nam het zelf, en-hield eene niet korte toespraak, waarin hij de aanwezige leden len sterkste aan zette mi jn voorsteldat nog niet eens toegelicht wasniet aan te nemen. Nu dacht ik hel. woord te erlangen om de aanwezigen niet de bedoeling en strekking van inijn voorstel bekend te kunnen m.tken, doch aan een ander werd vergund iets mede te deelenop grond waarvan werd aan gedrongen, de behandeling van mijn voorstel op nieuw te verdagen. Hetgeen medegedeeld werd was ook mij bekenden ik had er gebruik van wenschen te maken als een nieuw bewijs voor de juistheid van de gronden waarop inijn voor stel berust. Ik gaf den tweeden spreker toe, dut zijne mededeeling hel wenschelijk uiaakl, de behandeling der zes punten door mij gesteld te verdagendoch wenschle dat de vergadering uit zou maken of Art. 1 gewijzigd zou worden of niet. Gelijk ik aan de vergadering nog heb kunnen mededeelen, was het toch mijn plan geweest voor te stelleneerst het beginsel en daarna ieder punt afzonderlijk te behandelen, waardoor de leden gelegenheid zouden hebben gehad ie amendeerenpunten te verwerpen of er nieuwe bij te voegen. Hierna werd door v» len het woord gevoerdklaarblijkelijk zonder dat de sprekers het er over eens waren, waar over eigenlijk het woord moest gevoerd worden. Toen dit lang had geduurdwerd niet mijn voorsteldat toch aan de orde had moeten zijn, in stemming gebrachtmaar een geheel nieuw voorstel van den Voorzitter. Zeker is hetdat door zulk eene leiding van vergaderingen voedsol wordt gegeven aan het vermoedendat de zaken der kiesvereeniging door enkelen vooral' worden vastgestelddat het vasigestelde wordt doorgedreven, en alzoo de meerderheid der leden werktuigen worden in de hand van enkelen. Zeker is het, dat vergaderingen als die van 22 dezer bij menig lid den lust en den ijver doen be koelen, zyne krachten te wijden aan den bloei der kiesvereeniging, en dat zij het toetreden van nieuwe leden belemmeren. Wie gaarne overtuigd wil wezenkan er geen genoegen mede neinen alleen maar overstemd te worden. Daar het nu niet gelukt is op de vergadering eene geregelde discussie over de liberale begin selen te houdenkan het zijn nut hebben er eens in 't openbaar over te spreken. Ik ben het geheel eens met wat het Weekbl. v. A. eens schreef: «De zaken van het publiek moeten publick -behandeld w0idftn." Toen hier de nu ontbonden kiesvereeniging De Eendracht medio 1857 werd opgericht, werd er opzettelijk geene politieke kleur aangenomen. Men kwam overeen bij de verkiezingen candidaten ie stellen, die de algemeene achting genoten. Voor deze gemeente was zulk eene overeenkomst te dier tijde zeker het meest gewcnsclit. Langzamer hand kwam er wat meer belangstelling voor het verkiezingswerken er verrees eene tweede kies vereeniging. die echter evenmin als de Eendracht eene politieke kleur aannam. Nog later hoorde men vim tijd tot tijd spreken over de wenschelijk- heid, dat de kiezers eener zelfde staatkundige richting zich zouden vereenigen, en in 1872 las rnen: De kiezers mogen zich niet laten beheerschen door gevoelens van vriendschap of verplichting maar moeten hunne stem uitbrengen op iemand wiens beginselen zij goedkeuren, en van wien zij reden hebben te verwachten, dal hij den moed en de bekwaamheid bezit, die beginselen in alle om standigheden tegen wien ook te handhaven." Was men vroeger tevreden geweest met be kwame en achtenswaardige personen tot camli- datcn hij de verkiezingen te stellen, er kwam nu nog een derde eisch bijbepaalde politieke beginselen. Sedert de oprigtmg van De Eendracht was