de Milbanke, dat de groote mast omver geworpen werd. Bij den eersten indruk van dit verslag schijnt het als ol deze ratnp aan dezelfde oorzaak te wijten is als die, waardoor de fransche stoomboot Hdire van New-York komende ver ging, namelijk vergissing in het sturen van beide zijden. Baron Anselm von Rothschild, die 27 Julij te Döhling overleed, was de kleinzoon van den stichter der groote gelddynaslie en hield zich gedurende zijn gansche leven onwiikbaar aan de overleveringen van zijn huis wat bet doen van zaken betreft. Hij was de zoon van Salomon von Rothschild en werd 29 Januarij 1805 te Frankfort a/M geboren. Hij bezocht eenigeu tijd de universiteit te Berlijn, wijdde zich echter reeds in 1820 aan de handelsloopbaan ten kan tore van zijnen oom den Parijschen bankier James. Toen de chef van hel Frankiorler stam huis Ansel Mayerzeer oud was geworden nam Ariseltn geruimen lijd aan de leiding der zaken deel, tot dat hij in 1855 naar Weenen verhuisde. Sedert woonde hij het zomersaii<fea uitgezonderd altoos in die stadhij verwierf er het burgerregt en liet zich eeu prachtig zomerverblijf in Silezië bouwen. Den 18 April 1861 werd hij tot levenslang lid van het Heeren huis benoemd, en daar was hij in 186-trapor- tcur over de reductie der zilverleening. Steeds bield hij zich bij de linkerzijde; hij stemde altoos met de liberale partij en openbaarde ia alles en overal een warmen goeden ooslenrijk- schen geest. Baron Anselm v. Rothschild onder scheidde zich door booge beschaving en was een fijne kunstkenner en kunstliefhebber. Vele anekdoten zijn verspreid die daarvan blijk geven. Een der treffendste verhaalt het FremdenblaU «Toen het keizerlijk museum, dat onder het bestuur van hofraad Eilelberger staat, geopend werd, was ook baron Rothschild uitgenoodigd het vóór de opening te bezigligen Bothschild kwam nam met bijzondere belangstelling alles in oogenschouw en toen ten laatste hofraad Eilelberger hem vroeg, hoe hel museum hem beviel antwoordde hij lakoniek Er is veel moois eu belangrijksmaar ik heb er drie valsche bekers in gevonden." En zoo was het, want eenige dagen later verklaarde Eilelberger hem, dal hij werkelijk na nauwkeuring onder zoek de bedoelde bekers reeds weggenomen had, omdat het was gebleken dat zij nagemaakt waren." Rothschilds bijzondere kostbare verzameling van schilderijen en kunstvoorwerpen van alle soort, welke zich in een daartoe gebouwde galerij in de Renngasse bevindt, telt ongeveer achthonderd nommers. Behalve zijn ijver voor de bevordering der kunst stelde hij ook een levendig belang in den vooruitgang der wetenschap. In zijne gesprekken zocht hij meestal in kunsten wetenschap de onderwerpen. In zijn huiselijk leveu was hij geen vriend van pracht en praal. Zijn rijkdom in aanmerking genomenleefde hij zeer eenvoudig. Van zijne buitengewone liefdadigheid gaf hij boven en behalve de giften waarmede jaar in jaai uil de duizenden aanvra gers om onderstand moesten tevreden gesteld worden blijk door schenkingen en giften aan tallooze instellingen. Een der schoonste gedenk- teekenen van zijne gehechtheid aan zijne geloofs- genooten is bel prachtige ziekenhuis dat hij te W&hring voor de israèlietische gemeente stichtte. Baron Rothschild was als ridder der orde van de IJzeren Kroon gcrcgligd om aanspraak te maken op den titel van geheimraad, doch hij deed het niet, daar bij dien titel niet gepast achtte vooi zijnen stand van koopman. Baron Anselm Rothschild was altoos vol levenlust en bleef opgeruimd van zinniettegenstaande hij aan een ernstige kwaal, de steen, leed, die vaak pijnlijke operatiën noodig maakte. Be aanleg van een tuin naast zijn paleis in de Renngasse was het laatste werk dat hij liet maken. Hij hechtte hieraan zooveel dal toen hij met dr. Sieböck, den stads hovenierover het plan sprak hij -dezen nadrukkelijk verzocht zoo spoedig mogelijk het werk te voltooijen opdat hij (Rothschild) er nog eenig genot van mogl hebben. Hij moet dus wel zijn einde hebben voelen naderen. Hij laat een kolossaal vermogen over. Het juiste cijfer zal niet ligt publiek bekend worden. Verschillende schattingen van den rijkdom des overledenen zijn gemaakt: 200 millioen het mi nimum 600 rnillioen hel maximum. Baron Anselm was gehuwd met zijne volle nicht Char lotte oudste dochter van zijnen oom Nathan fitaycrchef van het londcnsche huis zij was geboren 10 Augustus 1807 en stierf reeds in 1859. Uit dien echt zijn geboren zeven kinderen, t. w. drie zonen: Nathaniel, Ferdinand en Alfred, en vier dochters, van welke dc oudste, Julic, met Adolf Karei von RothschildMathilda met Wilhelm Karei von Rothschild, Louise