C5k willem" ■tmder voorzitterschap van den keizerwaarin de beruchte verklaring werd opgesteld die in de zitting van den 6den Julij 1870 van de tribune in 'l wetgevend ligchaam door de hertog de Cramont weid voorgelezen; welke verklaring de eerste beslissende stap kan genoemd worden tot den oorlog, 't Blijkt uit het stukdat de ministerraad een tamelijk zachtzinnig resumé bad gegeven van den stand der zakenmet welke vooistelling de keizer zich had vereenigd. Allen waren voor 't behoud van den vrede. Na afloop echter had Napoleon een onderhoud met Eugénie, die teer oorlogzuchtig gezind was, en 't resultaat van dat gesprek is geweest, dat de keizer in een nieuwe zitting van den minister raad hel stuk op onderscheiden plaatsen veran derde en cr het bekende heltige karakter aan gaf. 't Is dus niet meer te loochenen zoo be sluit het Belgische blad dat Napoleon zijn volk lasterde, toen hij later te Wilhelmshöhe en teChislehur6l verklaarde dat hij door 't land tot den oorlog was gedwongen. Uil de rapporten dar prefecten is later gebleken, dal Frankrijk den oorlog niet wilde. Het nu gepubliceerde document, voor welks echtheid, zegt het blad, wij instaan, loont den duidelijkste aan, dal de keizerin den oorlog heeft gewild en dat Napoleon haar wensch inwilligende, dien mede heeft ge wild hoewel hij wistin welke gevaren hij zich begaf. De volgende proclamatie is uitgevaardigd Geliefde Landgenoolen en Onderdanen in Nederland en zijne Overzeesche gewesten. Een hartelijk wooid tot G op dezen heug lijken dng Vijf-en-twintig jaren geleden heb ik de re gret ing over het Nederlandsche Volk plechtig aanvaard. »Ik beloofJe de vrijheden en rechten van al mijne onderdanen te beschermen en hunne wel vaart te bevorderen met alie middelendie de wellen te mijner beschikking stellen. .Mijn ernstig 6treven is geweest dal Koninklijk woord, zooveel in mijne macht was, gestand te doen. 's Lands Vertegenwoordiging heeft mij daarbij gesteund. Gijgeliefde Landgenoolen hebt mijne zorgen beloond door nwe gehecht heid aan orde, uwe gehoorzaamheid aan de wet, uw noeste vlijt, aaaar vooral door uwe onver flauwde liefde voor mij eu mijn Koninklijk Huis. God heeft ons gemeenschappelijk werl^n met rijken zegen gekroond. Is er een tijdperk in de geschiedenis van ons Vaderland dal op meer ontwikkelingmeer voor uitgang groolcr vrijheid in elke richting, grooter welvaart en bloei kan bogen, dan dat, waarop wij heden terugzien I »Op mijn vijf-en-tninligjarig feest zie ik mij aan het hoofd van een trouw en gelukkig volk -en de hechte banddoor onze geschiedenis ge weven. die heden, zoo innig als ooit te voren, mijn Huis en mijn Volk verbindt, boezemt alier- wege eerbied in. Dat vervalt mijn hart*met diep gevoelde ■erken lelijkheid. De blijde toonendie alom in den lande zich jubelend doen hooiengetuigen dal één zelfde gevoel allen bezielt. •Ook uit onze eenstemmige vrengde spreekt luide de eendracht, die onze macht maakt. ■Gaan wij zoo, nauw vereenigd, op den tot hiertoe gevolgden weg voort! Spaunen wij, elk in zijn kring, onze krachten <n, om de belangen van het Vaderlanddal ons dierbaar rs te bevorderenom het op de plaats, die het te midden der beschaafde volken inneemt, met eere te handhaven. AMERSFOORT, 13/U Mei 1874. Reeds vroeg in den morgen van Dingsdag 12 Mei wapperden aan alle gemeentelijke ge bouwen en woningen der ingezetenen alhier de nationale vlaggenwaaronder vele met oranje wimpels en sommige bovendien met de portretten des Koningsterwijl algemeen jong en ond van beide sekaen oranjekokardes strikken als ander zins aan hoofddekselborst enz. hadden gehecht en reeds bier en daar toestellen van illuminatie, versieringen enz. werden aangebragt voor het KroniAftfeeü, te Amersfoort a a stZaturdag te vieren. Hel weder werd echter ongunstig en dienten gevolge is de parade door het regiment rijdende artillerie en de schutterij te houden afgekom- mandeerd. Bij de in het vorig nnmmer genoemde ge zindten hadden pleglige godsdienstoefeningen plaau, bijgewoond door talrijk auditorium. Op den 12e Mei vierde de Christelijke Na tionale school te Amersfoort een zeer opgewekt en schoon feest onder de voortreffelijke leiding van baren verdienstelijken hoofdonderwijzer, den heer P. C> Mondriaan. Du voorzitter van het best nar dier 6chool Ds. Voorhoeve opende het leest met