Op laatstl. Vrijdag had van wege de Afd. Amersfoort van het Nedeil. Schoolverbond in den tuin van A. Maters, buiten de Slijkbarrière alhier, het zomer-kinderfeest plaats voor die leerlingen van de Stads-Armenschool, de school der Herv. diaconiede Handwerkschool voor meisjes van de Dames Diiectrices der loterij en de Avond-handwerkschool verbonden aan de Stads-Armenschoolwelke zich gedurende het op 1 Mei dezes jaars afgeloopen half jaar door getrouw schoolbezoek hadden onderscheiden. Te vijf uren vereenigde zich onder het geleide van hunne Onderwijzers een getal van 497 leer lingen van de genoemde scholen op het feest terrein dat door de zorg van de Commissie voor de feestviering tot hunne ontvangst was ingerigten waar zij door de leden van het Bestuur der Atdeeling werden ingewacht en bij monde van den Voorzitterden Heer D. P. M. Graswinckelhartelijk welkom werden geheeten. Nadat door de kleinen deze hartelijke en alleszins gepaste toespraak van den Voorzitter, waarbij hij zijn leedwezen te kennen gaf, dat de geachte Hoofdonderwijzer der Slads-Armen- school tol herstel zijner gezondheid op reis zijnde de feestviering niet kon bijwonen, met luid gejuich was begroet en de >r hen een paai coupletten van het Volkslied waren gezongen werd aan elk hunner eene versnapering in kersen uitgereikthetgeen nog tweemaal werd herhaald, terwijl zij in den tusschenlijd aangenaam werden bezig gehouden door hel marionetten-spel van J. Verhoeven uit Amsterdam, dat voor velen hunner geheel nieuw was en hen geheel in verrukking bragten door onder begeleiding van de muziek een wandeling door den tuin te maken. Te half negen uren eindigde het feest, waaraan alweder door een grooter getal leerlingen dan ten vorigen jare werd deelgenomen en dal werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van het Hoofd van het gemeentebestuureenige Dames en Heeren, en meerdere belangstellende vrienden der jeugdhet volksonderwijs en het school verbond die allen luide hunne ingenomenheid uitspraken met het feest en de werking van het verbond hier ter stede. Bij het verlaten van het feeslteirein werd aan elk der feestelingen nog een krentenbroodje uitgereikt en spraken zich uit de vrolijke gezichtjes der kleinen niet minder dan uit hunne woorden de dank uit voor- en de blijdschap over het feesthet hun weder was bereid terwijl door den Heer J. Verweij Hoofdonder wijzer aan de Diaconie school, zoo voor zich, als voor zijne mede-onderwijzers en de leerlingen der verschillende scholen aan het Bestuur hulde en dank werd gebragl voor wat hier ter stede in het belang van de jeugd en het onderwijs wordt gedaan ook door de veelzijdige pogingen, die worden aangewend tot bevordering van het meer getrouw schoolbezoek. Y\ ij gelooven het als onze overtuiging te mogen uitspreken dat zulke kinderfeesten mede kiachlige middelen zijn tot opwekking van den lust tol het getrouw bezoeken van de school en hopen zeerdat Amersfoorts ingezetenen zullen voortgaan hel Bestuur der Afd. Amers foort van het Nederlandsch Schoolverbond in deze zijne pogingen krachtig te steunen. Vrijdag 10 Julij is er brand geweest bij Dirk van Eekelen in de groote haag te Amersfoortof schoon er geen spuit noodig was omdat men de brand door tusschenkomst der buren meester was, heeft de vrouw eenige brandwonden be komen, alsmede de buurman Maai. De inboedel kon nog worden weggedragendoch kleeding- stukken zijn verbrand. De heer P. Udeboercandidaat-notaris, vroeger te Amersfoort werkzaam, is benoemd tot ge meente-ontvanger te Aalsmeer. In de vorige week had op den Ooosterspoorweg tusschen Amersfoort en Baarn het volgende plaats De landbouwer Plooi uil Soest reed uit zijn weiland een volgeladen wagen met hooimet 2 paarden bespannen over de spoorbaan niet tegenstaande de trein reeds op eenigen afstand in aantogt was. De machinist zag met ontstel tenis de onvoorzigtigheid en vreesde het ergste de landbouwerdie ook zagdat elke seconde liostbaar was legde de zweep zoodanig op zijne paardendat zij den wagen tijdig over de baan trokken doch hunne door den feilen zweepslag opgewekte