met baron Prancbetti gehuwd en Alice nog ongehuwd is. Hel originele tesumeut van baron Amelia is reeds vele jaren gedeponeerd ter gemeente-secretarie van Frankfort a/M. Een duplicaat er van bevndit zich te Weenen, met acht codicillennaar het schijnt nog van jonger dagteekening. H^et testa ment en de codicillen werden den 28 Julij, des namiddags ten 1 ure, in het paleis in de Renn gasse geopend, in tegenwoordigheid van een notariseen advokaal en de familiebenevens van eenige genoodigde vrienden des huizes en van den overledene. In het testament is bepaald dat bet lijk zonder staatsie moet worden bijgezet in het Rothschild familiegraf te Frankfort a/M.. Slechts twee kamerdienaars van den baron mogien hel stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats vergezelleo. Krachtens den wil des testateurs is zijn lijk op de eenvoudigste wijze ter aarde besteld, gelijk het stoffelijk overschot van den armste zijner geloofsgenooten. üaags vóór de begrafenis werd het lijk overeenkomstig de voorschriften der israelielische leer gewasschen hierop volgde het aantrekken van de doodkleederen met hel talelh. Nadat dit alles stipt orthodox was verrigt werd hel lijk in eeu rjiw-houlen kist gelegd waaromheen een metalen kist kwam. Woensdag avond lusschen 6 en 7 ure werd het lijk naar Frankfort a/M. gebragt en den volgenden dag begroet men het met de houten kist alleen. Gelijk wij melden begeleiden slechts twee kamer dienaars van den baron het lijk van Weenen naar Frankfort. Dadelijk na afloop van de be grafenis kwamen de kinderen en andere bloed verwanten van den overledene bijeen en van het gebruik der zoogenaamde «zeven treurda- gen" wordt met al de daartoe behoorend voor vaderlijke ceremoniën is niets afgeweken. Bij bet graf raogten geene toespraken gehouden worden ook had de baron verboden dat zijne ridderorden achter zijn lijk gedragen wierdeo. De overledene heeft teer vele weldadige in stellingen te Weenen en in Oostenrijk niet alleen maar ook elders voornamelijk in zijne geboortestad Frankfort a/M.met vele zeer aan zienlijke legaten bedacht. Ook ten behoeve van de isiaelitische eeredienst te Weenen, en van een groot aantal goede en nuttige gestichten, maatschappijen en genootschappen zonder on derscheid van godsdienst, is hij zeer mild geweestbovendien heelt hij verscheidene fond sen tot nuttige eu liefdadige einden gesticht en een groot aantal personen geldsommen gelega teerd. gekwetste naar het hospitaal werd vervoerd. Zaturdagmorgen was zijn toestand zeer beden kelijk en men had geen hoop hem in hel leven te zullen behouden. De wonden der vrouw le verden geen gevaar op. Wat den schuldige be treft, die werd in zijne woning zonder tegenstand aangehouden. Hij was zeer ter neèrgeslageo en zat met het kind, dat uit zijn huwelijk is ge sproten op den schoot. In het begin der vorige week zijn ter ge legenheid van de Brusselsche kermis de aero- nouten gebroeders Gloricuw ten aanschouwe van een publiek, dat minstens uit 50,000 personen bestondop het exercitieveld buiten Brussel met hunnen ballon de Siriusvergezeld van nog een ander persoonopgestegen. De lucht en weergesteldheid hebben deze opstijging uiter mate begunstigd. Toen de ballon ongeveer dui zend ellen hoog was is de jongste der gebroe ders met een parachute neêrgedaald eene onderneming, die met vrij wat beter gevolg dat de nederdaling van den ongelukkigen Groof te Londen is bekroond en den stouten luchtreiziger dan ook de toejuichingen van het overtalrijke publiek heeft doen inoogsten. De luchtbol heeft eene noordoostelijke tigtiog genomen en is, onder minder gunstige omstandigheden dan de Sarachute, neergekomen luscheu Leuven en lechelen. Bij gelegenheid van het eeuwfeest der onaf- hankelijk-verklaring der Vereenigde Staten van Noord-Amerika zal te Philadelphiaondanks de geringe sympathie voor het plan in het Congreseene groote tentoonstelling worden georganiseerd. Den 4den Junij werd de Lands- downevlakte in Fairmounlspark pleglig aan de feestcommissie overgedragen en werd door den burgemeester de eerste spade in den grond gesloken voor het op te rigten tentoonstelling- gebouw. Daarop begonnen 600 werklieden onder een boerali bel terrein gelijk te maken. Een der hoofdgebouwen de kunstgalerij zalals een aaudcuken aan het leestop kosten (2J rnillioen guiden) van den Slaat Peusylvanie worden opgerigt. Het eigenlijke industrie-paleis zal eerst worden opgetrokken als de sommen, waarvoor is ingeteekend en die gezamenlijk 3 rnillioen gulden bedragen werkelijk zijn ont vangen. Voor verschillende bijgebouwen zijn nog 6 rnillioen gulden noodig. Tweehonderd negentig menschen zijn bij de overstrooming van Pittsburg (Pensylvanië N.