oen kort gebed. Daarop werd I's. 33 voorgelezen. Het schoollokaal was door de zorg van den heer Mondriaan op zeer gepaste wijze en met bijzonder veel smaak versierd. Alles herinnerde aan de groote gebeurtenis van den dag en wees op de zegeningen die God door het huis van Oranje- Nassau aan ons dierbaar Vaderland gegeven heelt. Het gezang, begeleid door een seraphine- •rgel, was zeer goed, sommige coupletten wer den voortreffeljjk gezongen. Telkens hield de onderwijzer korte toespraken ontleend aan het geen gezongen was telkens werden de toesjya- ken door het schoone kindergezang afgewisseld. De heer Voorhoeve sprak nog een kort woord tot de kinderende ouders en al de aanwezigen ter aanbeveling en ondersteuning van de Chris telijke school te Amersfoort. De heer Mondriaan betuigde dan'* voorde ruime ondersteuning van vriendendie hem in staat gesteld hadden om het leest op zulk eene wijze te vieren. Met het gebed en zingen van Ps. 84 6 door al dc aan wezigen werd de zamenkomst gesloten. De kin deren werden op allerlei versnaperingen ruim schoots. onthaald en er zijn zeer goede platen uitgedeeld. Wat al vrolijke aangezichten! Wat al kunsteloos ongedwongen vreugdeHet gehèel maakte een hoogst aangenamen indruk. Heden in den vroegen morgen zijn naar Amster dam vertrokken ter deelneming aan den schiet- wedstrijd, lieden aldaar te houdenvan de d.d. Schutterij te Amersfoort de kapitein A. Her- echelBi., de adjudant-onderofficier H. van Etveld{ de scrgeaol-inajoor J. K. van Wijland, de sergeanten J. VcenendaalJ. Renet en F. W. Ebert en de kor poraal J. A. Scholerman terwijl de Majoor-kom- mandant Jhr. G. K. van den Sanlheuvel en de le luitenant M. L. Celotse zich reeds aldaar bevinden. Z. M. heeft benoemd tot officieren der orde van de Eikenkroon den Majoor F. F. Steenberghe van het regetnenl rijdende artillerie en den Majoor F. P. KHjntma, kommandantin de Elfde Stelling der genie te Amersfoort. Het totaal der bijdragen, ingekomen bij den Heer J. G. van de Klaehoretpenningmeester der Feestcommissie voor het Kroningsfeest te Amersfoort, is thans tot f\306,70geklommen. Heden avond is ter vergadering der kiesver- eeniging Amertfoorl lot candidaat voor het lid maatschap der provinciale Staten van Utrecht bij de herstemming op Donderdag 21 Mei e. k. geproclameerd de Deer Mr. W. H. de Beaufort. Gisteren is overleden de Heer B. T. Suijckoudste van de ambtenaren ter secretarie der gemeente Amersfoort. Van 19 Januarij 1831 aldaar werk zaam werd hij toegevoegd aan den Heer A. D. Met- hortlin der tijd met de waarneming der werk zaamheden van den Burgerlijken Stand belast. De Heer Suijck is op 24 September 1834 als Griffier van den Burgerlijken Stand in functie getreden, zoodat hij als zoodanig thans bijna 40 dienstjaren telde. Zijne nette en conecle wijze van werken is steeds door bevoegde beoordeelaars met lof er kend. Als muziekmeester was hij steeds bezield met liefde voor de toonkunst. De minister van ooi log, ontvangen hebbende een aantal rekwestenwaarbij door of ten behoeve van milicien-verlofgangers vrijstelling wordt verzocht van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden najaars- oefeningenbrengt bij deze ter kennis van de adressanten, dat de belangen van de dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Te dezer gelegenheid worden de betrokken miliciens betinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen komen, overeenkomstig de daaromtrent beslaande voorschriften zich na hunne herstelling bij bun corps zullen moeten vervoegen ten einde ge durende zes weken in den wapenhandel tq worden geoefend. Nimmer was de hoofdstad zoo luisterrijk ver sierd ais thans, nu het gold een feest voor den Vorst en het Volk, Straten, grachten, stegen kortom alles is in feestzalen heracl.apen. In de eerste plaats moet een woord van lof gebracht worden aan de feestcommissie voor de uitstekende wijze, waarop zij zich van hare laak gekweten heeft. De collossale decoratiën door haar voor de door de burgers bijeengebrachte gelden op de pleinen der stad geplaatstmogen dan ook in één woord prachtig genoemd wordeu. Feestelijk was alles toen Maandag jl. Z. M. de Koning, H. M. dc Koningin, benevens U.U. K.K. H.H. de prins van Oranje en prins Alexan der, ptins Fiedei ik der Neder lauden, HU. DD. IIII. de hertog en de hertogin