rijn gehouden de candidatuur (lees: candidature») der Kiesvereeniging met eerlijke en loinle(lees: loyale) middelen te bevordeieu." Vurig wenschen wij, niet alleen dat dit voor stel unaniem wordt aangenomen, maar tevens dat alle leden in den ruims/dn zin in dien geest r. uilen handelen. Men zou legen dit voorstel kunnen opwerpen dal, door de middelen zóó te specialiseren men de mogelijkheid onderstelt, welligt door som migen minder eerlijke en loyale middelen konden worden toegepast; doch die tegenwerping veiliest hare kracht, als men in het oog wil houden dat hij vei kiezingeii impressie, pressie en ver leiding vaak zóó sterk zijn dat het wei geraden mag worden beschouwd de middelen klemmend •te préciseren. IV. a. Met het voorstel van IV wordt bedoeld dal de kicsvereeniging ook candidaten zal stellen voor de Kamer van Koophandel (lees en Fabrieken eene innovatie, die tot nu toe, zoolang alhier -kiesvereenigingen beslaannog uiel„ is opge lezen. Rondweg gezegd, zoo vinden wij dit ietwat preien liens en niet zeer delicaat, maar schuilt welligt daarbij een adder onder het gias Jamniet vooraldat bij dit voorstel eene oratorische toelichting, of eene toelichtende memorie ontbreektwant dan zou men ten minste de argumenten daarvoor kunnen wikken. Zou in dat voorstel ook opgesloten liggen het regt van critiek door de leden der kiesvereeniging over de candidaten voor de Kamer van Kooph. en Fabrieken? Zou zooals nu door de kiesvereeniging ge schiedt, echter niet la 't reglement te lezen is aan de candidaten moeten worden gevraagd: oi zij de candidatuur aannemen? En zoo ja, indien een of ander candidaat zich daaromtrent niet zot willen verklaren, geen ja of neengeen boeit of bahzegtwat zal er dan moeten ge* schieden Evenwelafgescheiden van al het voorgaande, zoo moei tegen dat voorste! gelden dal de kiesvereeniging Vooruitgang betrekkelijk weinig leden telt, die kooplieden zijn, en het dus al daar eenigszins aanmatigend zou blijken, om te ■oordeelen over de commercieële en induslrieêle bekwaamheden en geschiktheid van voorllestellen candidaten vooi een louter adviseerend ligchaam, houdende besloten vergaderingen, zoodal geen •contróle mogelijk is, of de candidaat, door de uitspraak der stembus ten raadhuize gekozen zijnde, beantwoordt in de vergaderingen der Kamer aan dc eischen der candidatuur, opdat, bij zijne periodieke aftreding, de kiesvereeniging zou kunen weten of hij de eer eener hernieuw de candidatuur verdient. De koopliedenleden der Kamer van Kooph. -en Fabriekenvellen en corps geen oordeel over -de geschiktheidcapaciteiten enz. van reglsge- leerden, onderwijzers, geneeskundigen, grond eigenaren ent. voor hunne betrekkingen, zoodat bet rationeel is dat kiesvereenigingsleden en corps zich onthouden kooplieden als candidaten voor de Kamer te beoordeelen. b. Ten sterkste juichen wij toe het voorstel: «Jat leden der kiesvereeniging Vooruitgang geen leden van andere kiesvereenigingen mogen zijn, werkzaam voor het bevorderen dezelfde ver kiezing". Dat had reeds dadelijk in Mei jl. 't concept reglement moeten behelzen. Wij hopen dat de vergadering talrijk zal worden bezocht, omdat hetgeen daaiin behandeld zal worden van hoog belang is, zoowel voor de kiesvereeniging, als in vele andere opzigten waarvan zich de sleutels wel later zullen laten vinden. Atchin-berigten. RegeeringsUlegramAtchin, 14 April. Van de staten aan dc Oostkust geen bericht. Aan de Noordkust heelt behalve Gighen ook Eendjoeng de Nedeiiandsche souvereiniteit erkend. De vijand heeft den Itden een aanval op de legerplaats gedaan waarvan hij zich een groot succes en onze verdrijving beloofde, ondanks de krachts inspanning van alle vijandige hooiden was Je opkomst slechts ongeveer 200 man. De jan val is gemakkelijk afgeslagen. Het vijandelijk verlies bedroeg 25 dooden, onzerzijds slechts drie iigt gekwetst. De onderwerping ontbreekt noghoewel de massa des volks het vechten moede is. Het logies voor de achterblijvende magl is bijkans voltooid. Dc hoofdmagt keert einde April of begin Mei naar Java terug. Te Atchin heeft het totaal zieken en gewon den (ongerekend de gesneuvelden) bij de land- magt en haren legertros bedragen van het vertrek uit de garnizoenen tot en met 5 Febr. 4581. Van dezen zijn naar Padang gebragl 910 over leden 808, hersteld 2334 tezamen 4052. Al zoo on 6 Febr. te Atchin onder behandeling 529. Van de naar Padang gebragte 910 zijn, tot en met 26 Jan., ov ei ledengedurende de reis 31, in het hospitaal 56te zamen 67 Het aantal overledenen naar de ziektevormen wordt verdeeld als volgt Behandeld. Overleden. Europ. In). Totaal Europ. Inl. ToL Koorts372 248 656 5 16 21 Diarrhee. 