Allerlei. Wij zijn verzocht hot volgende over te nctucn uit de Steenwijker Coura/U. Mijnheer de redacteur Gun s. v. p. een plaatsje aan Itet onder staande in uw blad: Ia een uwer cu ook in andere bladen komt een advertentie vooronderteekend door de beetcn Dons, B. Boberink -en M. Wolff, leera ren bij de verschillende godsdienstige gezind heden te Willemsoord en -Sleenwijkerwoltl die daarbij de hulp inroepen voor twee. huis gezinnen welke door brand alles hebben ver loren. 'lis ontwijfelbaar, dat die hceren daarmede een goed werk hebben verrigl. Wij mogen hen daarvoor onzeti lof niet onthouden maar vergissen wtj ons niet, dan woidl die hulp ingeroepen voor een paar huisgezinnen te Wil lemsoord en lot de bevolking der Maatschappij van Weldadigheid behoorende. Terwijl n<: de directie der Maatschappij van Weldadigheid, onzes inziens, met die «Bede om hulp" niet onkundig kan zijn zooals eenigs- *ins blijkt uit een paar namen van personen, die xicb lot het in ontvangst nemen der liefdegiften bereid hebben verklaard, mag men aannemen, dat de hier bedoelde«ingelukkige en hulpbe hoevende huisgezinnen, niel door de Maatschappij van Weldadigheid, maar door anderen moeten geholpen woaden. En dan vragen wij is zoo iels met de statuten dier Maatschappij en met den schoonen naam die zij draagt wel in over eenstemming te brengen en moest hare directie niet in liet oog houden dal aan deze deedele roeping is opgelegd, om in waarheid tot eene - weldaad te zijn voor hare bevolking Moest van haar niel de gedachte uitgaan, dat weldoen het hoofdbeginsel blijven moet waaiop zij gebouwd is? Zoo ja, welke redenen bestaan er dan, dat zij de banden terugtrektwaar in eigen boezem ■om hulpe wordt gebeden door lieden, die gebeel ^buiten eigen schuld ongelukkig geworden zijn zoo neen waarom dan haar titelhaar doop naam niel veranderd Zoolang zij toch dien naam draagt, moeten, dunkt ons de jaarlijksche conlribulien, giften, legatencollecten enz. geheel ten bate harer bevolking komen en wel het allermeest waar zich zulke treilende rampen voordoen. Zijn wij wél ingelichtdan werdniel lang geleden, voor het meubcleeren van het logement Frederiksoord" en deszelfs biljard nog ruim /5000 ten koste gelegd, zeker niet in T belang dier bevólking alleen. Moest er nu ook geen geld beschikbaar zijn, -waar een arme van alles beroofde huisvader de handen sneekend nitsteekl en redding vraagt uit zijn bitteren nood als die arme behoort tot hendie zich in de Koloniën der Maat schappij hebben nedergezet, om zeker te zijn zich zeiven en de zijnen te knnnen verplegen? In vollen ernst en met de hand op hel kart vragen wij, ol in dezen wel gehandeld wordt •overeenkomstig de bedoeling der Stichters niet alleen, maar, wat thans nog meer zegt, over eenkomstig de roeping der Maatschappij van Weldadigheid Vertrouwende dat van onze opmerking nota zal worden genomen door hen die ze aangaat, hopen wij hierop later een voldoend antwoord •te mogen vernemen. DixL Het nieuw reglement op de exploitatie der Duitsche spoorwegen, dal den lsten Jul ij in werking treedtschrijft o. a. voordat de spoorweg-direcliën geene afzonderlijke bepalin gen op het vervoer mogen maken tenzij die in overeenstemming metof voor het pnbliek voordeeliger zijn dan bet reglement, passagiers, die vijf minuien voor het vertrek van den trein nog niet van plaalshillelten zijn voorzien, hebben daarop voor dien trein geen aanspraak. Ieder znoel zijn plaatsbillet betalen in afgepast geld. Er kunnen geen plaatsen besproken worden. Dames, zonder gezelschap of geleide reizende, zullen des verlangende in een damesrijluig geplaatst worden. Ten dien einde moet er in eiken trein minsten één zoodanig rijtuig 2de en één 3de klasse zijn. Wanneer een of meer passagiers bet verlangen moeten de raampjes aan de windzijde worden gesloten. Goederen moeten minstens 15 minuten voor hel vertrek van den trein aan het bureau zijn afgegeven. Zoo nietdan heeft men geen zekerheiddal zij met dien trein worden verzonden. Voor verlies van goederen wordt schadeloosstelling verleendtot een bedrag van 12 mark per Yilogram. Naar denmdfden maatstaf wordt ver goeding verleend voor beschadigingen aftrek van het onbeschadigd gedeelte. Indien de vergoeding voor vei lies o! beschadi- £*ng niet binnen acht dagen na aankomst van tn trein is aangevraagdverliest de aanvrager