D ingsdag 2 J u n ij 1874. JU 2206. count Win terdienut «ange.ang I Nov. 1873. Nkderlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56.—. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1u. nam., van Soestdijk 2{ u., van Baarn 3 u., Kern nes 3}., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit hlad verschijnt Maandag on Donderdagavond. Abonnementsprijs por kwartaal /l—franco por post /1.15. Prijs dor Advertontién van 1 tot 6 regoU 80 Ctselke rogol meerder 10 Oulegale, offlcifle en onteigen. Advortcntien per regol 16 Cts. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 oents Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Clteff, te Amenfoort Bureau AmertfoorUci* Courant. Stoovestraat bij do Langestraat. Wijk B. No, 33on bij allo Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advcrteutidn voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nuon en van Dmsan, Wijnstraat i DfUGKNCI-niKNSTRN Van Amersfoort naar Maarsberge morgens 0.30, op den eersten trein naar Amsterdam, Rotterdam en Arnhem en namiddag 2.30 nnr. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgens 10.18 en 's avonds 3.18 uur. Van Amenfoort naar Barneveld 8.30 avonds. i Amenfoort 7.48 's morg- Kenniflgoviug. De BURGEMEESTER vso AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeentedat de door den provincialen In specteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecbt executoor verklaarde kohieren N°. 8 en 9 van de personeele bela8ting over het 4de kwartaal van het dienstjaar 1873/74 aan den Ontvanger van 'srijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amenfoortden 28. Mei 1874. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. Politieke Kevue. 't Is tegenwoordig in 't buitenland minder eene politiek van feiten maar eerder eene van git- tingenvooral wat den algemeenen vrede betrelt. Men is algemeen beducht, dal in Frankrijk de zucht om wraak tegen Pruissen te nemen wegens de geleden nederlagen in den jongsten oorlog, de bovenhand verkrijgt. Tevens kunnen de zoo bewegelijke Franschen onmogelijk tevreden zijn met een flaauw mi nisterie, als het au opgelredene, zijndudit, als middel tot het verkrijgen eener doelmatige con- slitulionneele regering, erger dan de kwaal er geene te hebben. De monarchale partijen, bijeengetrokkenzijn sterker dan de conservatieve republikeinsche partij en alleen is de stand van zaken tijdelijk houdbaar doch voor hoe kort ol lang I doordien de legitimisten Chambord, de orleanis- ten een Orleant en de bonaparlisten Napoleon IV op den troon willen hijsehen zoodat enkel de onderlinge jalousie Mac-Mabon's presidentschap nog niet verniorseltvoor dat de zeven jaren, daarvoor bepaald, zijn verstreken. Ware Thiert niet zoo bejaarddan zou nu het volkomen redmiddel voor Frankrijk wezen zijn presidentschap ot dictatorschapwant alle partijen en alle Franschen moeten erkennen indien allen het bekennen willen dat hij alleen de man is, om in Frankrijk de orde en ook groolelijks de rust te bewaren welligt gedurende zijn geheelen levensduur zoolang zijn geest en verstand krachtig blijven als weleer en thans. De jongste Kabinetsverandering in Frankrijk geeft een der dagbladen aanleiding tol den volgenden vergelijkenden slaat In 3 jaar, 3 maanden eu 16 dagen van 8 Febr. 1871 tot 15 Mei 1874 hebben wij 29 Ministers verorberd. In 37 jarenen jaren rijk aan voorspoed groote gebeurtenissen en belangrijke hervormin gen heeftEngeland onder den schepler van Koningin Victoria niet meer dan 6 Ministcricn gehad. De Pausde oudste Souverein van Europa, heeft reeds 18 jaren nog denzelfden eersten Minister: Kardinaal Antonellibenoemd in 1856. Oostenrijk doet het al 26 jaar lang met een en denzelfden Keizer, Frant Joteff. Italië en Nederland gevoelen zich gelukkig dat zij 25 jaar lang door dezelfde Koningen geregeerd werden en vierden blijmoedig het zilveren feest van Victor Emmanuel en Willem III. In Rusland is reeds 18 jaar dezelfde Kanselier aan het hoofd der zaken. Alexander Gorltchakoff bekleedt die waardigheid sedert 1856. De Keizer van Duitschlandotjuister ge zegd de Koning van Pruissendie 2 Jan. 1861 den troon besteeg, beaemde 2? Sept. 1862 Graaf von Bismarckdestijds Gezant te Parijstot President van den Ministerraad en en heeft sedert geen anderen Staatsman aan het hoofd der Regeering gehad. En die Staats man heelt in 12 jaren zijn land tot een hoogte opgevoerd waarvan de geschiedenis geen tweede voorbeeld heelt aan te wijzen. Arm Frankrijk, met zijn rijken overvloed van politieke tinnegieters I Frankrijk heeft één staatsman Thierswiens bekwaamheden en geschiktheid om voortdurend aan hel hoofd van 's Lands Regering en zaken te slaan door gansch de wereld worden gehul digd wiens