er in ons land en ook in deze gemeente zooveel veranderd dat de noodzakelijkheid van dien eisch aan velen duidelijk was geworden; maar niet allen zagen inhoe moeilijk het is juist daaraan te voldoen. Hoe het met iemands verslandelijke en zedelijke ontwikkeling is ge steld wordt in den regel vrij juist opgemaakt uit zijn dagelijksch leven; hoe zijne staalkundige beginselen zijnleert men zoo gemakkelijk niet kennen. De eigenaardigheid van ons volksteeds staalkundige en kerkelijke kwesties dooreen te mengenis hiervan gedeeltelijk de oorzaak. Nog wordt menigeen op staatkundig gebied liberaal geachtornaat hij weinig of alleen bij moderne predikanten ter kerk gaat, en evenzoo hoort wen bewerendat deze en gene conservatief is, omdat hij zich bij de kerkelijke orthodoxie aansluit. Bovendien hebben de woorden liberaal en conservatief in verloop van tijd eene zoo nevel achtige beteekenis gekregen, dat men ze als weinig meei dan partijnamen kan beschouwen. De hedendaagschc liberalen en conservatieven in ons land willen beiden sommige zaken behouden, andere wijzigen. Het verschil ligt hoofdzakelijk daarin, dat zij niet dezelfde zaken behouden of veranderd willen hebben. Wis dus eene heldere voorstelling verlangt te verkrijgen van liberaal, moet onderzoeken wat de hoofdpunten zijn, die de partij van dien naam wenschl te behouden of te wijzigen. Die punten ter kennis van de kie zers te brengenze misschien wel voor hen te bespreken, schijnt de bedoeling van het voor meld blad te zijn geweest, althans in 'tbegin van 187d lezen wij er in: Wat men ook door een invloedrijk persoon moge verstaanhij werkt altijd schadelijk, wanneer hij niets anders te weeg brengt, dan dat sommige kiezers op eene bepaalde wyze stemmen, omdat hij het ook doet. Aldus wordt een man van invloed eene belemmering voor de ontwikkeling van het staalkundig leven van het volkdat er zooveel mogelijk toe gebracht moet wordenuil eigen oogen te zien. Wie zijtie stem op iemand uitbrengt, omdat een ander, van wien hij afhankelijk isof wiens meerdere ontwikkeling hij hoog schathet ook doetbrengt het niet verder dan tot stemmachine Dit, in verband gebracht met het bovenstaande, wijst er opdat het de roeping eener liberale kies vereeniging is, hare beginselen duidelijk voor een ieder uiteen te zetten, en tot candidaten bij de verkiezingen zulke personen te stellen, die be halve, dat zij aan de eischen van capaciteiten moraliteit voldoenhet bovendien eens zijn met de beginselen der vereeniging. Terwij! er meer en meer in dezen geest werd gesprokenvernam men eensklapsdat er ge werkt werd om eene liberale kiesvereeniging tot stand te brengen. Weldra bleek de waarheid van 't geruchtdoor de verschijning van 'l con cept-reglement voor de kiesvereeniging Vooruit gang. Het doel der kiesvereeniging was volgens Art. 1.de verkiezingen overeenkomstig de beginselen der grondwet en naar de eischen van den tijd op waardige wijze te bevorderen. Menigeenen daaronder ook ikvond zich door dit concept bitter teleurgesteld. Waaruit kon blijken, dat men hier met eene liberale kiesvereeniging te doen had? Willen niet alle partijen vooruil f De eene soms in eene richting juist tegenovergesteld aan die eener andere, en wat de eene vooruitgang noemt, heet bij de andere vaak achteruitgang: maar iedere partij beweert vooruit te willenen daarom wordt geene partij door het woord vooruitgang geken merkt. Intusschen waren anderen met het concept- reglement tevreden, sommigen waren er zelfs door in verrukking gebracht Het blad dat vroeger zoo had aangedrongen op eene