van mm jk? 2211. Dingsdag* 30 J u n ij 1874. Nedf.rlanpsche Centraac-Spoorweg. Vertrek van Ameiaroort naar Utrecht 7.10, 9.10, 11.00, 2.2G3.25, 8.15. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.it, 9/11.37, 0.15, 9. Oost erspoorweg. Vertrok van Amersfoort naar Amsterdam 8.10; 9.22.; 11.12; 318; 8.20 en 9.50. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.15; 9.55; 11.45: 5.5; 7 5; 9 50. Van Amsterdam naar Utrecht 0.553.103.55. COURANT. Diligence-Diensten van den Heer A SCHIMMEL. Va» Amersfoort naar Maanbergen "imernna 0.45op den eersten trein naar Arnhem ea •s namiddags 0 80 nor. Van Maanbergen naar Ame sfoort 's morgein 9.10 en s avonds 8.21 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 0.15 's avonds. Van Barneveld naar Amenfoor 7'/* morg. Dit hlad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnemnn'sprijs per kwartaal ƒ1—franco per post ƒ1.15. Prijs der Adverteatii en onteigen. Advortentifin per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Afi. nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. II. e de Langestraat. Wijk B. No, 33en bij alle Bockhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. AdvertentiCn voor dit blad uit Rotterdam worden aaugenomen door het Algemeen Advertentiebureau van NlJCU ran 1 tot 0 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Ctslegaleofficials Cleeff, te Amersfoort Bureau Amert/oorltcke Courant. Stoovestraat bij j va» Ditmar Wijnstraat Rotterdam. Hoofdkiesdistrict Amersfoort. De kiezers worden uitgenoodigdter verkie zing hij herstemmingop Dingsdag 7 Julij e. k. hunne stemmen uit te brengen op Politieke Revue. Uil Fiankrijk koml weinig bevredigend nieuws. Over 's Lands polilickcn toestand heeft zich weder een bevoegde stem doen hooren. De heer de Montalivet, oud- minister van de Julij-regering, een der opregtsle en warmste aanhangers der constilulionnele monarchie en die deze in het kahinet van 31 Maart 1831 krachtig onder steunde, heeft aan Casimir Périer een biiet geschreven, naar aanleiding van het 15 Junij door de nationale vergadering genomen besluit. Evenmin als Thiers loochent de Montalivet zijn verleden even als Thiers heeft hij steeds lief «Ie beginselen door hem voorgestaanmaar even als Thiers bukt de Montalivet voor den drang der noodzakelijkheid. De eUchen der royalisten, die Frankrijk willen terugvoeren tol vóór 1830, hebben, verklaart hij, de «instelling eener con- siiiitiionefe monarchie onmogelijk gemaakt en laten aan de liLeraal-conservatieven geen andere keus dan de loyale aanneming van de republiek. Deze uitstekende dienst kart thans naar lie l oordeel van den grijzen staatsman, door hel regtcrcentrum aan Frankrijk bewezen worden dusdoende zal bet 's lands toekomst verzekeren. De Fransche bladen deelen een aantal stukken mede, die betrekking hebben op de propaganda der Bonapartisten. Zoo heeft de Progrès van I.yon eene circulaire ontdekt >an een comilé van oud-officieren onder de leiding van Pietri. Daarbij is een adres gevoegd aan den keizerlijken prins dal men door alle officieren die trouw gebleven zijn aan de zaak van *t keizerrijk wil laten teekenen. De circulaire is onderiee- kend door zekeren heer liauny die zich admi nistrateur van de Ordre noemt en volgens dit blad dat N.B. eerst hel beslaan van alle geheime comité's heelt ontkend liet wer kelijk is. Het Journal d'Angers deelt een brief mede van den jongen Janvier de la Holledie daarin zegt, dat men bij hem gratis portretten van dim jongen kogclraper van Saarbiückcn kan be komen. De bladen, die te Marseille vei schijnen kondigen aan dat in die stad ook et liona- parlisiisch orgaan zal worden opgerigt. De Dordogne zegt, dal men verzoekschriften laat teekenen ten gunste van liet beroep op het volk en wie niet teekencn willen met de geducljtste wraakneming dreigt van Napoleon /V', als hij in zijn rijk pal genomen zijn. De Rcpubliqiie Franraisc ei nihil ijk vestigt de aandacht op een curieus stukdal baar uit Milaan werd toegezonden en naar 't schijnt in Italië verspreid wordt. Dit document begint aldus: «Laatste nieuws uil Parijs. Telegram van de officicusc pers te Parijs. De besluileluóze houding van de republikeinsche regeringde voortdurende partijstrijd hebben den Bonapar tisten eene volledige overwinning bezorgd. Bij gevolg zal in 'l laatst der volgende maand Napoleon IV den troon bestijgen onder 't regent schap der keizerin. Pruissen trekt zijne troepen uil Elzas-Lolharingen terug omdat de monar chale partij inslaat voor een langen vrede en nog eeri milliard (rancs wil betalen." Is bet niet, alsof men hier met bet wcik van krank zinnigen te doen heeftdie hoe eerder hoe beter moesten worden opgesloten. Volgens een bij de Kolnischi Zeilung oulvangen berigt uit Lodosa van 17 Junij verwachtte men dal de operatiën tegen de Cirlisten welke in de laatste dagen door zware stormen en door bet buiten zijne oevers treden van den Ebro vertraagd waren geworden, binnen twee of drie dagen een ernsligen aanvang zouden nemen. De troepen uit Bilbao, ter sterkte van 5000 man