WANDEL-KAART TARIEF. INBOEDEL mome bosch. gedaan wordt, zou kunnen strekken om het stelsel bij niet-deskundigen in discrediet te brengen. AMERSFOORT3 Augustus 1874. Z. M. heelt benoemd tot 2e luitenant bij hel re giment rijdende artillerie de kadet E. C. Boogaert van de Kon. Mil. Akademie. Z. M. heeft benoemd: tot voorz. van het waterschap Eemnes, prov. Utrecht, den Heer Mr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke en tot heemraden de Heeren W. van de Kuinder R. J. van Klooster, B. Perier en P. Seldenrijk. Eergisteren is de le luitenant Adema met den onder zijne bevelen staande detachements- trein van Amersfoort naar Utrecht teruggekeerd als zijnde de transportdiensten naar het Kamp by Milligen voor het tegenwoordige geheel af- geloopen. Het eindexamen der leerlingen van Hoo- gero Burgerscholen in de provincie Utrecht dat van 16 Julij lot 1 Aug. werd afgenomen heeft het volgende resultaat opgeleverdvan de 14 candidaten welke zich hadden aangemeld, werden 13 toegelaten en 1 afgewezen. De namen van hen die werden toegelaten zijn de volgende N. J. Kollewijn A. J. Cohen StuartA. ScheerA. J. van der WeijdeJ. N. Ver loop J. M. K. PenninkG. J. CambierW. J. de ViMeneuve, W. J. Rader, H. L. A. van den Wall BakeW. N. CoenenJ. H. A. Mijsberg en H. J. Hensled t. De twee leerlingen der H. Burgerschool te Amersfoortwelke aan dit examen deelnamen slaagden dus naar wenscb. Naar wij van goeder hand vernemen is door de Commissie belast met den wedstrijd en de tentoonstelling van teekeningenvervaardigd door leerlingen van burgerdag- en avondscholen, enz. aan de Burgeravondschool te Amersfoort een getuigschrift voor één of meer nummers van hel Programma toegekend en is Dr. Menalda van Schouwenburg, Directeur van de H. Burger school en Burgeravondschool te Amersfoort, uilgenoodigd dit getuigschrift den 2l,l«n Augustus, bij gelegenheid van de opening der tentoonstel ling van de teekeningenle Rotterdam in ont vangst te komen nemen. W ij vestigen de aandacht van de bezoekers van BaarnSoesldijk en omstreken op de Wandclkaarl door het Baarnsche Bosch uitgegeven door de firma B. Blankenberg Zoon te Amersfoort. Duidelijkheid en juistheid, gepaard aan goed- koopen prijs doen ons wenschen deze Wandel- kaart in veler handen te zien en zij mag onmisbaar worden geacht voor allen, die deze overschoone en liefelijke streken bezoeken. Door eene nieuwe uitvinding worden de gas lantaarn-opstekers overtollig. Er is beproefd het gelijktijdig ontsteken van tal van gaslichten en die proeven voldeden zeer goed. Behalve de buizenwaardoor het gas wordt aangevoerd, beslaat er nog een tweede buizennet, waarin zamengeperste lucht kan worden gebragt. Door die zamengeperale lucht toe te laten worden veerkrachtige tusschenschotten in beweging ge bragt en daardoor de kranen geopendwaarna het gas door een electrische vonk wordt ont stoken. Bij de proef werden 40 gaspitten gelijktijdig aangestoken en gebluscht. Volgens deze inrigling knnnen al de gaslan- taarnen eener geheele stad gelijktijdig worden ontstoken door het bewegen van een eenvou- digen hefboom op de plaats van aansteken of aan de gasfabriek. Uit een in het Handelsblad voorkomend inge zonden stuk omtrent den oorlog in Atchin blijkt dat deze ons tot dusver 1713 dooden heeft ge kost (waaronder 806 aan de cholera) en 1005 gewonden, waarvan omtrent 130 aan de gevol gen zijn overleden. De achterblijvende bezetting van Kolta-Radja bestaat nu uil 2560 man in fanterie 392 man artillerie waarvan de eene helft voor de bediening eener bespannen veld- batterij van 8 centimeter en de andere voor eene voortreffelijke