betreft moet geen twijfel kunnen rijzen omtrent zijn volsliekteii eerbied voorde tiadi- tiën die een beschaafd volk vereeren. Aan 11mijne lieereu daar op uwe zetels lasthebbers der wetbeschermers der maat- schrppelijke orde aan u door uw veidicl het bewijs te levcreu van den eerbied, van welk wij spraken. Zoo dus de elementen van dit regtsgeding u decisief voorkomen om uwe overtuiging be trekkelijk de schuld van A Z. te vestigen gij zult dan aan uw mandaat niet te kort schieten, wanneer gij u laat beheerschen door deze dubbele overweging, dat gij vóór u hebt een Elzasser Franscbtuan gebleven bewoner dier provincie zoo dieihaar en zoo betteuid, eu dat de verslageneten gevolge van onze rampen, tear geworden een beambte van een vreemd bewiud. Als men zieter scheelde weinig aan of president Maistre had verklaard dat de verslagene hier de meest schuldige was. De jury heeft een zoo zacht mogelijk verdict uitgebragtdien ten gevolge is A. Z. tot zeven jaren gevangenis veroordeeld De verslaggever Ferdinand de llodays laat er echter op volgen «Het schijnt mij echter toe, dal een man die een ander man doodt, uit toorn ol uit wraakis een moordenaaren verdient op zich toepasselijk te zien de wet in al hare strengheid, hetzij hij Franschman flus Pruis ot Engelsch- man zij. Ook komt hel mij voor, dateen agent van het gezag, die zijnen pligt doel lofwaardig -is van welken landaard hij ook zij. Het ongeluk is maar, dat wij in Frankrijk slechts één ding kennen groole woorden!" 1 I i t r 1 e i. Eene zonderlinge bedriegerij heeft dezer dagen te Parijs plaats gehad. Men leverde namelijk aan de debiianteu in sterke dranken vaatjes, die op de hoogte, waar men gewoonlijk eene opening maakt om den inhoud te onderzoeken in eene afzonderlijke afdeeling werkelijk den aangewezen drank volgens monster bevatten maar overigens niets dan water inhielden. Het gezelschap bedriegers dal zich met die industrie inliet, bestond uit vijf personen, waaronder een kuiper om de verraderlijke vaatjes ».e ver vaardigen en een persoon om de dranken op monsleis ten verkoop aan te bieden. De beer eigenaar eener groote fabriek plaatste een annonce, waarin bij een koetsier vroeg. Spoedig daagde een candidaal op, die naar zijne papieren gevraagd antwoordde «Laat mij eerst de uwe inzien." Toen de heer H. vroeg .vat deze onbeschaamdheid beteekeede, antwoordde de koetsier zeer bedaaad «Ik heb thans in een, jaar vier heeren gehadde een heeft bankroet gemaaktden ander werd zijn rijtuig in beslag genomen de derde beeft bel moeten verkoopen om zijn kinders eten te-ver schaffen en zoo gaat bet voort. Ik heb thans besloten goed uil mijne oogen te zien, want het is volstrekt niet prettig elke drie maanden -op een anderen bok te ldimmen." In Massachusetts heeft de wetgevende magt -een verstandig besluit genomen. Aldaar, evenals -elders, veikocht men tol nu toe eijereo bij bet stukhetgeen een dwaze manier is. Het ei van een weldoorvoede kip die gezond voedsel 1 rijgt, is veel zwaarder dan dal van een gewone kip, die slechts half gevoed wordt. De Regeering heelt daarom gelast, dat eijeren voortaan bij het gewigt moeten verkocht worden. Anderhalf pond is als het li/i'mum-gewigt voor een dozijn egeren bepaald. Men verwacht, aal tengevolge van dezen maatregel voortaan groote zorg be steed zal worden aan dc teelt van kippen. Tot nu toe was cr geen invoer en aankweeking van dc beste soorten kippendie groote eijeren leggendaar een groot ei niet meer ophragt dan een klein. Gelijk wij onlangs meldden is koning Chris- liaan van Deneraarken voornemens naai IJsland te reizen om bij de feesten ter gelegenheid van het duizendjarig jubilé, op dit eiland tegen» o .'dig Ie zijn. Als er njels in den weg komt, zal de koning eerst de provincie Jutland doorreizen en den 20sten Julij uit een Jut- laudsche haven onder zeil gaan. Aan de Bildi is iemanddie een varken van ecu wagen hielp, zoodar.ig door het dier in een hand gebeten dathij dit ligchaamsdeel voorloopig wel niet zal kunnen gebruikenzoo hij 't al ooit weer gebruiken kan. Men klaagt in Nederland over den hoogen prijs der huishuren. Te Londen is hel nog erger gesteld. De Coroner verklaarde bij eene lijkschouwing, dat ccn kind gestorven was ten gevolge van slikking in het bed zijner moeder, die niet