Beijerschbier TE AMERSFOORT AMERSFOORTSCII EEN EN EEN HALF JAAR ei^cn opgaven zonder het gebruik van een rail op de baan hebbende nedergelegd om zich to laten overrijden, met de daad getoond had te welen dat hij zoodanig middel niet behoefde om door den trein gedood te worden, en dat het 400 meter ver vervoeren van een 60 kilo zwaren spoorstaaf voldoende bewees dat hij niet verkeerd had in dien toestand van uitputting die het noodwendig gevolg is van eenigszins langdurig doorgestanen honger. Alverder maakte het Hof uit dat hetnaauw- kcurig opnemen zoowel van het station als van de baanen het langs een onweg vervoeren van de rail naar eene plaats waar de kans op betrapping en ontdekking minder groot was, klaarblijkelijk aantoonen dat de beschuldigde met zijne daad het opzet heeft gehad om voor den trein gevaar te doen ontstaanal is dan ook de beweegreden, de geheime drijfveer niet aantewijzen die tot het opvatten van dien mis- dadigen wil heeft geleid. Op grond dier beschouwingen verklaarde het Hof hem schuldig aan «hel opzettelijk doen ontstaan van gevaar voor een trein" en ver oordeelde hein tot confinement in een tuchthuis voor den tijd van zeven jaren en in de kosten. Onder het uitspreken van dit belangrijk en breed gemotiveerd Arresttrof ons beschul- digdes koude en onverschillige houdinghoewel hijtoen de geachte Voorzitter het dispositief daarvan herhaalde en hem aanzcide dat den gecondemneerde drie dagen gegeven zijn om zich tegen veroordeeling in cassatie te voorzien, toonde evenais de behandeling voor acht dagen de uitspraak aandachtig gevolgd en goed begrepen te hebben. AMEIlSFOUllT, 4 Junij 1874. Men meldt ons uit 's Gravenhage 'i Paileuieniair nieuws bestaat uit eene mis- lukte tilling der Tweede Kamer van Dingsdag tijdens de ouverture van dien polilieken schouw- burg, omdat een aantal leden bijna de helft van 't ledental afwezig waren die voor 't ntee- rendeel, als zy hun bezworen pligt van Volksver tegenwoordiger niet slipter op tijd willen ver vullen maar moesten bedanken. Van bedanken gesprokenzoo heeft het wol ecnige sensatie veroorzaakt, dat baron van llar- denbroek van Lookhorst, die wegens zijn loyal karakter, beminnelijken omgang en gematigd1? beginselen veel genegenen onder zijne medeleden telde, kennis heeft gegeven zijn mandaat ne- dei u-leggen. Getrouw en best mogelijk heeft hij daaiaan voldaan terwijl hij tijdens de zittingen vol strekt geen misbruik van den tnalionalen tijd" maakte. liovcndien nooit haakte hij naar 't mandaat en alleen aan den aandrang zijner talrijke vrien den gehoor gevende, liet hij zich iu der tijd kic/.en en hei kiezen. Dat kan geenszins van al zijne parlementaire Colega's worden gezegd. I)e decoratiercriliekofschoon in de laatste warme dagen niet meer kokend en warm is toch nog niet geheel bekoeld en wie niet van heden of gisteren is maar wel van langen datum de zaken goed heelt doorgezien vindt hel zeer billijk dat de eerste hoofdredacteur der Nieuwe Hotterd. Gt. werd gedecoreerd, als zijnde hij een der oudste en respeclabelste onder zijne colega's. De'geachte en talentvolle hoofdredacteur der conservatieve Amsterd. Cl. werd eenige jaren geleden gedecoreerd en daarom was er zeker thans voor een liberaal kabinet geen aanleiding om aan een geestverwant ond r de Nederlandsche journalisten deze welverdiende eer te onthouden. Wie kan een ander Nedeil. journalist noemen die dóór ancienneteit als anderszins eerder dan by deze onderscheiding verdiende Vreemdelingen en landgenooten komen reeds hier en te Scheveningen aan en het verjaarfeest van onze geliefde Koningin zal dit jaar waar schijnlijk nog luisterrijker dan in vorige jaren worden gevierd. Blijft het weder gunstigdan zal onze hofstad met hare nabijgelegen zeebadplaats voor zieken en gezonden groote aantrekkelijkheid opleveren. Er zijn onder het publiek alhier die zich hadden gevleid, dat het traject van den Oos- terspoorweg tusschen Amersfoort en Amsterdam in minder dan een uur en met eenen beurstrein