van bot wraakzuchtige Fi ankrijk." 't Zijn, wezenlijk nog al belangrijke argumenten en de Rijksdag zal zich wel tweemaal bedenken, eer bij do militaire wet verwerpt. M.ic-Mnlinn begint «over links" te gaan en doei als Mahomed die tegen den berg zeidc kom tot mij 1" Toen de berg doof bleef vervolgde bij: komt gij niet, dan zal ik tot u gaan. Do Ma.nschnlk kiest een goed voorbeeld en dal pleit voor zijn verstand. Ook zon men zeggendat hij nog al pleicier heelt in liet Presidentschap. Keizer Wilbelm heeft zoo ernstig tot zijne generaals en von Bismarck zoo «knorrig" tegen een paar Volksvertegenwootdigers gesproken, dal de leden van den Rijksdag al water opzoeken om in hun wijn te doenals de militaire wet ter tafel komt. De Prins was op den laalsten Maart jarig en ontving een gansch heirleger van Hlicilalie-lele- gianimen onder welke ook eene van den koning van Beijcren. De jongste beiigten uit Spanje gunnen de strij dende partijen zoo om 't ander een goeden dag. Die echter gaarne wil weten hoe het op 't 'oorlogsveld staal, tracht vergeefs daarvan een juist begrip te veikrijgen. De coupou-lijders smachten naar groote lijdin gen opdat er een einde kome aan hunne onrust. Uochefortde Partjsche lantaarn-aansteker is Niouw-f.aledonie het oord zijner ballingschap ontvlugt en met Passchal GroussetJourde en Regère te Sidney in Australië aangekomen. In Frankrijk houdt de ontsnapping van Roche- fori, Paschal, Grousset, jourde en Regète aller tongen bezig. Reeds eeuigen tyd was in het gezicht van Noumea een vaartuig onder Engel- sclie vlag gestationeerd, bevallende, naar men zeidelal van voorwerpen ten behoeve van de veroordeelden steeds wachtende op vergunning om deze te ontschepen. Toen nu op zekereu morgen de vier genoemde gevangenen ontvlucht waren en men natuurlijk spoedig er achter kwam dat zij zich opt bet bewuste schip bevonden werden zij door deu commandant opgeëischtdoch de kapitein wei gerde volstandig. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van de ontsnapping van Rocbefort en zijne vrienden. Men onderstelt dat hier onikooping in bet spel is. Zoo dit bewezen is zullen de schuldigen die, hetzij door omkooping, hetzij door onachtzaamheid, tot de ontsnapping hebben bijgedtagen streng gestraft worden. Te Londen is f 12000 aangevraagd om in de eerste behoeiten van de ontsnapte ballingen te voorzien. Het plan is om in N.-Amerika voorlezingen te houden daarvoor goed geld te nemen en dan naar Londen te vertrekken, teneinde er een dagblad uitlegeven. Ten allerlaatste hopen zij tengevolge van een conp d'élat of zoo iets meer toegang tot hun Vaderland te verkrijgen, Rochefort maakt de lantaarn al weer schoon en zoekt al naar een kaarsje. AMERSFOORT, 4 April 187L Men schrijft ons uit 's Gravrnhage van 4 April: Onder de geruchten van den dag is er een dat nog al sensatie maakt en zeker nog meer bevreemding zou verwekken, als bet niet zoo ongelooflijk was. De Heeren Jonckbloet en de Roo zouden thans meermalen conlerenlien houden met de hoofden der oppositie in de Tweede Kamer en die conferentien brengt men in verband met de voorltezetten interpellatie over den oorlog op Atchineene interpellatie die strekken moet om het Ministerie te doen vallen. Wij gclooven dat men het karakter der in terpellatie te sterk kleurt en misschien ook Graaf van Zuijlen een toeleg toeschrijft, welken hij niet heeft. Maar wat hiervan zij dat de heeren de Roo cn Jonckbloet met de oppositie zouden zarnen- spanncn om het Ministerie den voet te ligten, komt ons ongelooflijk voor. Dal zij grieven tegen den gang van zaken hebben is waarheiddat zij die niet onder den domper zullen houden is wel te denken maar eene coalitie te helpen vormen welke a tout prix den val van dit Ministerie be oogt, is eene gewaagde vooronderstelling. De 16 April is spoedig daar en blijkt het dal Atchin de aanleiding geeft lot een aanval, dan zal de strijd levendig kunnen zijn, want de Minister van Koloniën is niet zoo gemakkelijk nil het veld te slaan en hij zal, vooral indezen lijd, zijn terrein gcwisselijk voet voor voel ver dedigen. Verleden week is door Walergraaf en Heem raden van het Heemraadschap de EemDeken eni. te Amersfoort aanbesteed het uitdiepen en onder profil brengen van een gedeelte der Darneveldscht - I of Flier en Modderbeken ter lengte van 1230 I meters, benevens het graven eener afsnijding van laatstgenoemde beeken is d% werk na 8 dagen in beraad te zijn gehoudengegund aan den minsten inschrijver den Heer H.