haar echtgenoot en vier andere kinderen een huis bewoonden in ThomasstreelClerken- wel. Deze kamer wasvolgens de officieelc opgave, anderhalve el in het vierkant en inen kon niet dc hand aan den zolder reiken. Als huur werd betaald /"i.80 's weeks. In Baden zal ook eene inkomstenbelasting worden ingevoeld. De tweede kamer beeft de daartoe betiekkelijke wet met 42 tegen 13 stemmen aangenomen. Dij eene latere wel zullen de belastingen welke daardoor worden vervan gen aangewezen worden. De Badenaars zijn volstrekt niet ingenomen met deze inkomsten belasting. De burgemeester van Holten is door den jagtopziener te Diepenveen gecalangeerd wegens bel schieten van een hert in een tijddat de bertenjagt niet geopend was. Men wenscht nu te weten wanneer men wel een bert schieten mag want de bertenjagt is in Overijssel niuimer geopend. Te Breda is eene vrouw, die met haren man kermis had gehouden, maar op weg naar huis twist met hem kreeg zij leefden anders zeer goed maar dadelijk in 'l water gesprongen. De man sptong haar na en de vrouw werd geredmaar de ongelukkige echtgenoot blee in 't water. Men zegtdat jaloerschheid de ooizaak is geweest van dit ongeluk. Een jong meisje kwam dezer dagen bij eene dame baar dienst aanbieden; op de vraag waarom zij haar vorige dienst verlaten had antwoordde zij: «Ach, mevrouw, ziet u, ik was te mooi eu als ik de deur open deeddachten de heeren altijd dal ik mevrouw was." Een pachter, Cobbledike genaamd, slapte, terwijl de spoortrein waarop hij zat langs zijne pachthoeve in Devonshire stoomde, zeer koel bloedig uilna aangemerkt te hebben dat hij zich daardoor eene wandeling bespaarde. De dwaze man werd op bel hoofd geworpen en buitelde overzonder met den trein in aanraking te komen, doch stierf den volgenden dag. Hij bad den dag, waarop hij zijne roekeloosheid beging, de tentoonstelling van landbouw te Barnstaple bezocht. Atchin-Berigt. Een telegram van Buitenzorg dd. 31 Mei beval de volgende mededeelingen ontleend aan een berigt van den bevelhebber te Alchin kolonel Pel De vijandelijke aanvrllen op KolaradjaPe- najong en Maraksa zijn afgeslagen de laatste met zwaar verlies voor den vijand. Deze nestelde zich oostelijk op verscheidene punten. De ge zondheidstoestand was niel gunstig. De raad van achten te Penang (voorname Atcbinezen aldaar gevestigd) had gevraagd naar de voor waarden tot onderwerping van Alchin Proper en scheen tot toenadering gezind. Tweede Kamer. De nieuwe Minister van Marine heeft de definitieve begrooting voor zijn Departement ingediend voor 1874. Het eindcijfer bedraagt /■f0,901,596,61, zijnde 207,100 meer dar op de voorloopige bcgrooling was uitgetrokken. De memorie van toelichting toont eene breide ontwikkeling van 's Ministers denkbeelden om trent de eiscbendie aan de Nederi. zeemagt kunnen worden gesteldin verband met de financiëele krachten des Lands denkbeelden waarover voor zijn optreden lusscben hem en de oveiigc Ministers een breedvoerig overleg beeft plaats gehad. Naar 's Ministers oordeel kan van de Nederi. zeemagt worden gevorderddat zij voldoende zij om te voorzien in de behoefte aan 1°. maritime middelen Voor de landsverdediging; 2°. een liulp escadcr in Oosl-Indie, om gebruikt te worden bij de verdediging onzer bezittingen tegen een builenlandscben vijand en bij de behartiging voor de algemeene belangen vau Nederland in het Oosten 3°. een kleine schecps- magt in West-Indie, tot bescherming van ons gezag aldaar4°. eenige weinige schepen bui tengaats teneinde de gelegenheid te hebben om bet personeel te oefenen enwaar noodig, dc vlag te vertoonen en de Nederlandsche be langen te bevorderen. Ook in de inrigling van het personeel der zet.nagl wil de Minister verbeteringendoor verbooging van soldijen premiën voor de aan werving, pensioenen enz. De Mini«ler van Binnenlandscbe Zaken heeft in het sectie-verslag van de Tweede Kamer over de inlichtingenbetreffende den census aanleiding gevonden van de Gemeentebesturen nadere opgaaf te vragen van het getal kiezers, zoowel voor de Tweede Kamer als voor den Gemeenteraadbij bet aannemen van hoogere bedragen voor den census, dan in 'l hangende wetsontwerp zijn voorgesteld. De Minister ver langt de opgaat met spoed te ontvangen, In de Tweede Kamer-bijeenkomst van Dings- dag jl