VAN GOLTSTEIN. is reeds gedurende eenigen tijd als ridder ge schut st oi geschrapt. Gisteren nog is dit laatste gebeurd met den vermaarden generaal de Li- powski, die in den oorlog van 187071 tulke schitterende wapenfeiten heeft bedrevendat hij van luitenant achtereenvolgens tot den rang van kolonel en later zelfs tot dien van liiulair-genernal is opgeklommen en op het slagveld gedecoreerd is. De man is echter den 17 October 1873 veroordeeld wegens opligterij tot eene maand gevangenisstraf en 50 fr. boete. Van daar dat hij nu geschrapt is uil het Gouden boek. Het jonge menschdat bij de oproerige be weging aan het station van St.-LazareLeve Gambetta 1" heeft geroepen en preventief ge vangen was gehoudenis op vrije voeten ge steld na veroordeeld te zijn tot een boete van 50 fr Dal hij er zoo goedkoop is afgekomen dankt hij aan zijne voortreffelijke antecedenten en protectie. Hij heet Pallez, is jong beeldhouwer van veel aanleg en de eenige steun van een bejaarde moeder, lie beeldhouwer Millet en alle professoren aan de school voor schoone ■kunsten zijn voor hem in de bres gesprongen. Te Munchen vreest men weer bierop- roertjes. De socialisten aldaar hebben eene nieuwe kwestie bedachtde bierkwestie en zij nemen het den brouwers zeer kwalijkdat deze hun product niet zoo willen verkoopen als bet souvere'ne bierdrinkende volk begeert. Nog maar vier brouwers hebben eene verlaging toegestaan de anderen blijven standvastig en worden nu door de bieragitators in den groo- tea en kleinen ban gedaan. Hoe forsch die zaak •-or.it aangepakt, kan blijken uit hel feit, dat Vrijdagavond 2 Woensdag 8, Dingsdagen Maan dag in 't geheel zes volksvergaderingen zijn ge houden om de bierkwettie te bespreken. Een ooggetuige van de aankomst van Roche- te Queensiown, aan de kust van Ierland,seint daaromtrent het volgende aan den Figaro. Het berigt is gedagteekend van Dublin, 17 Juni. Gisteravond '.en 8 ure zijn Henri Rochefort eo Olivier Pain te Queensiown ontscheept te midden van een onbeschrijfelijke gisting onder de bevolking. De twee reizigers namen hun intrek in Queen's-Hotelmaar vóór zij het hótel bereikten moesten zij een zeer vijandige mani festatie doorstaan. Den gehselen dag had er een buitengewone drukieaan de haven geheersebt m tal van personen waren expres van Cork, Limerick Waterford en Dublin gekomen om Rochefort te zien. De Personendie 's morgens in Queen's-Hotel het ontbijt gebiuikten spraken van niet minder dan van een plan om de lynchwet op Rochefort toe te pasaen. Was de Parthia dan ook een Cuor vroeger aangekomen dan bad niemand aeninstaan voor het leven van den uit Noumea ontsnapten gedeporteerden. Bij het val lek van den avond ging den menigte wat uit een maar de meest verbitterden bleven de ontscheping afwachten en zoodra de beide com munards voet aan wal hadden gezetweèrklonk het hun donderend van alle kanten in de ooren: Down wiih tko murderer of the Arch-b'uschop Weg met den moordenaar van den aarts-bis schop Anderenwaaronder een groot aantal Franschen riepen *A bat RocJufort Zelfs lieden uit de volksklasse, die natuurlijk geen woord Fransch verstaan hadden er zich op toegelegd om de phrase: A bat Rookefort! uit te spreken. Up het oogenblik der ontsche ping had de politie de grootste moeite om de menigte in bedwang te houden. Een man naderde Rochefort en drukte hem den vuist ondei den neus, terwijl van alle kanten stokken werden opgeheven boven de hoofden der beide reizigers. Rochefort zag verschrikkelijk bleek. Eindelijk bereikte men het hótel. Daar bad zich een nog talrijker menigte geposteerdom Rochefort met bedreigingen te overladen. Hij bleef er niet lang en onder bescherming van een vronw gelukte het hem het station te bereiken gevolgd door meer dan 1500 personen, die hem niet scheldwoorden overlaadden. Hij had zijn bagage doen adresseren aan hel Imperial IIbielte Cork, waar bij wal op zijn verbaal dacht te komen maar vernemendedat ham ook ■Liar een manifestatie bereid werdbesloot hg onmiddeigk naar Dublin door te reizen met den expr«>sdie