ju 2191. Vrijdag 17 April 1874. COURANT. DlLIGENCC-RlENSTEN Van Amenfoort nar Maanbergen morgca, 8.80op dan oenten train naar AaiUniam Rotterdam en Arnliem en namiddag 9 30 nar Van Maanbergen naar Amcnfoort '•morgen. 10.18 en -.aTond» 8.18 nar. Van Amenfoort naar Darneveld 8.30 'i «rond». Van Barnereld naar Amenfoort 7 *5 'i morg. Winterdienst ssngevsng 1 Nor. 1873. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56.—. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 u., Eemoes 3J., aank. te Amsterdam te 6 nren. Dit hlad vcnchijnt Maandag en Donderdagavond. AbonnemenUpriJs per kwartaal 1 franco per poet /1.15. Prijl der AdT«rtenti*n ran 1 tot 8 regel» 60 CU elke regel meerder 10 CU legale, offlcielo en onteigen. Advertontién per regel 16 CU. Reclame» per regel 20 centa Aft. nummert 10 cent.Bestellingen bij den Uitg. A. M. van CUeffte Amenfoort Bureau Ameri/ooHteke Courant Htooteetraal bij de Lange»traat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Poitdirecteuren in het Rijk. Brieven franeo. Advertentie voor dit blad ait Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen AdverUutieiweau van Nijoh en va* Drm*BWfjmtraat Rotterdam. Dingsdag 14 April jl. heefl de verkiezing plaats gehad van een ltd voor den gemeenteraad ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den Heer E. E. VISSERen zijn toen, van de 586 kiezers, ter stembus opge komen SIS kiezers. De uitslag dezer verkiezing was, bij de ope ning der stembriefjes, Woensdag 15 April, als volgt getal opgekomen kiezers 313 getal ingeleverde stembiljetten 313 af van onwaarde5 308 volstrekte meerderheid155 Hiervan verkregen de Heeren A. J. BOS167 stemmen Jocnues Visser117 J. VV. L, baron van Boctzelacr 18 D. P. Hamers3 E. L. Visser1 stem A. W. Leinwebcr1 P. J. namers1 zijnde diensvolgens de Heer A. J. Bos tot lid van den gemeenteraad van Amersfoort gekozen. Keiinisgeriug. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weien dat de pro cessen-verbaal van inlevering en opening der Stembriefjes ter verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende vee r tien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van tien lot één ure. Amersfoortden 15. April 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De SecretarisA, G. W1JERS, W. L. SCHELTUS. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur l Menigmaal is door U een artikel van mijne hand opgenomen ter bestrijding van den LEES PLICHT en op de pers van uwe courant zijn in 1870 mijne KAN TTEEKENINGEN op LEERPLIGTIGHFJD door A. Kerdgk" gedrukt. Verleden Vrijdag hield de hoogleeraar Pekel haring van Delftin eene meeting belegd door de .afdeeling Amersfoort van de Vereeniging voor Volksonderwijs" eene redevoering ter aanprijzing van den leerplicht, en toen Z.H.G. zijne schoone voordracht geëindigd had, heb ik openlijk ver klaard, hel met hem eens te zijn. Aan hen, die de welwillendheid gehad hebben eenige aandacht te schenken aan hetgeen ik sgdert ruim vijftien jaren over den leerplicht heb geschreven en gesproken acht ik mij ver plicht van mijne handelwijze rekenschap te geven. Wellicht wekt bovendien mijn voorbeeld ook anderen op, den strijd, dien zij voor niet uit te maken houden nog eens te besludeeren en komt daardoor misschien eene toenadering lus- schen de twee partijendie met verschillende middelen hetzelfde beoogen: degelijk onderwijs voor alle kinderen. Ter' bereiking van dit schoone doel willen sommigen sedert jaren den wettelijken leerplicht ingevoerd hebben anderen en daaronder behoor ik, geien de voorkeur aan andere middelen. l)c hierover gevoerde strijd heeftzooals dit pleegt te geachicdch onder hen, die niet zich zclven maar de waarheid zoeken lot eene toenadering geleiddie door krachtige samenwerking gevolgd kan worden. Om die toenadering te doen uitkomen«al ik de hoofdpunten uit de rede van den Del/lscben hoogleeraar mededeelen en daarachter vermelden, wat ik dienaangaande in bovengenoemde Kant- teekeningen heb gezegd. De punten van den hoogleeraar zal ik aandui den met de letter P. P. *Het recht van den staal om den leerplicht in te voeren wordt door niemand meer betwijfeld." Op bl. 10 staaf «hel zou te betreuren zijn indien de leerplicht in Pruisen werd afgeschalt." Hierin ligt natuurlijk de erkenning van het iccht van den slaat opgesloten. Vrijdag heb ik er dit oog bijgevoegd Bij de oude volken ook die van ons land, liet de slaat den vader toe, zijn kind te dooden of als slaaf te verkoopen. Neemt de beschaving toe dan treedt de staat meer en meer als beschermer van het kind tegen ruwe, onwetende ouders op; later legt hij hun zelfs de verplichting op het kind be hoorlijk te voeden thnns is de lijd aangebroken, dal de staat de verplichting op zich neemt te zorgen dat alle ouders hunne kinderen behoor lijk doen onderwijzen. P. Bij de beweringdat leetplicht inbreuk maakt op de persoonlijk* vrijheid, wordt slechts op 'l belang der oudersniet op dat der kinderen gelet" Dal ik hei belang van het kind op den voor grond gesteld wilde hebbenblijkt uil het vol gende. bl. 10: «De ouders voor de school te winnen moet het voornaamste streven van onzen tijd zijn." In de dagen dat ik dit