Y r ij d a g 15 Mei 1874. 2200. CO II MI. Winterdienst »angc»ang 1 Nov. 1873. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1u. nam-, van Soestdijk 2, u., van Baarn 3 u., Eemues 3 J., aank. te Amsterdam le 6 uren. Dit hlad verschijnt Maanday en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal 1franco per post /1.16. Prijs der Advertentién van 1 tot fl regels 80 Ctaelke regel meerder 10 Cts; legale, oOlcifle en onteigen. AdvertcntiCn per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Aft. Hummen 10 cents; Bestellijgen bij dea Uitg. A. II. van Cleeff, te Amersfoort bureau AmenfoorUeke Courant. Stoovestraat bij de Langestraat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. AdvortciitiSo voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nuoa en vas Ditmau Wijnstraa botterdam. DlLIGENCÏ-flENSTEN Van Amersfoort naar Maarsbergc 's morgens 6.30op den eersten trein naar Amsterdam Rotterdam en Arnhem en namiddag 2.30 uur. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgens 10.18 en -s avonds 8.16 uur. Van Amersfoort naar Daracveld 6.30 's avonds. Van Barneveid naar Amersfoort 7.45 's morg. Wegens den Hemelvaartsdag wordt dit courantnummer, in plaats D o nderdag- avond, gedrukt Woensdagnacht cn Donderdagochtend vroegtijdig uitgegeven. Politieke Kevue. De keizer van Rusland bragt op zijne reis over Berlijn naar Engeland een bezoek aan von Bismarck en hield mei die staatsman een gesprek dat wel IJ uur aanhield. Die daar eens had mogen luisteren, om liet vervolgens te verklappen Wal er gesproken werd zal wel een geheim Blijven, maar belangrijk zal bet discours gewis geweest zijn en groote eer was het voor den zoogenaamden «ijzeren Prins," dat de Czaar aller Russen den eersten dienaar van keizer Wilhelm eene visite bragt. Daags daarna confereerde laatstgenoemde Vorst met den schranderen diplomaat. Dat Alexander ook onzen koning in zijne hoofdstad op H U.-zilveren kroningsfeest kwam complimenleeren is een bewijs van groote attentie en is gewisselijk op zeer boogen prijs gesteld. Von Bismarck zet zijne politiek tegenover de R-Catholieke kerkvorsten met onverzettelijken ernst voort. Dat de gevangen genomen Bisschop pen op vrijen voet gesteld enbij nieuw verzet tegen de wettengeïnterneerd of verbannen zouden worden, is mogelijk, maar tot nu toe is dienaangaande nog niets officieels bekend. De Broglie, de Minister van Mac-Mabon of liever, de Minister van wien Mac-Mabon, Pre sident der Republiek is, heelt dezer dagen gezegd, dat weldra de wetten bij de Nationale Vergadering zouden inkomen door welke Mac Ma bonzeven jaar President der Fransche Republiek zou zijn. 'l Kan wel waarheid wordendat die wetten inkomen maar of bel doel daardoor zal worden bereikt, is eene andere vraag. 'tFransobe Bewind maal.t zich altijd verdrie tig ten aanzien vnn de drukpers. »De bestaande wetgeving op de drukpers zeide de heer de Broglie in eene zitting der Permanente Commissie uil de Nationale Ver gadering maakt de Regeering weerloos tegen over de met den dag toenemende uitspattingen der Dagbladenen de toepassing der door den staat van beleg aan haar verleende magt, was derhalve het eenige middel om het kwaad tegen te gaan. De Regeeiing was dan ook met het ontwerpen eener nieuwe wet op de drukpers bezigen zou baar ontwerpterstond na het hervatten der parlementaire werkzaamheden bij de Nationale Vergadering indienen. «Zoolang die wet echter nog niet stand was gekomenzou rij gebruik maken van de haar ten dienste staande middelen." In Hongarije is de schatkist in haveloozen toestand. Men wil er zuinig worden en dit is goed maar na groote verkwistingnog al moeijelijk. De Carlisien loopen steeds voort en Don Carlos schrijft stichtelijke zendbrieven aan zijne ge trouwen. Wij overwinnen zegt hij en dit is zeker. Die er meer van weien wilontvangt ten antwoord 't is eene kwestie van tijd niets anders. Met betrekking tot de spaansche aangelegen heden wordt uit Bilbao, welke stad weder goed van levensmidden is voorzien, berigt, dat vele carlisten zich aangeboden hebben om in de am nestie le deelen; en generaal Concha troepen heeft gezondenom de havens van Biskayë le bezet ten en dat stukken geschut gevonden zijn door de carlisten achtergelaten. Naar men zegt is de carfis- ten-aanvoerder Velasco door zijne soldaten ver moord. Cucula is aan zijne wonden gestor ven. Mag men een le Parijs onlvangeu berigt gelooven dan zouden de carlisten wederin groot aantal, tol in de nabijheid van Bilbao zijn opgerukt en den straatweg van Galdacano bezet hebben. Con cha die op de proviandtreinen voor het leger wacht, versterkt stellingen in den omtrek. Dc Sultan van Turkije laat thans weinig van zich hooren. Om besproken te worden, moet hij eerst weer geldgebrek hebben. Allerlei. Amsl. bladen behelzen een aantal opschriften te Amsterdam bij de versieringen aangebragt