«ogenblikkelijk stil houden. Deze locomotief rust ■op vier wielenomringd door het toestel tot zamenpersing van den stoom, tij tiet er nog al goed uit en gelijkt veel op eene vierkante doos niet een schoorsteen. De omvang der locomotief is minder dan die van het rijtuig dat zij voorttrekt. Het spreekt echter van zelf dat de locomotief twee, zelfs drie rijtuigen tal kunnen vooitslepen. Voor de correctionnelc regibank te Bern ston den den 1 Mei teregt Johann Bichsel en zes andere personen eerstgenoemde beschuldigd van geheime aanwerving van ma schappijen voor de iiederlandsche expeditie naai Atchin, de overigen van niedepligtig'ieid. Uil het proces is gebleken, dat de aanwerving eene onderneming was van genoemden Bichseldie te Harderwijk een agent had, Wütrich genaamd. Bichsel wist met hulp van een handlangerCarl Tanner., die vroeger in nederlandsche dienst is geweestverscheidene personen naar Gross-Hüningen (nabij Bazel) te lokken om zich te laten insein yven waarna zij 's nachts heimelijk naar Leopoldshöbe en vervolgens por spoortrein naar Nederland weiden overgebragt. Zoodra zij te Harderwijk waren aangenomen ontving Wütrich van hel handgeld als commissieloon f 75, waarvan hij de helft aan Bichsel moest nilkeeren. Het overig gedeelte van het handgeldzoo het schijntna aftrek der reiskosten, mogl ieder aangeworvene houden. De meesten echter kregenzoodra het verteerd wasberouw en schreven naar huis om geld ten einde zich los te koopen. Aan sommigen gelukte ditn.n andeien niet. De uitslag van het proces nu was dat Bichsel werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en 200 francs boete, met verlies van burgerregt voor den tijd van twee jaren zijne vrouw en Tanner als medepligtigen tot eene maand gevangenisstraf en $0 francs boete, Tannerbovendien met ver lies van burgerregt gedurende twee jaren. Voorts zijn zij alle gecondemneerd tot voldoening der kostenen welde drie genoemde personen 4/5 en twee andere beschuldigden elk 1/tO. In veiband met het onderwijs is door de Duilsche regering een gewigtig besluit genomen. Met den Islcn Januarij 1875 zal de Duilsche taal ook in Lotharingen allerwege de officiële taal zijn. Ten einde de onderwijzersdie hier uitsluitend de Fransche taal verstaan in slaat te stellen tegen dien tijd op de hoogte te wezen van hunne taak, zullen eerstdaags voor de be doelde onderwijzers leergangen ter beoefening van de Duilsche taal worden geopend.'Perso. en met de toestanden aldaar bekend voorspellen dat die maatregel dit gevolg zal hebben: de jongeren onder de docenten zullen zich met. meer of minder goed gevolg op de zaak toeleggen de oudereu vau jaren zullen een legenoverge- stelden weg bewandelen; zij zullen hun pensioen aanvragen. Ten gevolge van de gunstige veror deningen op de bezoldigingen en pensioenen der onderwijzers, uitgevaardigd door de Duilsche regering, is de financiéele toestand der onder wijzer» zoo veel verbeterd, dat tegenwoordig het pensioen na veeljarige dienst meer bedraagt dan hunne bezoldiging onder het Fransche l>esluur. Van de dezer dagen uitgekomen feestgave op 12 Hei 1874: De Nassau's en kun oudste burg ia de Sedtrlanden zegt de Amtt, Cl.: Van den oorsptong van bet Huis van Oranje tot op koning Willem III scheut de heer Wit kamp ons al de edele telgen van dat helden geslacht, en rijk is zijn werk aan historische bijzonderheden, waarvan velen weinig of bij bet algemeen geheel onbekend zijn. Wij willen on zen leaers ten voorbeelde daarvan een staaltje mededeeien, dat ter opwekking strekken moge om met het geheel kennis te maken. Zoo deelt hij dan, o. a. van Johan VI, of de Oud bij- rnaamd een der broeders van prins Willem en vader van bet Huis Nassau-Katzenellbogen, het volgende mede«Terwyl nog eeuwen daarna in andere Duilsche Staten en in Frankrijk de landman een eigenhoorige of slaaf was, aan den grond gehechtschafte Johan in 1569 de lijf eigenschap in alle landen af, die hem uit de vaderlijke nalatenschap waren ten deel gevallen. slichtte te Harborn eene akademie, te Ha- damer een gymnasium en in elk kerspel een dorpschool. Als den besten rijkdom eens vor- alen beschouwde hij de- welvaart der onderda nen. «.ik heb"", sprak bij tegen een anderen vorst, die zich op zijne rijkdommen verhoovaar- digdc, terwijl g-taal Johan doorgaaus niet ruim bij kas was,, ik heb onder mijne boeren