Y r ij d a g 27 Maart 1874. M 2185. UBSIO0M8OEI C0IS1I1. DfLIGKNCB-niKNSTEN Vm Amrnfcxirt uu Mwilwrgnn 0 80, op den centen trein n Botterdam en Arnhem en namiddag 9.80 «nr. ▼an Maanbergen naar Amermfoort 1 morgen. 10.10 en taeondi 8.10 ear. 7.46 im Winlerdienit aangevang 1 Not. 1873. Nederland&che Centra al-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek tan Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56*-. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., tan Soestdijk 2 J u., van Baarn 3 u., Eemnes 3}., aank. te Amsterdam te 6 aren. Dit hlad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementeprij. per kwartaal /l—franco per post /1.16. Prija dor Advertcntiia van 1 tot 0 regel* Cuelke regel meerder 10 CMlegale o0ki#el en onteigen. Advcrtcntifn per regel 16 Cta. Beclamea per regel 80 cente Aft. .anera 10 centoBeetellingen bij den Uitg. A. M. hi Cteefte Amenfoott Bureau AmertJoorUtie Courant Stoore*raat b.j de Langeatraat. Wijk B. No, 33, en bij alle Bockhandelaren en PoetdirecteOren in bet Rijk. Brieeen franco. Advertentie voor dit blad nit Rotterdam warden aangenomen door tot Algemeen Advertentieiureaa van N'noa en via Dit*an, Wijnatraat, Rotterdam. Keunisgeriug. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provincialen Inspec teur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier van het PATENTRECHT over het 3d* kwartaal van het dienstjaar 1873/74 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voel te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 25. Maart 1874. De Burgemeester voornoemd A. G. WUERS. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den 30.MAART aanstaande, "snamiddags van halflwee lot kalfdrie, zitting houden in een der localen van hoi Raadhui*, alwaar de belanghebbenden zich kannen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen by de ondergeteekenden en bij de verdere leden van het bestuur de heeren D. E. HerschelYV. A. Croockewit, Jhr. Mr. H. J. L van Sasse van YssetC en W. Mans Geesteranus. Mr. J. VAN DER LEEUWPresident. M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LE1NWEBER. Secretaris. Folitioke Revue. Frankrijk zal gedurende zeven jaren, eene Republiek in naam blijvenin zooverre dat van ons alhangt" reide de Broglie en Mac- Mahon voegde er bij «dat is goed gesproken I" En waren die verklaringen nu geheel naar den zin van de waarachtige Republikeinen f In gecne deele want, denken zij, «de mond sprak wat het hart niet meende." De Broglie toch zou met pleiaier eerste Mi nister zijn onder een- Prins van Orleans en Mac-Mahon eerste generaal onder een Napoleon en als de Republiek morgen den laatsten snik dreigde te geven zou geen van de beide Heeren snikken van hartzeer. De Napoleonisten weten dat zeer goed en de Monarchalen gelooven het van ganscher harte en daarom trimieerde het Mac-Mahoifcche Be- wftid in den aanval van Gambelladaarom verklaarde de meerderheid der Nationale Ver gadering «wij zijn content met het tegenwoor dig Bestuur 1" et in stilte bij denkende: «dat spoedig tot de geschiedenis zal behooren." Prins von Bismarck is aan dc beterhand en zijne ziekte bragt in vele zeer belangrijke zaken stremming te weegtrouwens er zijn van die dingen welke zonder hem niet goed marcheren. Zijne persoonlijkheid heelt verbazenden invloed zijn mond oefent groot effect uit. 't Moet ook gezegd worden «hij is een uitstekend redenaar." Als hij zijn tegenstander wil bespottendoet hij het fijn als hij hem wil wonden, doei hij het met gemoedelijken ernst en nooit verraadt hij door heftigheid van mal of gebaren dat hij gekrenkt of toornig is. Altijd bedaard, is hij een scherp toehoorder en neemt hij den tijd om vooraf te berekenen op welk punt zijn vijand het zwakst is, en boet hij zeldenwaarvoor menig redenaar zoo strenge straf ontving, voor de vergissingen der toug." Al zijne aandacht is thans op Oostenrijk ge vestigd, waar de President Minister vod Auersperg de strijd aanvaardde, die in Pruissen al zijne scherpzinnigheid en moed eischt. Merkwaardig, 't moet erkend worden, is het proces, thans tnsschen den Staat en de Kerk gevoerd, niet alleen in Pruissen, Zwitserland en Oostenrijk, maar in mindere male ook ia de meeste Rijken van Europa. Geeo Land 't welk voor dit proces geen bouwstof heeft geen land, of 't heelt advocatendie gaarne voor een der groote partijen zouden optreden en overal mannen genoegdie des noods ook 't geweer opnemen om door dea kogel te bewij zen wie gelijk heeft f neen wie 't sterkste is. Ongelukkige toestand, <j'e dreigt met een strijd welken tranen zal kosten en bloed een strijd die als bij geëndigd is met de nederlaag in een der partijentoch niet zal bekroond worden met de betuigingvan den overwonnene tot zijn overwinnaar: «gij hadt gelijkt" De Keizer van Rusland brengt aan de schoon moeder zijne eenige dochter eene visite en ko ningin .Victoria zal haar hangen Gast gaarne en «ccua ectu Koninklijk ontvangen. Ook Londen zal weer loonen dat een Czaar wel in Engeland kan logeeren. In de troonrede en in 't antwoord op de troonrededezer dagen in 't Parlement uilge sproken is het huwelijk van den Hertog van Edenburgh met de Russische Groot-Vorstin eene staatkundige beteekenis" genoemd. 