onder Gar ca waren reeds te Lodosa aaa- gekomen. Heeds sedert acht dagen waren aan houdend nieuwe bezendingen geschut aldaar aangekomen waarmede men de dusver slechts vier stukken tellende batterijen op zes stukken gebragt had. Uit Ameis'oort schrijlt men naar elders: De afloop der jongste verkiezing heeft vooral onder de anti-revolutionairen teleurstelling ge wekt. Men had zoo gewerkt, met strooibiljet ten adverlcnliën en mondelinge opwekkingen, men meende, zoozeer alle krachten te hebben ingespannen, dat men op 12U0 stemmen had gerekend en 't waren er slechts 909 van de 1906 uitgebrachte geldige stemmen. Nu zal de 7. Juli toonen wat men vermag. "In gewone omstandigheden zou men zeggen de 148 stemmen op mr. v. d. Linden en de 15 stemmen op mr. Pijnacker uitgebracht, moeien op bar. v. Gollstein komen en dezen de meerderheid verzekeren. Maar Gorkum heeft geloond hoe zonderling de liberalen soms stemmen En dan. De anti-revolutionairen zeggen dat zij willen zegevieren. Ze rullen nu ook de predikanten ter hulp roepen op menige predikstoel kan men verwachten dal de gemeente zal worden toegesproken, meer of min duidelijk om voor den christel.-historischen kandidaat te stemmen. De strijd zal warm zijn; wie de zegepraal be halen zal, v. Asoh v. Wijk of v. Gollstein is niet te voorzieu." De finale van bovenstaande is al zcer<naïl want de proleet, die den uilslag, of de zege praal van een der caudidaien kan voorzien, moet nog geboren worden. Ook zijn er geen 15 stemmen op Pijnacfar maar wel zijn er 15 op Pijnappel uitgebragt. Dat men voor v. Asch v. Wijck 1200 stemmen kon verkrijgen was vrij goed uitgerekend, maar dal die rekening misliep wasomdat van die zijde eene font van belang is gemaakt ea ver mits denkelijk die fout, bij de herstemming, nier meer geschiedt, zoo behoeft zij niet te worden aangewezen. Dit is zekerdat deze partij fameus sterk en gedisciplineerd is. Daatvan levert niet enkel deze verkiezing een overtuigend voorbeeld, maar ook vele andere voorbeelden kunnen daarvan worden aangevoerd. Tegenover de 909 stemmen voor van Asrh maken de 823 stemmen op van Gollstein een zeer flink figuuren als nu maar alle kiezersdie goed ter been zijtiter herstemming hunne visite bij de stembus komen maken, dan klinkt het kiesdistrict Amersfoort in kiezersopkomst glansrijk boven vele andere districten uil cn zal stellig worden gekozen een van «1e twee candidaten. 'tls grappig hoe apodictisch de Standaard met de cijfers van üen uitslag der verkiezing goocheltwetende hij o. a. precies uit te rekenen het getal stemmen door de conservatieven enx. uitgebragtmaar waaruit voldingend blijkt dat hij van sommige dingendie hij uitcijfert, geen greintje juist begrip heefl. Ook maakt hij groot spektakel van de advertenties omtrent den Hegr Wolberswaaraan hij misleidende strekking geefl en die, naar ons van bevoegde zijde is verzekerdgeen andere bedoeling hadden dan de parooltucht onder het anti-revolutionnaire kiezersleger te kunnen preciseren. Van de Standaard kan men dan ook wel zeggende schurftige schapen blairen het hardst, want in diverse plaatsen aangeplakte biljetten voor de candidatuur van den Heer van Asch van Wijck en waarin de bezemstokken prijkten, mogten niet te Nijkerk worden aangeplakt, dit door de overheid geweigerd zijnde behelzende zij grove electorale logenswaardoor de kiezers konden worden misleiden onder de namen eener advertentie voor den Heer v. A. v. W. in 't Wag. Weekblaadjestond de naam van ie.nand, omtrent wien het gansche publiek alhier informatiën, gansch niet gunstig, aan de Standaard geven kan. A 11 e r I o i. Woensdagmiddags ongeveer twee uur brak boven Steen wijk een hevig onweder los. De bliksem trof den grooten toten en een oogenblik later sloegen de vlammen uit de spitsdie geheel vernield werd. Door spoedig aangebragte hulp gelukte het aan ecnige wakkere personen den brand in zijn ver Jeren voortgsn? te sluiten. De haan en het kruis, welke waren blijven slaan werden na het blusschen d.r vlammen omver gehaald,- om daardoor ongelukken te voorkomen. De toren was gedekt met een houten kap en niet voorzien van een bliksemafleider. Een voorstel, om er een aan te brengen, werd een paar jaar geleden door den ilaad verworpen. In Oostenrijk komen nog zaken voor, die men meende dat reeds tot de geschiedenis be hoorden. In Noord-Hongarije heeft een zooge naamde vredcregter namelyk een kooi laten vervaardigen voorzien van ijtcren pennen, waarin de gevangenen het drie uur kunnen uithouden wordt iemand lot langer straftijd veroordeeld dan moet hij zijn straf in termijnen ondergaan De veroordeelden, zoowel mannelijke als vrou welijke, worden bij dergelijke gelegenheden ook nog «n een Loele-heuid gekleed. Bij Baden is een sneltrein gederailleerd met 'liet nootlotlig gevolgdat de stoker liet leven verloot cn de machinist zwaie verwondingen bekwam. oensdag is i? Versailles een diner gegeven ter viering van tien vet jaardag der geboorte van genet aal Hoche. GlabellaFaire cn al de

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1