bewapening positiegcschul 60 mineurs en sappeurs en 5 cavaleristen voor or- donnancedienstte zamen ruim 3000 man. Men meldt uit Amsterdam Donderdagmiddag is er al weer iemand van de beurs gedrongendat wil zeggen dezelfde persoonzekere Sook te Amersfoort niet onbekend, viel dal lot voor de vierde of vyfde maal te beurt. Nu was het echter een formeel standje.. De heeren van de beursdie dan ook in deu regel vrij spel hebbenzetten thans de dringpartij op den Dam voort en maakten zooveel rumoerdat de politie ge dwongen was tot het uiterste de toevlugt te nemeD. 't Vervolgde slachtofTer is slechts met veel moeite in veiligheid gebracht. Als ik goed ben ingelichtdan is de zaak dezeEen van de vele dobbelaars in dividenden Handelmaat schappij heeft verloren en schromelijk veel verloren. De man heeft het evenals anderen die zijn lot deelden, op een accoordje willen gooien, maar aangezien men weet, dat hij zijn verlies ten volle kan maar niet wil betalen nam men het aanbod niet aan. Hierop weigerde hij een cent te betalen. Men vervolgde hem gerechtelijken de rechtbank verklaarde kort en goed dat de wet geen verhaal toeslaat op dergelijke schulden, maar de beurshandelaars na men toen het voormelde afdringverhaal op hem. Een sterke politiemacht was Vrijdag voor de beurs en S. was op de beurs. Eerst stond hij tusschen een paar tafeltjeslater tegen een pilaar steeds bekeken als een zeldzaam natuur wonder. Beursopzichters maanden een ieder aan niet te lang op ééne plaats te blijven stilstaan in de buurt waar S. zich ophield. De hh. Quien en Cordes waren in hunne qualiteil daar om de orde te helpen handhaven. De burgemeester, de hoofdcommissaris, de politiecommissaris Vernée en vele inspecteurs waren aanwezig. Hel scheen alsof de handel in gevaarde beurs in oproer waie, alsof een groote ramp moest worden te boven gekomen, alles om één persoon, die dood bedaard een ieder aankeek, die hem als curiositeit beschouwde. De heer Vernée kondigde met luider stemme afdat de orde niet moest worden verstoord. Alles ging goed, tot dat S. eene wan deling ging maken over de beurs. Toen kreeg hij een zoo compromitterend standje achter zich, dat hijop aanraden des heeren Quien door een zijdeurtje een goed heenkomen zocht. De beursporlaien waren door politieagenten bezet om oploopen spoedig uileen te kunnen drijven. Gelukkig was hun tusschenbeiden-treden niet noodig. Naauwelijks was S. weg of in een om mezien was de politie verdwenen en de zaak uit. De verdedigers van S.werden aan gevoerd door twee heeren Beer vader en zoon, een groote en een kleine. Vandaar dat dadelijk het volgende sterrekundige bon mot als een vuurtje werd verspreid. S.is een ko meet hij verschijnt van tijd lot lijd en staat dan tusschen den Grooten en den Kleinen Beer. Een hoogst treurig voorval heeft te 's Hage plaats gegrepen nog meer te bejammeren om- dal daarbij de hoofdrol speelt een polilie-agent die in zijne betrekking slipt zijn dienst verrigle en over wien zijne superieuren gewoonlijk zeer tevreden waren. De agent van politie der 2de kl. H. Werson was vroeger in het limmermansvak werkzaam geweestmaar had later de schaaf bank vaarwel gezegd, om onder het politiepersoneel te 's Hage opgenomen te worden. In dien lijd ontving hij den naam van luije timmerman, een scheldwoord, waaronder hij in de wandeling bekend stond vooral bij het kortsiersvolkjewien hij'l nu en dan wel eens lastig maakte. Des avonds stond hij van dienst gekomen zijnde, en blouse met iemand aan den ingang van het Koningshoije zijne woonplaats te pralen, toen een drietal voermansknechten hem voor