Y rij dag 5 J uii ij 1874. m 2207. Nkdkrlanpsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Ameiafoort naar Utrecht 7.10, 9.19, 11.06, 2.20, 3.25, 8.15. Vertrek van Amerifoort naar Zwolle 8.44, 9.41, 1.S7615, 9. OoSTBRSPOORWEG. Vertrek van Amerifoort naar A"iiterd>m 8.10; 9.22, 11.12; 318; 8.20 en R 60. I Vertrek vau Amsterdam naar Amersfoort 8.15; 9.65; 11.45; 5.5; 7.5; 9.50. Van Amsterdam naar Utrecht 6.553.103.56. COURANT. Diligence-Diensten van den Heer A SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maanbergen morgens 6.45op den eersten trein naar Arnhem en namiddags 6 30 nor. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgens 9.16 en 's avonds 8.21 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 0.15 's avonds. Van Bameveld naar Amenfoort 7'/« 'i morg. Dit hlad venchijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal/l—, franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentiéa van 1 tot 6 regels 60 Ctselke regel meerad. 10 Ctslegale officiële en onteigen. Advertentifin per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Aft. nunmere 10 centsBestellingen bij den Ui tg. A. H. va» Clceff, te Amersfoort Bureau At-rrtfoorUcke Courant. Stoovestraat b| de Langestraat. Wijk C. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Bijt Brieven franco. Advertentien voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door bet Algemeen Advertentiebureau van Nl/gh en van DmtAZ Wijnstraat Botterdam. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDER? van AMEHSF00RT Doen te welendat alle gebruikers ol be heerders van gebouwen en erven, olwanneer deze niet gebruikt worden de eigenaars daar van verplicht zijn de straat vóór, achtei en terzijde van die gebouwen ol erven, uittewieden ol te doen uitwiedenzoodat de stiaat op Woensdag, den 10. Juni aanstaande, des voor- middags te 10 uren, behoorlijk gezuiverd ist op straffe bij het reglement bepaald. Amersfoortden 1. Juni 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, A. G. W1JERS. W. L. SCHELTUS. Spaarbank. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting honden op' M A A N D A G 8 J U N IJ e. k. ten Raadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal ecne Com missie nit het bestuur op MAANDAG, den 8. JUNI aanstaande, 'snamiddags van kalflwee tot halfdrie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kannen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de oridergeteekender. en bij de verdere leden van het bestuur de heeren B. E. HerschelW. A. Croockewit en Jhr. Mr. H. J. L tan Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUWPresident. M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LE1NWEBER. Secretaris. Politieke Revue. Zou het waar wezen dat op de bijeenkomst tusschen de keizers van Rusland, Oostenrijk en Duitschland gehouden zaken van koog politiek getuigt zijn besproken Dat die overleggingen Europa's politieke toekomst ten onderwerp hadden Dat in een niet ver verwijderd tijdstip de resultaten van dat zamen- spreken zich zullen doen gevoelen en dat de Staten van den tweeden rang in schikkingen zullen moeten treden, die hunne goedkeuring niet gansch en al verwerven, maar waaraan zij zichtegenover de drie Magtige Polentaten moeren onderwerpen Er zijn die gelooven wat enkelen, die weten wat de diplomatie meent dat niet bekend is voorspellenen daarom nifet geheel gerust zijn, aangaande de dingen die daar komen zullen. De drie keizers zouden wijzigingen in de kaart van Europa wilien aanbrengen niet alleen in 't belang van den vrede maar tot behoud van den vrede voor langen duur. Om dit groote werk te volbrengen, zullen er offers geeischt worden weinig beteekenend in 'loog van genoemde Potentaten, maar van meer gewigl in de schat ting van hen die, tegen hun wil iets moeten missen of accepteeren en nu zou het de vraag zijn of het verzet der kleineren vooral wanneer ook deze in bondgenootschap treden eene magt zal kunnen vormen, die de kcizeilijke plannen weerstand kan bieden. Frankrijk wordt, zoo 't schijnt, buiten die beraadslagingen gehouden ol welligt is het juister te zeggen Frankrijk zal schaakmat worden ge zet en gehouden, ja om Frankrijk is het hoofd zakelijk, dat de geheele diplomatieke zaak draait. Frankrijk toch, neemt het air aandal het, om weder de hoofdrol in Europa te spelen om wraak te nemen over de grievende vernederingen aan welke het zich moest onderwerpen als be schermer der Kerk eene heilige rol heeft te vervullen en het meent dat in den strijd welken het daaitoe wil strijden het millioenen ontevre denen onder zijne kruisbanier zal kunnen ver zamelen. Frankrijk meent dal de magt van Europa's groote Mogendheden, ten dage des strijdsge broken zal zijndoor de tweedragt welke de geschillen tusschen Kerk en Staal er veroorzaakt hebben en zij dus niet in staat zullen zijn, om buiten de grenzen van hun eigen land heerschappij te voeren. Voor thans genoeg die ooren heelt om te hooren hoore 1 en lette op de teekeoen des tijds. Mac-Mahon zond aan de Nationale Vergadering eene boodschap «'l Ministerie komt ter vergade ring met