waaronder de volgende Voor een koekbakkerswinkel in de Wecsper- slraat (wed. Lelie) Hier is 'l van ouds beloofde oord. Oranje leve gelukkig voort. Dat geen rampspoed dat leven stoort. Ik verkoop lekkere boles als weleer Bij vreugde lekkers, wat wilt gij meer? Sterke drank nooit bij de hand; Ik zorg voor uw gezond versland. Leve de Koning en- bet Vaderland I Voor de tapperij op den hoek van de Mod- dermolcnsteeg en Raamgracht- leest men het volgende Vult fluks den gulden roemer met tintelen den wijn Brengt den beker san de lippen op dit Zilveren festijn Viert feestjuichtjubeltlaat knallen de Champagne 't Is een Zilveren bruiloftsfeest van Neèrland met Oranje. Van Amsterdam tot Bolsward van Limburg tot 't Vlie Hoort men één juichtoon schallenlang leve Willem III Brengt den beker aan de lippen ter eer van onzen Vorst En s'ilt in deze woning uw feest- en vreug- dedorst. Voor een onderbuis op den Singel bij de Lijnbaansteeg staat, boven de met bloemen en nationale kleuren omgeven portretten van HH. MM., het volgende zesregelig versje: Op 't Zilveren Krooningsfeest Van ons gefielde Koning, Zier ik op mijn manier Mijn nederige woning En wensch dat God nog menig jaar Ons dierbre Koning spaar. Opschrift aan de poort Kerkstraat bij den Amstel Laat Spanje steeds met moordstaal dreigen En Duitschland roem op roem verkrijgen En Frankrijk nimmer zijn le vrcèn In Nederlandhet land van Eden Met Vorst en wetten best te vreden Daar leven wij als broeders één. Een zwart parlement. In de Nation komt eene merkwaardige beschrijving voor van de wetge vende vergadering van Zuid Carolina. «IIcthuis van afgevaardigden bestaat uit 124 leden, waar van 30 blanken zijn7 stemmen echter met de negerszoodal de blanke oppositie slechts 23 sterk is. Dc voorzitter, de griffier, de deur waarders, de kapelaan zijn negers, evenals de luitenant-gouverneur, de president van den senaat en de thesaurier. Alleen de gouverueur is een blanke. In dit parlement spreekt niemand vijf minuten zonder in de rede gevallen te worden en iedere interruptie lokt andere uit, totdat de spreker zich niet meer kan doen verstaan. Veertien kwesties van orde op een dag is iets zeer gewoons. Soms behandelt de vergadering niets anders. De zwarte president kan er niets aan doen. De pogingen der leden cm aao het woord te komen hun schreeuwen en ligchaamsverdraaijingen gaan alle beschrijving le boven. De president hamert er vruchteloos op los. Praten én schreeuwen duurt aan alle kanten voort. Ieder houdt zich voor even goed als zijn buurman en als bij pleizier heeft om verwarring en tumult te maken, laat hij het voor niemand. Soms gelast de president een lid te gaan zitten. Deze gaat naar zijn plaats en legt zijn beenen op den lessenaarzoodat hij voor den president achter de zolen zijner laarzen verborgen is. Een oogenblik later is hij weer op de been. Lagchend dreigt de president hem tot de orde te zullen roepen. Dit wordt zoo grappig gevonden dat een algemeen gelach volgt. Meestal knabbelen de leden noteu zelts als zij het woord voeren." Naar hel Vaderland verneeemt, heeft de com missie van rapporteurs van het wetsontwerp op het hooger onderwijs eenstemmig aau den mi nister verzocht eenige wijzigingen in zijn ontwerp te brengeu. Het antwoord vau den minister wordt spoedig tegemoet gezien. De studenten van de theologische faculteit te Utrecht hebben besloten een adres aan de Tweede Kamer te zendenwaarin zij, met het oog op hel wetsontwerp op het hooger onder wijs, verzoeken, dat er zulke maatregelen mogen worden genomen waardoor ook in 't vervolg zooveel mogelijk de theologie een gedeelte uit- makevan heigeen op de hoogescholen wordt onderwezen en waardoor de theologische tacul- leil hare plaats naast de andere faculteiten behoude. De Missions Calholiques deelen nadere berigten mede omtrent den moord, die in Februarijjl. in de provincie Tonkin door de Chinezen aan de 'olandsche Christenen is gepleegd. Volgens die berigten, welke, naar men hoopt, overdreven zullen worden bevonden, zwierven er meer dan 25000 Christenen zonder huisvesting en zonder leeltogt rond en bedroeg de stoffelijke schade aan die ongelukkigen berokkend, ruim 6 milliocn francs. De verliezen die de missie in Tonkin te betreuren bad werden op een waarde van 200,000 fj. geschat. Een aantal kerkgebouwen veertien pastorijen en parochiale gebouwen, vijf kloosters, eene menigte altaar-versierselen, het huisraad van zestien missionarissen en inlandsche priesters w&ren verbrand, verwoest of wegge- roofd geworden. Met 'toog op de woelingen der Bonapartisten publiceert de Indépendance ecn document, waaruit, volgens het blad, dc onloochenbare wijze blijkt, dal Napoleon lil alleen dc schuld draagt van den noodlottigen oorlog van 1870. 'lis een verslag der zitting van dun ministerraadgehouden

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1