\de Berst, te Papendrecbtvoor f\278. Het looneel behoort te zijn uitspanning en leer school uoor het Volk en aan dezen eisch voldoen volkomen de stukken volgens achterst, adv. Woensdagavond e. k. door de Amersloortsche Roderijkerskamer Door Vriendschap tot Kunst" opte-voeren. De diie stukken, ons bekend, van zeer zede- lijken gepasten inhoud zijnde, verplaatst ons het eerste stuk ineen der glansrijkste Napoleon tische tijdperken van het eerste decenium dezer eeuw en zonder de wereldhistorie zoo te ver minken of te martelen als maar al te dikwijls in tooneelproducten van historisch geure ge schiedt; en in bet tweede stuk wordt aangrijpend geschetstboe verderfelijk het spel kan worden voor hen, die daaraan verslaafd zijn geraakt, en hoe daardoor het levensgeluk van gade en kroost worden verwoest. Koddiger, aantrekkelijker kluchtspel dan het slotslukje zal moeijelijk te vinden zijn. Aller aardigst ingekleed, zal men bij de opvoering daarvan voortdurend hartelijk moeten lagchea en zich perfect amuseren. Is het op zich zelf reeds prijslijk, dat de leden der Kamer hunnen vrijen lijd aan het bestuderen der rollen enz. wijdenin plaats zooals vele andere jongelieden in spelsterken drank enz. tyd en gezondheid te verkwisten bovendien verdienen zij alle eer wegens de uit muntende keus der stukken, welke vrij zijn van den immoreelen poespas die het meereadeel der Uedeadaagsche stukken ontsiert. Met vertrouwen kunnën alzoo ingezetenen van alle standen worden aangespoord Woensdagavond e. k. de voorstelling bijtewonen, ook omdat, volgens de gehouden repeliliën, de uitvoering veel goeds belooft. Verhooging der belasting op het ge distilleerd. Wij vernemen dal thans van wege den Koning het advies van den Raad van State wordt ingewonnen betreffende een wetsontwerp van den Min. van Finanlieo strekkende lol ver hooging der belasting op het gedistilleerd tegea afschaffing van den zeepaccijns. Men meldt uit Maassluis: Eenige dagen geleden werd een reeds geslacht runddat door den alhier gestalioneerden Rijks ambtenaar Groeneweg, onder de gemeente Maas land, was benaderd, door de keurmeesters op het vleeseh en spek alhierals voor de gezondheid □adeelig, afgekeurd en begraven. Uit Barbez wordt dd. 28 Maart gemeld, dal het tuighuis aldaar in de lucht sprong. Geheel de stad was dadelijk op de been. De directie liet de toegangen voor den volksaandrang afsluiten. Men sprak van 200 250 dooden. Slechts 15 waren er bij het afzenden der beriglen gevonden. Middel tot vernietiging van klander op graan zolders. In Zweden gebruikt men een zeei een voudig middel om graanzolders van klander te zuiveren. Op graanzolders welke met klander bezet zijnplaatst men op 1 meter afstands der plaatsen waar de klander zich ophoudtkoeken van gist van halfronden vorm, ter dikte van 4 tot 5 duim. Na verloop van eenige uren zijn die koeken overdekt met insectendie er hunne dui zendtallen eijeren op hebben gelegd. Die koeken doet men in een linnen zak en verbrandt alles. Met 25 centen gist heeft men in eenige dagen een zolder gezuiverd waaiop HO kwinialen koren geborgen waren. Door het Rotlerdamsche comité voor het kindergeschenk wordt voorgesteld uit elk arron dissement een kind aan te wijzen lot aanbieding van hel geschenk aan den Koning. De reis- en verblijfkosten worden door het cenlraal-comilé gedragen. Door dit comité wordt aangewezen welk arrondissement een jongen welk een meisje zal zenden. Het geschenk wordt aangeboden onder leiding van den heer Seybel, twee leden van het centraal comité en vier uit de arron- dissements-comité's. De president der Fransche republiek heeft prins Soutzo, die prins Ghika in duel heeft doodge schoten geen gratie geschonken. De prins zal dus vijf jaar moeten zitten. Daarentegen heeft Mac-Mahon de straf van 's prinsen getuigen van drie jaren op zes maanden en die van de getuigen van prins Ghika van twee jaren op drie maanden verminderd. Binnen kort zullen ook te Dresden proefne- memingen worden genomen met het verbranden van lijken. De ingenieur Friedrich Siemens heeft te dien einde eene stookplaats opgerigtalwaar ieder lijk, in een soort van oven, aan zulk een hooge temperatuur wordt blootgesteld dal het binnen een uur geheel en al verteerd is en er niets overblijft dan witte aschdie in eene urn wordt gedaan, welke de£nabestaanden naor'ver* kiezing kunnen laten begraven bijzetten of mede naar huis nemen. Als de proel goede resultaten oplevertzal te Dresden en te Leipzig aan het publiek gelegenheid worden gegeven om van roodanige inrigling gebruik le maken of naar iezing de lijken op^de^gewonc wijzejte doen begraven. Een O.