gewoontezijne haiul en zijn hart aan cene llinke keukenmeid, llot meisje, die den gajl kende, aanvaardde na eenige weigering voor den se hij tl zijn aanbodmaar onder voor gaarde, dat hij zijne betotle zou teekenen op gezegeld papier en degene die zijn woord zou verhieken 6000 Ir. zon betalen. Acht dagen waren nanuwelijks verloopenof de jongeling verklaarde aan de keukenmeid, dal zij op hem niet moest rekenen, en dat hij de acte had ge- tcekend toen hij dronken was cn hij niet wilde trouwen. Hij had ditmaal buiten den waardol liever buiten de keukenmeid gerekend. 's Anderdaags zond zij hem een deurwaarder om baar, volgens de overeenkomst, de som van 6000 fr. te betalen zoo hij niet voor de Hcgtbank wilde vei schijnen. 6000 francs, dacht Adonis is veel geld; 6000 francs of eene vro>uw, nemen wij kunnen ze 's anderendaags toch weer wegzenden, als ze ons niet meer aanstaat. Hij ging naar de keukenmeid en zeidedat hij met haar trouwen zou. Doch de meid ant woordde gij hebt uw woord ingetrokkenmet 6000 fr. zijt gij er af. Gij weigert dus uw lot aan hel mijne te verbinden, zeide de jongeling. Ja was hot antwoord omdat gij mij eerst verslooten hebt. Maar ik kom terug op mijne beslissing. Het is te laat. De man wilde echter niet betalen. De meid doet hem nu een proces aanomdat hij zijn woord gebroken heelt, en de jongeling doet de meid een proces aan omdat zij hein niet trouwen wil. Men is zeer nieuwsgierig den uitslag der zaak te ver nemen. Tc Antwerpen hoeft Zilurdag een zware brand gewoed de suikerraffinaderij van den heer Loninclx is een prooi der vlammen geworden. In drie jaren lijds werden daar nu reeds vie zulke établissementen tot asch verteerd. De directeur-uitgever van een blad over op voedkunde dai te Herlijn het licht ziet, heeft de stelling verkondigddal slaan een betere manier van straffen is, dan de kinderen na schooltijd nog te houden Slaan zegt hij zet het bloed in beweging en .veroorzaakt groote werkkracht van de hersens. Heilige schooljongens hebben den man daarop een brief gezonden waarin zij hem hun leedwezen te kennen geven, dal hij in zijn jeugd niet wat meer geranseld en wal minder op school gehouden is. Dc acclimatalie-tuin in het Bois de Boulogne heeft een belangrijke aanwinst gedaan in een curieus dier, namelijk in een klein wit olilantje, dat niet grooter wordt. Het is slechts één meter hoog en weegt naauwelijks 100 -kil. Het hof van assises in Frankrijk heelt zekeren Marot Bené, die nog geen 40 jaar is en reeds veroordeeld was tot 41 jaren gevangenisstraf, waarvan hij cr 21 heelt gezeten op nieuw tot 40 jaten tuchthuisstraf veroordeeld. De mao was geweldig cynisch onder het proces en na den president hevig te hebben aangevallen hield hy ten slotte zijn advocaat pro deo eed jong debutant, plotseling tegen in zijn vloen van welsprekende woordendoor te zeggen «Het is al wel zoo, jong mcuscliuw debuut is niet kwaad maar gij hebt nu lang genoeg gespoken. Men moet nooit zijn publiek vervelen." De advocaat zei geen woord meer, en de mac werd zonder verzachtende omstandigheden ver oordeeld wal hem groot pleizier scheen te doen. Terleden week ontving de commissaris van politie te Dover een telegram van den voorzitter van het Lagerhuiswaarin hem bevel werd gegeven het vertrek te beletten van twee heeren, die Londen verlaten hadden met den avond- trein van 8 uur en voornemens waren om naar Oslendc over te steken om op «het slag veld van Europa" te gaan duelleren. De politie ging onmiddellijk naar de mail-boot, die juist naar Ostende vertrekken zou en vond de twee aangeduide heeren ieder van een getuige voor zien en met een kistje inet moordwapenen onder den arm. De commissaris verzocht hun beleefd, maar dringend, hem onmiddellijk te volgen en de boot te verlaten. Een der heeren een lid van het parlement gehoorzaamde onmiddellijk, doch de andere heer, een hoofd officier van het leger, maakte tegenstribbelingen eri weigerde het hevel van den voorzitter van liet huis te volgen. Toen hij zag, dat de politie niet toegaf, volgde hij den commissaris ten slotteen do hooi vertrok met de brieven voor België en Holland, maar zonder hel strijdlustig tweetal. De bloeddorstige officier weid in een hotel gchragl cn het wraakzuchtige kamerlid in