «eei daarvan aangezegd mee geloot* xuc vcj iiu helft daarvan is nog niet beke»d Dat zij die in rust leven en -owi «*ac er gebeurd is die de gesoegess ie* ieveaa volop mogten smakentoen oor* k^jgshedea dag en nacht in de weer waren wxjc ooae belangen en voor de eer van Nederland Boeit -voorzigtig zijn in het oordeeleo 'l Zou' onvergeeflijk wezen mannen i:e gced en leven voor ons wagen en die wij daarvoor nooit genoeg kunnen beloonen te grieven door -beoordeelingen welke hoogstwaarschgnlgk ia geen enkel opzigt zijn te regtvaardigen. legen, welke perceelen bijeen ƒ34,060 hebben opgebragt. De avond van 19 Maart was voor de Weer- baarheeds Vereeniging «Priot Hkndrik i)kh Nkdkiilandbn" te Soestdijk eene regt feestelijke. De winter oefeningen werden gesloten door bet houden van een aS8aut op alle wapenen dat dank zij het degelijk onder richt van den Sergeant-Majoor P. Danielsde uitstekende leiding van den Wachtmeester der rijd. artillerie Dumoulindaarvoor welwillend uit Amersfoort overgekomen en de goede zorgen der directie tot aller genoegen afliep. Het smaak vol decoratief der zaal, door de manschappen zelve aangebragthet vlugge werken der leden de kunstvolle gymnastische toeren en pyramiden der artilleristen zoowel als de lielelyke muziek der leden van het regiment rijd. artillerie werkte mede om de aandacht der toeschouwers te boegen en de feestvreugde gaande te houden. Met een hartelijk wóórd van dank aan allen, die hel hunne bijdroegen om het feest van dien avond opteluisterenreikte de Heer W. Collard, president der Vereeniging, de prijzen uit. Voor het scheiden werd door den (ourier J. C. Denningnamens de werkende leden als bewijs van waardering den Sergeant-Majoor Daniels een zilveren horologie uitgereiktmet een w*rm woord van dank voor het hun ge schonken onderwijs. De liederen door den heer P. C. N. van de Poll vervaardigd en op muzijk gebrachtweiden flink gezongen en voldeden uitstekend. Na afloop bleef het bestuur en de directie nog eenige oogenblikken genoegelijk bijeen, waabij menige heildronk werd uiigebragl en vooral de Vorstelijke Beschemheer werd her dacht, waaraan Soestdgks weerbaarheid haar bestaan en bloei te danken beeft. De kofflj isvooral tot groote vreugde der huismoeders en koffijkransjesenorm afge slagen. Reeds Donderdag jl. werd te 's Gravenhage door soliede winkeliersingevolge hunne ad vertentie in het Dagbladde koffij verkocht voor 75 cents het halve kilogram. De miliciens van de ligting van 1874 bij de res. «est.-artillerie zullen voortaan 12 maanden in Lenst blijven voor zij met onbepaald ver- lut vertrekken kannen; vroeger was de gemid delde actieve diensttijd acht maanden. Morgen, Diagsdagavond, heeft te Amersfoort, "volgens oevensstaande advertentie, de tweede vergadering plaats tot het kiezen van een per manente Feestcommissie voor het Vmninga- l068twordende gehoopt dat aldaar een groot getal ingezetenen zullen tegenwoordig zijn. In de vergadering van het kiescollegie der Hervormde gemeente te Amersfoort, alwaar 35 leden aanwezig waren, zijn, voor de vacature door het vertrek van Ds. van Roggen, geplaatst op hel drietalDs. J. van Deerdente Oudewatermet 47 stemmen; Ds. J. Brummelkanpte Veenen- daalmet 32 st.en Ds. B. A. G. tan Uoegen- hujiey te Steen wijk znetSlst.laatstgenoemde bij herstemming met Ds. J. J. A. Ploos van Anutel, te Hilversum. Aan het Ulr. Dagblad ]wordt"gemeld Thans is door den kerkeraad der berv. ge- meente te Yeeaendaal beroepen Ds. H. C. Voor- ioevepred. te Amersfoort. Het is in het belang der gemeente te hopen, dat hij het beroepaan- neme, waardoor