Hf.m.lHHLfilM. Kiezers in hel District Amersfoort I De Goóischc Kies vereen iqing «Eend ragt maakt Magt" heeflevenals tie Kiesvereoniging Amers foort en andere kieskringen den lieer van Golt- slein tot candidaat geproclameerd. Vruchteloos hebben wij steeds uitgezien in de talrijke aanbevelingen met den naam van den lieer van Asch van Wijcknaar eenigc hoe danigheden als anderszinsdie hem aanbevelens waardig maken tot de gewigtige betrekking van lid der Tweede Kamer, want hij is zeker een bekwaam lid van het Muntcollegiemaar deze bekwaamheid en kwaliteit vormen bij lang nog niet wat in een bekwaam Volksvertegen woordiger moet worden verwacht Zijn teregt hooggeachte naam en geachte kwaliteit kunnen en mogen niet voldoende wegen, maar bewijzen moeten wegendie hem boven andere candidalen aanspraak geven op de plaats in de" Tweede Kamer. Wel wordt er in een strooibiljet van hem gezegd «zeer ervaren èn kundig, is hij in de zaken van dit Gewest en van ons District, grondig te huis." Maar vergat men of hij als Volksvertegenwoordiger ook niet te huis moet zijn in de zaken des Lands wij vragen «wat heeft hij ooit gesproken, geschreven, gedaan waaruit die ervaringkunde en zaak kenniszelfs maar eenigszins, blijken f Met mooijegrootebrommende woorden kan men w. 1 tai van kiezers leiden en verleiden maar de nadenkende, verstandige cn niet aan den halster voortgesleepte kiezer, teregt alle woordenbluf minachtende viuagt: maar zijn de bewijzen der ervaring, kunde en zaakkennis van dezen candidaat te vinden Het Bijblad der Staatscourantde parlemen taire geschiedboekentai van rapporten, ge schriften en hetgeen van Gollstein heeft gedaan in ecne menigte zaken ten nutte van het Land, de Provincie en hei District (men leze ook daar over ons vorig nummer en de 2e kolom le bladz. van dit numinen zijn de onwraakbare bewijzen van zijne ervaring kunde en zaakkennis, die hem meer dan alle andere candidaten aanbe velenswaardig maken voor de plaats in do Tweede Kamer. Wgt van Gollstein reeds dozijnen jaren op •parlementair gebied weetdeed en kanmoeten voor 't meet ndee!van Asch van Wijck en ook veelal Wothers nog beginnen te leeren. De verkiezing van den lieer Wolbers wordt door een aantal kiezers der Chr. IlisL Rigting krachtig voorgestaan, omdat hij, en dit is zeer iuist ingezien, door zijn spreken en schrijven Bewezen h>eft veel bekwamer cn geschikter dan den Heer v. A. v. H'. voor de plaats in dc Tweede Kamer te zijn. Bovendienwaarom iemand te kiezenniet wonende in ons district en niet daarin te huis doch waarin van Gollstein woontwaarin hij talrijke belangen door cn door kent en waarin hij bij duizende kiezers cn bewonersook per soonlijk allergunstigst bekend staat. De liberalen stelden den Heer van der Linden candidaatevenals de Heer van Gollstein be kwaam parlementair kampioen maar voor een liberaal candidaat is in (lil district geen kans van slagenzoodat hunne stemmen doelloos worden uitgebragi liet is in strijd met de belangen van Land cn District om van Asch van Wijckden can didaat der anti-rcvolutionnairente kiezen die evenals van Loon iscn steeds zal, cn moet zijn tegenstander van alle liberale, gematigde en conservatieve Ministeriëntegenstander van be langen, onderwerpen en zaken der Tweede Kamer, waarvan voorstanders zijn liberale, gematigd-liberale, conservatieve en catholieke kiezei^ enrnet verwijzing naar hetgeen de catholieke kiezers van dc anli-revolutionnairen zoo dikwerf ondervonden cn altijd ondervinden zullenmag derhalveals allerwcnschelijkst en allernuttigst, worden gehoopt dat de liberale, ge matigd-liberale catholiekeconservatieve kie zers en ook de anders onverschillige kiezers allen eenjarig hunne stemmen op van Gollstein vereenigenomdat hijvoor al deze kiezers te zamen genomen, de aanbevelenswaardigste can didaat isde regie man is in ons parlement. Verbrokkelen zij hun stemkracht door te stemmen op dc lleeren van der LindenAl- berdingk Thijmof andere candidatenvoor wier overwinning in dit district volstrekt geen kans is, dan overwinnen de anti-rcvolutionnairen stellig, dan wordt stellig van Asch van Wijck gekozen. Derhalve is het wenschelijk dat de kiezers al hunne krachten vereenigen door het