van Saksen-Weimar met een specialen trein omstreeks IJ ure aan het station van den Hollandsche IJzeren spoor weg buiten de Willemspoorl aankwamen. Begeleid door autoriteiten begaven HH. MM. en HH. KK. HH. zich, door dc gedecoreerde wachtkamer 2e klasse naar het stationsterrein waar de eerewachl te paard zich had geschaard. Te midden van duizenden en duizenden trok men naar den Dam welk plein gedeeltelijk was afgezet door dc politie en de cavalerie. Toen de stoet de Kalverstraat uitkwam, waar de weeskinderen hun welkomstgroet hadden doen boorenschaarde de eerewachldie in twee deelen was gesplitst, zich in haar geheel voor het Paleis de muziekkorpsen hieven de volks liederen aen en HII. MM. de koning en koningin verschenen op hel balcon. Het regende hard op dit sublieme oogenblikmaar de indruk weid er niet door bedorven. Hartelijk groetten de Majesteiten hel volk en met de hoeden in de hand brachten de leden der eerewachl den Koning en zijne gade hunnen groet. Dingsdag 12 Mei hadden de aangekondigde plegligheden in de Nieuwe kerk plaats. Hierop volgde de aanbieding van het nationaal geschenk, vei vat in blaauw fluweelen porteteuille roet zilveren stempels onder een toespraak door den Burgemeester van Amsterdam, omgeven door deputatiec uil de verschillende provinciën. Z. M. aanvaardde dit bereidwillig en verklaarde dat hel nationaal geschenk, aan zijne handen toe vertrouwd zou dienen tol een Fonds VOOr de verminkte Krijgers van het leger dat altijd en overal de eer van het vaderland heelt opgehouden van den tijd van prins Willem I tot nog heden in onze Overzeesche bezittin gen waarvoor zij bun leven veil hebben en dit geschenk dus niet beter kan bestemd worden dan voor hen, die verminkt uit den strijd terugkomen. Hierop een enthouiaslisch herhaald: Leve de Koning 1" Daarna volgde het tweede gedeelte der Feest cantate en werd lot slot het Wilhelmuslied" door alle aanwezigen, ook door de Koninklijke Familie staande aangehoord en medegezongen. Hierop gat de Koning zelve hel sein voor een herhaale Leve het Vaderland! dat gevolgd werd door een Leve de Koning I Leve de Koningin I Leve de Prinsen enz. enz. Hierna verlieten HH. MM. het Kerkgebouw. De plegtigheid was indrukwekkend de geest drift algemeen. Het weder was inlusschen tot algemeen leed wezen overgegaan in een hevigen regen. De inlogt des Keizers van Rusland met gevolg door Z. M. en de Prinsen verwelkund had des niettegenstaande in open rijtuigen plaats, onder het óoverdoovend gejuich des volks. De optogt was prachtig maar het was leer te bejammeren dat deze onder zulk ongunstig weder plaats had. De Koning heeft ingesteld eene afzonderlijke medaille voor allen die deelnamen aan de beide expeditiën tegen Alchin te vervaardigen uit het in Alchin veroverde geschut. In afwachting van meer algemeene voordragten zijn bevorderd in de Militaire Willemsorde lot Grootkruis de generaal van Swielen en tol kom- mandeur de generaal Verrpijck. Volgens het Engelsrhe weekblad ihe Financier zal eerlang op de Londensche geldmarkt een geheel nieuwe leener zijner entrée maken namelijk de Chinesche regering. De uitschrijving der leening wordt eerdaags verwacht. Te Ghristiania zoo leest men in de Neuefreie Preueheeft de brief van zekere heer Beier, die tijdens de belegering van Parijs in een lucht ballon een gedwongen uitstapje naar Noorwegen maakte, eenige vrolijkheid verwekt. In dat schrij ven deelt genoemde heer mede, dal bijeen in schrijving heeft geopend om een marmeren groep te doen vervaardigen als een bewijs zijner dankbaarheie aan Noorwegen. Dit gedenkteeken 't welk hij in November van dit jaar met eenige krijgsmakkers naar Cbrisliania zal overbrengen zal de nederdaling der lucht reizigers voorstel len. Binnen in een wolk ziet men Frankrijk'» beschermgeestdie Noorwegen dankt voor het opnemen van zijn beide tonen, waarvan cr trouwens eensinds zijn terugkeer in zijn ge boorteland, achter slot en grendel isgebragt. Pepermunt-olie als plaatselijk pijnstillend mid del. Wright zag tijdens zijn verblijf in China, dat de aan aangezichtspijn lijdenden pei-ermunt- olie met een nenseel op de pijnlijke plaats stre ken. Sedert heeft hij het op gelijke wijze ook bij jicht aangewend en bevonden dal '.iet de pijn oogenblikkelijk deed bedaten.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2