of sneltrein in 45 minuten of zelfs minder zou worden algelegd. Zij vinden zich thans daarin teleurgesteld, als zijnde het traject van den sneltlen der treinen van Amersfoort naar Am sterdam 1 uur en 5 min.; terwijl d e beurstrein daarvoor vereischl 1 uur en 13 minuten, zoodat het verschil in tijdwinst per Centiaal-spoor over Uf-echt naar Amsterdam bij diverse treinen des Ooslerspoorwegs maar vooral per beurstrein bijna niet noemenswaardig is. Wij merken daaromtrent op, dat in de r««- prjjzenvooral met retourbiljelten 2 dagen geldig, en in gemakkelijk en aangenaam reizen tusschen Amsterdam en Amersfoort reeds veel wordt gewonnen, en gclooven tevens het zeer ver standig is ingezien dat vooral voor de eerste maanden de lijd van het traject zóó werd in- gerigt als nu blijkt, omdat dit bij zoodanigen nieuwen spoorweg zeer wenscbelijk mag wor den geacht. Alleen zouden wij hebben gewenscht dat de beurstrein van Ainerstoort naar Amsterdam slechts een uur of iels minder dan een uur reizen vorderde. Officieus vernemen wij de opening des Oos terspoorwegs voor het publiek verkeer maandag zal geschieden en dat er geen feesltrein oopl zullende de opening zonder feest geschieden. De heer J. W. L. ThomsonAmbtenaar ter Secretarie te Mijkers is heden benoemd tol Ambtenaar ter Secretarie te Amersfoort. Er waren 61 sollicitanten. Bij koninklijk besluit van den 80. Mei 1874, n*. 27 is aan den Luitenant-Kolonel J. J. Meder vroeger commandant der dienstdoende schutterij te Amersfoort, vergunning verleend tot hel aan nemen en dragen der versierselen van Bidder 2e klasse (Commandeur) der St. Stanislaus- ordehem door Z. M. den Keizer aller Russen geschonken. Z. M. heeft pensioen verleendaan N, van Meterengew. bew. in het huis van arr. te Amersfoort, van /183.'s jnars. Zooals wij reeds Donderdag jl. met zeker heid hebben gemeld dal weldra zou geschieden, is Dingsdag jl. bij de Tweede Kamer mede- deeling gedaan van een schrijveningekomen van den Heer Mr. EL. baron van Hardenbroek van Lookhorst, dal hij zijn ontslag neemt als lid van de Tweede Kamer voor hel kiesdistrict Amersfoort. Het Utrechlsch Dagblad meldt «Aanst. Zaterdag zal hel 23 jaren geleden zijn, dat de bouw plaats bad van de Israelie- lische synagoge alhier, hetgeen feestelijk zal herdacht worden. Tevens viert dan onze geachte stadgenoot de heer A. Sternheim een voor hem en zijne geheele gemeente merkwaaidig leest, daar hij alsdan juist 25 jaten voorzanger dier gemeente zal zijn. Het moge en zal voorzeker den heer Sternheim dan niet aan bewijzen van belangstelling van de zijde der gemeeute eu zijne vriènden ontbreken." Wij kunnen nog daarbij voegen dat bij zich in lal van opzigten, omtrent veel wal tol alge- raeene beschaving, nul en genoegen strekt, voortdurend zeer verdienstelijk maakte en zich steeds door opgeruimden geest kenmerkte, zoo dat ook wij gaarne met opgemelden wensch in stemmen. Het Utrechlsch Dagblad meldt «Wij hebben melding gemaakt van aanvallen die in Roermond tegen den redacteur van de Volkiviiendy een ondei wijzer aan een der gemeen tescholen gerigl zijn. Tbans beeft de gemeente raad van Roermond aan onderwijzers en hulpon derwijzers het schrijven in couranten verboden." W ij meenen dat het Utr. Dagbl. die zaak niet geheel juist vermeldt. Er is tot nu slechts een voorstel daartoe door Burgemeester en Wethouders bij den gemeente.aad van Roermond ingeb agt en bet is bijna niet denkbaar dal dit allezoute voorstel door den gemeenteraad zal worden aangenomen. Vooral in Roer-mond zal men toch aan iemand, die onderwijs geeft, waaronder ook het schrijven is begrepeutoch niet willen verbieden zijn pen te roeren. Naar men verneemtzullen in het artillerie- kamp d: i den 5 Augustus nabij Soesterbcrg zal geopend worden, proeven genomen worden met het nieuwste veslinggeschut. Dc proeven die met de mitrailleuse velleden jaar genomen zijn, hebben niet voldaan; deze zullen dan ook niet meer bij de Nederlandsche artillerie in aanmerking komen. Omtrent het nader