565 386 951 3 6 9 Dysenteiie 140 95 235 23 51 74 Cholera 659 365 1004 282 206 488 Gewonden. 478 527 805 60 24 84 Andere ziekten 930 152 t/m 3 Feb. te Atchin bijeen 4581 808 t/m 26 Januarij van de naar Padang ge- bragten67 Volgens de Kegerings-bulleltins t/m 15 Febr. gesneuveld66 Totaal oveil. en gesneuveld tot de jongste berigten941 Allerlei. Achttien jonge dames in den Noord-Ameri- kaanscher. slaat Minnesota hebben besloten alle pretendenten te weigeren, die rooken. Uit wraak hebben achttien jongelieden zich verbonden geen meisjes te trouwendie valsche haren dragen. Oldeberkoop, 10 April. Nadat de landbou wer tl. alhier gepasseerde week een big bij zijn varken had gekregen en het oude varken een dag later was overleden kreeg zijn teef ook jnist eenige jongen. H. liet alle jonge honden in het water werpen, waarop de leef hare toe- vlugt nam tot het jonge varken en het toen als 1 ir eigen jong liet zuigen. Welke natuur tegen over honden dat varken zal krijgen zal de tijd moeten leeren. Het bigje is zeer vlug. In eene steenkolenmijn nabij Manchester is Dingsdag een vreeselijke ontploffingontsaan. Ter wijl vier man eenig werk in een tunnel ver- rigllen bij het licht van onbesloten lampen of kaarsenviel eenige aarde naar beneden waar door het gas ontsnaptehetgeen eene ontvlam ming veroorzaaktedie aan een-en-vijftig men- schen hel leven kosttebehalve diegenenwelke, na later opgehaald te zijn stierven. Verregaande onvoorzigligheid is ook hier weder de oorzaak. Met 1 Mei zal een gedeelte van de miliciens van de ligling van 1874 bij het reg. veld-ai tillerie worden ingedeeld, terwijl alsdan die van 1873, die nog in dienst staan naar huis zullen wor den gezonden. In Devonshire overleed in den ouderdom van 46 jaren loid Kingsale premier baron van Ierland, wiens adel van 1181 dagteekenl. Hij was de dertigste afstammelingen stier 1 ongehuwdzoo dat de titel overgaat op een bloedverwant, sir John Fitzroy de Couvey. Lord Kingsale bezat het regt om met gedekt hoofd in tegenwoordigheid van den souverein te verschijnen, een regt dat koning John aan de Couvey, graal van Ulster, schonk. De uitgever Revers te Dordrecht zal eerdaags in hel licht zenden: *Mijn ezeltje en ik, een boek voor vriend en vijand"door Betsy Perk 212 bladz. compres gedrukt, hetzelfde formaat als de Moderne Judith, prijs f 1,60. Er zullen comische biljetten in kleurendruk in de boek winkels verschijnen om Mademoiselle Perks Ezeltje te adverteren. Op den tweeden Paaschdag heeft bij Schone- burg nabij Berlijn een vreeselijk ongeluk, door eigen schuld veroorzaakt, plaats gehad. De trein was het station genaderd en reeds zeer in vaart vertraagdtoen een der passagierszonder de konist van den conducteur of het geheel stil houden van den trein at te wachten het por tier opende en uitstapte. De volgende wagen echter stootte hem omver, en hij slorle met het bovenlijf op de railszoodal al de volgende wagens over hem heen gingen. Zonder een enkelen kreet te slakenwas de ongelukkige onmiddellijk een lijk. Het geheele ligchaam was uil elkander gerukt. Het hoofd was van de romp gescheiden. Het denkbeeld om de lijken te verbranden in plaats van te begraven begint meer en meer veld te winnen. Zoo heeft zich met dat doel ook te Berlijn eene vereeniging gevestigd die reeds een voor'oopig bestuur benoemd en statuten ontworpen heeft. Te Weenen moet een zeven tigjarige vrouw tot een dergelijke aldaar bestaande vereeniging zijn toegetreden en tevens 30,000 fl. voor den bouw der daartoe benoodigde inrigling hebben bijgedragenterwijl ook uit Londen wordt gemelddal aldaar eene vereeniging is tol stand gekomendie zich ten doel steil bet begraven van lijken door verbranding te ver vangen. Ook te Nürnberg vindt de zaak ingang, althans