schreef was het Schoolverbond pas opgericht, bl. 19 «Leer plicht is geen middel om alle schoolverzuim eensklaps den kop in te drukkenmaai een wegwijzer voor statenwaar veel te weinig onderwijs wordt gegeven. Dat is de leerplicht ook voor Pruisen geweest." bl. 21: «De leer plicht is bij de Zwitsers eene openlijke erken ning, dal vrijheid niet bestaanbaar is dan bij een goed ontwikkeld volk." P. *De pres. van de prov. Friesche Werklieden- Vereeniging en die van het Algemeen werkliedenver bond dringen krachtig aan op de invoering van den leerplicht." bl. 5: «Leerplicht zou hevigen tegenstand tegen de school in 't leven roepen." bl. 17: Wal zou men mogen verwachten van een onderwijs gegeven aan kinderen, wier ouders de school verwenschen, omdat zij het is die de worsteling tegen gebrek verzwaart." Deze bezwaren, die bij mij zeer veel gewicht in de schaal legden, vervallen geheel, als de personen, voor wie de leerplicht in 't leven moet worden geroepenhem zeiven verlangen. P. Indien de leerplicht bij ons tot wel werd verhevendan kon het Schoolverbondals buitengewone maatregel tn buitengewone tijden stoffelijke hulp ver leen en aan de vadersdie door het schoolbeioek het loon van den ai beid hunner kinderen moeten derven." bl. 15 Het Schoolverbond moet niet slechts met geestelijke, ook met stoffelijke middelen ondersteunen." P. 'De leerplicht moet niet zyn de verplichting om alle schooltijdenzooals die nu zyn geregeld waar te nemen: zij zouden naar de ploatselyke behoeften geregeld moeten worden zoodat b. v. de boerenkinderen hunne ouders in den hooitijd, wanneer er gebrek aan handen is, zouden kunnen bijstaan." bl. 13. «Bij ons te lande spreekt men reeds van schoolverzuim wanneer de kinderen het gchcele jaar door de school niet geregeld bezoe ken. Dit is anders in de landen waar leerplicht bestaat. Men is daar gemakkelijk met het ver- leenen van vergunning aan de kinderen om hunne ouders bij den veldarbeid of op andere wijzen te helpen. Waar het noodig is duurt het schoolgaan zeer kortin 'l kanion Neuchatel b. v. voor de éeoles de guartier van November tol Aprildn« vijf maanden." P. sDe ervaring leert, dat men niet kan ver wachten door het invoeren van den leerplicht aan alle schoolverzuim een einde te maken." bl. 4 Leerplicht is geen afdoend middel om het schoolverzuim te doen ophouden." Leerplicht schijnt betere middelen om dat doel te bereiken in den weg te staan." P. De invoering van den leerplicht zou zeer duur zyn. Zy moet noodzakelijk worden voorafgegaan door eene aanzienlijke vermeerdering van het getal schoten, de verbetering der onderwijzers tractementen en eene vermindering van het getal kinderen waarover volgens de wet een onderwijzer moet worden aangesteld." bl. 12: «Hetschoolbezoek neemt toewaarde gelegenheid tol schoolgaan uitgebreid en ver beterd is." bl. 13. «Vermeerderde men in uit gestrekte gemeenten hel aantal scholen en onder wijzers de ervaring in ons eigen land is daar om te bewijzen dat de vrijwillige deelneming aan hel onderwijs zou toenemen." De vrees, dal de leerplicht zou worden inge voerd bij het beslaande gebrek aan gelegenheid tot degelijk onderwijs en in vroegere jaren was die vrees gegrond heeft velen met mij tot tegenstanders gemaakt. Is er een voldoend aantal scholen en onderwijzers en zijn de schooltijden overeenkomstig de plaatselijke behoeften geregeld, dan kunnen de kinderen niet anders dan door de onkunde en den onwil hunner ouders van onderwijs verstoken blijven en moet de staat als hun beschermer optreden. Wij mogen geen vader het recht toekennende toekomst van zijn kind Ic bederven. Vrijdag heb ik er nog op gewezen dat de staat vooral ook moet zorgen voor degelijke onder wijzersen derhalve het aantal kweekscholen voor onderwijzers dient te vermeerderen. Het-bloot werktuigelijk lezen en schrijven beeft voor de geringere klassen betrekkelijk weinig waarde. Duizenden vergeten die kunst weerals hun op de school niet genoeg heldere denkbeelden over maatschappij en staat zijn aangebracht, om behoefte te gevoelenten minste eene cou rant te lezen. P. Aan de gemoedsbezwaren van hendie de staatsschool verderfelijk achten is niet te gemoet ie komen." bl. 23 «Te trachten personen, die gemoeds bezwaren hebben, lol onze overtuiging te bren gen is voorzeker gewettigd; maar hen met geweld, zonder dat het voor het behoud van den staat diingend vereisebt wordt, alleen maar omdat bet theoretisch goed schijnt, te dwingen tot iets, waartegen zij verklarendal hun geweien zich verzetis onmeedoogend en onverstandig tevens." Sedert ik op de alhier gehouden meetings nader kennis heb gemaakt met de bovenbe doelde gemoedsbezwaren moet ik eerlijk bekennen ze op verre na niet meer van zooveel gewicht te achten als ik voor vier jaren deed. Eene party die van geene toenadering wil weten en in isole ment hare kracht zoektdwingt de andere partijen tot samenwerking. Aldus gaat het met den leer plicht. Dg voorstanders trachten zooveel mogelijk te gemoet te komen aan de bezwaren der tegen standers, deze naderen, voor zoover z\j niet tot de geïsoleerde partij behoorenvan hun kant

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1