'tKlinkt goed, maar men is de Krim nog niet vergeten en men herrinnert zich den groothartigen Nicolaas nog weldie van verdriet ovor Rusland's vernedering gestorven is. Kan keizer Alexander 11 groot genoeg zijn, om daarover geen wraak te koesleren, er zijn van die,oude Russen, vooral onder den Moscovischen adeldie voor den smaad te Sebas- topol en de zwarte zee ondergaan voldoening vragen en mogtcn zij sterven zonder voldoend antwoord op dien eisch te hebben vei kregen, aan hunne zonen zullen opdiagea om Ruslaods geschonden eer te wreken. Maar verdiepen wij ons niet in de toekomst, wij die niets weten van den dag van moigen en constateeren wij alleen dat op dit oogenblik het Engelsche volk, der Kussen vriend is. Turkije zou uit den brand zijn. Rusland en Oostenrijk fixeeren het rijk der halve Maan niet meer met begecrig oog en Londen zal de verhevene Porte in de gelegenheid stellen om de vervallen coupons te betalen. Dit laatste is eene blijde tijding, die, hopen wij niet door eene telegrafische Jobtlyding zal achterhaald worden. Als nu John Buil maar boekhouder werddan is er minder gevaarwant gaat een Pacha inet de millioenen naar het weelderige Constanlinopel en speelt hij er meester overdan kleven er zoo veel piasters aan def Turksche vingers, dal de coupons meer vergeels om hulp roepen wie weet voor hoelang I Allerlei. In het begin der maand Februarij jl. heeft men in Tuikije ongewoon winterweder gehad; de sneeuwstormen waren zoo hevig, dat Kon- stantinopel gedurende eenige dagen letterlijk van alle verkeer met de buitenwereld was afge sneden. Volgens de jongste berigten uit genoemde stad, loopende tot It Maart, heeft zich dat weder in het laatst van Februarij en in het begin der loopende maand herhaald en acht dagen geduuid. «De verwaarloozing der wegen schrijft een berigtgever der augshurgsche Allge- tncine Zeitung heeft zich dezen keer vrceselyk gestraft. Hier in de hoofdstad bereikten brood, vleesch en brandstoffen ongehoorde prijzen in verscheidene volkrijke buurten moesten de bakkers het werk staken omdat hun meel of hout ontbrak en dit door den slechten staat der wegen niet aangevoerd kon worden. Sedert vier dagen is nu de dooi ingevallen en de bevolking leeft weder op. Zelfs konden de dooden niet begraven worden omdat de wegen naar de begraafplaatsen geheel onloegangelijk waren. Even treurig luiden de. berigten uit de pro vinciën.'* Dezer dagen bekroop een boer in den om trek van Winschoten den lust om zijne woning te vernieuwen. Bij het afbreken van de schuur ontdekte men, dat een de; balken op eene plaats was uitgeholdin dit gat vond men een hor.dertal goud- en zilverstukken uit hel begin der 18 eeuw, ter waarde van omstreeks 400gl. Bij bevelschrift der arrondissemenls-reglbank (e Goes is naar den procureur-generaal bij het provinciaal geregtahof in Zeeland vet wezen Leendert Janssensoud 59 jarencommis- sioonair, wonende te Scherpenisse, ter zake dat hij als agent van den directeur der naamlooze Maatschappij Sucreriede Schoolenia België, valsche contracten door hem opgemaaktaan voor noemden directeur heeft overgelegd, volgens welke hij in de maanden MaartApril en Mei 1873, is overeengekomen met een achtal land bouwers op het eiland Tholen woonachtig dat deze op zekere voorwaarden verschillende gedeelten land zouden afslaan aan gezegde Maat schappij waarop beetwortelen moesten worden gezaaidaan die Maatschappij te leveren in 1873 terwijl echter op die contracten door hem kwijtingen zijn geschreven volgens welke die landbouwers verschillende sommen (geza menlijk bedragende /2010)vandie Maatschappij op voorschot zouden hebben gekregen, welke contracten, kwijtingen en daaronder gestelde hanteekeningen zijn geschreven door den be klaagde terwijl hij, de gelden daarop van de Maatschappij verkregen zich heeft toegeëigend en dat hij tevens in voormelde hoedanigheid van bezoldigd agent dier Maatschappij den 4 November 1873 eene som van 4000 heeft ontvangen waarmede hij zich heeft verwijderd en sedert spoorloos verdwenen is. De uitgever der valsche Belgische bankbil jetten waarover wij onlangs gesproken hebben is aangehouden. Het is een Franschman. In zijne woning moet de plank gevonden zijn waarop de vaUche banknoten gedrukt werden. Zijne vrouw is insgelijks in verzekerde bewaring ge bracht en er zullen waarschijnlijk nog meer aanhondingen plaats hebben. De wapengalerij van hel Hotel der Invalieden is dezer dagen verrijkt met het hainas, dat koning Karei Yll aan de maagd van Orleans ten geschenke gaf, en dal deze te St.-Denis aflegdena gewond te zijn. Het weegt 25 kilo grammen." Uit Bazel deelt men een schurkenstreek mede die alle bankiers tot waarschuwing mag strekken. Bij den bankier 'X. te Bazel vertoonde zich dezer dagen een vreemdeling die een wissel van 70,000 fr. verlangde op Parijs. Hij betaalt de som in klinkende munt en de kassier telegra feert aan zijn filiaal te Parijs dal hij een wissel

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1