was hel vereisebte ledental niet tegen woordig. Zijn ingekomen: kennisgeving van baron van Hardenbroek van zijn ontslag als lid van de Tweede Kamer: suppletuire begroolingen voor Builenlandsche en Binnenlandscbe Zaken over 1874; suppleloire begrootingen betreffende den aankoop van het perceel op den Kneuterdijk tot inrigling van een hotel' voor den Minister van Builenlandsche Zakenvoorts toekenning van toelagen lot opleiding van landbouwonder- wijzers, alsmede voor een subsidie bij de inter nationale tentoonstelling in 1876, te Philadel phia te houden. Tweede Kamer. Zitting vau 3 Junij. De mededeelingen in de bijeenkomst van gisteren gedaan werden herhaald en de wetsontwerpen zijn naar de afdeelingen verzonden. Twee inter- pellatiën zijn aangekondigd; de dag zal later worden bepaald; 1°. van den heer Fabiusbe trekkelijk tot hel militair beleid in Alchin en wel over den terugkeer van generaal van Swie ten naar Batavia, en over hel verleend ontslag met pensioen aan generaal Veispeyck; 2°. van den heer Gratama, over den stand der zaak van de indische spoorwegen, en of de Regei ing gezind blijft voor concessie zoo nielol zij dan een eigen voorstel zal doen. Vrijdag is aan de orde de discussie over het ontwerp van wet betref fende de regterlijke tucht eu eenige kleine wetsvoorstellen. Regtszaken. Op 2 dszer heeft het Provinciaal Gereglshóf in Utrecht uitspraak gedaan in de zaak van Franz Robert llugo Fiohnsdorf, zich genoemd hebbende Bernard Terlopwaarvan wij in ons n°. van jl. Vrijdag melding maakten. Bij dat Arrest wordt vooropgesteld dat de machinist en stoker van den sneltreindie in den avond van 25 December jl., komende van Arnhem ten 6{ ure het station Zeist-Driebergcn in volle vaart voorbijstoomdeslechts weinig verder een hevigen schok hebben gekregendoch den trein niet konden tol stilstand brengen, daar het rein- foestel niet werktedattoen dc trein was uit- gelooponhun bij onderzoek was gebleken dat bedoeld toestel defect en een groot gal in den tenderbak geslagen wasterwijl de linker- sneeuwschoflel was verbogen en een indruk vertoonde van een hard voorwerp waarmede hij in aanraking was geweestdatin denzelf den avond iets voorbij dc plaats waar zij den schok hadden gevoeld ter zijde van den weg gevonden is een ijzeren ran, 1.5 meter lang cn ongeveer 60 kilo zwaarwelks eene uiteinde een indruk vertoonde geheel overeenkomende met dien aan den linker-snecuwschoflel der lo comotief waargenomendat hieruit volgt dat die rail overlangs op dc linkcr-spoorstaal' van de noorderbaan heeft gelegencn dat een voor werp van dien aard op die wijze op de baan liggende hoogst gevaarlijk is voor eiken daarover passerenden treindat dit hier wel geen meer ernstige gevolgen heeft gehad omdat de laag op de spoorslaven hangende snecuwschofTel der machine de losse rail ter zijde vooruitgeduwd, en deze zich op hijkans onverklaarbare wijze van onder de machine ccn uitweg gebaand heeft, maar dal ware de trein door eene andere van hooger staande ruimers voorziene locomotief getrokken déraillement met al zijn vreessehjke gevolgen onvermijdelijk zou zijn geweest. Verder vermeldt hel Arrest in het breedc de bekentenis door den beschuldigde afgelegd, om haar bevestigd te verklaren door de opgaven -der getuigen en door 's Hols eigen vergelijking van beschuldigde's schoeisel met de teekening opgemaakt van d« indrukken welke des daders laarzen bij de plaats des onheils hadden achter gelaten en daardoor als bewezen aar. te-nemen dat de beschuldigde in den bewusten avond bovenbedoelde rail overlangs op de linker-spoor- staaf der noorderbaan gelegd en daardoor den sneltrein in gevaar gebragt heeft. Vervolgens overgaande tot Ie beantwoording der vraag of beschuldigdes beweringen aanne melijk zijn dat hij door vertwijfeling cn honger tot zelfmoord gedreven, zonder te weten wat hij deed en zonder er de gevolgen voor den trein van te bedenkende losse rail op dc haan en zich zeiven er achter gelegd heellom des tc zekerder den dood U vindenbesliste het Hof dat zijne gedragingen te ZeistDrie bergen vóór cn op 25 December jl. geen grond gaven om aan een hij hem bestaanden toestand van wanhoop te doen denkendat hijzich in den avond van 24 December volgens zijn

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2