j\i 2224. Dingsdag 4 Augustus 1874. r: uumo comn. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Ameufoort naar Utrecht 7.10, 9.1911.08, 2.20, 3.25, 8.15. Vertrek van Amersfoort naar Zrolle 8.44, 9.41, 1.37, 6,15, 9. OoSTBRSPOORWEG. Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 8.10; 9.22; 11.12; 3.18; 8.20 en 9.50. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.15; 9.55; 11.45; 5.5; 75; 9.60. Van Amsterdam naar Utrecht 6.55; 3.10; 3.55. Diligence-Diensten van den Heer A. SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgens 6.45op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 6 30 nar. Van Maanbergen naar Amenfoort morgena 9.16 en 'aavonda 8.21 aar. Van Amersfoort naar Barneveld 6.15 avonds. Van Barneveld naar Amersfoor 7V» ®°rg Dit hlad venchijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal/1—franco per poat ƒ1.15. Prija der Advertentién van 1 tot 6 regela 60 Ct$elke regel meerder 10 CUlegale, offlcifel en onteigen. Advertentién per regel 15 Cta. Reclamea per regel 20 cenU Aft. nummert 10 centaBestellingen bij den Uitg. A. H. tan Cleeff, te Amenfoort Bureau Amerijoorteeke Courant. Stoovestnat bij de Langestraut. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieten franco. Advertentién voor dit blad nit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Adtertentiebureau van NlJOH en van DiTwmWijnstraat Rotterdam. Polilieke Revue. De eerste opgewonden cosmopolilaanschen indruk en verontwaardiging over den aanslag op von Bismarck beeft thans plaats gemaakt voor meer bezadigde beoordeelingzoowel door het lubliek als door de pers en reeds maakt de .ondcnsche Punch in zijn nummer van 25 Julij van de twee lettergrepen van den naam Bismarck bistweemaalmarek witdoel) de volgende woordspeling a prophecy may in his name be seen for Dismar{c)k twice a target now has been. (Een voorspelling kan men in zijnen naam zien want Uismarck beeft nu tweemaal tot mikpunt gediend). Deze jeu de mots is echter niet nieuwwant in de slad Utrecht liep reeds sedert jaren de- zclide woordspeling omtrent een der meest cxcenlieke en cordaatste leden van den Utrecht- schen gemeenteraad. 'l Is echter een goed teekendat de beschou wingen over den aanslag zelfs nu op het terrein van 't jovial vernuft overgaan want daardoor wordt het meer hatelijk karakter afgewisseld dat aan de zaak aanvankelijk werd gegeven door" mcdepligtigheid te zoeken daar waar zij geenszins te vinden is en vermoedelijk niet bestaat. Het officieuse Spaansche blad bevat een besluit van den minister van financien, den heer Ga- macho, houdende benoeming van een commissie welke in last heeft een redactie der staatsschuld tc ontwerpen. Moet dat nu weder strekken als pleistertje voor de bedrogen houders van Spaansche effecten, of als een schelvisje om weder nieuwe liefhebbers voor eene leening te vangen Spanje gaal hoe langer zoo meer achteruit ook vooral in crediet. De Epocaeen Alfonsistisch bladlaat zich over het lusilleeren van de in Olot door de Garlisten gevangen genomen 103 soldalen 73 tolbeambten en eenige officieren aldus uit «Europa zal mei ontzetting deze schanddaad vernemen welke met de gruwelen der mannen van de Commune gelijk staat. Nog willen wij hopen dat het berigt onwaar isof dat ten minste degeendie er bevel toe gegeven heeft door zijne eigene partij openlijk verloochend en streng gestraft wordt, gelijk met den beruclnen pastoor Santa Cruz het geval is geweest. Geschiedt dit niet, moeten wij in de 19de eeüw getuigen van zulke bloedige gruweldaden zijnlaat