Vaderlandsliefde en eerlijkheid door gansch de wereld worden geroemden door zijne dwaze landgenooten is hij geëcarteerd omdatja omdat hijeen tweede Aristides gelijkt, dien zij niet uit zijn Vaderland durven verbannen, omdat dit voor Frankrijk meer dan eene dwaasheid, derhalve eene eeuwige schande zou zijn. Mag men het Journal de Parit gelooven, dan zou graaf Hatzfcld, Duitschlands nieuwe ver tegenwoordiger te Madrid in last hebben de candidatuur van een pruissischen prins naar den spaanschcn koningstroon die de republiek moet vervangen ter sprake te brengen en dan zouden drie ministers van het tegenwoordig kabinet, onder hen Sagastade invloedrijkste, voor dit plan reeds gewonnen zijn. Op het beslissende oogenblik zou men maarschalk Ser rano die tot de conservatieve republiek over helt en maarschalk Conchadie tot dusverre de belangen van prins Alfonso blijft voorslaan, tol een andere zienswijze overhalen. Genoemde zoon van koningin Isabella is echter te jongen men vreest, (lat, wordt hij koning, hij gedurende zijne eerste regeringsjaren zijne moederen vooral hare omgeving te veel invloed zal laten krijgen. Wat den hertog en de hertogin van Monlpcnsier betreftdeze zoudenzoo meldt hetzelfde blad, alle aanbiedingen om den schep ler te aanvaarden van de hand gewezen hebben. Spanje zal nooit een goed koning kunnen behoudenals het volk niet beter onderweten wordt, 't Onderwijs is in Spanje nog eeuwen ten achter bij Engeland en Nederland. Er wordt thans uit Japan iets anders gemeld dan de gewone berigten van den vooruitgang der beschaving op hoog bevel. Den 3den April is officieel de oorlog verklaard aan Formosa ons Nederlanders wel bekend. Vier schepen met vijftienduizend soldaten zouden uit Jeddo daarheen vertrekken, ten einde wraak te nemen voor de vermoording van Japarezen die op Formosa gestranddoor de bevolking beroofd en gedood zijn. Nu behoort Formosa echter meer in naam dan inderdaadaan China en de mikado heelt dan ook eer hij den oorlog verklaarde, te Peking eerst voldoening gevraagdmaar die werd hem geweigerd, zoodat de Japanners hun eigen regters moesten zijn. Misschien vloeit hieruit een oorlog voort tusschen Japan en 't Hemelschc Rijk, maar 'lis ook zeer mogelijk, dat het hof te Peking niet veel zal wagen voor de ruwe bevolking van Formosadie haar miskent. De heer Steweeen Amerikaansch natuur kundige is juist van eene reis naar Formosa te Hongkong teruggekeerd. Hij heeft ecnige «z.er oude en merkwaardige geschriften" gevonden en eene geheele verzameling interessante dieren opgedaan o. a. 35 soorten van slangen. Men spreekt in dit gezegende land vijf dialecten en de geleerde reiziger zegtdat ieder dialect niet meer dan 200 woorden kent. Meer heeft men niet noodig om zich een denkbeeld te maken van den hoogen trap van beschavingwaarop de ontwikkelde inwoners van Formosa slaan. Als de schoolmeester de oorlogen wint maar Moltke zegt, dal het niet waar is dan is Japan er nog zoo slecht niet aan too in dezen krijg. Atchin-Berigten. Van regeeringswege is in de Jav. Coar. bekend gemaakt, dat de kolonel der infanterie Pel, bij het vertrek van den generaal van Swieten, als militair commandant, tevens belast met de leiding der politieke aangelegendbedcn, te Atchin achteiblijft. Aan hem zijn toegevoegd de ambte naar met den rang van adsislcnt-resident R. C. Kroesen en de controleur R. W. Tadema. De cholera grijpt nog steeds om zich heen in verschillende streken van dezen archipel, al zijn de gevallen gelukkig niet zeer talrijk. Al leen te Meesler-Cotnelis heeft die ziekte, vooral onder hel laatst uit Nederland aangekomen de tachement koloniale troepen, verscheidene slacht offers gemaaktterwijl nog vele lijders onder behandeling zijn. Het oogenblik nadert waarop de terugkcercnde troepen te BatAvia zullen landen en de ge dunde en zwaar geteisterde en beproefde batail* lons naar hun garnizoen zullen wedcrketiYen. Of de rustwelke zij xoo zeer noodig hebben, van langen duur znl zijn valt te betwijfelen. Atchin toch zal nog vele offers eischen en voort durend zullen vcrsche troepen daarheen moeten gezonden worden. Daarenboven kan het niet lang meer duren of de zaken op Celebes zullen het verzamelen van een groote krijgsmagt aldaar noodzakelijk maken. Hot zal dan blijken of de Rcgeiing verstandig heeft gehandeld, door zich te bemoeijen met de oncenighcden tusschen de vorstin van Tanelte en haar echtgenoot. Men denke toch niet, dat het verzet van Kraeng Bonlo-Bonto een geheel op zich zelf slaand verschijnsel is. Wij voorzien datwanneer men eenmaal met kracht tegen lloulo-Bonlo gaat han- handclcn, een groot gedeelte van zuidelijk Cele bes in rep en toer komen zal.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1