dc burgemeester v. Slromer heeft in den gemeenteraad op den 2den dezer, zonder ver zet van een enkel raadslid, maatiegelen voor gesteld om bij de opheffing van bet Joannes- kerkhof tevens eene inrigling tot hel facultatief verbrauden van lijken in hel leven te roepen. Uit het Loo, bij Coevorden schrijft men aan de Dr. Ct. Op eene plegslatige visite inde Bonte uit het naburige Daalenwaar T genoodigd per soneel geheel uit de schoone sekse bestond zat men aardig zamen. Er werd aardig gepraat en gelagchen en de koffij smaakte heerlijk. Nu en dan gat het sloornis, dat hel kraantje der koffijpoi was verstoptiels dat telkens zich hei haalde wanneer men inschonk. Er werd ten laatste eene commissie benoemd om de zaak te onderzoeken, daar de gastviouw huiverig werd, wegens de vreemde verschijnselen die met eene gewone verstopping der koffijkraan niet gepaard gaanen zielnu bleek hetdat het een kik- vorsch was die behoorlijk gekookt uit de wijde tuit van den waterketel in de koffijpoi was over gegoten. De schrik sloeg het geheele damesper- soneel om het hart; er werd dadelijk veel «o de kolonje" gebruikt, regtsomkeert gemaakt en onze praalzieke schoonen gingen zwijgende en peinzende huiswaarts. Te 's Hage is door den Gemeenteraad het schoolgeld op 't gymnasium van f 100 op f150 gebragt en liet voorstelom bet schoolgeld op de hoogere burgerschool van 1 60 op f 80 te brengen, bleef nog onbeslist, omdat de stemmen staakten. 'tZijn zeer verstandige besluiten, als men er voor zorgen wildal de Hagenaars bang blijven voor knappe mannen onder dc burgerij De zoo bekwame regtsgeleerde mr.A.dePinlo deed hel voorstel betreflende 'l gymnasium. Om door zulk een voorstel naam te maken dat had hij niet noodig. Om den luister van zijn naam te verhoogen, had hij iets anders moeten doen. nationaal Potpourri. Men meldt ons uit 's Gravenhage De parlementaire Atchin-kweslie heeft ons publiek zeer teleurgesteld. Waren te 's Hage de tribunes veel te klein voor de nieuwsgierigen die wilden hooren welke geheimen, door de interpellatie over den oorlog, zouden ontsluijerd wordenhield, op 16 jl, ieder het oor open voor de telegrafische depecbe, die groole dingen kon aankondigen allen wen den troosteloos naar huis gezonden en wat vooral de waarde der interpellatie in veler oog deed dalen, was de verklaring, namens de oppositie afgelegd: »bet doel der interpellatie is niet het Ministerie te doen vallen J" Wat daarvan zijof zoodanig plan al dan niet bestond ol het gewijzigd, dan wel gansch en al opgegeven is het nieuws-hongerig publiek wilde discussien k ('Armstrong, in alle gevallen met eenig knal effect, en ziel, daar besluit de Kamer, zoo maar, om de gewigtige Atchin-historie in comité-generaal te behandelen en zich daartoe te begeven achter 't slot. Zoo geschiedde heten al spoedig zou de nieuwsgierigheid in de tering zijn gekomen, als de kamer zich geen drie dagen eclipseerde. Daar moet dan toch al iets zeer gewigtigs te bespreken zijn I zoo mompelt menen niet zonder regt. Geduld wast niet in ieders tuin en 't is toch een kruid'twelk zoo dikwerf groote diensten bewijst. Geduld alzoo en weldra gaan de deuren der Tweede Kamer open en zal men zich kannen vergasten aan interpellatie-genotdat helaas I zoo menigmaal wrange vruchle opleverde voor het volk. Betere zaak dan die der interpellatie is het wets voorstel'twelk de belasting op de zeep acschalt. Die afschaffing zou practisch nut, en dat on- middelijk, schenken. De droogmaking der Zuiderzee heeft men ook weer uil de porlefeuille's van den waterstaat en uit de studeerkamers gehaald en aan 't pu bliek prijs gegeven. Er zal nog menig beurtschip zijn afgevaren eer de groote plas is leeggemalen en welligt was het ook beter dat eerst de finantièle krach ten zich er toe bepaalden om 't groote staats spoorweg-nel met kleinere mazen aantevullen. Te voel hooi op de vork is eene beeld spraak die hier ook welligt van toepassing zou kunnen worden. Keiiuisg;e?ius. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT doel te weien, dat aantevangen op Maandag, den 20. April e. k.door de Schutterij dezer gemeente aal worden gevuurd op het terrein

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2