eenige minnten na zgn aankomst te Corkafreed. Te Dublin is Rochelort, ter prooi aan een vreeselrjke ontroering, onmiddelijk scheep gegaan naar Londen. De Londenvche correspondent van de Conli- mental Herald bevestigt hei bericht van Havatdat Roclicfod zich ie Rotterdam zal gaan vestigen. Eerst wat bij voornemens Brnssel lot residentie tc kiezen maar op raad van een vriend wien hij over dit voornemen schreef, besloot hij Rotter dam de eer te schenken. Kiezers van het Hoofd-kiesdistrict Amersfoort Gelieft aan ons slotwoord over de verkiezing Uwe welwillende attentie te gunnen. Bij -onbeneveld begrip van zaken pleit alles er voor om op van Goltstein. Uwe stemmen uittebrengen. In vorige nummers is hy reeds uitvoerig ge schetst in wat hij is, deed en kan, terwijl voor twn Asch van Wijck wel goochelachtigebrom mende aanbevelingen werden gedaan, en op monstrueuse aanplakbiljetten allerhande arle- quinadeszelfs bezemstokken werden vertoond maar men niets kon en kan bijbrengen om door hetgeen hij ooit heeft verrigt of gewerkt te sta ven dat hij voor dit district een geschikt Volks vertegenwoordiger zal kunnen zijn. Bij onze vorige schetsen kunnen nog ter aan beveling van vara Goltstein worden aangevoerd zijne parlementaire ondervindingalgemeen er kende ervaring in het kamer-debatstudie der thans bijzonder gewigtige Indische aangelegen heden en der groole kwestiën van binnen- en buitenlandsche politiek, bezadigdheid in het des noodig verdedigen of bestrijden van rege ringsmaatregelen, terwijl inwoning, zijne steeds gebleken belangstelling in ons district en zijne gematigde beginselen hem voor alle kiezers in dit district aanbevelenswaardig maken. Gij kunt er zeker van zijn, dat hij waardig de plaats zal vervullen en 's Lands belangen in het Wetgevend Ligchaam voorstaan. Hij is een candidaatvan wien gij zeker weetdat hij de belangen van Uw districttegelijk met de alge- meene belangen kent en van wien gij weet dat hij deze met zaakkennis en verstand zal behar tigen iemanddie steeds talrijke proeven heeft gegevendat hy op Staathuishoudkundig gebied volkomen te huis is en al wat de belangen van Land en Volk betreft niet alleen wilmaar ook met talent, tevens grondig, in ons Parlement kan en zal verdedigen. Het is werkelijk allehotstom aan kiezers bezittende onbeneveld verstandeen candidaat als v. A. v. W., die nóg niets op Staalkundig terrein produceerdevoor te stellen tegenover een ervaren staatsman als hora Goltstein. Kiezersspiegelt U efens voor den geestdat Gij in Uwe handelszaken, bij Uw landbouw bedrijf, of de zaken die U aangaan, iemand verzoekt om daarin voor Uwe belangen te waken, te zorgen dat Uw geld nuttigjen doel matig zij en niet verspild.wordt, kortom iemand die daarin voor U goed moet kunnen spreken en handelen, zoodat Uwe zaken niet achteruit gaanmaar in bloei toenemen aan wien zult Gij dat opdragen: aan een der zake onkundige of aan een erkend zaakkundige Daarom is het ook pligt een zaakkundige als van Goltstein naar de Tweede Kamer af te vaardigenwant de algeraeene welvaartwaar onder ook Uwe welvaart is. begrepen, hangt af van eene bekwame behartiging van 's lands zakenzoodat het afvaardigen van een zaak kundige voor alle kiezers hoogst raadzaam is en ieder kiesdistrict zou er trotsch op mogen zijn een zoo ondervindingrijk parlementair kam pioen als van Goltstein bet mandaat van Volks vertegenwoordiger op te dragen. nis onnoodig veel daarbij te voegen, boven dien van Goltstein is de man die gebleken door zijne gansche levensrigting ernstig tusschen zonen en dochteren van denzelfden Vaderland8chen bodem bevordert zegen aan brengende eendragt. Maar nog iets: kiest tusschen de trekschuit de snik en de stoombootden spoorweg. Gaat met van Asch op de snik zittenof met van Goltstein op de spoorweg-locomotiel. Kiezers van de Veluwehet Eemdal, Kern land c. a.en Gooiland Gij reist toch zeker liever met Goltstein langs de door U verkregen spoorwegen. Met Asch en snik zoudt ge tegenwoordig precies zóó ver komen als de slakken Ten slottekiezerslaat