dan eindelijk in de nu reeds meer dan een jaar bestaande vacature voorzien zal worden. Ue keuze des kerkeraads schijnt overigens veler sympathie weg te dragen, dewijl door verscheiden ingezetenen eene som van ruim ƒ390 is bijeengebragt, met het doel om indien Voorhoeve de beroeping mogt aannemen hem dit bedrag aan te bieden. Door de te Amersfoort gevestigde notarissen zijn Zaturdagavond jl. in Amicilia ten behoeve van de gemeente Amersfoort in het openbaar verkocht24 perceelenbevallende ongeveer 97 hectaren eiken hakhout en sparren bosch 60 hectaren heide en 5 hectaren bouwland allen onder Amersfoorten 1 onder Soest ge la ie Tweede Kamer heeft de heer van Kugk op t9 Maart jL rapport uitgebragt over de ge- iuo&êcievew van dr. A. Kuyper en namens de coazatiswe geconcludeerd tot diens toelating. Na verwerping met 41 legen 18 stemmen van het voorstel van den voorzitter om de beraadslagin gen over die conclusie den volgenden dag te doen plaats hebben, is de conclussie in behan deling genomen en zonder discussie lot toelating van den heer Kuyperna eedsaflegging, besloten. De heer Mssschert tan Vollenhoven heeft verlof gevraagd en bekomen, om opeen naderen dag, desnoods in comité generaal, lot de Regeering deze vragen te rigteo. Hoe wordt door de Regeering in de eischen ook de geldelijke eischen, van den oorlog in Atchia voorzien Wal is hel doel dat de Regcering zich voorstelt! Welke zijn hare inziglenen voornemens voor de toekomst. Daarna tijn de beraadslagingen over bel voor stel van den heer van Zuylen tot herziening van het reglement van orde hervat. Ten slotte is bet voorstel-van Zuylenom den werkkring der commissie van rapporteurs vol gens bet oude reglement te herstellenverwor pen met 39 tegen 32 stemmenterwijl het stelsel der commissie van rapporteurs over dit voorstel werd aangenomen. Daarna is, op voorstel van den heer Wintgens besloten, het adres van den voormaligen direc teur der landsdrukkerij den heer Hielingaan dringende op openbaarmaking der geheime stuk ken nopens de landsdrukkerij te verzenden naar den Minister van Binnenlandsche Zaken niet verzoek om inlichting. Eindelijk kwam aan de orde het ontwerp tot overbrenging van enkele bevoegdheden der Arron- dissements-Regtbanken bij de kanlonregte.rs. Dr. Kuyper heeft Vrijdag na eedsaflegging zitting genomen. De algemeene beraadslaging over het wets ontwerp tot overbrenging van enkele bevoegd heden der Reglbanken bij de kantonregters is afgeloopen. Art. 1 van het ontwerp iseenigszins gewijzigd aangenomen. Penang, 20 Maart. De Hollanders verster ken Atchin en leggen voorraad op. Van Swieten gaat 20 Maart naar Batavia Verspyck zal blijven met 2000 man. De derde expeditie zal hare opcraliën beginnen :n Oktober, zoo voor dien tijd de vrede niet gesloten is. Bij de interpellatie van den heer Messchert van Vollenhoven in de zitting van Zaterdag, heeft de Minister verklaard dat bij voldoend materi eel en personeel, genoegzame geldmiddelen voor handen zijn. Aanvankelijk was het doel de inte griteit van Atchin te waarborgen even als vroe ger met Siak maar wegens de latere omstandig heden is besloten lot eene blijvende militaire vestiging. Men zal dus |geeu iracialen sluiten maar acten van erkenning onzer souveieiniteit vorderen waar dit niet wordt verkregen zal men een direct beheer invoeren tot een vertrouwbaar inlandsch bestuur zal optreden. Inmiddels zal men trachten de erkenning van onze souverei- uiteit van de Staatjes aan Oost- en Westkust te verkrijgen. De staat der gekwetsten en ge sneuvelden is geplaatst in de Java-Courant van 