daarop alle regt. Vermiste goederen worden eerst drie dagen na aaokcoist van dpn trein al» veiloren beschouwd. Voor verlies of verwonding van dieren wordt betaald naar een maximum van 450 mark voor een paaid, 210 voor een os 6 voor een hond, 60 voor een varken alle oveiige dieren worden naar eveuredigheid van dien maatstaf berekend per 100 kilo. In de voorgaande week hebben in verschillende gedeelten van België en in nagenoeg alle streken van Frankrijk van het departement van het Noorden tot dat der Boven-Pyreneënon te Houaan zoowel als te Nancy zware onweders gewoeddie op vele plaatsenmet name daar waar zij zooals in het oosten en zuiden van Frankrijk, van hevige hagelbuijen en stormvla gen vergezeld gingen, eene belangrijke schade hebben aangerigi. Op een aantal punten is de bliksem ingeslagen, waardoor wel groole ons tel- tcnis en bier en daar bedwelming en verwon ding van aanwezige personen veroorzaakt, maar voorzoover blijkt, niemand doodelijk getroffen is. Binnen kort zal een reusachtige schaakpartij gehouden worden tusschen Faansche en Engel- sche clubs. De zetten zullen door telegrammen worden overgebragt en voor iederen zet zal drie dagen lijd gelaten worden. Twee partijen zullen worden gespeeld en de winners zullen van de tegenpartij 100,000 francs ontvangen. Wij vernemen dal binnen korten lijd de ope ning van een Rijksmuseum voor vadeilandsche kunst en oudheidkunde mag worden te geinoet gezien. Het voornemen schijnt dit museum te vestigen binnen de residentie. Reeds zouden onderhandelingen over een daartoe te bestemmen locaal zijn geopend. De minister van binnenland- sche zaken zou over een ander herhaalde con- ferentiën gehouden hebben met de Rijksadviseurs onlangs benoemd, van wier ijver en voortvarend heid nog zooveel voor onze gedenkteekeus te wachten is. Vaderland Men zal zich herinnerendat in Febr. II. ten kantore van de kassiers Lenormant en van Ouwenaller te Amsterdam een valschelijk met de handteekening Looneii jréres onderteekende wissel, groot f 1800, ter betaling is aangeboden, en dat die aanbieding geleid heeft tot arrestatie van zekeren Jacob Bonstot vóór korten tijd wissellooper voor de expediteurs-firma van Gend Loos aldaar. Gemelde Bons stond ver leden week voor de crimineele kamer van het prov. geregtshof in Noord-Holland teregten werd met toepassing van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tol eene cellulaire gevan genisstraf van 2 jaren en betaling van 2 geld boeten van 50.en 5 van f 12.50. In Friesland is men begonnen met eene ver zameling aan te leggen van kaarten van die provincie. Zoo heeft men nu in de provinciale bibilioiheek reeds 350 stuks in portefeuilles, verdeeld in kaarten van Friesland vóór het jaar 1000, van 1000—1200, van 1200—1550 en van 1550 tot op heden. Een bootje is omgeslagen in de nabijheid van het eiland Dubracop de Fransche kust. Twee van de vijf zich daarin bevindende jongelieden dedentoen men in het zog van de stoomboot l'Union gekomen water binnen boord kreeg hei ontheil ontslaan door te sterk naar één zijde over te buigen ter vermijding der golven. Drie jongelieden vonden bun dood in de diepte, en wel eennadat hij ofschoon reeds gered zijne makkers te hulp was gesneld. De beide anderendie zich aan het omgeslagen vaartuig hadden vastgeklemdhadden hel behoud van hun leven te danken aan twee visschersdie ben nog juist bijtijds naderden. In een der voornaamste goudsmederijen van Londen wordtvoor rekening van den koning van Siam een prachtig eetservies voor vijftig couverts vervaardigd, dat niel minder weegt dan 136 kilo en 260,000 francs kost. Het middelstuk stelt het symbool van de Siamesche godsdienst een driekoppige oli fant voor, dat met het voetstuk 1( meter hoog is en 20 kilo weegt. Het tuig van den olifant is van goud en hij wordt geleid door twee comacs in militair cosluumdie elk een Siameesche vlag in de hand houden. Bij dit servies behooren 1800 lepels en vorkendie ieder met het wapen van Siam voorzien zijn. «Hoe zouden de bijen het maken in 't Gro ningerland" (op de klei, de algemeene spreek wijze), was reeds de vraag voor eenige dagen door verscheidene belanghebbenden gedaan en 't antwoord wasdan kan het gunstig zijn 'tis te koud, of, het kan wel gaan, er zijn nog al enkele goede degen en naar ik hoor staat het koolzaad ook goed. Thans kunnen wij mededeclen