-Ind. Officier meldt Wat ik gezien heh, vervultj mij achting voor de Atchinezen. Zij hebben prachtig partij ge trokken van het moeijelijke terrein en uitstekend stand gehouden. Des le grooter is echter ook mijne bewondering voor ouze soldaten en des te meer ook hen ik bevestigd in de raeening, die ik altijd gehad hebdal de generaal van Swieten werkelijk de man is, dien wij moesten hebben, om den oorlog lot een goed einde te brengen. Hij moge volgens [sommigen niet snel genoeg handelen hij weet| dat snel-handelen veelzeer veel menschenlevens zou kosten. En dat weet hij niet alleenmaar moet ieder be grijpen die de versterkingswerken der Atchi nezen heeft gezien en daaruit heeft kunnen opmaken, met welken vijand we te doen hebben." Te Toulon is men dezer dagen getuige geweest van de verhuizing eener ongemeen talrijke school ansjovissen. De bewegelijke bank die zij vormden was meer dan vier aitjlen langzij had een breedte van twee kilometers en een diepte of dikte van een meter. De visschers-vaarluigen die haar ontmoeten, zijn met volle ladingen te Toulon binnengekomen. Deze ansjovis werd door een overgroot aantal springvisschendoor ver scheidene hruinvisschcn en haaijen vergezeld. Naar men verneemtzullen dit jaar in de maand July, op de Wiesselsche heide, weder de scherpschutters van de verschillende rege- menten inf. en van de schietschool le 'sHage, in seriën, schietoefeningen houden. Een van de voornaamste Amerikaansche bla den de New-York Heraldgeeft de volgende droevige schets van den slaat van zaken in de Unie. «Zien wij om ons heendan vinden we overal den polilieken dampkring bezwangerd met miasmen. Ongezonde dampen overal van de douane tot 'l postkantoorvan 't leger tot de schatkist. Dagelijks slaan wij een nieuwe bladzijde om van wanbeheer verwaarloozing misdaad. Ons stelsel van geldelijke administratie is niets dan een nest voor luijaardsdie. zich vetmesten met hetgeen hun aan de vingers kleven blijft. Wij zijn langzamerhand gekomen tot een stelselals dat hetwelk in Frankrijk vóór de revolutie in zwang was. Een maglige klasse van tusscbenpersonen heeft zich opge worpen lusschen 't volk en 't gouvernement. Wij bekleeden de voogdijschap over een wild doch belangwekkend volk (de Roodhuiden) doch in slede van jegens hen Christelijke men- schelijkheid te betoonen gaan wij jegens hen te werk met een barbaarschheid als die van Clive in Aindostan. Onze buitenlandscbe diplo matie draagt als vruchten de Emma-mijn-specu- laties, de Weener schandalen en de vernede rende affaire met de Virginius. Ons eenig streven is, rijk le worden, paleizen te bon wen cham pagne te drinken't voorbeeld van weelde en opschik." De inkomsten worden verpachtals onder bodewijk XV. De organisatie der partyen is tot zulk eene uiterste gedrevendat 't geheele rader werk van de regering zich regelt naar de wenken der partij-hoofden. Tusschen de natie en 't centraal gezag, tuischen den burger en den presidenttusschen 't congres en de hoven verheit zich een magtig medium dat aan de eene zijde den president en al de overheden aan de andere zijde 't volk voor zijnen wil doet buigen, 't Gevolg isdat wij met al onze grootsprekerij een der slechtst bestuurde natiën ter wereld zijn. Onze tarief wetten leggen de nijverheid aan boeijendie zij heeten te be schermen. In de zuidelijke staten zitten onwe tendheid en kwaadwilligheid aan 't roeren wanneer een mannelijk protest er zich doet hoorenis de ijzeren hand van den militairen bevelhebber gereed om 't zwijgen op te leggen. Wat (vraagt de New-York Herald ten slotte) wat is 'l geneesmiddel Oorlog met Atchin. Blijkens «ene gisteren morgen by het depar tement van koloniën ontvangen telegram van den

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2