bijtrokkendie met hoorbare stemmen hem den bovengenoemden bijnaam in herinnering bragten. Werson werd hierop driftig; een woordentwist met de noodige scheldwoorden en vloeken bei derzijds volgdetotdat men handgemeen werd waarbij de agent, hoewel niet erg, eenige mishan deling had te verduren. Beide partijen keerden elkaar den rug toe en het geschil had hiermede kunnen zijn algeloopen. Maar nu schijnt de naar zijne meening be- leedigde politiedienaar die nederlaag niet te heb ben kunnen kroppen, althans hij moet zich in allerijl een scherp knipmes hebben gehaald, waarna hij zich weder op de straat heeft vertoond, om zijne vijanden terug te roepen. Een hunner de 25jarige koetsiersknechl Hansen, moet daaraan gehoor hebben gegeven en bij Werson zijnde f viel deze hem te lijf en bragt hem eenige doo^ delijke messteken in den arm en onder de borst toe, tengevolge waarvan de ongelukkige nederzeeg en het bloed bij stroomen langs de straat vloeide. Des nachts bezweek hij aan de gevolgen. In Aubervilliers heeft bij gelegenheid van de kermis II. Zondag een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een zware regenbui was plotseling losge broken ieder trachtte onder dak le komen en een driehonderdtal personen zochten eene schuil plaats in het muziektempeltje dat slechts voor een twintigtal muzikanten was bestemd. Weldra bezweek dan ook de ligte vloeren de geheele massa stortte naar benedeD. Die val was niet groot, maar in dat benedengedeelte hadden een dertigtal kinderen, die klein genoeg waren om in deze soort van lagen kelder zich te kunnen ophouden, een toevlugt gezocht en de meesten van hen werden verpletterd onder de honderden menschen. Men kan zich de ontzettende ver warring voorstellen, die nog verhoogd werd door dat het bleef slagregenen. Langzamerhand kwam men lot bezinningen het bleek, dal van de dertig kinderen zeer enkelen ongedeerd waren geble ven omdat zij door keijen beschermd waren de meesten waren gekwetst en negen zeer ern stig, zoodat hun een of meer ledematen afgezet zullen moeten worden. Een knaapje heeft een spijker in het voorhoofd gekregen die tot aan den kop er in verdwenen is. ADVERTENTIE N. Voorspoedig bevallen van een ZOON de Hoog Welgeboren Vrouwe E. M. A. DE JONGE DB Brauw. Amersfoort, 26 Julij 1874. Bevallen van eenen ZOONG. M. H. SMITS—Lagirwb». Amersfoort 31 Julij 1874. Algemeene Kennisgeving. De Heer en Mevrouw CAMERL1NG HELMOLT betuigen hiermede hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstellingdezer dagen ontvangeo. Amersfoort, 2 Augustus 1874. j De Notaris Mr. J. DE LOUTER ÊL+* zal op Dinsdag 11 Augustus e. k. ■SP' in het koffiehuis HET VALKJE te Amersfoort in het openbaar v e r- koopen: Een zeer netten bestaande in mahoniehouten en andere meubelen, bed met toebehooren tapijtenlinnen- en tafelgoedporse lein, kristal en aardewerk, kleëren, juweelen, goud en zilver, euz. door het PRIJS 15 CENTS. Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren en bij de uitgevers B. BLANKENBERG ZOON te Amersfoort. Iemand van 26jarigen leeftijd ÏViw* gezond van gestel en gunstig be kend, presenteert zich als JAGER. Refleo teerende gelieven franco brieven te adresseeren onder letter Rt bureau Amergfoortsche Courant. Met 1 SEPTEMBER 1874 treedt op alle door de Maatschappij geëxploiteerde Spoor wegen (ook den Oosterspoorweg) een nieuw tarief en voorwaarden in werking voor het vervoer van LEVENDE DIEREN, RIJ- en VOERTUIGEN, LIJKEN en ROLLEND SPOORWEG-MATERIEEL. De tarieven zijn aan alle Stations verkrijgbrar voor 30 Cents. DE ADMINISTRATEUR-

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 3