u niet verschalken door hetgeen ook nu nog waarschijnlijk in allerhande rariteiten U voor van Asch door zijne dry vers zal worden vertoondwaaronder er zyn, die wachten totdat de Amersfoortsche Courant haar laatste verkiezingswoordzooals nu, zal "gespróken hebben, om U dan met eene nieuw verkiezingskunstje te verlokken. Kiezerskomt trouwmorgen Dingsdag 23 JunU. tusschen negen en vijf uren ter stembus open wilt Gij een Volksvertegen woordiger afvaardigenzooals Gij er in gansch Nederland geen zult vinden, die geschikter is voor uw kiesdistrict, en waarmede Gij, tevens eene verstandige keuze doende, eer in gansch AMERSFOORT, 22 Junij 1874. Ontbinding der Tweede Kamer werd Maandag 15 Junij in on« No. 2210 voorspeld. De driedaagsche parlementaire eensusveld- slageen strijd op leven of doodtusschen Ministerie en Volksvertegenwoordiging, aangevangen Dingsdag 16 Junij eindigde Vrijdag namiddag 19 Junij met de verwerping van het wetsontwerp tot wijziging der kieswet van 1850 voorzooveel de census-tabel bet relt door 59 tegen 52 stemmenna vóóraf het amende- ment-t/on der Berchom het normaal cijfer met fl te doen dalen alsmede dal vin de heeren Brediut c. ai, om dat cijfer met fl te verhoogenrespeclivelijk met 60 legen 10 en 58 tegen 52 stemmen waren gevallen. Bij de opening van de zitting der Tweede Kamer van Zaturd. is ingekomen en voorgelezen eene missive van den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad, houdende verzoek om de heden aan de orde gestelde behandeling der definitieve begrooting van Marine voor 1874 uit te stellen tot aanstaanden Maandag. Daartoe is besloten en de sitting verdaagd. Omtrent de gevolgen van de beslissing der Tweede Kamer omtrent de censuswet verneemt mendat het Menisterie spoedig beslissen zal over zijne te volgen gedragslijn, en dat 'tuil- stel door de Regeering gevraagd otn de be grooting van Marine eerst heden Maandag, te behandelen in verband slaat met hel voornemen om alsdan aan de Kamer van de beslissing van het Kabinet kennis te geven. Er loopen geruchten van aanbieding van gezamelijk ontslag door het Ministerie, En ook dkn zal hoogstwaarschijnlijkzoo meenen wij eerlang onvermijdelijk worden eene Ontbinding der Tweede Kamer. Déze profetie schijnt dus v»èl juist te zgn geweest. Men leest in verschillende bladen het volgende 'tls geen ligte taak een vertegenwoordiger te vinden voor een district als het onze, dat zoo verschillende bestanddeelen bevat Onder hen die thans in aanmerking komen, behoort Mr. W. Baron van Goltstein lid der ie Kamer. Reeds in 1864 tot lid der Tweede Kamer gekozen in hel kiesdistrict Hoorn, werd hij in 66 en 67bij de herhaalde ontbin ding dier Kamer telkens met groote meertoheid herkozen Nog in 71 vereenigde hij dd^neer dan elfhonderd stemmen op zicb, doch moest zijne plaats ruimen voor een ingezeten van dat kiesdistrict Wij behoeven niet te herinneren dat de naam van van Goltsteinsedert jaren met eere in wijden kring bekend is, eene niet onver schillige omstandigheid bij verkiezing; onbekend maakt onbemind. W. baron van Goltstein is bekwaam, werkzaam en behoort onder de invloedrijke leden der Kamer, waar ook bij verschil van inzigten, hij algemeen geacht worélt; zijne rede voeringen kenmerken zich door klaarheid en practischen zinhy redevoert niet over alle Dcspreekbare zakenherhaalt niet wat anderen reeds behandelen doch wie zal dit afkeuren t Bovendiende heer van Goltstein is op de Veluwe gevestigd, hij is een districtburger; en al schrijft de Grondwet voor dat de leden der Staten-Generaal het geheele Nederlandsche volk vertegenwoordigenhy zal zoowel de belangen van ons district als die van het ge heele Vaderland behartigen. Het komt ons voor dat Mr. W. Baron van Goltstein de man iswaarop de meeste stemmen zich kunnen vcreenigen. Zijne verkiezing zoude ons district tot eer verstrekken. Ook fegen de pogingen van het Anti-School - wet-Verbond kan niet genoeg gewaarschuwd worden Zoo als wij reeds vroeger gezegd hebben,'

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2