ten minste negentig, van wien elk, zoo ik het verlangde, mij vierhonderd gulden zou uittellen, zonder dat de man er door gedeerd zou zijn. Zie, dat is een schat, dien ik booger stel dau alles waaimeó gij kant pralen."" «Johans diensten aan Nederland zijn ulloos; hij leidde voor prins Willem veelal de onderhan- i delingen met vreemde mogendheden en was de bewerker der Uuie van Utrecht, (icboren te Dillenburg, den 22 November 1555, had hij op den dag zijns overlijdens (8 October 1606) den ouderdom van bijna een-en-zeventig jaren beteikt. Hij had uil drie huwelijken 25 kinderen, 57 kleinkinderen en 3 achterkleinkinderen. Een der zonen van Johan de Oude, Johan de Middelste, was de stichter der lijn Nassau- Siegen, van welke niet minder dan acht leden de wapenen voor de Vereenigde Nederlanden hebben gevoerd, o. a. Adolf van Nassaudie in 1608 te Rheioberg sneuvelde eu Johan Maurits, de veroverrar van Brazilië." De Carlislen maken van de al te groote vlug heid der Correspondenciawelk blad een dag te vroeg het binnenrukken der republikeinen in Bilbao meldde, gebruik. Zij trachten de wereld te overtuigen, dal het tweede berigt even valsch is, als't eerste voorbarig. De Fransche legitimis- lische bladen ontvangen telegrammen uit flayon- ne, die nog altijd spreken van de geduchte stel lingen, welke Elio bezet houdt en waarschuwen tegen de «valsche berigten van Havas." Hel is de moeite niet waard zich hiermede op te houden. Het is zeker, dal de Carlislische generaal er niet aan kon denken de hoogten voor Bilbao bezet te houden, van het oogenblik af, dal een deel van de republiekeinsche armee de Nerveon te Portugaleic was overgetrokken en langs den regteroever dier rivier op de hoofd stad van Biscaye lostrok. Hij zou zoo gevaar ge- loopen hebben dat hem de retraite naar Gui- puzcoa geheel werd afgesneden. 'l Is wel jammer dal maarschalk Concha zulk een militair man is en volstrekt geene dagblad correspondenten duldt, wij weien nu nog altijd zeer weinig omtrent de beweging, den strijd van zijn corps, en van Serraro's leger valt ten minste wal de eerste dagen betreft niet veel bijzonders te vermelden. De correspondent van den Temps zegtdat op den avond van den 29sten een bewaarplaats van kruid in de lucht is gesprongen, maar dergelijke accidenten komen te dikwijls voor in 't Spaansche leger dan dat men ze iets bijzonders zou kunnen noemen. De Carlistendie het ongeval konden hooren en zien, kwamen uit hunne loopgraven te voor schijn en hieven luide kreten van blijdschap aan. Eene batterij maakte van die pret gebruik om eenige kogels onder de vijanden te werpen, die hun doel uitstekend raakten. Dat is de oorlog! De Volksvriend schrijft: Wij ontvingen de fe aflev. 1874 van het tijdschrift «La lempérance"onzer Fransche zustervereeniging. Haar reglement heeft eenige wijziging ondergaan; daaronder ook de toela ting als leden (membres associés) van personen die hnnne ondersteuning aan de zaak verlangen te schenkenlegen betaling eener jaarlijksyhe contributie van 1 franc, en het eerste jaar nog 1 franc daarenboven als entrée-regl. Zij moeten op het inschrijving-register hunnen naam tee kenen en ontvangen een kaart, die jaarlijks moet worden geviseerdaan wier voet deze verklaring slaat die zij mede hebben te onder teekenen »lk verbind mij op mijn eer om geen enkele daad van onmatigheid te plegen en niets te verzui men om de misbruiken van sterken drank te keer te gaan." Op het register staat deze waarschu wing «Ieder lid in staat van dronkenschap be trapt wordt geschrapt. Hij kan niet weder worden aangenomen dan na gedurende twee jaren waarborgen van voorbeeldige matigheid te hebben gegeven." In een verslag van mile, de Grandpré, nicht van den aalmoezenier van de gevangenis Saint- Lazarevoor veroordeelde en gevallen vrou wen leest men hoe voortreffelijk COeuvre de Sainl-Latareeene 6tichting door die dame tot stand gebragl, sedert de oprigting heelt gewerkt. Wat de heer de Mets, wiens buste dezer dagen in zijn kolonie is onthuld, door Metlray heeft beoogd ten voordcele van de verwaarloosde en misdadige jeugd heeft mil. de Grandpré gedaan voor de vrouwen die beschuldigd of veroordeeld zijn en vervolgens, heuij hare onschuld geble ken is hetzij de opgelegde straf is ondergaan, op straat plegen gezet te wordenzonder werk, zonder huis en zonder steun. Aan die vrouwen