dat dc hijkers overal geroepen worden en zich haasten om naar hunne bijen te gaan zien op de klei. Met genoegen vermelden wij dit. En voorzeker be vreemdend mag hel geheelen wordendat niettegenstaande de koude in de verloopen weken dt toestand der bijen aldaar als zeer gunstig is te vermeldenja gunstiger dan in 't voorgaande jaar. Bijna al de korvendie er een weinig ttjds gestaan hebbenzijn vol en vele zijn alreeds van opzetten voorzien. De zwermen beginnen er te Komen van nature en die niet gezwermd hebben voor een deel zorgen de bijkers er voor om ze af te jagen, teneinde het onaangename van wegvliegen voort te komen. Het koolzaad staat zeer goed en men berekent dat de bijen ei nog ruim acht dagen op zullen kunnen winnen. Ingevolge de bepalingen van den Minister van Oorlog is voor dit jaar aan de mililien-verlof- gangers der liglingen van 1870, 1871 en 1873, behoorende tot hel regiment grenadiers en jagers en tot het 1ste, 2de, 3de, 5de, 6de, en 8ste regiment infanterie, opheffing verleend van het onderzoek voor de verlofgangerste konden in de maand Juni a. s. De Prov. Gr. Cl. deelt mededatnaar zij uit zeer goede bron heeft vernomenhet nati onaal geschenk aan Z. M. den Koning tót een bedrag van /T 94.000 is geklommen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting harer werkzaamheden, bijeenge roepen legen Dingsdag 2 Junijdes middags te drie ure. Het Fransche gouvernement houdt zich bezig met de nieuwe wet op de drukpers, welke eerst daags aan de Nationale vergadering zal worden voorgelegd. Behalve hetgeen reeds omtrent deze wet bekendis, zal de heer Fourton door een be paling het gouvernement het regt toekennen om den invoer of verspreiding van vreemde dagbladen te verbieden, welke den tegenwoordigen toestand van zaken te hevig aanvallen of artikels bevatten die de openbare rust in gevaar brengen. Te Laag Soeren is verleden week in den ouderdom van bijna 88 jaren overleden de heer P. N. Jut van Breukelerwaardeigenaar en stichter van de kondwatei^inrigting Bethesda aldaar. De overledene was auteur van verschil lende populaire geneeskundige geschriften. Zalurdag jl. werd te Amsterdam in 't gebouw der Maatsch. Tot Nut van t Algemeen de gewone jaarlijksche algemeene vergadering van aan deelhouders der Nederlandsche Cen traal-spoorwegmaatschappij gehouden onder voorzitting van den heer E. W. Cramerus. (Jit het door den raad van administratie uitge- bragt rapport over het dienstjaar 1873 bleek, dat over dit dieustjaar /2.75 per obligatie zal worden uitbetaald op rekening van de halijaiige coupons n°. 22 en 23, verschenen 1 Julij 1873 en 1 Jan. 1874, en dat volgens de tabellen op de stukken aanwezig 168 obligatien zullen worden afgelost; vooitswerdo. a. medegedeeld dal den 1 Junij e. k. de bureaux der hoofd administratie met die der exploitatie te Utrecht vereenigd zullen worden. Nadat door den heer de Muraltoptredende voor de gemeente Utrecht, en den heer Koedijk eenige inlichtingen gevraagd waren waarop door den voorzitter en directeur, mrD. van Lennep geantwoord werdis de balans over het jaar 1873 met algemeene stemmen goedgekeurd. De benoeming van den heer graaf de Laurencin, in plaats van den overleden heer Blintot lid van den raad van administratie te Parijs werd door de vergadering bekrachtigd. De heeren J. Cahen en markies E. des Bogsdit jaar aan de beurt van aftreden als leden van den raad van administratie, werden als zoodanig herkozen. Na afloop dezer vergadering werd, onder voorzitting van den heer mr. L. H. Kuknin hetzelfde lokaal gehouden de vergadering van obligatiehouders der Maatschappij. Namens de commissie uit de obligaliehouders werd het jaarlijksch verslag uitgebragt, waaruit bleek dat de balans over 1873 was goedgekeurd cn waarbij voorts eenige bijzonderheden omtrent den financiëlen toestand der Maatschappij wer den medegedeeldcn op de gunstige resultaten van het afgeloopen jaar in vergelijking met 1872 werd gewezen. Nadat door den Haselhoff Lich en andere nog enkele inlichtingen werden ge vraagd die door den voorzitter werden ver strekten de hr. Ck. de Ponlhiire te Luik, die dit jaar aan de beurt van aftreding wasmet 23 van de 31 uitgebragte stemmen tot lid der commissie van obligatiehouders was herkozen werd deze vergadering door den voorzitter gesloten.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2