uiterste krachtsinspanning ging ge paard met een zoo wilden zijsprongdat zij met wagen en voerman ter zijde der baan omver 6tortien. Daarmede was hel echter niet geëindigd twee in de weide los loopende paarden waren dewijl de voerman het hek niet achter zich had gesloten, de weide uit en de wagen na geloopen en bevonden zich juist daarachter op de baan toen de trein genadeid was. De dieren werden natuurlijk omvergeworpen en verpletterd, een er van zoodanig, dat de zob- genoemde bezem aan den voorkant der locomotief in de zijde van het dier was gedrongen. De train ontspoorde gelukkig nieteen kwartier oponthoud was onvermijdelijk, zoowel om de verpletterde paarden van de baan op te ruimen als eenige noodzakelijke hulp te verleenen aan den landbouwer legen wien naar wij meenen door den hoofdconducteur proces-verbaal is opgemaakt. Ruim 9000 personen hebben het zendingsfeest te Assen bijgewoond. Generaal van Swieten wordt in de volgende mtand in Nederland verwacht. De officier van justitie te Groningen maakt in het Politieblad bekend dat een Ainsterdamsch handelshuis, onder den naam van Turksch- en Linzenmeeleen artikelin den handel brengt, dat bij onderzoek bleek hooldzakelijk te bestaan uit zwavelzure kalkvermengd met eenige koolzure magnesiameel ontbreekt geheel. Om de vervalsching aanlokkelijker te makenis de prijs per 100 kilo gesteld op f 5. Als de rijkste man der wereld wordt tegenwoor dig de Amerikaansche Senator Jones beschouwd. Men rekent zijn inkomsten op 1,200,000 pd. st. 's jaars. Maandelijks trok hij vroeger 50.000 pd., en thans na de ontdekking van een nieuwe ader nog veel meer, uit eene zilvermijn. Hij is uil Nevada aikomst.g. Jaarlijks treft men in de bosschen der om streken van Dinant een groote hoeveelheid adderslangen aan doch nooit heeft men die kruipende dieren in zulk een aantal als thans gezien. De kleine slangen verspreiden een schrik onder de boerinnen die niet meer in de bos schen durven gaan om voeder voor vee te snij den. Ook kronkelt zich dit ongedierte om de takken der boomen en klimt alzoo naar boven, waar het in de nesten der vogels de eijeren ver nielt en de jonge vogels doodt. Hel schijnt dal de zachte winter de oorzaak is van de bui tengewone vermenigvuldiging dezer dieren. Men spreekt in muziekale kringen veel van en opera van den heer Saint-Saens, getiteld «Samson." Het onderwerp is de geschiedenis van dien regter. Er zijn drie hoofdrollen in het werk die van Samson die voor barylon is geschrevendie van een priester der Phili- stijnen voor tenor, en eindelijk die van Dalila, voor een contra-alto van den eersten rang. Ver leden week zijn ten huize van mevrouw Viardol brokken van die opera uitgevoerd. De opera moet zijn geschreven in den stijl van Glück. De Siècle meldt als zekerdat het parket aan den minister van justitie heeft ingezonden een algemeen vei slag van het onderzoek, dal inge steld werd om dc woelingen der bonapartische comités te ontdekken. In bedoeld stuk wordt, naar men zegt, vergunning gevraagd om den heer Rouher eenige leden der kamer en de voorzitters van genoemde comités geregtelijk vervolgen. Het Hólel van den overleden Hertog van Brunswijck te Parijs isvolgens beschikking van den tegenwoordigen eigenaarden Hertog van Trevisode vorige week geheel gesloopt. De Independence geeft eene beschrijving van dit zonderlinge gebouwdat weinige ParijzenRars ooit van binnen hebben te zien gekregen. Degene, die hel slot der deur aanraakte, kreeg een geweldigen electrischen schok door het ligchaam, die hem vooreerst aden Inst beramom verder te gaan. Daarop luidde een electrisch klokken spel en een troep razende doggen schoot oogen- blikkelijk op den indringer toe. Was men deze hinderpalen te boven, dan stond men op een ruim plein, waar geen spoor van een deur of ingang te vinden was. De kenner drukte echter op een geheime veerdie zorgvuldig aan het oog onttrokken was een deur sprong open en verschafte toegang tot een armoedig gemeubileerd vertrek. Op de volgende verdieping bevond zich de slaap- en schatkamer van den Hertogom daar te komenmoest men op een geheime