een ander. Zij moglen doen wal zij wilden, behalve he'. hotel verlaten Den volgenden mor gen morgen werden zij naar Looden opgezonden de een lacgs den Souih-Eufer/i-jpoorweg en de andere langs den CftaiAam-öover-spoorweg. Aan den voorzitter van het huis werd hun verzen ding per sneltrein getelegraleerd. De dagbladen melden niet wat vei der met het belangwekkende tweetal gebeurd is. I ti g e t o it d e li. Al baat 't niet'tsohaadt niet Elk raenschvan hoe weinig ondervinding ook, weet, dat hall werk terstond na de zoo genaamde voltooiing weder bijgelapt moet wor den en bij slot van tekening nog meer tijden geld kostdan wanneer hel met zorg en goed was afgewerkt. De nauwgezette bouwmeester ziet spoedig indat hij met gd&d afgedaan werk, niet alleen aan zich zeiven, maar ook aan alle belanghebbenden het grootste voordeel aanbrengt. Ter bereiking nu van dat doel is het niet voldoendedat hij de vereischte the oretische en practische bekwaamheden bezit maar bovendien moet hij over genoegzame mid delen kunnen beschikken om de stolwaaruit zijn werk moet opgebouwd worden te verwer ken. Ontbreken hem die middelendan zal hij, hoe diep ook doordrongen van de waarheid der spreuk.' «Wal gij doet, doet dat goed," niets dan hall werk kunnen leveren. Wil hij dus de zelfvoldoening smaken ook eenig gewicht in de maatschappelijke weegschaal tc leggen dan moei hij zoo spoedig mogelijk het ontbre kende trachten aan te vullen, ot als dit niet lol zijne roeping behoort, zullen zij, die zich voor den goeden gang van zaken veranlwooi- delijk hebben gesteld den weg behooren aan te wijzen langs welken de noodige verbeteringen kunnen aangebracht worden. De werkplaats waarop ik hier bepaaldelijk het oog heb, is «de Nutschool" te Amersfoort. Up die inrichting dan heb ik sedert geruimen tijd mijne bizondere aandacht gevestigd en als belanghebbende mij de vraag gesteld, ol ge noemde school de vereischte gegevens in zich bevat, om aan het billijk verlangen der belang hebbende ouders te voldoen. Dat niet alle ouders den juisten maalstai welen' te nemen waarnaar zij hunne beoordeeling over den gang van het onderwijs afmeten blijkt duidelijk uit de meest uileenloopende gronden die zij dik wijls aanvoeren voor het al ot niet tevreden zijn over de vorderingen hunner kinderen. Alle verstandige ouders zullen dus met mij door drongen zijn van de hooge noodzakelijkheid, dat hei toezicht over de scholen opgedragen wordt aan mannen met een helder inzicht in zaken van onderwijs. Dan zal er veel minder gevaar bestaandat hoofdgebreken in de in richting der scholen voorhij worden gezien. Wat nu »de Nutschool" betreftin de laagste afdeeiing dier inrichting meen ik, naar aanlei ding van heihaald schoolbezoek, een diep in grijpend hoofdgebrek te kunnen aanwijzen. Genoemde klassen die uit een vrij aanzienlijk aantal leerlingen bestaat, is in twee afdeelingen gesplitst. Nu slem ik volgaarne toe, dat die leerlingen onder de leiding staan van een zeer verdienstelijken onderwijzer, maar ik beweer toch dathoe nauwgezet die onderwijzer ook in de vervulling zijner ambtsbezigheden is, hij alleen onmogelijk in de behoeften dezer kleinen kan voorzien. Meermalen toch heb ik opgemerktdat het onderwijs, door hem in eene der afdeelingen gegeven telkens algebroken moest worden door luidruchtig gespeel of vervelend geschreeuw in de andere afdeeiing die dan zonder het minste toezicht geheel aan z:ch zelve was overgelaten en den lijd op eene gcestdoodende wijze door bracht. En wat moet nu van zulk eene ledigheid het gevolg zijn? Natuurlijk dit, dat de geest der kleinen verzwakt en van veerkracht beroofd wordtom weldri te verzinken in eene luiheid en vadzigheiddie alle inspanning schuwt en daardoor aan elke verkeerdheid den tijd en de gelegenheid geelt om wortels te schieten eo welig op te groeien. Voegen wij hier nog bij dal die jeugdige kinderen van 912 uur en 24 uur genoodzaakt zijn in een ondoelmatig ingericht eu bovendien zeer onlrisch lokaal te blijven zitten dar. zal het niemand verwon deren dat vele ouders met mij in dien onhoud- baren toestand eene spoedige verandering wen- schen. De middelen ter verbetering liggen naar mijn inzien voor de hand. Een flinke welop gevoede kweekeling moet in de laagste