ons dan eene schuilplaats opzoekenwaar wij onze schande en den Spaanschen naam kunnen ver- Lergendie een synoniem voor onmensch ge worden is." Nog scherper drukt de Imparcial zich uit: «De barbaarsche slagting in Olot, de tooneelen van moordplundering en verwoesting in Cuen^a hebben bij ieder weldenkend mensch eene ver ontwaardiging opgewekt, die men naauwelijks kan noch wil bedwingen. De Carlisten hebben gezworen ons te vernietigen en zij doen dit in onverdedigde of veroverde stedenen daar zij het zoo willen en onvatbaar zijn voor elk edeler gevoelzoo moeten wij op het vuur met vuur, op het bloed met bloed op de uilroeijing met uitrocijing antwoorden. Eer de bandieten en schurkenwelke de dorpen verwoesten*iit eene hinderlaag moorden 160 krijgsgevangenen tegelijk doodschieten gruweldaden van allerlei soort te Cuen^a pleegdenons roemrijkdap- per, beschaving eu vrijheid verdienend vad^ - land beheerschen, laat ons liever sneven in den strijd legen deze beulen, waar zij zich ook vettoouen, en niemand blijve achterdan wie een leven vol schande en schaamte ver- dragelijk vindt 1" Ook het Berlijnsche blad de Prov. Corr. be spreekt de gruwelen van den Spaanschen burger» oorlog en constateert, dat het zenden van een Duitsch escader naar de Spaansche kust alge- meene tevredenheid gewekt heelt. Volgens de Pr esse heeft men dezer dagen beslag gelegd op een verzameling portretten van de keizerlijken prins, van een geheel nieuw model. Deze pholografién zijn namelijk met een chemisch preparaat overtrokken dat ze totaal voor het oog onzichtbaar maakt. Om ze door schijnend te makenheeft men ze eenvoudig een oogenblik onder water te houden. De politie heeft ongeveer 30,000 dezer photograuên in beslag genomen. Naar men eenige duilsche bladen gelooven dan is de oorlog tusschen China en Rusland onvermijdelijk en ophanden als het voorspelde gevolg van de vijandelijkheden die reeds vóór lang op de grenzen verwacht wvrden en waartoe China jaren achtereen zich gereed maakte. China heeft niet kunnen vergeven en vergeteB. Ruslands doordringen op zijne westelijke grens en zou reeds handelend zijn opgetredenindien het niet hinderpalen te overwinnen had gehad. Thans staal een chineesch korps van 19,000 man op de grenzen van Kashgar, en liggen bovendien sterke garnizoenen in de sleden Barkene en Chanes. Voorts zijn in het noorden troepen zamengetrokken die gemakkelijk aan den krijg kunnen deelnemen. Er zou sprake wezen van een aanval op Kashgar van twee kanten, en Rusland zou aan Kashgar te hulp komendaar men weet dal de wapeningen van China werkelijk legen Rusland gerigt zijn. Allerlei. Dezer dagen stierf le Eghien een man die naar zijn testament te oordeelende reis naar de andere wereldwelgemoed moet zijn opge stapt. Dit testament is laatstleden Maandag ge opend en maakt het voorwerp uit van alle ge sprekken. In art. 1 van dit document wil de testamentmakerdat zijn dood, eene oorzaak van blijdschap voor al zijne vrienden zou zijn, en om tot dit doel te komen belast hij zijn testamenluitvoerder en eenigen erfgenaam, om nu jaarlijks op den verjaardag van -zijn over lijden een diner aan al zijne vrienden te geven. Dit diner moest per man 5 fr. en drie flesschen wijn kosten, waarvan eene Bordeaux, eene Bourgogne en eene Champagnewijn. Da testa mentmaker duidt ook de personen aan, die bij elk dezer feesten aangelegenheids-liederen zullen zingen; hij wil, zegt hij, dat er in die vereeni- gingen een zoete vrolijkheid heersche. Het laatste punt alleen brengt de vrienden in