rap port, onlangs door de commissie ingediend aan den minister van oorlog omtrent het nieuwe Zwiiserschc veldgeschut met kulassluiting, is nog niets zekers vernomen. Naar men mededeeltheeft Z. M. de Koning ter gelegenheid van hel kroningsfeestongeveer 20ÜU telegrammen ontvangen om hem met de heugelijke gebeurtenissen geluk te wenschen. Het eerste telegram was afkomstig van Z. M, den Sultan van Turkije. De Standaard verneemtdal het tweede tuider- zendingsfeest dit jaar gehouden zal worden in de omstreken van Goes, waarschijnlijk op den 8alen der volgende maand. Door de familie van Voorst Vader is bereids het noodige terrein welwillend ter beschikking gesteld. Van de elf- spiekers, wicn een uitnoodiging is gezonden om bij deze gelegenheid liet woord te voeren hebben reeds' een vijftal de verlangde toezeg ging gedaan. De Ameiikaansclie vrouwen meer nog dan de mannen zoeken steeds tnecr eene prikkeling in bel gebruik van opium't zijn vooral de rijke, «beschaafde" standen, die er aan ver slaven. In bet laatste jaar werd 250,000 kilo ingevoerdeene hoeveelheid tienmaal grooter dan voor 30 jaren. Niet meer dan een derde wordt voor geneeskundige oogmerken aangewend, 'l Ziet er met deze ontzenuwende gewoonte voor de toekomst der vrouwen niet gunstig uit. De grondboringen die van wegc het departe ment van Binnenlandsclie Zaken in denjoiigsien tijd worden gedaan, ten behoeve van bel veel gewensebte plan tol droogmaking van bet Zui delijk gedeelte der Zuiderzee, vallen naar men ons mededeelt, zóó gunstig uil, dat aan bet welslagen dier onderneming niet kan getwijfeld worden. Ten behoeve van bet Nedeilandsch Zende linggenootschap is onder hel postmerk Utrecht van den heer Uirte een bankbiljet van f 1000 ingekomen. Baron v. IV. r. P. te 's Hage heeft 5000 ge geven tot opiigling van eeu seminarie bij Balav.a. In het al (je me en he!an t/ wordt men opmerkzaam inmaakt 0p de in d*z* Courant Toorkomsnds advertentie ran den lieer OUST A V SCHWARZSCH1LD te 1! m burg. De dearbjr geannonceerde loten kunccn wij in aanmerking, der vele en groote praten ten beite aanbevelen. De realiteit en Soliditeit van genoemd' huiz ii bekend en alxoo niet berrtemdend dat aan hetzelve zeer vele order» gezonden worden, die even zpoedig ala (tipt iteedi worden uitgevoerd. Burgerlijke Stand van Amersfoort. BEVALLEN: 29 Mei, Hendrika Conzijnse, geb. Schilt, 30 Mei, Gcrarda Hoksbergen, geb. Stikvoort, d. 31 Mei, Dirkje Lensse- link, geb. Kelema z. YYilhelmina Gtjsberlse, geb. Pothovenz. 1 Junij Elisabeth Pas geb. Bommelsboofdz. 2 JunijAlijda Romrrers, geb. Maassen z. ONDERTROUWD 28 MeiDirk Wiueveen en Willemijntje (Jding. 4 Junij, Mr. Joan Gerard Kruimel en Anna Scheerenberg. GEHUWD3 Junij Adrianus Leonardus Welling en Margarelha Catharina de Grecf. Johannes Everardus Huurdemau en Theodora Wellerd. OVERLEDEN: 28 Mei, Gerrit Johannes Vonk. 2 j. 29 Mei, Johannes Richatdus Rinkel, 79 j. Marinus van Beek, 1 j. 31 Mei, Een levenloos aangegeven kind m. geslacht van Everardus Hellevoort. Elisabeth Nisiers, 72 j. 3 Junij, Antonius Gerardus van Hamersveld 19 m. Johannes Stephanus van Asch 5 m. ADVERTENTIE N. echt vAii de Amersfoortsche He ij er 8ch- Hierbr ouwerij. De ondergeteekende geeft bij deze aan stad- genooten en environsbewoners kennis dat bij hem te verkrijgen is AMERSFOORT8CH BEIJERSCHBIER voor den prijs van 17 oents de lieele en 9 cents de halve flesch franco aan huis beloovende een vlugge en prompte bediening. A SCHIMMEL Gz UtrechtscliestraatWijk E. n\ 17, te Amersfoort. HUUR ter OVOrname aangeboden tegen billijke voorwaaidcR van een zeer goed en gerieflijk H U I S met twee beneden- cn vier bovenkamers, t.weo zolders, keuken, kelder en verdere g'.uakkcn, aan het Plantsoen n»el een prachtig uitzigt op de spoor en rivier. Des verkiezende met ecu vloerkleed cn tien gestreepte giijtlinncti valgordijnen 1 Augs. e. k. te aan vaarden. l'oitvrije aanvragen bij F. A. E. VAN ALTENA te Amersfoort

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 3