- Ameiikal omgekomen. Hel verlies aan eigendom wordt op 3 rnillioen dollars geschat. Na zoowel deze stad als Alleghany geteisterd le hebben drong het water met onweerstaanbaar geweld van de nabijzijnde heuvels in diepe met huizen bebouwde valleijen. Langs Butcher's Run is de vallei van de Alleghany van 150 tot 500 voet breedde orkaan dreel den stroom derwaarts Zondagavond 26 Julij stond er 20 voel water en werden zestig buizen met al de inwoners ver- zw gen. Sawmill en Springgarden Rums ver keerden in denzelfden toestandmeer dan 80 huizen werden daar vernield De vloed ontstond door hevige regenslusschen 8 en 10 uur. Al de straten werden in stroomen veranderdhet gaz werd uitgedoofd de spoorwegen onder water gezet en toen het water was weggezakt bleef een voel hooge slib Bchter, door welke de treinen zich moesten heenwerken. De Ohio-rivicr steeg des nachts 8 voel. Honderd en vijftig lijken zijn gevonden. Er is eene meeling gehouden om de onge lukkigen te hulp te komen en reeds is voor eene aanzienlijke som geteekend. De troepen zijn ont boden, om voor de handhaving der rust le zorgen. Te Gent is in den avond van den 24sien Julij een poging tot moord gedaan. Een koopman in suikergoed Lippent genaamd was getrouwd met een vrouw, die veel ouder was dan hij en op wie hij echter hevig jaloersch was. Sinds eem gen tijd kwam daar aan buis een jongman Claet genaamd, handelaar en commissionair, meest onder voorwendsel van geld te wisselen en de echtgenoot verondersteldehetzij tcregt of ten onregtedat hij 1n schuldige betrekking tol zijne vrouw stond. Vrijdag avond kwam de man te huis en vond zijn vrouw met Claet aan tafel zitten. Plotseling trekt hij een dolkmes uil den zak en valt den man dien hij voor den minnaar zijner vrouw aanzietmet woede aan, hem veeitien steken toebrengende. De vrouw wilde lusscheu heide komen, mnar bekwam ins gelijks twee steken, die evenwel geen gevaar opleverden. De vrouw liep de straat op om hulp roepende, en de gekwetste vond insgelijks nog de kracht om de deur uit te vlugten en in een naburige herberg te gaan waar hij nederzeeg. Terstond werden geneesheeren en het geregt ge haald en de wonden zoo goed mogelijk geheeld hetgeen tol ua middernacht duurde waarua de Te Verona zal den ltden Aug. a. s, de be handeling van een monster-proces beginnen dat in Italië veel sensatie maakt en het plegen van bedriegerijen op zeer groote schaal belrelt bij de leveranliën voor het leger, reeds vóór 1866 en later. Onder de zes-en-veei tig beschul digden bevinden zich vele burgemeesters, ge- meenle-secretarisen belastingontvangers en an dere ambtenaren. De processtukken vormen eene kleine bibliotheek en met de getuigen zou men eene kleine vesting kunnen verdedigenhun getal is ougeveer duizend. Twintig advocaten zijn met de verdediging der beschuldigden be last. Het reglsgeding zal vetmoedelijk drie maan den duren. Te Weenen werden voor eenige dagen een tweetal kinderen van 8 en 4 jaar. die alleen thuis gebleven waren vermist. De ouders gaven er kennis van aan de politie. Er hadden overal in huis en in de stad nasporingen plaats, maar le vergeels. De moeder weende bitterlijk ei» daar haar zakdoek geheel doornat was, wilde zij een koffer openen om een schoone te krijgen. Zoodra zij echter het deksel opsloegzonk zij onder een luiden gil bewusteloos op den grond. In den kofier lagen beide kinderen maar dood. Zij hebben waarschijnlijk verstoppertje" ge speeld en zijn in den koflcr gekropen. De deksel is diglgeslagen en de kinderen zijn gestikt. Op sanitair gebied is het een verschijnsel van groote beteekenisdat in de vorige week Am sterdam is bezocht door coinmissiën uit Man chester Wycombe (Buckinghamshire) en Madras (Engelseh-lndië). In Engeland de bakermat van het zoogenaamde spoelslelsel en het land waar dit rioolstelsel bijna algemeen is ingevoerdis men thans naar de getuigenis dier commis- siën met de uitkomsten daarvan en van het dikwerf daarmede gepaard gaande systeem van bevloeijing zóó verlegen dat men algemeen zoekt naar hel middelom uit den onhoud- baten toestand, dien het allerwege veroorzaakt te geraken. De oogen zijn nu gevestigd op het pneumatisch stelsel van den heer Liernurvan •hetwelk men begrijpt dat het theoretisch de gcwenschle oplossing moet geven en bedoelde commissien zijn naar Amsterdam en Leiden af gevaardigd om van de practische werking ge tuige te kunnen zijn. Zonder eenig voorbehoud verklaarden zij zich bij uitstek voldaanhoewel zij het betreurdendat t etgeen te Amsterdam

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2