heldere uiteenzetting der beginselenliet zich aldus uit "Vooruitgang! Dat is de leuze, die in de banier der nieuwe kiesvereeniging met gulden letteren staat te lezendat is hel woordwaarnaar wij zoo lang le vergeefs in de stad onzer inwoning en hare omgeving hebben uitgezien. Steeds hooger klimt de ingenomeuheid met dat woord: Voor uitgang! noerne het, wie wil, een groot woord, eene machtspreukdie alle jMrtijen in zich sluit, omdat iedere partij zegt en beweert op hare wijze vooruit gang te verlangende naam is voor deze jeugdige kiesvereeniging goed gekozenwant de namen van hendie het concept-reglement hebben onderlec- kendstrekken ons lot genoegzatnen waarborg, dat deze kiesvereeniging den vooruitgang verlangt, zoo- als wij dien wetischen. 't Is waar de onderteekenaars waren als recht schapen en kundige menschen algemeen bekend; maar hoeveel kiezers kenden hunne staatkundige beginselenwaarop het hier zoozeer aankwam en zoo zij die niet kendenwat hadden zij dan aan die namen De kiesvereeniging bestaat nu nagenoeg een jaarwie kent nu de staatkundige beginselen van haar president? Doch al was het staatkundig programma der onderteekenaars bekend geweesthet was toch gevaarlijk personenin plaats van beginselen te nemen. Hoe veranderlijk personen kunnen zijn heeft gemeld blad zelf bewezen, dat in April voor, en in Mei tegen beginselen pleitte. In laatstge noemde maand zegt het11 el gaal niet aan in een reglement een programma op te nemen van de verschillende beginselen die zij (de kiesveree niging) voorstad. Intusschen was dat blad niet met iederen naam ingenomen. Hel sprak De naam op zich zelf be- teekenl nietsen daarom achten wij het voortref felijk dat in het concept-reglement het woord li beraal!(volgens Dr. Nassau, VènDale enz. van gelijke beteekenis als «vrijzinnig") ofschoon de vereeniging dit werkelijk isin het gehoel niet is genoemd. Wal toch beleekenl liberaal 7 Wordt ook dit woord niet door elke partij gebezigd f Waarom het woord liberaal niet evt agoed als het woord vooruitgang zijne beteekenis kon ontleenen aan de namen van hen, die het concept-reglement hadden onderteekend, staat niet vermeld. Zes dagen na het verschijnen der aangehaalde woor den was het reglement der kiesvereeniging Voor- uilgang vastgesteld. De beginselen der grondwet waren in Art. 1 weggevallen, de geest des tijds was behouden gebleven en dc waardige wijze vervan gen door vrijzinnigen geest. Ik zou mij bij eene kiesveieeiiigir.g met zulke onbeteekenende uitdrukkingen als beginselen niet hebben aangeslotenhad niet deze en gene er mij loe overgehaald, mede te werken er dit jaar iets beters voor in de plaats le stellen, en nu ik liet beloofd heb, zal ik woord houden. Het antwoord op de vraag of eene liberale kies vereeniging een duidelijk omschreven programma noodig heeftligt voor de hand. Dc ervaring leert, dat nooit eene partij met kracht heeft kunnen werkenzoo zij niet duidelijk wist, wat zij wilde. Hoe krachtig was niet de liberale partij in ons iand, tóen zij Thoibecke's »Aanteekeningen op de Grondwet" tot programma had. Waardoor hebben de anti-revolutionairen in den laatsten tijd zooveel gewonnen? Door dat zij hun doel duidelijk geformuleerd hebben. Waardoor heb ben de liberalen in den laatsten tijd zooveel terrein verloren Door gemis aan een gemeen schappelijk doeldat zij met ingenomenheid nastreven. Hoevelen zijn er nietdie zich liberaal noemen, en het antwoord schuldig moeten blijven op de schijnbaar eenvoudige vraagwaarom zijt gij liberaal Zij kunnen u zeggen dat zij geen anti-revolutionairgeen