veer drukkeu waardoor men in eene andere kamer kwam, door op een knop te drukken, kwam een fauteuil te voorschijn; ging men daarop zitten dan verdween men in den muur en na eenige oogcnblikken bevond men zich op de tweede étage. Door een kunstig mechanisme, dat alleen den Hertog bekend was, kon men eindelijk tot die slaapkamer doordringen en ten slotte was de geldkist van den Hei log zoo ingerigt, dat iedereen, die haar wilde openen en met het geheim onbekend was door het losbranden van een soort mitrail leuse vreeselijk gewond nederstortte. Op deze wijze was het geheele gebouw verzekerd. Belan^ryk voor Telen In alle branchenin het byzonder echter met betrekking tot do algemeen veel gezochte origineole loten regtyaardigt zich het ver trouwen eenerzyds door de bekende eoliditeit der firma, anderayd» door den hieruit van zelfs voortepruiteoden enormen Terkoop der loten. Hot door zyne nauwkeurigheid bekende bankiershuis idolph Unas in Hamburg kan deawegen iedereen sterk aanbevolen wordenen doen wy op de beden in enze courant voorkomends advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht veetigen. MARKTPRIJZEN te AMERSFOORT. AMERSFOORT Vrijdag 10 Julg 1874. Tarwe t 12,— a f 14.Rogge 19.00 k f9,60. Boekweit f8,00 k f9,20. Boter f 1,12 a f 1,25 per N. Eijeren 3 voor 10 en 4 cent. Kaas 24,kf26,— 50 Ned. 8. Aardappelen 10.a 0,00. Burgerlijke stand van Amersfoort. GEBOREN 9 Julij Meliszoon van Peter van den Heuvel cn Cetharina Korndewal. 11 Junij Regina Theodora, dochter van Jo hannes Woudenberg en Johauna Gjjsberlha van Donkelaar. 12 Junij, Lamberluszoon van Hendrik Vonk en Grietje Brandsen.13 Julij, Gijsberta dochter van Jan van de Vlasakker en Hendrika van den Tweeh Gijsbertos, zoon van Casper van Mierlo en Catrina Veltman. Paulus, zoon van Aotonie Kraaikamp en Wil- lemtje Broekhuizen. OVERLEDEN 9 Julij Wijnand van Doorn, 6 m. Cornelis Kreuzer3 d. Henrietle Frederika Johanna Müller, 6 m. Reioier van de Dor, 13 d. 10 July Wouierus van de Bor, 14 d. 13 Junij, Johannes van Slooten 45 j.echtgenoot van Martha van Ouwerke'k. ADVERTENTIE N. Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER E. KLEBERUijlbnbroee. Amersfoort 13 Julij 1874. Heden ontsliep mijn eenigst geliefd Kindje HENRIETTE,FREDERICA, JOHANNA, circa 6 maanden oud. Amersfoort, Wed. J. W. MüLLER 9 Julij 1874. Mezgbr. Zoo het waar is, dat armoede WifcV voorkomen even goed is als armoede lenigen en zoo het ook waar isdal de gaven goed te besteden beter isdan ze in het blinde weg te schenken, gelijk helaas dikwijls gebenrt Vestigt dan gij die zoo vaak lot helpen geneigd zijttoch meer uwe aandacht op onze adver tentie van voorleden week. De zieke vrouw verdient ten volle uwe sympathie. De man hoe welgezind ookkan onmogelijk in alles voorzien. Later zal opgave worden gedaan. Ds. GRASWINCKEL. U. H. E. MORREN. HAAR. Mijnheer I Dankbaar voor het gewenschte ge volg met hetwelk ik het aanwenden van uwen Araerican-Balsem bekroond heb mogen zien daar mijn hoofdhaar dat aanmerkelijk begon uit te vallen in betrekkelijk weinig lijds weer flink is aangegroeid en de haarroos of schilvers die mij hinderde geheel verdwenen iszoo ver oorloof ik U dit feit wereldkundig te maken ten einde aan ieder het middeldal bij U te bekomen is aan te prijzen. (was get.) A. C. C. NIEUWENHUIJSEN. Amstbrdam 31 Maart 1874. DE AMERICAN BALSEM geeft binnen eenige weken hergroei van haar, verdrijft roos of schilvers, belet het uitvallen eu vroegtijdig grijs worden. Franco aanvraag k ƒ2 de flacon (gemakshalve 42 blauwe postzegels) bij TUEÜPH1LE haar- kundige, Kerkstraat bij de Vijzelstraat 514, Amsterdam. NB. Men ontvangt de bestellingsbrief weder. Getuigschriften worden niet geplaatst als op geteekende toestemming. ROTTERDAMSCUE VEER. Vertrek van AMERSFOORT: Maandag 20 J u 1 ij over Haarlem Leiden 's Hack Dklpt Schiedam naar ROTTERDAM. Vertrek van ROTTERDAM Dingsdag 28 Julij over Gouda naar AMERSFOORT. De Commissaris van dit veer houdt zitting in het wachlkanlooraan de groote koppel. De Veerschipper, J. L. VAN OOTMARSUM.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 3