een administratief programma." Die profelien zijn in de afgeloopen week ge hoord, en niet vervuld, maar andere geruchten daagden op. De Hertog Decazes en nog een zijner collega's beginnen lust te gevoelen om hunne portefeuilles weder altestaan. In een hall Bonaparlislisch Ministerie zijn ze niet te huis en ook de positie der schatkist is van dien aard, dat «blijven" weinig begeerlijk heeft. Mac-Mahon toont zich zoo ultra-conservatief dat het niet gewaagd is, als men zich den Maarschalk voorstelt, peinzende op het resultaat van eeu keizerlijken coup d'élat. Spanje blijft Spaansch. Dat het eene Republiek blijft, wordt door veleD betwijfeld. Maar aan wien de kroon der toekomst Aan Don Alfonsus, Isabella's zoon, zegt de een. Weg met hem I roept de ander. De Hei tog van Monpensier heeft geen zin meer aan een hoofdsieraaddat dikwerf zoo pijnlijk drukt en zijne Gemalin heelt er een aikeer van. Die ziet, wat er in Spanje gebeurtkan dat wel begrijpen. Te midden van al deze verwarring, duikelt de candidatuur van Prins von Hohenlohe weer op, geïllustreerd met von Bistuarksche kanonnen en Pruissische thalers. Bij de twee laatste woorden speelt er een weltevreden lachje aan de lippen van coupon- wenschen. Serranozegt menis yoor Hohenlohe ge wonnen en de kans van den Duitscher is reeds zóó grootdat Don Carlos een bode aan Mac- Mahon zond om hulp tegen de booze plannen van den Duilsche Rijkskanselier. Victor Emmanuel heeft ook een moeijelijk vraagstuk optelossen en wel ditis eene kamer ontbinding noodzakelijk of dient hel Ministerie heentegaan f De kamer wil de wet op de landsverdediging absoluut hebben uitgevoerd de Minister van Finanlien antwoordt; «gij onthoudt mij daartoe het noodige geld 1" 't Geschil is dunkt ons van dien aird, dat toenadering mogelijk is. Het volgende verslag wordt medegedeeld eener zitting van het hol van assises in het depar tement Haute Saóue, onder den titel: «Het patriotismus beschouwd als eene verontschul diging voor eene m'sdaad volgens het gemecne regt". Uit bet medegedeelde geval blijkt wèl hoezeer de overdrijving van het patriotismus in zekere gevallen de helderste koppen op eeu dwaalspoor kan voeren. De beschuldigdeAntoine Zimmermanis een Elzasser, die voor de Iransche nationaliteit beeft geopteerd. Hij verscheen voor de jury van Vesoulonder beschuldiging van een mensch te hebben gedoodonder de omstandigheden als in de acte van beschnldiging volgenderwijze worden aangegeveu. Den 17 Augustus 1872 bemerkte Michel Enry, brigadier boschwachter in het woud van W ittels— heim (Elzas) een aantal strikken en verschool zich om te bespieden wie die strikken zou ko men nazien. Na vrij lang gewacht te hebben bespeurde hij een jongman gewapend met een éénloopsgeweerdie zich naar de zijde begaf der strikken. Oogenblikkelijk verliet hij zijne hinderlaag en het geweer aanleggendesommeer de hij den jongeling zijn wapen af te zetten. Verschrikt week de slrooper terug en vroeg ver- giiTenismaar toen Enry zonder wantrouwen naderde, bragt hij snel zijn geweer aan den schouder en gaf vuur. De brigadierernstig gekwetst aan den linker voorarmgreep kiampachlig zijn wapen de linker loop daarvan ging in de lucht afbij wilde deu regter loop op den strooper afvuren maar het schot weigerde. Hij trachtte nog den vlugtende na te zetten maardoor bloedver lies en pijn verlamd, kon hij hem niet bereiken. Den 27 Augustus stierf Enry aan de gevolgen zijner wonden. De bedrijver van het misdadig feit is 22 jaren ouddriemaal reeds tol boelen veroordeeld en gevangenis voor diefstal en jagt- delict. Toen hij begreep dat het vermoeden van den moord op hem viel, verliet hij zijne woon plaats Thann koos de iransche nationaliteit, lootte voor de militie te Daujonlin, en verborg zich in de omstreken van Belfort. Daar ontmoette hij drie jongelieden uil Thann, aan wie hij bekende de dader te zijn van den moord op Err.y gepleegd. De duitsche autoriteit deed de zaak zorgvuldigst instruerenen daar zij de uillevering van den dader als Franschman niet kon voiderenzond zij de stukken aan het parket van Belfort om volgens de Fiansche wet tegen den beklaagde te handelen. Alzoo dit is vrij duidelijk A. Z. heeft een man gedood, vermoedelijk een huisvader, en om aan de gevolgen dier misdaad re ontkomen, daarom heelt bij verkozen Franschman te zijn. Dat is dus ziju patriotisms Niettemin hoor in welke bewoordiugen de president Maistrede jury voor hem toegefelijkheid heelt verzocht «Antoine Zimmermann heeft de fransche natio naliteit geopteerd. Mijn*» heerer gij zuil tegenover hem in zekere mate met dat blijk van patrio tisme tekening houdenmaar gij zuil niet vergaten bier regter s te wezenen dat de achting aan het patriotisme verschuldigd niet moge verzwakken een ander gevoelniet tuinder eerbiediging waardig, dal van den pligt en des regis. In ons Frankrijk, buitenaf toó scherp ge oordeeld dal des ondanks wat men er van zeggen moge hel brandpunt is der groote en edele gedachten dat Frankrijkde eerste natie ter wereld geacht, wat hare regisinstellingun

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1