verlegenheid, want het zal hun moeijelijk zijnzeggen zij vrolijk te zijn wanneer zij den verjaardag zullen vieren van een zoo goeden vriend. De Engelsche Economist komt met de goede tijding, dat evenals in Italië, ook in Frankrijk en Engeland een overvloedige oogst is te ver wachten. Het blad voorspeltdat het graan veel goedkooper moet worden dan het sinds drie jaren was. De Engelsche stoomboot Admiraal heeft op vaart tusschen Liverpool en Australië den 23sten Mei bij de klippen van kings-Eiland schipbreuk geleden. Van 89 personen werden, slechts 9 In een woning in het Zwaanstraatje te Breda had men onder den schoorsten een kaarsje te branden gezet. Dit schijnt door een rat tot onder het bed te zijn gesleeptalthans omstreeks 12 ure werd de nachtwacht der wijk een brand lucht gewaarwaarop na onderzoek bleek dat in gemelde woningbrand was ontslaan Het bed, alsmede de zoldering waren reeds in brand doch werden door hulp der bureu spoedig ge- bluscht De Veend. Courant deelt mede, dat de ge vreesde schimmelplant (peronospora in(ectans) zich reeds op het blad van de vroegeniet afge vroren aardappelen vertoont. Bepaaldelijk de muisjes graafjes Hamburgers en Amerikaan- sche rozen zijn er door aangedaan. De atge- vrozene soorten prijken met een weelderig en nog onbesmet groendoch zijn meerendeels in de knolzelling nog zeer achterlijk. Een welgesteld landbouwer te Hardenberg wegens diefstal tot eene maand zitten" veroor deeld, wist een ouden kennis der justitie over le halen in zijne plaats en onder zijn naam de straf te ondergaan. Reeds had de remp)a9ant 28 dagen in de gevangenis doorgebragttoen 't bedrog werd ontdekt. Bij de volgende trekkingen der Staatsloterij zal, naar men verneemt, in de inrigling daar van eene nieuwe regeling gemaakt worden. Thans word-n 20,000 nummers in elke loterij getrok ken, doch de volgende loterijen zullen er 21,000 bevatten. Waarschijnlijk zal deze maatregel ook invloed hebben op de uil te loten prijzen. Vele te Kleef en in de omstreken dier stad woonachtige Nederlandersdie nog in het bezit zijn van het Nederiandsche burgerregtals ook anderedie dit niet meer bezitten zijn in den jongsten lijd gesommeerd geworden om of zich het bezit van bel Duilsche burgerregt te verschaffenöi in het Buitenland terug te keeren. Voor hel Koningsgeschenk is van 980 gemeen ten aan verdere giften ontvangen de som van 195,891,11 de onkosten hebben bedragen 421.50 zoodat een bedrag van 195,466,61 bij 's Konings thesaurier is gestort. Van onge veer 200 gemeenten zijn geen giften ingekomen. In den afgeloopen week stoomden de stoom- booten Milbanke483 lonnenlasl, en de Uankow eene ijzercu boot van 2334 lonnenlasttegen elkander. Laatstgenoemd vaartuig, naar China bestemd, stoomde de Milbanke in den grond op ongeveer 1 j uur afstand van Dungeness, welks ba kenlichten eigtbaar waren de nacht was helder en kalm. De Milbanke zonk bijna onmiddellijk daar zij in het midden was aangevaren. Veer tien tncnschcn waaronder de kapitein zijne vrouwde eerste stuurman en zijne vrouw kwamen in de golven om. Aan twaall man ge lukte het op de Uankow te klimmen alvorens deze klaar raakte van de Milbankeen vierman werden door booten opgevischl. Aan boord van laatstgenoemd schip schijnt ieder op zijnen post le zijn geweest en werd het groene licht go- heschcn. Het roer werd naar bakbootd gewend, 3 of 4 minuten later was hel roodc licht van de Uankow ziglbaar en drie minuten daarna liep deze boot met zulk een vaart midden in

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1