uitbrengen hunner stemmen op van Gollstein. Aan de kiezers de beslissing! Ten slotte: kiezers! laat l' niet door kunst grepen, woordenhluf cn dergelijkein aanplak- en strooibiljetten als anderszins, een of twee dagen vóór, of zells op den verkiezingsdag mis leiden, als meermalen is geschied en welligt weder geschieden zal. Oordeelt bij het uitbrengen uwer stemmen niet naar woordenmaar naar bewijzen en daden cn vcreenigl op aansl. Dingsdag -3 Jtinij Uwe stemmen op AMERSFOORT, 19 Junij 187*. De verjaardag van H. M. onze geliefde Koningin is gistetcn te Amersloort op de gebruikelijke wijze gevierd en aan de gemeente-gebouwen en een zeer groot getal particuliere woniugen waren de nationale vlaggen met oranjewimpels uitge stoken. Het olgende voorval had Zondagavond jl. op den Oosterspoorweg plaats. Een stoker der Holl. IJzeren Spoorweg-Maat schappij liep toen op den spoorweg van Bussum naar Hilversum, leggende een stuk ijzer op de rails, hetgeen evenwel door een werkman van den weg werd gezien die den stoker nazette maar hem niet kon bereiken. Deze, in de mecning niet te zijn herkend gaf le Hilversum kennis, dal hij een stuk ijzer op de rails had ontdekt, waarnaar den volgenden morgen vroeg tijdig een onderzoek geschiedde evenwel toen herkende bovengemelde werkman den stoker als dader, die daarop in arrest werd genomen, de zaak heefl beleden en voorgewend dal hel zijne bedoeling was om voor kennisgeving der ontdekking van 't stuk ijzer eene belooning te ontvangen doch dal een déraillement volstrekt niet door hem was beoogd. Te Haarlem is volgens een berigt in de JV. Arnh. Cl. een sterk aan den drank verslaald kroeghouder gestorven nadat hij, reeds beschon ken cijude, een soepbord vol jenever had uitge dronken denkelijk meenende dal hij soep dronk. Het wetsontwerp der regering, waarbij wordt voorgesteld om f 130,000 te besleden vooraan koop en meubclering van een hnis», blijvend bestemd tot woning van den minister van builen- landschc zakep, vindt algemeen afkeuring in de dagbladpers. De regering heelt, zegt de N. Rolt. Cl., gewigliger zaken te doen dan het verhoogen van den luister eener representatie, die tol heden niet onvoldoende bleek. Men meldt uit Zevenbergen van 10 Juni: Vo.or eenige dagen passeerde hier met zijn vaartuig schipper K, vau Leur. Tot voor hel sas aan hei Lamgatsveer gekomen had de vrouw bij het overhalen van hel roer, het ongeluk over boord te vallen. Haar man springt haar onmid'ieliik na; beide grijpen echter elkander zoo stevig vast, dal redding niet mogelijk scheen en de drenkelingen lot tegen den stijlen bemel- selden kant afdreven. Op hel gejammer der kinderen komt echter 11. Polak toesnellen aan wiens moed en beleid het inogt gelukken beide drenkeli .gen van een anders wissen dood le redden. Aan de Köln. Ztg. wordt uit Berlijn geschre vendat de «Presidentin" dei Berlijnsche arbei dersvrouwen- en meisjes-vereeniging een bezoek heelt ontvangen van de politiemet het doel om' een onderroek te doen naar haar wezenlijken werkkring. Een aantal brieven zijn in beslag genomen. Een merkwaardig proces wordt voor de recht bank te Toulouse gevoerd. In de vorige week trok eene hoos over de landstreek tusschen liar ran en ldrae en zoog den vischvijver leeg van een boer weinige oogenblikken later vielen de visschen weèr op het terrein van een anderen boer. De eerste vorderde zijn visch terug maar de ander weigerde en beweerde eigenaar geworden le zijn. De regtcr zal de zaak moeten uitmaken. Men leest in de Leeuw. Cl. Herhaalde waarnemingen hebben geleerd, dat de laatste hoeveelheid melk, die uil den uijer bij runderen ontlast wordt, veel rijker aan boter isdan die het eerst er uit gemolken wordten dat dit versebil doorgaans de heltt en soms bedraagt." Den 26sten Mei heelt de Senaat van hel Ame- rikaansche congres met eenige wijzigingen het van den heer Summer afkomstige wetsontwerp betrekkelijk de geheele gelijkstelling van kleur lingen en blanken in alle maatschappelijke betrek kingen aangenomen met 29 tegen 16 stemmen. Daarin wordt onder anderen bepaald dat er in schouwburgen, logementen, openbare vervoer middelen en in het algemeen op alle openbare plaatsen geen onderscheid mag worden