ju 2192. Dings d ag- 21 April 1874. Winterdienst «angetang 1 Nov. 1873. Nkdercandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56.—. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1} u. nam., van Soestdijk 2j i comm. Diligence-Ucensten Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgen* 6 30 op don eenten trein naar Amiterdam Botterdam en Arnhem en namiddag 2.30 nnr. Van Maanbergen naar Amenfoort morgens 10.18 en 's avonds 8.16 nnr. Van Amersfoort naar Barncveld 6.30 avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7.15 morg i Baarn 3 u., Eemnes 3{., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit hlad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal /1-. franco per post ƒ1.16. Prijs der Advertentie van 1 tot 6 regels 60 Cts elke regel meerder 10 Cu- legale, offlciêle en onteigen. Advertentifn per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cenU Aft. nummert 10 cenU Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Clerffte Amersfoort Bureau AmertfoorUchc Courant. Stoovestraat bij de Langcstraat. Wijk B. No, 33 en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brievn franco. Advertcntifin voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door hat Algemeen AJverientiekureau van NlJtn en rxx DmtaS Wijnstraat Rotterdam. Politieke Revue. Serrano onderhandelt steeds met Don Carlos en wel door tusschenkomst van Generaal Elio zoo telegrafeert men op nieuw. Serrano zal weidia een nieuwen aanval op de hooidmagt van Don Carlos ondernemen zoo telegrafeert men ook. En welke kans heelt hij Men zegt dat de magt van Don Carlos wat de levende strijdkracht betreftdie van Serrano overtreftmaar dat laatstgenoemde over sterker artillerie beschikt. Gelukt het hem, daarmede de sterkten der Carlislen te vernielenen houdt Bilbao zich slaandedan zou de oorlogskans zich wel ten zijnen gunste kunnen verklaren. De zoon van den Pretenden' naar de Portu- gccschc kroon, Don Miguel, men had hem schier vergeten dient bij Don Carlos en deze beeft hem beloofd als ik koning van Spanje ben gewordenzal ik u op den troon van Portugal plaatsen. De jonge Prins doel zijn best om dat te ge- 1 ooven. Er moet nog veel water door de Taag loopen eer dat gebeurt, maar wat is onmogelijk liet lot der confessionele wetsontwerpen in Oostenrijk is beslist. Zij zijn aangenomen door het Hecrenhuis. Met overgroote meerderheid werd de motie, om de artikelen niet in behandeling te nemen verworpen, daarna zijn de ontwerpen door twee Ministers verdedigd en ten slotte door 't Hee renhuis goedgekeurd. De Aartsbisschoppen, die in de Vergaderzaal in hun ambtsgewaad tegenwoordig waren, gingen heen voor de beraadslagingen over de afzon derlijke artikelen werden geopend. Wal zal nu de toekomst aan Oostenrijk baren Dal is een raadsel, maar de profetiedat zij woelig zal wezen is niet gewaagd te noemen. De Morning Post beval een bnrigt uit Honolulu over de koningskeuze aldaar. V olgens dat berigt was de agitatie door koningin Emma en hare partij te weeg gebragt uiterst levendig. Bijzondere bedrijvigheid legden de zendelingen aan den dag, doch ook de diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland en de Vereenigde Stalen begun stigden hare candidatuur; de laatsten niet zonder deugdelijke reden, want hij hoopte van haarden afstand der Paarl-haven te verkrijgen. De moeite was te vergeefs. David Kalahana werd met 39 tegen 6 stemmen gekozen, en alle tegenkanting bleek zonder gevolg. Nu namen de aanhangers der koningin toevlugl tot ruw geweld en ver oorzaakten aldra een bedenkelijken oplcop. De menigte drong geweldadig .n de vergaderzaal der afgevaardigden en verjoeg deze er uit. Men ver zocht koningin Emma tusschen beiden te komen doch deze weigerde. Zij zeide: «Kalahana is ou koning; bij moet de rust herstellen.'" Kalahana bad dezen pligl reeds vervnld. Dadelijk na zijne verkiezing zond hij bevelen aan de bevelhebbers van het britsche schip Tenedry en de araerikaan- sche Turcaroth en Portsmouth, met verzoek om gewapende ondersteuning tot onderdrukking van de te verwachten onlusten Bereidwillig werd aan het verzoek voldaan. Ecne afdeeling zeevolk bragt de inlanders dra tot betere bezinning maakte aan een demonstratie voor koningin Emma een einde, op het oogenblik zelf dr.l deze dame zich aar. het volk wilde vertoonen, en vatte de raddraaijers. Sinds gr.at alles rustig en ordelijk. De koning werd in Maart ingehuldigd en benoem de onmiddeKjk tot zijnen eventucleu opvolger zijn broeder William Pitt Colicolohu. Kalakana heeft nu reeds zijn kabinet gevormd en daarbij zijne vroegere vakgenootende journalisten der Sandwich-eilanden niet vergeten. Rothschild, voorheen meer dan nu de finan cier der koningen en de koning der financiers, is thans te Rome om over spoorwegen te spreken. De onweerswolk, die in Pruissen boven den Rijksdag hingis ter zijde geschoven. De keiter heeftomtrent de bepaling van den tijd; gedurende welken de nieuwe legerwet van kracht zou zijn toegegeven en het Huis heeft daarop het cijfer van het legernaar 't verlan gen des keizers op 401,000 man gebragt. Von Bismarck, de gzeren Prins, die toegeven kan, als 't wezen moet, heeft den keizer tot concessie bewogen. Had von Moltke zijn zin gekregen, dan was dit cijfer eens voor alnu is het voor 7 jaren vastgesteld. Voorstellen