biedtop haar verzoek mile, de Grandpré een tehuis en werk aan om haar te verbeteren en niet op nieuw in de klaauw der misdaad te doen vallen. Welnu, van de honderden vrouwen, die door f Oeuvre do Sanl-Laiare zijn opgenomen is niet ééuc weder misdadig geworden en toch zyn er onder haardie veroordeeld zijn ge weest tot vier zes en acht jaren dwangarbeid. Dat zegt genoeg tol aanbeveling van de instel ling van tnllc de Grandpré. Legio zijn de groote en kleine industriën die bij feesten als de aanstaande worden uitge dacht en uitgeoefend. Een der velente curieus om niet te vermelden willen wij onzen lezers mededeeien. In verschillende volkrijke buurten (niemand denke aan de bogt van de Heercngrachl?) leest men aankondigingen als deze *Hier bewaart men kinderen op 12 Mei tegen een civielen prijs van des morgens 8 tot des avonds 12 uur, voortien van middagspijs(Woordelijk aldus afgeschreven.) Aan ouders, die vooraf toch wel zouden willen berekenen wat het hun ongeveer kosten moet om te kunnen gaan kijken zonder door de zorg voor hun kroost verhinderd le worden of het aan zijn lol over le laten en die de uitdrukking civiele prijs" wat rekkelijk vinden, kunnen wij mededeeien dat de hoogste noteringdie wij aantroffen «een kwartje per kind" is. Welligt wordt by partij een billijke korting toegestaan. Bij den oplogt te Niewediep ter gelegenheid van het koningslcest te houden zullen o. a. vertegenwoordigd zijn de hoofden der twaalf stammen Israels, in historische kleederdragt naar de 'bijbelsche overlevering, gaande onder een soort van troonhemel. NEDERLANDSCHE CE.MTRAAL-SPOORWEft. Opbrengst over de maand April 1874. 1873. Reizigers f38,340,47* /36.353.21* Bagage1.019.51* 9 27 99* Bestelgoederen 3,81425 3,995 10 Koopmansgoeder. «13,391.17 5,437.37 Vee, Paard., Rijt. 7,056.54 6,544.96 Diversen 2.531.59 100 61 ƒ66,153.54 f 53.359.25 Opbr. van p«. Jan. tot ulto. April 1874 f 217,586.14s 1873 187,635.12* Meerdere opbrengst over 1874 f 29,951.02 Per dag en per kilometer in April 1874 /j2l,83 1873 .17,61 Van 1°. Januari tot 30 April 1874 «17,95 1°. 1873 .15 4 8 kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op de artt. 308310 van het algemeen politie-reglement dezer gemeente. Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat eene algemeene KEURING VAN DE RIJTUI GEN der voerlieden en huurkoelsieis door den heer Commissaris van politie alhierbijgestaan door twee deskundigen op «het Zand" zal gehouden worden op Maandag, den 18. Mei aanstaande, 's voor middags te 10 uren en dat op Maandag, den 1. Juni daaraanvolgende, 's voormiddags te 10 urenterzeiide plaatse eene naschouw zal geschieden van de rijtuigen, aan voornoemden Commissaris tijdig oplegeven, welke op eerstgemelden tijd niet kunnen worden vertoond. Amersfoortden 8. Mei 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. Burgerlijke Stuud van Amersfoort. BEVALLEN: 29 Aptil Jacoba Heijnen, geb. Maas z. Louisa van Daalz. Willemijntje Bottenborg geb. van Groningen, d. 30 April, Christina Heemskerk geb. Klee, d. 1 Mei, Gerritje Terbeest, geb. Schoonderbeekz. Gerredina Lappain geb. Tijhuis, z. 3 Mei, Jansje van Naarden geb. van den Boogaard d. Wilhelmina -Boersengeb. Storkz. 5 Mei, Anna van Wijland, geb. Dietersz. 6 MeiJohanna Hellevoort geb. Kalveen d. ONDERTROUWD: 30 April, Antonie El- berssen en Rulje van Dijk.Hendrik Geijtenbeek en Martha van Zuilen Rijnbertus Johannes van Daal en Anna Bos. Arie Setten en Elisabeth Veenendaal. 1 MeiKoos Jenne9 Drooglever en Maria Sophia Kilian. GEHUWD: 4 Mei, Antonius Andreas de Wit en Maria Dorothea Josephina van Berke- slijn. 6 MeiLeonardus van Breemen en Anna Geertruida Kleber. August Hendrik Frederik Graanen en Maria Aleida Koorenblik. Melis van den Berg en Johanna Calharina Zwiersen. 6 MeiLucas Midden en Theodora van Dijk. Lambartus van den Hoof! cn Maria Jacoba Vonk. tierrit van den Berg en Nietje van Geem. tierrit Hageman en Berendina van de Hesseweg. Albertus Jaarsveld en Maria Willemina Schreur. OVERLEDEN 29 AprilWillemijntje van Gelder, 4 j 2 Mei, Geurtje van Es, 48 j.gehuwd met Gcrardus Witteveen. Een levenl. aangegeven k. m. geslacht v,n Willem Spaan. 4 MeiWillem van Kouwcnhoven 6 m. 5 Mei, Wilhelmina van den Berg, 56 j., weduwe Jan Knevel.Johanna Midde», G7 j. weduwe llcndiik Kibbel.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2