gemaakt in dc behandeling van personen van verschil lende gelaatskleur. Bij overtreding vervalt de schuldige in eene boete van hoogstens 1000 doll, en gevangenisstraf van hoogstens één jaar mits gaders in eene schadevergoeding van 500 p. st. aan den persoon tegen wien dau de overtreding gepleegd is. Nog wordt in die wel-welke ook waarschijnlijk in de kamer van vertegenwoordi gers wel zal aangenomen warden de bepaling heihaald dat kleurlingen de wettelijke eischen vervullendehet kiesregt en het regt op zitting in de jurys hebbenwien hun deze regten onthoudtwordt met een boete van hoogstens 1000 doll, gestralt. De demociatische partij welke in de beide buizen van bet congres eene kleine minderheid uitmaakt, besteed de bill in den Senaat met volharding, doch zonder geluk zoodat het haar slechts gelukte twee leden der meerderheid, lot hare zijde over te haleu. In de Staalsbl. Ztg. ieest men dat men aldaar op het spoor is gekomen van een wanbedrijf dal de algemeene verontwaardiging wekt. Men is er nl. achter gekomen dal zich daar een vrouw ophoudtdie zich sedert lang schuldig heelt gemaakt aan hetgeen men in de volkstaal noemt: «Engelmakerij," d.i. kleine kinderen, aan hare zorg toevertrouwd., in hel geheim verduisteren. Sedert hel begin van dit jaar zijn verscheiden» kinderenbij haar in de kost ge geven spoorloos verdwenen. Een streng onder zoek is naar deze afschuwwekkende zaak in gesteld. Van j. 1. Vrijdag- op Zalurdagnacht ontvlugtte te Utrecht de bekende Frans Robert Hugo Frohns- dorfdie door het Prov. Geregtshol lot zeven jaren tuchthuisstraf veroordeeld was wegens het opzettelijk gevaar doen ontstaan voor den sneltrein op den 25sten Dec. j. I.nabij Drie bergen en die in deze week naar de strafge vangenis te Leeuwarden zou gebragt worden. De gevangene heefl zich, door zijne beddelakens aaneen le knoopen laten zakken en zich op een zolder vei borgen in een gebouw naast de gevangenis, doch werd door de vrouw des huizes op den zolder ontdektwaarop hij on- middelijk weder gearresteerd is. Hij zal nu voor dit leit teregt moeten staan cn is dus weder naar de cellulaire gevangenis overgebragt. Zondag middag bereikten drie 15jarige jon gelieden uit Rotterdam per vélocipèile de stad Leiden. Zij hadden den grooten afstand van Rotterdam over Delft en den Haag lot Leiden in vijf uren afgewieldeen uur rustens niet meègeield. In den namiddag van dienzelfden dag keerden zij weder op hunne wieiers naar Rotterdam terug over Zegwaard Bergscheirhoek en Hillegersberg. Alzoo legden zij op één dag een lengte af van 80 kilometersgemeten naar hemelsbreedte, wat evenzeer voor hunne lig- chaamskracbt als hunne bedrevenheid pleit. AtcDin-berigt. Regeerings-TelegramPENANG 14. Juni. De vijand was steeds talrijk in de omstreeken beproefde een algemeenen aanval op alle eta blissementen vooral op Blangoe. De vijand trok at met groot verlies na een hevig gevecht. Onzerzijds geen enkel gewond. De gezondheidstoestand is ongunstig. Ook onder de bevolking heerscht veel koorts. Sim- pangolim bedreigt Edi. De ooi log van Edi met Perlak, dal onderwerping aanbiedt, was gestaakt. Burgerlijke stand van Amersfoort. GEBOREN: 13 Junij, Cornelia, dochter van Peter van de Hoef en Dina Kraak. Anna Maria dochter van Jacobus Kamerbeek en Maria Calharina Thoneman. 14 Junij Johannes Josephus, zoon van Johannes Josephus Hamers en Jannetje de Goede. 16 Junij Carolina dochter van Jan van Aspeten en Anna Gerar- dina Du Buis 16 Junij Jan, z- van Geer- truida van Eist. Arie Marceliszoon van Arie Marcelis van Uemmel en Louisa de Groot. 17 Junij, Cornelia Agatha, dochter van Gijs- bertus de Goede en Johanna van de Water. ONDERTROUWD 12 Junij, Adrianus Johan nes Imminkcn Cornelia Maigarelha Jacoba Roos. 18 Junij, Mr. Joan Gerard Ktuimel en Anna Schecrenberg. OVERLEDEN: 11 Junij, Nicolaas Zijlstra, 58 j. echtgenoot van Elisabeth Eij. Christiaan Johannes van Kamp, 10 m. 12 Jnnij Barend Bennink 5 m. Johanna Biandscn 5 ra. 15 Junij, Frederik Hendrik Meijer, 10 w. 17 Junij Margrietha van Barlingen, 18 m. Correspondentie. Eenige ingezonden stukken over de verkiezing konden niet worden geplaatst om redenen, die

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2