klasse den Heer v. d. E. lot op eene zekere hoogte als onderwijzerskracht worden toegevoegd, ter wijl verder de tuin van den hoofdonderwijzer beschikbaar moet gpsteld worden om aan de leerlingen dezer klasse enkele oogenblikken uilspanning te verschaffen. Bestaan hiertegen bezwaren, dan zou eene fiksche wandeling wel licht denzellden heil tarnen invloed op de leer lingen uitoefenen. Met een enkel woord wil ik nu nog wijzen op een hoofdgebrek van niet minder ingrijpenden aard, en waarover de belangstellende ouders niet het allerminst bunne klachten aanbellen. In «de zoogenaamde groote school" waar de leerlingen ook in twee afdeelingen gesplitst zijn, wordt het onderwijs verdeeld lusschen den hoofd onderwijzer en een' kweekeling. Nu is het verre van mij eenige aanmerking te willen maken op de leiding van eerstgenoemden, maar onver antwoordelijk vind ik het dat een kweekeling belast is met het geven van onderwijs aan kin deren die een' leeftijd hebben bereiktwaarop zij behoefte hebben aan de leiding van een' bekwamen en practischen onderwijzer. Door zulk een' onderwijzer dan worde de kweeke ling, die in «de groote school" als onderwijzers kracht onbruikbaar is vervangen In het vol vertrouwen, dat «de Commissie van Toezicht over de Nurchool" gaarne eiken wenk ter harte wil nemen omtrent groote gebreken in de inrichting dier schoolzoo twijfel ik geen oogenblik of zij zal op kracht dadige wijze iedere poging tol verbetering in het werk stellen. J. C. F. P. ONVERSCHILLIGHEID. Mijt» stem komt er niet op aanzegt menigeen en blijft te huis als er gestemd wordt. Indien allen zóó dachten zou niemand stemmen. 0wij wenschten wel, dat allen ten minsten nu, bij de herstemming lusschen van Goltstein en van Asoh van Wijok niet onverschillig warenmaar dachtenmijn slem kan mis schien de beslissing geven, en dan vlijtig op kwamen. Wij weten voorbeeldendat ééne stern de beslissing gaf. Ieder denke, dat zijne stem de beslissende kun wezen. Het is plicht, wan neer men gelooftdat de ééne keus beter is dan de anderevoor de keus die hij als de beste beschouwt zijne stem uit te brengen, Is het dan zoo moeijelijk cenen naam op een stembrielje te schrijven en dan naar het Raad- buis te loopenom dat briefje in de bus te steken Die hiervoor onverschillig is, verdient niet burger van een vrij land te zijnmaar was waard op zijn Turksch geregeerd tc worden dat is in een land te wonen, waar de Sultan vrij is en al de andere inwoners zijne slaven zijn. Met zulke onverschillige onderdanen is onze constitutioneele Koning niet gediend. AMERSFOORT, 25 Junij 1874. Blijkens den Staat der opgekomen kiezers op de eerste bladzijde dezer courantmag de opkomst ter stembus zeer bevredigend worden geacht, waarbij men rekening moet houden dat vele landelijke kiezers het moeijelijk vonden hunne bezigheden te verlatenom naar de soms ver afgelegen plaats der stembus te gaan en ook nog al wat kiezers van gevoelen waren dat er toch wel herslemming zou wezen zoodat zij dus later bij de herstemming hun pligt zullen vervullen. Deze en andere omstandigheden in aanmerking genomenkan gerust worden gezegddat de kiezers bijeen genomen zich knap en ferm hebben gedragen en het district Amersfoort ia opkomst zijner kiezers een navolgenswaardig voorbeeld aan andere districten heeft gegeven. Let men er op dat, vooral wat de hoofd plaats Amersfoort betreft, alwaar van de 398 op den Staat voorkomende kiezers, 285 hunne stem uitbragten, ook vele kiezers op reis waren en men de sedert de opmaking der kiezerslijsten overledenen en tevens zij die ziek of ongesteld waren, enz. van de kieslijstengetallen behoort afrekenen, dan mag men het vertrouwen voedsel geven, dat bij de herstemming op Dingsdag 7 Julij het getal der op te komen kiezers belang rijk zal rijzen, en er nog veel meer dan 1918 van dc 3027 kiezers van voormelden Staat ter stembus zullen verschijnen. Niet het rninst mag er met genoegen op worden gewezen datenkele geïsoleerde excep- tiën in het midden gelaten, de verkiezingstrijd in 't algemeen zonder onaangenaamheden en veelal zonder bittere of hatelijke polemiek bleef zoodat derhalve ook te dien opziglc het district mede eervol in het licht treedt.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2