10 Maart. De minister legt een aantal verschillende stukken over, deels geheim deels geschikt voor publiekmaking. inmiddels zijn op voorstel van den heer Nierstrasz de discussiën over deze iuterpellalie geschorst tot na de kennisneming van het telegram van generaal van Swieten. Even voor den aanvang der interpellatie van den heer Messcheri van Vollenhovenin de zitting van Zaterdag is door den Minister van Koloniëo de volgende mededeeling gedaan Een gisteravond van Luiteuanl-Generaal van Swieten ontvangen telegram, gedagteekend Atchin, 16 Maart en den 20en te Penang aangeboden, luidt: «De politieke toestand is onveranderd Van Toeko Kalie was een brief van adhaesie ont vangen hij werd echter door vijandig gezinde Hoofden bewaakt en belet in hel hoofdkwartier te komen. De vijanden zeide men, hadden reeds drie- aal in vergadering besloten tot een algcraeenen aanval en het besluit door hel slachten van kar bouwen bezegeld maar telkens waren de hoe- loebalangs (aavoerders en anderen) niet opge komen en kon de aanval niet plaats hebben. «De tegenstand bleef bloot passiet, behoudens hel maken van versterkingen in het binnenland. Simpang Olim en Perlak hadden om be slissing te nemen uitstel gevraagdde eerste voor zesde andere voor drie maanden. Radjah Bandara, die ontkend heeft schrgver te zijn van den brief in de Penang Gaiette van 29 Januari, heeft zijn bemiddeling bij de Atchinsche hooiden aangeboden welke aangenomen is. De werkzaamheden aan den Kraton vorderen goed. De rivier* zal beheerscht woiden «ten eerste door versterkte positie van passar Atchin gelegen voor- en op de oostflank van den Kraton met een brug over de rivier ten tweede door een fort te Penang op 1800 meter heneden den Kraton bezet djor honderd man en gewapend met 4 kanonnen waar een tweede brug over de rivier ligt ten derde door een reJouie voor 50 man, 1500 meter lang. Het schijnt dal het raadzaam is Groot-Aichin tot vrijhaven te verklaren. Voor kolen-depót is een geschikte plaats aan de Noord-Oostzijde van Poeloe-Bras gevonden." Benjamin Dunneen neger in Alabama, biedt eene premie van 10 Dollars in goud aan aan iemand van zijn geslacht, die op de tentoon stelling van zijn district eene vrouw zal brengen zoo jong als de zijne, en die zooveel kinderen beeft als zij. De verliezende mededinger zal alsdan den entree-prijs moeten betalen alsmede voor een goed diné, dat hij den winner moet aanbieden. De vrouw van Benjamin is 26 jaar oud. Hij huwde met haar in het jaar 1863 en zij is moeder van zestien kinderen hebbende zij viermaal tweelin gen gehad, Dunn zal hiervan voidoend bewijs inleveren, en eischt hetzelfde ook van zijnen mededinger. Vrijdag vóór 8 dagen verspreidde zich het geruchtdat er een hoogst treurig ongeval was gebeurd in de woning van een watermolenaar onder Schermerhorn. De dochter, een meisje van 17 jaar, sedert den dood der moeder met de huishouding be last, had, naar men verhaalde, de onvoorzig- ligheid gehad spijzen te koken in een niet ge noegzaam vertinden koperen ketel. De vader en de eenige zoon, 14 jaar oud, hadden beide van die spijzen gebruikt, met het noodlottig gevolg dat de vader een geruimen tijd de he vigste benaauwdheden had ondervonden en dat de zoon teer spoedig bezweek. Met algemeene deelneming werd van het gebeurde kennis ge nomen. Die deelneming vermeerderde nog, toen men vernam dal de dochter aan een der vracht rijders van Scheimerhorn op Alkmaar de be stelling had opgedragen van een hoeveelheid arsenicum. Men onderstelde eerstdal het kind

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2