ultramontaan willen zijn wat die willenweten zij maar wat zij zeiven willenweten zij niet. Wie niet met vastheid cp een doel afgaat, wordt een slente raar en de liberalen hebben reeds lang genoeg geslenterd. Dit is ingezien door de liberale kamer leden, die, naar men zegt, spoedig een programma zullen uitgevendat hen tol eene vast aaneen gesloten partij zal vormendit is ingezien door leden van de Amsterdamsche liberale kiesvere nigingen De Grondwei en Burgerplicht, die insgelijks een programma hebben geformuleerd. Het is voor mij inderdaad eene voldoening, dat de uitstekendste mannen der liberale partij thans ten uitvoer brengen, wat ik verleden jaar reeds als noodzakelijk voor de kiesvereeniging Vooruitgang heb geacht. Men werpt mij tegen, dat het kiesdistrict Amersfoort zoo ongelukkig is samengesteld, dat eene liberale partij met een duidelijk programma geen invloed zal uitoefenen, en dal de jeugdige kiesvereeniging Vooruitgang heel wat leden zal verliezen, zoodra er een programma is vastgesteld. Dus omdat de liberalen in dit kiesdistrict eene bijzonder moeilijke taak hebbenwil men hen lot de zwakst mogelijke partij forma tie dwingen, hen vereenigen om de negatieve en dus kraeh- telooze leuzeWij willen geene ultramontanen geene anti-revolutionairengeene conservatieven zijn. Wij willen alleen den naam liberalen dra gen. Men wil dus aan 't plooien, schipperen, modderen blijven: heeft men er den Heer van Loon mede kunnen w.ren? En dan vreest men, dat de kiesvereeniging Vooruitgang leden zal verliezen, als er een dui delijk programma wordt vastgesteld. Dat moet niet gevreesd, dat moet gewenscht worden. Hoe weinig de leden van Vooruitgang bij elkander behoorenblijkt uit de candidaten, die telkens op 't gros vooi komen. In ieder geval zal de vereeni ging eer het een jaar verder is, vermoedelijk leden verliezen. Velendie een programma wenschen, zullen voor hun lidmaatschap bedanken, wanneer Art. 1 onveranderd blijft, en zoo het veranderd wordtzullen anderen het doen. Dit is ook de eenige weg om tot een gezonden toestand te komen. Als zijdie den moed en het inzicht hebben, flink hunne beginselen uit te spreken en met geestdrift naar een gemeenschappelijk vastgesteld en voor ieder duidelijk omschreven doel strevenzich aaneensluitenzullen zij op den duur gunstiger en krachtiger op de kiezers werken, dan wanneer zij voortdurend in hun gang belemmerd worden door personen, die niet welen wat zij willen, of den moed niet bezitten er open lijk voor uit te komen. Mijnheer de Redacteur, ofschoon ik getracht heb kort te zijn, is 't my niet gelukt alle punten aan te roerendie ik gaarneal is bet dan maar ter loops, zou besproken hebben. Meer plaats ruimte van U te vragen zou onbescheiden zijn. Ik dank U voor de toegestane. Met verschuldigde achting, Uw dienstwillige, A. M KOLLEWIJN, N*. Burgerlijke Siaud van Amersfoort. BEVALLLiN: 2t April, Louisa Maria Lein- webergeb. Craant-n z. 23 AprilAlijda van den Akker, geb. Morre, d. 24 April Elizabet Gouw geb. Hoefsloott. - - 25 April,, Sara Joanna Schreudei-, geb. ran den Uithoorn, d. 28 AprilDirkje van Hamersveldgeb. Uppelschoten, d. Anna van Ekelengeb» van de Beekviereld. ONDERTROUWD: 23 April, Melis van den Berg wedi. van Hcndrika van Boeijen en Johanna Catharina Zwiersen. Lucas Midden en Theodora van Dijk. Lambartus van den HoofT en Maria Jacoba Vonk. Gerrit van den Berg en Niesje van Geem. GEHUWD: 29 April, Jan Cal is en Gerharda G-ertruida Voorburg. Jan Willem Sterk en Jacobje van den Broek.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2