tot Reglements-wijziging van de Kiesvereeniging «VOORUITGANG." Het Bestuur der Kiesvereeniging Vooruitgang heelt aan hare leden voorstellen tol reglements wijzigingen gezonden met circulaires aanvan gende als volgt «Bij gelegenheid van de laatste algemeene ver gadering van de Kiesvereeniging Vooruitgang zijn verschillende voorstellen tot wetsverandering in gekomen. Het Bestuur achtte deze voorstellen van zoo ingrijpend belang, dal het die niet wenschte te behandelendan na vooraf al de leden daarvan in kennis gesteld te hebben en die op eene, zoo mogelijk beter bezochte, algemeene vergadering te hebben besproken". Het was zeer juist ingezien van hel Bestuur om de behandeling dier voorstellen tot wijzi gingen van 't Reglement te verdagen want in zonderheid zulke ingrijpende voorstellen als hieronder zal blijken behooren ter précursieve overweging aan de leden en verdere belangstel lenden te worden aangeboden en daarom mogen wij ook onze teleurstelling niet ontveinzen dat deze voorstellen niet van memoriën van toelichting werden vergezeld of minstens monde ling werden toegelichtzoodal zij nu zonder redenen omkleed, bij de leden zijn rondgezonden. In Mei des votigen jaars plaatsten wij het concept-reglement met onze opmerkingenen nu w ijzigingen daarin worden beoogd komt het ons rationeel voor ook thans de voorstellen tot wijzigingen te plaalser. en daarbij onze op merkingen te voegen ofschoonals hierboven gepointeerd, verstoken zijnde van de toelich tingen der Voorstellers. I. fl. Het le voorstel luidt, om art. 1 van 't reglement, luidende «Het doel enz." te doen vervangen door het volgende Het doel der Kiesvereeniging is bij de ver kiezingen voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het kiesdistrict Amcisfoort, voor de Provinciale Staten in het kiesdistrict van dien naam en voor den Gemeenteraad van Amersfoort personen voor te slaan die zich vereenigen met de volgende beginselen: a. Dc vrije kerk in den vrijen staat. b. Voldoend Lager, Middelbaar en Hooger On derwijs van staatswege. c. Uitbreiding der kiesbevoegdheid alleen onder hendie geacht kunnen worden de capaciteit en moraliteit in een kiezer vereischt te bezitten. d. Hervorming van hel belastingstelsel in ver houding tol de behoeften en krachten der natie en geschoeid op het vermogen der inge zetenen om le betalen. e. Bevordering van het stoffelijk welzijn en de geestelijke ontwikkeling der inlanders bij het beheer onzer koloniën. f. Voldoende weerbaarheid der Datie ter hand having onzer onafhankelijkheid". Met het voorgestelde omtrent art. 1 kunnen wij ons volstrekt niet vereenigen, al ware het enkel wegens de kapitale reden dat men den toe gang om aan de voorbereidingen van verkie zingen, ook in de kiesvereeniging Vooruitgang deel te nemen niet mag breidelen door staats burgers als medeleden in knellende, imperatief gepréciseerde politieke boeijen te leggen maar ook tegen het voorgestelde verklaren wij ons 1°. omdat, al zijn wij gloeijende voorstanders van het intellect voor de kiesbevoegdheidzoolang het geldelijk bedrag tot kiesbevoegdheid in de organieke Rijkswet en vigueur is, inen niemand als lid eener kiesvereeniging mag weren die het intellect-slëlsel tot kiesbevoegdheid niet huldigt 2° omdat eene hervorming van ons belasting stelselgeschoeid op «het vermogen der ingeze tenen om le betalen," gemaskeerde inkomsten belasting daarsleltniet anders kunnende worden toegepast dan door aanslagen, drukkende 't ge weten van staatsburgers, den weg openstellende tot grenzenlooze belasting-ontduikingen en som tijds verleidende tot meineed. Wij hopen derhalve dat de vergadering deze voorgestelde wijzigingen in 't reglement niet zal aannemen. I. b. Een volgend voorstel van denzelfden geachlen Voorsteller luidt «Leden kunnen zijn alle kiezers voor de Tweede Kamers der Staten-Generaal in het kiesdistrict Amersfoort, alsmede alle meerder jarige personendieofschoon geen kiezer zijnde, het volle genot der burgerlijke of bur- gerschapsregten hebbenen geacht kunnen worden de capaciteit en moraliteit in een kiezer vereischt te bezitten." Ook daarmede kunnen wij ons niet veree nigen omdat dan nog altijd eerst zou moeten wqrden uitgemaakt, wie de capaciteit heeft, om de capaciteit en moraliteit te beoordeelen van medeburgers die lid der kiesvereeniging wen- schen te worden en om daarvoor een Areopagus uit den boezem der kiesvereenigingte doen oprijzen, zou bezwaarlijk, of niet geraden zijn, omdat zij die tot het vormen van dien Areopages zouden worden geroepenalligt zouden terug deinzen voor de taak out zich het peilen van, en het decideren over de capaciteit en mora liteit van anderen aan te matigen. II. De voorgestelde wijziging van art. 13 al. 2 om »in plaats op het bestuurde bevoegdheid tot verdaging van voorgestelde wijzigingen in 't reg lement over te brengen op de vergaderingachten wij zeer juist ingezien, want het bestuur zou soms op gronden die niet door de vergadering worden beaamd, van bedoelde bevoegdheid kun nen gebruik maken, terwijl de best nut.sleden immers ook stem uitbrengen, als over verdagingen, bij meerderheid van stemmen, door de vergade ring wordt beslist. III. Hartelijk stemmen wij in, om in 't regle ment de volgende bepaling op te neoicn«De leden

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1